Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

Co pracownicy oświaty robią w sieci?

xVULCAN , 2016-08-24

Według ostatnich badań firmy We Are Social* już 67% Polaków (26 mln osób) korzysta z Internetu, a 36% (14 mln) ma aktywne konto na Facebooku – najpopularniejszym portalu społecznościowym. Warto pamiętać, że sieć może być nie tylko miejscem, w którym szukamy rozrywki, ale też doskonałym źródłem wiedzy – również zawodowej.

My również postanowiliśmy sprawdzić, czy pracownicy administracji w oświacie są aktywnymi użytkownikami social mediów. Okazało się, że aż 79,66% z nich ma aktywne konto na Facebooku. Większość naszych ankietowanych to osoby zajmujące się płacami lub kadrami. I, jak większość Polaków, tak i niemal połowa pracowników administracji korzysta z Facebooka codziennie.Nie wiemy wprawdzie, jak dużo czasu poświęcają codziennie na ten najpopularniejszy portal społecznościowy, ale można przypuszczać, że podobnie jak reszta Polaków – około godziny (według badania We Are Social Polacy spędzają przy Facebooku codziennie 1,3 godziny). Oczywiście dla większości z nas portale społecznościowe są platformą kontaktu ze znajomymi, źródłem rozrywki, informacji o wydarzeniach, ale…

Warto też szukać informacji związanych z naszą pracą zawodową. Internet, a w szczególności profile społecznościowe, działają po prostu najszybciej. Wyobraźmy sobie, że wśród naszych znajomych na Facebooku mamy koleżanki/kolegów z pracy. To właśnie dzięki takim kontaktom możemy najszybciej przeczytać wiadomości, które najbardziej nas interesują. Nie trzeba przeszukiwać Internetu, by znaleźć to, co jest nam najbardziej potrzebne. Niestety, Facebook nie jest (przynajmniej na razie) źródłem wiedzy zawodowej – mimo że aż 49,15% pracowników administracji w oświacie uważa, że może on się przydać w pracy (np. poprzez polubienie profili związanych z pracą), to 62,71% nigdy nie korzystało z Facebooka po to, by usprawnić swoją pracę lub poszerzyć wiedzę zawodową.


Spróbujmy więc wykorzystać swój „internetowy” czas jak najbardziej pożytecznie – oprócz oglądania zdjęć z wakacji, „lajkowania” zdjęć kotów i psów, ułatwmy sobie pracę! Wystarczy przecież wejść na strony internetowe, o których wiemy, że znajdziemy na nich aktualne informacje – np. dotyczące zmian prawnych w oświacie. Śledźmy profile facebookowe – tam również znajdziemy najbardziej gorące tematy, ale też wydarzenia – oferty szkoleń, konkursy, nowości (np. opisy aplikacji, nowych programów), które mogą nam się przydać. I tak – siedząc przy Facebooku zyskamy mnóstwo czasu. Warto? Warto!

*Badanie przeprowadzono w styczniu 2016 r.

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Tagi

# social media, # technologie w oświacie

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x