

Zapraszamy do udziału w V Kongresie EduHoryzonty zorganizowanym dla dyrektorów i naczelników wydziałów oświaty, dyrektorów szkół, włodarzy samorządowych oraz dyrektorów CUW z całej Polski. Hasło przewodnie wydarzenia to „Oświata – nasza wspólna odpowiedzialność”. Podzielimy się z Państwem najlepszymi praktykami i propozycjami, które będą pomocne w codziennej pracy. Podczas Kongresu porozmawiamy między innymi o ocenach w polskiej szkole, o odpowiedzialności szkoły za stan psychiczny młodzieży oraz zaczerpniemy inspirację ze szwedzkiego systemu edukacji.
Najważniejsze tematy

Wyjątkowi goście

Ważne pytania i inspirujące odpowiedzi

Przykłady skutecznych rozwiązań

Wiele źródeł inspiracji
Kongresy z VULCANEM
Ośrodek Doskonalenia Kadry Kierowniczej Oświaty VULCAN jest akredytowaną placówką doskonalenia nauczycieli wpisaną do ewidencji niepublicznych placówek doskonalenia nauczycieli prowadzonej przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Działamy od 35 lat. Wysoką jakość szkoleń gwarantuje posiadany przez VULCAN certyfikat zarządzania jakością ISO 9001. Tylko w 2020 roku przeszkoliliśmy 46 tysięcy osób, w tym 36 tysięcy zdalnie. 95% uczestników jest zadowolonych z naszych szkoleń.
Uczestnicy naszych kongresów otrzymują zaświadczenia w formie papierowej (w przypadku wydarzeń stacjonarnych) lub elektronicznej (w przypadku wydarzeń online).
Partnerzy
Program

Jan Oszust
Wiceprezes VULCAN
Systemy zintegrowane są powszechnie używane i budowane w świecie tzw biznesu. Można sobie zadać pytanie, czy nadszedł już czas na budowę systemów zintegrowanych w edukacji i jaki powinien być ich zakres? Czy w najbliższych latach będziemy ciągle skupiać się na integracji procesów administracyjnych czy też jest już czas na dołączenie części edukacyjnej i danych związanych z edukacją do robienia pogłębionych analiz całości? Jak budować takie systemy, aby nie był to czas i pieniądz stracony? Ze względu na stopień skomplikowania, czas, pieniądze rozwiązania w postaci systemów zintegrowanych były dostępne głównie dla dużych samorządów. Teraz już tak nie jest. Oferowane przez VULCAN rozwiązanie zmienia ten obraz zmienia ten obraz. Daje możliwość budowy systemu dopasowanego do obecnych potrzeb bez zamykania drogi rozwoju na przyszłość.

Łukasz Kadziewicz
Siatkarz oraz dziennikarz
Podczas spotkania spojrzymy na definicję sukcesu z kilku perspektyw. Sport jako narzędzie wychowawcze oraz alternatywa w przebodźcowanym świecie nastolatków i młodzieży. Szkoła jest miejscem stwarzającym idealne warunki do rozwoju i indywidualnego podejścia. Nie tylko medal igrzysk olimpijskich czy sukcesy zawodowe są wyznacznikiem wyjątkowości. Maksymalne wykorzystanie potencjału daje spełnienie i satysfakcję.

Beata Rajba
Nauczycielka akademicka
W wystąpieniu przedstawimy badania stanu psychiki młodzieży na przestrzeni ostatnich lat. Przeanalizujemy również jej przyczyny, a także odpowiedzialność szkoły. Wspólnie zastanowimy się nad granicami tej odpowiedzialności w procesie diagnozowania problemów psychicznych uczniów, zapobiegania im i współpracy z rodzicami oraz specjalistami, by wesprzeć ucznia.
Sponsor bloku prelekcji Astra S.A.

