zdjecie-naglowek-kongres-bibliotekarzy-znaczek.jpg
baner-ossolineum.jpg
00
dni
:
00
godzin
:
00
minut
:
00
sekund

O Kongresie

Serdecznie zapraszamy bibliotekarzy szkolnych na II edycję wydarzenia, które umożliwi wymianę dobrych praktyk oraz spotkanie z ekspertami, którzy podzielą się wiedzą ze swoich dziedzin. W tym roku będziemy się poruszać wokół ważnych tematów. Porozmawiamy o promocji czytelnictwa w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, a nasi eksperci pokażą wiele inspiracji do pracy bibliotekarza.

Gość specjalny

Zygmunt-Miloszewski.png [15.73 KB]

Zdjęcie: (c) Kuba Celej
Zygmunt Miłoszewski
powieściopisarz, publicysta, autor scenariuszy

Nowością w tym roku będzie prezentacja i przekazanie Państwu dwóch gotowych scenariuszy lekcji bibliotecznej. Będzie to już stały element każdej edycji Kongresu. Zaprosimy Państwa również na praktyczny warsztat z obsługi programu MOL NET+ – to wyjątkowa okazja do zadania najbardziej palących pytań osobom prowadzącym. Po spotkaniu otrzymacie Państwo gotowe uniwersalne wzorce do stosowania w pracy nauczyciela bibliotekarza. Usprawnią one codzienną pracę, pozwolą tworzyć własne dobre praktyki oraz angażować się w kreowanie i wdrażanie nowych pomysłów.

Przygotowaliśmy dla Państwa wyjątkową niespodziankę na 16 listopada (w cenie biletu za udział w kongresie):

– zwiedzanie wystawy stałej w Muzeum Pana Tadeusza (Kamienica Pod Złotym Słońcem, Rynek 6, 50-106 Wrocław) – Muzeum Pana Tadeusza to najnowsza i najnowocześniejsza część Ossolineum, prezentująca zbiory zakładu na bogatym tle historycznym i literackim.
– zwiedzanie Biblioteki Ossolineum, pokaz cymeliów (ul. Szewska 37, 50-139 Wrocław).

*Podczas zapisu na Kongres prosimy o zaznaczenie chęci udziału w zwiedzaniu.

Zapraszamy do udziału w Kongresie!

logo-ossolineum-i-muzeum-www.png [14.00 KB]

Najważniejsze tematy

przyklady-skutecznych-rozwiazan gotowe rozwiazania.png

Gotowe rozwiązania

Gotowe rozwiązania do stosowania w pracy bibliotekarza

eksperci-zarzadzania.png

Eksperci czytelnictwa

Spotkania z ekspertami z zakresu czytelnictwa

organizacja-i-technologia.png

Organizacja i technologia

Sposoby połączenia organizacji pracy z nową technologią

panele-dyskusyjne wizerunek szkoly.png

Wizerunek biblioteki szkolnej

Wskazówki dotyczące budowania pozytywnego wizerunku biblioteki szkolnej

Kongresy z VULCANEM

Ośrodek Doskonalenia Kadry Kierowniczej Oświaty VULCAN jest akredytowaną placówką doskonalenia nauczycieli wpisaną do ewidencji niepublicznych placówek doskonalenia nauczycieli prowadzonej przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Działamy od 35 lat. Wysoką jakość szkoleń gwarantuje posiadany przez VULCAN certyfikat zarządzania jakością ISO 9001. Tylko w 2020 roku przeszkoliliśmy 46 tysięcy osób, w tym 36 tysięcy zdalnie. 95% uczestników jest zadowolonych z naszych szkoleń.

Uczestnicy naszych kongresów otrzymują zaświadczenia w formie papierowej (w przypadku wydarzeń stacjonarnych) lub elektronicznej (w przypadku wydarzeń online).

logo-i-pieczatka-odkko.png [18.77 KB]

 

Partnerzy

ne-partner.jpg [11.88 KB]

logo-greenmink-www.jpg [14.63 KB]

Partner merytoryczny

mol-i-ossolineum-www.jpg [22.73 KB]

Sponsor wydarzenia

progra-www.png [17.39 KB]

