lupka
locklockLogowanie do strefy klienta > SSerwis Prawo Optivum >
 

Aktualność

Jakie zmiany czekają nas w JPK_VAT i deklaracji VAT-7?

Aktualizacja z dnia 15.10.2020

Informujemy, że zostały opublikowane aktualizacje  aplikacji, umożliwiające przygotowanie pliku JPK_V7M zgodnie ze zmianą prawną:

Do opisu zmian została dołączona szczegółowa informacja dotycząca nowo dodanych pól związanych z VAT i ich wpływ na tworzenie pliku JPK_V7M.Aktualizacja z dnia 29.05.2020 r.

Uwaga! Uległa zmianie data planowanego wejścia w życie nowego pliku JPK_VAT.
Dotychczasowa data: 1 lipca 2020 r.
Nowa data: 1 października 2020 r. 
O szczegółach napiszemy już wkrótce.Aktualizacja z dnia 30.03.2020 r.

Informujemy, że pakiet dotyczący tzw. tarczy antykryzysowej został uchwalony przez Sejm. Tym samym oficjalnie data wejścia w życie nowego pliku JPK_VAT została przesunięta dla wszystkich z 1 kwietnia do 1 lipca 2020 r. Szczegóły dostępne są tutaj:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/pakiet-dot-tarczy-antykryzysowej--uchwalony-przez-sejm

Aplikacje Finanse VULCAN, Finanse Optivum, Centralny VAT VULCAN będą gotowe do tworzenia nowego pliku JPK_V7M od lipca 2020.Aktualizacja z dnia 27.03.2020 r.

Projekt dotyczący wprowadzenia tzw. ustawy antykryzysowej został dziś skierowany do rozpatrzenia przez Sejm.
Zmiany regulowane tym projektem to m.in.: (cytat za - https://www.gov.pl/web/finanse/wiele-rozwiazan-mf-w-ustawach-tarczy-antykryzysowej):

Odroczenie do 1 lipca 2020 r. obowiązku składania nowych JPK_VAT z deklaracją dla dużych podatników
Duzi przedsiębiorcy zyskują dodatkowe 3 miesiące na dopasowanie swoich systemów do wymogów nowego sposobu raportowania. Mają więcej czasu na przeszkolenie swoich pracowników. Pracownicy mają więcej czasu na prace związane z dopasowaniem systemów księgowych i informatycznych. Eksperci IT mają więcej czasu na wykonie u swoich klientów prac związanych z wdrożeniem nowego JPK.
Projekt ustawy dostępny jest: http://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/0/0ED4D419861EFC71C12585370038D29C/%24File/299.pdf

Natomiast punkt, który mówi o przesunięciu obowiązku (cytat za powyższym projektem) to:
2.162. Zmiany w ustawie z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw: Z uwagi na to, że podatnicy ponoszą duże obciążenia związane z zagrożeniem koronawirusem, przewiduje się odroczenie obowiązku składania nowego pliku JPK_VAT (deklaracja wraz z ewidencją) z 1 kwietnia 2020 r. na dzień 1 lipca 2020 r. dla wszystkich podatników. Dodatkowo projekt przewiduje uchylenie wiążących się z obowiązkiem składania JPK_VAT przepisów znoszących informacje podsumowujące w obrocie krajowym, ponieważ już wcześniej zostały one zniesione z dniem 1 listopada 2019 r. ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Tym samym chcielibyśmy Państwa poinformować, że zgodnie z powyższym projektem aplikacje Finanse VULCAN, Finanse Optivum, Centralny VAT VULCAN będą gotowe do tworzenia nowego pliku JPK_V7M od lipca 2020.Aktualizacja z dnia 23.03.2020 r.

Informujemy, że zmianie ulegnie data wejścia w życie nowego sposobu składania deklaracji VAT-7, czyli wg nowego słownictwa pliku JPK_V7M. Data wejścia zostanie ujednolicona i przesunięta dla wszystkich na dzień 1 lipca 2020 r.
Powyższa zmiana jest wynikiem Tarczy Antykryzysowej przygotowanej przez rząd. Szczegóły informacji dostępne są TUTAJ
Więcej informacji podamy już wkrótce.28.02.2020 r.

Szykują się zmiany. Dotychczasowy plik JPK_VAT, składany wraz z deklaracją VAT-7 każdego miesiąca, zostanie zastąpiony przez jedną strukturę – JPK_V7M. Elementy nowej struktury zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych.

Co to oznacza dla podatnika? Teoretycznie ułatwienie, gdyż zamiast dwóch plików co miesiąc składany będzie jeden plik. Zgodnie z charakterem zmian plik JPK_V7 połączy w sobie cześć deklaracyjną oraz ewidencyjną, które dotychczas realizowane były poprzez złożenie dwóch odrębnych plików – JPK_VAT (ewidencja) i VAT-7 (deklaracja).
Obowiązek tworzenia pliku wg nowej struktury (co także oznacza dostosowanie systemu finansowo-księgowego) wchodzi w życie 1 kwietnia 2020 r. dla dużych podatników (z opcją dobrowolnego złożenia ewidencji w tej formie dla pozostałych podatników, ale bez możliwości odwrotu od podjętej decyzji), oraz 1 lipca 2020 r. dla wszystkich pozostałych podatników (w tym m.in. jednostek samorządu terytorialnego, czy samorządowych jednostek budżetowych). Oznacza to, że dla dużych podatników pierwsze złożenie deklaracji w nowej formie nastąpi w maju, a dla wszystkich pozostałych już w sierpniu 2020 r. Należy pamiętać, że od 1 lipca 2020 roku nie będzie możliwości złożenia deklaracji VAT-7 w inny sposób niż w formie nowego pliku JPK_V7.

Nasze aplikacje Finanse VULCAN i Finanse Optivum będą gotowe na zmiany prawne już od kwietnia!

Szczegółowe informacje na temat zmian dostępne są w następujących źródłach:
Ustawa o VAT >
Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług >
Informacje o JPK >Zapisz się na szkolenie z nowego JPK_VAT


do goryPRZEWIŃ DO GÓRY