Tomasz Chomicki
Dyrektor ds. rozwoju biznesu Samsung Electronics
Opis wystąpienia w przygotowaniu

Sebastian Łoza
Ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji

Radosław Wiktorski
Dyrektor ds. strategii, Inspektor Ochrony Danych
W czasach, gdy technologie rozwijają się coraz szybciej, a oczekiwania społeczeństwa względem samorządów rosną, coraz więcej miast i gmin zaczyna wykorzystywać sztuczną inteligencję w swojej pracy. Podczas tego spotkania porozmawiamy o tym, jakie są możliwości i ograniczenia sztucznej inteligencji w samorządzie oraz jak wykorzystać ją w codziennej pracy urzędników. Przedstawimy również przykłady zastosowań sztucznej inteligencji oraz omówimy, jakie korzyści dla mieszkańców mogą płynąć z jej wykorzystania szczególnie w obszarze zarządzania edukacją.*
*Tytuł i opis wystąpienia został wygenerowany przez Sztuczną Inteligencję. Podczas konferencji wystąpią jednak żywi prowadzący.

Joanna Mytnik
Dyrektor Centrum Nowoczesnej Edukacji
Systemy edukacji budzą wiele kontrowersji i są przedmiotem debaty publicznej na całym świecie. Ocena szkolna wyrażona za pomocą cyfry, litery czy obrazka nie pełni żadnej z przypisywanej jej ról. Stopnie stały się narzędziem wspierającym organizację procesu edukacyjnego, popyt na nie generują głównie rodzice i administratorzy systemu.
Podczas wystąpienia odpowiemy na pytania dotyczące roli stopni w szkole oraz zastanowimy się nad tym, czy bieżące ocenianie postępów nauce bez stopni jest możliwe i zgodne z prawem? Jak to zrobić rezygnując ze stopni? Co na temat warunków tworzenia pamięci oraz wpływu stopni na procesy uczenia się i stan zdrowia małych i młodych ludzi mówią wyniki badań naukowych? Zapraszamy na spotkanie!

Anna Szulc
Nauczycielka matematyki I LO w Zduńskiej Woli
Czy można nie opierać się na średniej, nie stosować wag, nie wpisywać stopni, a jednocześnie mądrze oceniać?
Ocenianie w szkole budzi wiele kontrowersji, bywa powodem nieporozumień i konfliktów. W czasie wystąpienia podzielimy się z uczestnikami doświadczeniem w tym zakresie. Opowiemy o metodach oceniania postępów ucznia, które stosuje w swojej pracy nauczycielka matematyki w zduńskowolskim liceum. Metody oceniania, które wypracowała nie tylko wspierają ucznia i nauczyciela, ale przede wszystkim są zgodne z obowiązującym w Polsce prawem.

Joanna Biszewska-Miętka
Dziennikarka, socjolożka
Wyposażenie pracowni w szwedzkich podstawówkach to magia. Warsztat do obróbki drewna, szwalnia, w której dzieci uczą się od podstaw, jak uszyć koszulę z kołnierzem, doskonale wyposażona kuchnia, a nawet pralnia.
W wystąpieniu opowiemy o modelu edukacji w szwedzkich podstawówkach, w którym przedmioty manualne są traktowane na równi z umysłowymi. Zaprezentujemy materiał wideo i zdjęcia ze szkoły podstawowej w środkowej Szwecji, aby pokazać, jak organizowane są lekcje w warsztatach, w klasach i w lesie. Opowiemy również o tym, jak wyglądają plany lekcji małych Szwedów i dlaczego przedmioty łączy się w bloki tematyczne.