Program

Jan-Oszust.png

Jan Oszust

Wiceprezes VULCAN

Jacek-Rozycki.jpg

Jacek Różycki

Prezes VULCAN

Opis wystąpienia w przygotowaniu

Zygmunt-Miloszewski.jpg

Zygmunt Miłoszewski

Powieściopisarz, publicysta, autor scenariuszy

Sztuka narracji, rozumiana jako umiejętność atrakcyjnego, wciągającego i mądrego opowiadania to narzędzie wykorzystywane nie tylko przez artystów. Schematy fikcji to uniwersalne opowieści potrafiące przykuć uwagę odbiorcy, niezależnie od tego, czy piszemy powieść, czy opowiadamy o tym, jak spędziliśmy weekend. Z prywatnych doświadczeń pracy z dziećmi i młodzieżą wynika, że wystąpienia publiczne, debaty, autonarracja – wszystko to są umiejętności słabo rozwinięte i słabo rozwijane. Mimo, że „opowiedzenie o sobie” jest przecież kluczowym elementem sięgania po przyjaźń, miłość, karierę. W czasach dyktatury komunikacji nie uczymy, jak komunikować, żeby to miało sens. Tymczasem zgromadzona w bibliotece literatura to nie tylko eskapistyczna rozrywka, czy artystyczna podróż, może też być traktowana jako akademia umiejętności personalnych, które pozwalają zobaczyć swoje życie jako interesującą przygodę i tak też o nim opowiadać. Mamy nadzieję, że przedstawione pomysły będę stanowić dla Państwa ważną inspirację do codziennej pracy z uczniem. Pomóżmy uczniom „zobaczyć samych siebie”!

Dorota-Sidorowicz-Mulak.jpg

Dorota Sidorowicz-Mulak

bibliolog, literaturoznawca

Działający od ponad 70 lat we Wrocławiu Zakład Narodowy im. Ossolińskich realizuje liczne cele wynikające z ustawy o ZNiO z 1995 roku. Przede wszystkim zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem zbiorów bibliotecznych i muzealnych oraz ich upowszechnianiem. Prowadzi również działalność wydawniczą. Zadania te realizuje w ramach współpracy Narodowej Biblioteki Ossolineum, Muzeum Książąt Lubomirskich, Muzeum Pana Tadeusza oraz Wydawnictwa Ossolineum. Podczas wykładu porozmawiamy o działalności edukacyjnej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich oraz o wszystkich wyzwaniach z niej wynikających.

Agnieszka-Kownatka.jpg

Agnieszka Kownatka-Ruszkowska

Nauczycielka dyplomowana, bibliotekarka

W myśl zasady - „Nie ma ludzi, którzy nie lubią czytać. Są tylko ci, którzy nie znaleźli jeszcze swojej książki.” – podczas wystąpienia spróbujemy znaleźć wśród wydawniczych nowości, te „właściwe” książki, które zachęcą do czytania uczniów ze szkół podstawowych i średnich.

Jacek-Gajkiewicz.jpg

Jacek Gajkiewicz

Założyciel MOL

Podczas wykładu pokażemy na żywo system MOL NET+ w kontekście wielu rozmaitych zadań realizowanych w bibliotekach szkolnych. Spoglądać będziemy na system przede wszystkim z punktu widzenia bibliotekarzy, mając jednak na uwadze odrębną perspektywę użytkowników: uczniów i nauczycieli. Formuła spotkania pozwoli na interakcję, dając szansę uczestnikom na zwrócenie uwagi w kierunku interesujących, ich tematów.

Malgorzata-Gajkiewicz.jpg

Małgorzata Gajkiewicz

Prezes firmy MOL

Podczas wystąpienia pokażemy, jak w praktyce używać wszystkich dostępnych narzędzi wspomagających opracowanie i udostępnianie darmowych podręczników. Krok po kroku, w systemie MOL NET+, zaprezentujemy użycie i korzyści wynikające z wykorzystywania:

 • dedykowanych sposobów nabycia,
 • pobierania danych z faktury zakupu podręczników Nowej Ery,
 • licencji na elektroniczne odpowiedniki podręczników Nowej Ery,
 • trybu szybkiego nadawania kodów kresowych.

Renata-Dankowska.jpg

Renata Dankowska

Prezes zarządu PROGRA Sp. z o.o.

