Dlaczego oświata kosztuje coraz więcej?

xVULCAN , 2020-03-03

Organizacyjna część reformy oświaty w gminach dobiega końca. Gimnazja już nie istnieją, szkoły podstawowe - także te powstałe z gimnazjów - osiągają niemal docelowy kształt. Nie oznacza to jednak końca zamieszania w gminnej oświacie, która dotkliwie od strony finansowej odczuwa skutki reformy.

Od września 2019 roku także oświata w powiatach zaczęła odczuwać skutki reformy.
Zmiany te będą znacznie bardziej brzemienne w skutki, niż wydaje się to tym, którzy uważają, że problemy powiatowej oświaty – borykającej się z niżem demograficznym i związanym z nim brakiem miejsc pracy dla nauczycieli – skończą się we wrześniu 2019 r. wraz z przybyciem do szkół powiatowych podwójnego rocznika uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych.
Po trzech latach od rozpoczęcia reformy przygotowaliśmy raporty podsumowujące jej wpływ na oświatę w gminach i powiatach. Zapraszamy do lektury.

Pobierz pełną treść raportów

Oświata gminna po trzech latach reformy >

Powiatowa oświata w nowej kadencji samorządu >

Fragment raportu „Oświata gminna po trzech latach reformy”

Luka między wydatkami a dochodami oświaty we wszystkich samorządach

W ostatnich dwóch latach luka pomiędzy bieżącymi wydatkami a bieżącymi dochodami oświatowymi w samorządach rosła w niespotykanym wcześniej tempie. W roku 2016 wynosiła ona około 17,8 mld zł (39% dochodów), a w roku 2018 – prawie 23,5 mld zł (50% dochodów). Jeśli przyjmiemy, że wysokość tej luki jest miarą wysiłku samorządów na rzecz utrzymania oświaty, gdyż musi być ona pokryta z dochodów własnych, to okaże się, iż wysiłek samorządów ponoszony na rzecz utrzymania oświaty zwiększył się w ciągu dwóch ostatnich lat o 32%.

WYKRES 1. Łączne wydatki i dochody bieżące oświaty samorządowej w całym kraju (bez środków europejskich oraz wydatków majątkowych) oraz wysokość luki pomiędzy nimi.

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

# finanse w oświacie, # samorząd, # zarządzanie oświatą