Mariusz Tobor
Ekspert oświatowy

Jan Zięba
Ekspert oświatowy
W wystąpieniu przeanalizujemy obecną sytuację finansową oświaty oraz zastanowimy się nad jej nieodległą przyszłością. W kontekście wielu zmian ostatnich lat warto przyjrzeć się, w jakim stanie finanse i organizacja oświaty weszły w rok 2023 i czy na podstawie dostępnych danych można coś powiedzieć na temat prawdopodobnych scenariuszy na przyszłość.
Jakub Piasecki
FIRST® LEGO®
W wystąpieniu opowiemy o wyjątkowym programie edukacyjnym. FIRST® LEGO® League to międzynarodowy, prestiżowy program robotyczny, który od ponad 20 lat funkcjonuje na całym świecie. Został stworzony, by inspirować młodych ludzi nauką, nowymi technologiami i wyposażyć w cenne umiejętności przydatne w pracy i życiu codziennym. Ludzie, którzy za 10-15 lat będą zmieniać świat, w tym również gminy, siedzą dziś w szkolnych ławkach i czekają na inspirujące wyzwania. Programy szkolne to dla nich za mało. Za mało, żeby odnaleźć się w świecie przyszłości. Za mało, żeby odnieść sukces w pracy, w zawodach, które dzisiaj nawet jeszcze nie istnieją. Dzięki FIRST® LEGO® League samorządy mają unikalną okazję, by umożliwić edukację na światowym poziomie.

Sławomir Jarmuż
Doktor psychologii (PAN)
W krajach o długiej tradycji demokratycznej mediacje stanowią znaczący sposób rozwiązywania sporów i konfliktów. Dane statystyczne pokazują, że Polska jest pod tym względem daleko w tyle. Budowanie nowoczesnego społeczeństwa powinno opierać się na porozumieniu między ludźmi mającymi odmienne potrzeby i punkty widzenia.
W trakcie wykładu poznamy różne sposoby ingerowania w spory. Przeanalizujemy takie metody jak: arbitraż, admonicja, moderacja i mediacja. Sprawdzimy przydatność każdej metody w środowisku edukacyjnym, skupiając się głównie na walorach mediacji. Oprócz spojrzenia z ogólnej perspektywy, zaprezentowane zostaną dwie konkretne metody wykorzystywane w praktyce rozwiązywania sporów i konfliktów. Obydwie metody mogą być wykorzystywane przez osoby zarządzające oświatą przyczyniając się nie tylko do rozwiązywania konkretnych trudnych sytuacji, ale dając także możliwość osobistego rozwoju i satysfakcji.

Gabriela Olszowska
Recenzent MEN ds. podręczników
Zapraszamy na spotkanie ukazujące problem szkolnego oceniania, zawieszonego pomiędzy przepisami prawa oświatowego a potrzebą uprawiania sztuki zgodnej z zasadami dydaktycznymi. Pokażemy umiejscowienie nietrudnych (!) przepisów dotyczących oceniania wraz z ich interpretacją. Przedstawimy najczęstsze praktyki je naruszające i scharakteryzujemy źródło nieporozumień w tym zakresie. Otworzymy przestrzeń do praktykowania sztuki mądrego oceniania ku radości nie tylko nauczycieli, ale i uczniów. Pokażemy wartość poprawnego języka w tym zakresie, by budować poczucie bezpieczeństwa ucznia i nauczyciela oraz sprawstwa obojga. Poruszymy także od praktycznej strony kwestię ustawień parametrów e-dziennika w zakresie oceniania szkolnego.

Wioletta Bartołd
Wizażystka, właścicielka VB Styl Stylist&Makeup

Sylwia Kulaszewicz
Stylistka, doradca wizerunku, kreatorka stylu
O wizerunek powinni troszczyć się wszyscy, także, a może i przede wszystkim dyrektorzy szkół, radni, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i starostowie. W wystąpieniu, przedstawimy jak być dobrze postrzeganym starannie prezentując swój wygląd oraz budując odpowiednie relacje z otoczeniem. Dbanie i inwestowanie w poszczególne elementy wizerunku pozwala na budowanie lepszych relacji z mieszkańcami, pracownikami urzędów oraz instytucjami i partnerami zewnętrznymi.
Prelegenci