Praca może być PASJĄ albo rozczarowaniem. Nie tylko całe nasze życie możemy przetrwać lub przeŻYĆ - pracę też - w niej spędzamy ok. 10 lat naszego życia. Co zrobić, by wybór szkoły przez uczniów, a w efekcie ich późniejszy wykonywany zawód był PASJĄ, a nie rozczarowaniem? Skupimy się nad tym, co zrobić, by doradztwo w naszej szkole pomagało uczniom, a nie marnowało ich życie oraz jak biblioteka szkolna wpisana jest w system doradztwa w szkole. Co możemy w niej zrobić, aby wspomóc uczniów i nauczycieli. Do tego chwila refleksji nad tym, czy Państwa praca to pasja.

Anna-Rybakowska.png

Anna Rybakowska

Nauczyciel bibliotekarz

Bibliotekarz – nauczyciel do zadań specjalnych!

Czy bibliotekarz zajmuje się tylko wypożyczaniem książek i układaniem ich na półkach? Oczywiście, że nie! Jednak nie wszyscy wiedzą o innych zadaniach bibliotekarzy szkolnych. W wystąpieniu wykażemy, że nauczyciele bibliotekarze pełnią wiele funkcji. Pokażemy jak ważną rolą jest ich wsparcie działań pedagoga lub psychologa szkolnego w pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, lub w pracy z młodzieżą z trudnościami. Zaprezentujemy pomysły na przeprowadzenie zajęć biblioterapeutycznych w szkole średniej lub podstawowej, m.in. z wykorzystaniem teatru kamishibai lub wykorzystanie fragmentów biblioterapii podczas zajęć bibliotecznych dla uczniów w różnym wieku. Dodatkowo każdy uczestnik otrzyma gotowy, przykładowy scenariusz zajęć biblioterapeutycznych do dostosowania i przeprowadzenia w każdej bibliotece szkolnej.

Sebastian-Wasiolka.png

Sebastian Wasiołka

Ekspert ds. edukacji zdalnej

Cele lekcji:

 • Dostarczenie uczniom wiedzy w jaki sposób rozpoznać prawdziwe informacje w Internecie.
 • Omówienie przykładów nieprawdziwych informacji i możliwych konsekwencji ich rozprzestrzeniania.

Zakres lekcji:

30 października 1938 r. niezidentyfikowany obiekt latający uderzył w jedną z farm w stanie New Jersey. Na miejsce wysłani zostali reporterzy rozgłośni CBS, którzy na żywo relacjonowali całe zajście. Marsjanie zaczęli w brutalny sposób mordować Ziemian.

Tak rozpoczęło się słuchowisko stacji CBS na podstawie powieści Orsona Wellesa pt.: „Wojna światów". Jednak w domach milionów Amerykanów zapanował strach i przerażenie. Podobno zimną krew zachował tylko Clint Eastwood, który do końca nie uwierzył w ww. informacje.

Czy dzisiaj udałoby się oszukać „Brudnego Harrego”? A Ciebie? Czy można sprawdzić wiarygodność informacji? Zapraszamy na spotkanie, podczas którego pokażemy, jak nauczyć uczniów rozpoznawania prawdziwych informacji i eliminowania tych fikcyjnych.

Iwona-Pietrzak.jpg

Iwona Pietrzak-Płachta

Nauczyciel Roku 2022

Ptaki mają skrzydła - ludzie mają książki. A między okładkami książek mieszkają światy, do których my, bibliotekarze, możemy zaprosić naszych czytelników. Ale możemy też za drzwiami biblioteki stworzyć niezwykłe światy i wSPAaniałe przestrzenie edukacyjne w trosce o dobrostan uczniów. Bo czytanie drugiego człowieka jest tak samo ważne jak czytanie książek.

Podczas wystąpienia pokażemy książki, które mają warstwy. Opowiemy, jak można pracować na nich z 6 latkiem i z dorosłym. Przedstawimy kilka nietypowych inspiracji na promocję czytelnictwa i powiemy, jak za zwykłymi drzwiami wyczarować niezwykły świat.

 

Agnieszka-Halicka.jpg

Agnieszka Halicka

Nauczycielka bibliotekarka, twórczyni marki EduTri

W dzisiejszych czasach zadania biblioteki nie powinny się ograniczać wyłącznie do pracy z książką. Informacje czerpiemy z wielu źródeł, korzystamy z przeróżnych mediów, a powszechny dostęp do Internetu zrewolucjonizował sposób, w jaki się uczymy. Podczas tego wystąpienia pokażemy, jak sensownie wprowadzać nowe rozwiązania technologiczne do bibliotek szkolnych, w szkołach zarówno podstawowych, jak i średnich. Przedstawione zostaną pomysły na wykorzystanie nowoczesnego sprzętu oraz aplikacji do promocji czytelnictwa, a także do realizacji różnych aktywności, które wpisują się w plan pracy biblioteki szkolnej.