Łukasz Kadziewicz
Siatkarz oraz dziennikarzZe swoich ponad dwóch metrów widzi na tyle dużo, by dostrzec, co jest ważne w osiągnięciu zawodowego sukcesu. Pomaga mu tym kariera siatkarza, w której zdobył wiele cennych osiągnięć oraz dwukrotnie reprezentował kraj na Igrzyskach Olimpijskich. Swoją historię opisał w autobiografii „Kadziu. Siatkówka & rock'n'roll”. Podczas wykładów, mówi o zmianach, które musiały nastąpić w jego życiu, aby osiągnął cele. O motywacji, która nim kierowała i pokonywaniu barier na krętej sportowej drodze. Opowiada o tym, w jaki sposób sportowe doświadczenia przekładają się dziś na biznes, który prowadzi.
Łukasz Kadziewicz
Siatkarz oraz dziennikarz

Jan Oszust
Wiceprezes VULCAN


Mariusz Tobor
Ekspert oświatowyZajmuje się przede wszystkim organizacją i finansowaniem oświaty oraz statystyką oświatową. Autor wielu analiz, artykułów i wystąpień. Autor i współautor wielu opracowań doradczych. Współautor metody podziału budżetu oświaty i standaryzacji zatrudnienia, tzw. bonu organizacyjnego. Od wielu lat współpracuje z ZMP, jest ekspertem oświatowej części Systemu Analiz Samorządowych.
Mariusz Tobor
Ekspert oświatowy


Beata Rajba
Nauczycielka akademickaOd 2020 r. prowadzi zakrojone na szeroką skalę badania zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Psycholożka, terapeutka EMDR, a wcześniej nauczycielka. Zatrudniona w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.
Beata Rajba
Nauczycielka akademicka


Joanna Mytnik
Dyrektor Centrum Nowoczesnej EdukacjiMiłośniczka najnowszych technologii i innowacji w edukacji. Zajmuje się neuronaukowymi podstawami procesu uczenia się oraz metodyką nauczania. Zwolenniczka i realizatorka innowacyjnych projektów edukacyjnych. Pomysłodawczyni i organizatorka Konferencji Dydaktyki Akademickiej „Ideatroium”.
Joanna Mytnik
Dyrektor Centrum Nowoczesnej Edukacji


Anna Szulc
Nauczycielka matematyki I LO w Zduńskiej WoliLaureatka konkursu „Nauczyciel – Mediator” (2016), mediatorka społeczna oraz tutorka. Autorka książki „Nowa szkoła - zmianę edukacji warto zacząć przy tablicy” oraz współautorka “Statutu nieumarłego”. Organizatorka konferencji „Empatyczna Edukacja = Empatyczna Polska”. Prelegentka „Forum dla Edukacji” (Senat RP 2021). Uczestniczka ruchu „Budzącej się szkoły”. W swojej pracy stosuje język NVC i wiedzę neurobiologii.
Anna Szulc
Nauczycielka matematyki I LO w Zduńskiej Woli


Joanna Biszewska-Miętka
Dziennikarka, socjolożkaOd 2009 r. pracuje w portalu gazeta.pl w serwisie Edziecko.pl. Od lat zajmuje się tematami związanymi z edukacją. W swoich tekstach stara się pokazać, że w szkole najważniejsze są dzieci: ich potrzeby, wrażliwość, talenty. Zawodowo rozmawia z ludźmi angażującymi się w fundacje wspierające dzieci i edukację, z psychologami, nauczycielami, dyrektorami szkół, uczniami i uczennicami.
Joanna Biszewska-Miętka
Dziennikarka, socjolożka


Sławomir Jarmuż
Doktor psychologii (PAN)Specjalista ds. psychologii osobowości, zarządzania i komunikacji. Pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego, Opolskiego i SWPS. Członek i założyciel GLOBE – największego projektu badań międzykulturowych w psychologii. Trener, coach, mediator. Współwłaściciel firmy szkoleniowej Moderator.
Sławomir Jarmuż
Doktor psychologii (PAN)


Wioletta Bartołd
Wizażystka, właścicielka VB Styl Stylist&MakeupDyplomowana wizażystka i stylistka, podkreślająca naturalne piękno kobiet oryginalnym makijażem i ubiorem. Tworząc profesjonalne strefy wizażu, obsługuje konferencje, kongresy, pokazy mody, koncerty oraz różnego rodzaju sesje zdjęciowe na potrzeby firm oraz osób indywidualnych. Prowadzi szkolenia z zakresu makijażu, dziennego, biznesowego oraz wieczorowego. Ukończyła Uniwersytet Gdański oraz Szkołę Wizażu Beaty Małachowskiej "Beauty Art".
Wioletta Bartołd
Wizażystka, właścicielka VB Styl Stylist&Makeup


Sylwia Kulaszewicz
Stylistka, doradca wizerunku, kreatorka styluInspiruje do pozytywnych zmian, pomaga budować trwałą pewność siebie, wynikającą z tego jak wyglądamy i jak czujemy się ze sobą. Prowadzi szkolenia dla firm z zakresu wizerunku biznesowego. Współpracuje z polskimi markami. Pracuje indywidualnie z kobietami i mężczyznami. Udziela konsultacji wizerunkowych, oferuje przegląd garderoby i wspólne zakupy. Pomaga wypracować własny styl, który pasuje do osobowości.
Sylwia Kulaszewicz
Stylistka, doradca wizerunku, kreatorka stylu


Gabriela Olszowska
Recenzent MEN ds. podręcznikówNauczycielka języka polskiego w Krakowie i Warszawie. W latach 2002-2017 pełniła funkcję dyrektora szkoły. Prowadzi szkolenia w zakresie oceniania szkolnego. Współautorka serii podręczników „Do Itaki”. Od 2008 roku recenzuje podręczniki na zlecenie ministerstwa.
Gabriela Olszowska
Recenzent MEN ds. podręczników


Sebastian Łoza
Ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencjiAbsolwent Executive MBA i Politechniki Warszawskiej umiejętnie łączący świat biznesu ze światem technologii. Posiada 20-letnie doświadczenie w projektowaniu, tworzeniu i wdrażaniu oprogramowania. Analityk i strateg technologiczny. Od 8 lat związany z firmą VULCAN m.in. jako konsultant w obszarze R&D, innowacji i prototypowania. Z pasją zajmuje się nowymi technologiami.
Sebastian Łoza
Ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji


Jan Zięba
Ekspert oświatowyOd 30 lat pracuje w oświacie i dla oświaty. Fizyk z wykształcenia, informatyk z zawodu. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako pracownik Centrum Dydaktycznego Politechniki Wrocławskiej, nauczyciel fizyki i informatyki w technikum i liceum ogólnokształcącym, programista, menedżer w firmie przegotowującej oprogramowanie dla oświaty, projektant systemów informatycznych dla oświaty, wykładowca Studium Doskonalenia Menedżerów Oświaty. Obecnie jest ekspertem oświatowym w firmie VULCAN.
Jan Zięba
Ekspert oświatowy

Tomasz Chomicki
Dyrektor ds. rozwoju biznesu Samsung Electronics


Radosław Wiktorski
Dyrektor ds. strategii, Inspektor Ochrony DanychOd ponad 10 lat specjalizuje się w tematyce ochrony danych osobowych w edukacji. Doradza samorządom i szkołom w zakresie praktyki ochrony danych osobowych, zwłaszcza w kontekście wykorzystywania systemów informatycznych, będąc w tej materii jednym z najbardziej doświadczonych ekspertów w Polsce. Autor publikacji, analiz oraz wielu wystąpień konferencyjnych. Na co dzień związany z firmą VULCAN.
Radosław Wiktorski
Dyrektor ds. strategii, Inspektor Ochrony Danych
Jakub Piasecki
FIRST® LEGO®
Kontakt

Marta Zielińska
specjalista ds. eventów
Pytania organizacyjne (noclegi, wyżywienie)

Krystian Kaczmarek
specjalista ds. jakości i rozwoju usług
Pytania organizacyjne (zapisy, faktury)


Pytania dotyczące zapisów, faktur, zaświadczeń