Anna-Rybakowska.png

Anna Rybakowska

Nauczyciel bibliotekarz

Jesteś bibliotekarzem w szkole podstawowej lub średniej i nie masz pomysłu jak pobudzić uczniów do kreatywnego myślenia? Potrzebujesz szybkiego przerywnika w zajęciach, by zaktywizować uczniów i przerwać monotonię? Nie masz pomysłu jak zacząć zastępstwo, o którym dopiero co się dowiedziałaś/eś? Szukasz inspiracji na ciekawy i szybki biblioteczny konkurs? Chcesz nauczyć swoich uczniów zdrowej rywalizacji? Podczas wystąpienia przedstawimy ciekawe propozycje, które z pewnością od tej pory zagoszczą w każdym warsztacie pracy!

Prelegenci

Jan-Oszust.png

Jan Oszust

Wiceprezes VULCAN

Jacek-Rozycki.jpg

Jacek Różycki

Prezes VULCAN

Malgorzata-Gajkiewicz.jpg
Malgorzata-Gajkiewicz.jpg

Małgorzata Gajkiewicz

Prezes firmy MOL

Prezes firmy MOL oraz menedżer projektu MOL NET+. Od 2010 roku zajmowała się projektowaniem oraz produkcją systemu MOL NET+, a od 2014 roku nadzoruje jego ciągły rozwój. Pod jej skrzydłami, dzięki owocnej współpracy z firmą VULCAN, program MOL NET+ udostępniony został ponad 6 000 szkół w całej Polsce.

Małgorzata Gajkiewicz

Prezes firmy MOL

Agnieszka-Kownatka.jpg
Agnieszka-Kownatka.jpg

Agnieszka Kownatka-Ruszkowska

Nauczycielka dyplomowana, bibliotekarka

Jedna z 10 finalistów konkursu „Nauczyciel Jutr@” w 2022 r. Za działalność wychowawczą i promującą czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży otrzymała też m.in. Nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy i Nagrodę Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Jest wielką miłośniczką literatury dla dzieci i młodzieży. Swoimi książkowymi zachwytami dzieli się z czytelnikami „Biblioteki w Szkole” i na platformie Instagram.

Agnieszka Kownatka-Ruszkowska

Nauczycielka dyplomowana, bibliotekarka

Renata-Dankowska.jpg
Renata-Dankowska.jpg

Renata Dankowska

Prezes zarządu PROGRA Sp. z o.o.

Jest menadżerem, informatykiem i doradcą zawodowym. Związana z branżą doradztwa zawodowego i edukacji od ponad 25 lat. Praktyk w zakresie tworzenia nowoczesnych narzędzi i programów komputerowych w dziedzinie doradztwa. Autorka i współautorka wielu pomocy m.in. „Labirynt zawodów” dla MEN, „Wyszukiwarka zawodów” dla KOWEZIU. Pomaga szkołom w zorganizowaniu dobrze funkcjonującego doradztwa zawodowego.

Renata Dankowska

Prezes zarządu PROGRA Sp. z o.o.

Anna-Rybakowska.png
Anna-Rybakowska.png

Anna Rybakowska

Nauczyciel bibliotekarz

Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego – kierunek filologia polska na specjalizacjach nauczycielskiej i edytorskiej. Ukończyła również studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Zajmuje się edukacją czytelniczą oraz medialną dzieci i młodzieży, rozwijając pasje (nie tylko czytelnicze) uczniów. W swojej pracy propaguje wykorzystywanie nowoczesnych technologii.

Anna Rybakowska

Nauczyciel bibliotekarz

Iwona-Pietrzak.jpg
Iwona-Pietrzak.jpg

Iwona Pietrzak-Płachta

Nauczyciel Roku 2022

Twórczyni Wypożyczalni Skrzydeł - biblioteki szkolnej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie – wyjątkowej przestrzeni, jednej z najpiękniejszych szkolnych bibliotek w Polsce. Propagatorka i trenerka budowania marki i identyfikacji wizualnej bibliotek szkolnych. Dzieli się swoimi pomysłami na propagowanie czytelnictwa i prowadzenie wyjątkowej szkolnej biblioteki podczas konferencji oraz spotkań metodycznych w całej Polsce.

Iwona Pietrzak-Płachta

Nauczyciel Roku 2022

Agnieszka-Halicka.jpg
Agnieszka-Halicka.jpg

Agnieszka Halicka

Nauczycielka bibliotekarka, twórczyni marki EduTri

Certyfikowana edukatorka Google, Microsoft Innovative Educator Expert, Microsoft Innovative Educator Fellow, Ambasadorka Genially, Wakeleta, Flipa, SMART Technologies i EkoEksperymentarium. Inicjatorka oddolnej grupy “Laboratoria Przyszłości w praktyce”, wpisana na Listę 100 w roku 2020, 2021 i 2022 oraz Honorową Listę 100. Nominowana do tytułu Nauczyciel Roku 2021.

Agnieszka Halicka

Nauczycielka bibliotekarka, twórczyni marki EduTri

Jacek-Gajkiewicz.jpg
Jacek-Gajkiewicz.jpg

Jacek Gajkiewicz

Założyciel MOL

Swoje życie zawodowe związał z bibliotekami szkolnymi, zakładając i prowadząc, przez prawie 30 lat, spółkę MOL. Obecnie próbuje nie zagubić się w świecie nowych technologii informacyjnych, wyszukując szanse i nowe kierunki rozwoju.

Jacek Gajkiewicz

Założyciel MOL

Sebastian-Wasiolka.png
Sebastian-Wasiolka.png

Sebastian Wasiołka

Ekspert ds. edukacji zdalnej

Od ponad 20 lat związany z oświatą. Rozpoczynał pracę jako nauczyciel przedmiotów informatycznych, założył i kierował pracą ośrodka szkoleniowego. Współpracował z komisjami egzaminacyjnymi oraz współtworzył nową podstawę programową dla zawodu technik teleinformatyk. Jako trener w firmie VULCAN współtworzy i wdraża rozwiązania do pracy zdalnej oraz wspomaga proces nauczania zdalnego.

Sebastian Wasiołka

Ekspert ds. edukacji zdalnej

Dorota-Sidorowicz-Mulak.jpg
Dorota-Sidorowicz-Mulak.jpg

Dorota Sidorowicz-Mulak

bibliolog, literaturoznawca

Od 1996 roku zawodowo związana z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, od 2020 roku - wicedyrektor ZNiO ds. Biblioteki Ossolineum. Badaczka historii Ossolineum i jego kolekcji. Członkini rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego oraz Polskiego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata.

Dorota Sidorowicz-Mulak

bibliolog, literaturoznawca

Zygmunt-Miloszewski.jpg
Zygmunt-Miloszewski.jpg

Zygmunt Miłoszewski

Powieściopisarz, publicysta, autor scenariuszy

Jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy w kraju i za granicą, tłumaczony na kilkanaście języków, ekranizowany, wielokrotnie nagradzany, m.in. Paszportem „Polityki”. Członek założyciel branżowego stowarzyszenia pisarskiego Unia Literacka. Zdjęcie (c) Kuba Celej

Zygmunt Miłoszewski

Powieściopisarz, publicysta, autor scenariuszy

Cennik

 

700

brutto / uczestnika

Koszt pakietu obejmuje:

 • udział w kongresie
 • materiały merytoryczne
 • zaświadczenie o uczestnictwie
 • przerwy kawowe i lunch
 • pakiet konferencyjny
 • konsultacje z ekspertami

Lokalizacja

Lokalizacja

HOTEL NOVOTEL, Powstańców Śląskich 7, 53-332 Wrocław   Strona hotelu >

 

Kontakt

Marta-Zielinska-od-kontaktu.jpg

Marta Zielińska

specjalista ds. eventów

Pytania organizacyjne (noclegi, wyżywienie)

krystian-kaczmarek.jpg

Krystian Kaczmarek

specjalista ds. jakości i rozwoju usług

Pytania organizacyjne (zapisy, faktury)

anna-pelka-kontakt.jpg

Anna Pełka

menadżer ds. rozwoju usług

Pytania merytoryczne

zapisy-i-dokumenty.jpg

Pytania dotyczące zapisów, faktur, zaświadczeń

Poprzednie edycje

Ta strona używa plików cookie zgodnie z opisaną polityką wykorzystywania plików cookie. Korzystanie z naszych serwisów bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookie.