ksef-nad-wpis.jpg

Finanse VULCAN a KSeF - zmiana prawna obowiązująca od lipca 2024 r.

Agnieszka Czopp
06-09-2023

Aktualizacja z dnia 22.01.2024 r.
W związku z konferencją Ministra Finansów - Andrzeja Domańskiego, która miała miejsce w piątek 19 stycznia br i zapowiedzią przesunięcia obowiązkowego wejścia w życie KSeF z 1 lipca br na datę aktualnie nieokreśloną - informujemy, że czekamy na oficjalne rozporządzenie w tej sprawie. Z naszej strony zapewniamy, że śledzimy informacje na bieżąco i będziemy reagować na zmiany.

W związku z pojawiającymi się coraz liczniej pytaniami o przygotowanie aplikacji Finanse VULCAN do nowej zmiany prawnej, która ma wejść w życie od lipca 2024 r. przygotowaliśmy dla Państwa kilka informacji.

Jaki jest zakres zmian w Finansach VUCAN związany z KSeF?

Zaktualizowane zostaną dokumenty sprzedaży i zakupu, tak aby odzwierciedlały struktury faktury elektronicznej, którą oczekiwać będzie KSeF. W aplikacji pojawią się nowe pola i oznaczenia dla faktur, a także możliwość bezplikowego eksportu (API) faktur do KSeF.

Czy będzie jakaś nakładka eksportująca faktury sprzedażowe do KSeF?

Nie, udostępnimy dla Państwa w aplikacji w module dokumentów źródłowych bezpośrednią możliwość przekazania faktury sprzedażowej do KSeF w momencie jej wystawienia. Finanse VULCAN po wyeksportowaniu faktury do KSeF będą odbierały nadany jej przez system KSeF numer, tak aby wypełnić obowiązek nałożony zmianami prawnymi (fakturę uznaje się za wystawioną dopiero w momencie odebrania jej przez KSeF i nadaniu jej numeru). Wysłanie faktur do KSeF będzie możliwe po uprzedniej konfiguracji aplikacji – tzn. po przypisaniu uprawnionym użytkownikom aplikacji Finanse VULCAN wygenerowanych w KSeF tokenów autoryzujących.

Czy będzie możliwość importowania faktur zakupowych z KSeF?

Tak, przewidujemy taką możliwość. W lipcu została wprowadzona zmiana w strukturach pliku, która powinna umożliwić ułatwienia w tym procesie (w miejsce dotychczasowego dostępu do wszystkich faktur wystawionych dla organu prowadzącego).

Niemniej na ten moment nie mamy jeszcze pełnej informacji, czy identyfikacja faktur jednostki podległej będzie miała miejsce na podstawie numeru NIP nadanego jednostce podległej, czy wewnętrznego identyfikatora generowanego do numeru NIP dla organu prowadzącego (Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 sierpnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (sejm.gov.pl)). Będziemy wracać do Państwa z informacjami w kolejnych wpisach.

Import faktur zakupowych z KSeF będzie opcją dodatkową dla programu Finanse VULCAN. W aplikacji w standardzie zostanie włączona opcja wizualizacji faktury z KSeF, a także możliwość wpisania jej danych ręcznie, tak jak ma to miejsce aktualnie.

Co z obowiązkiem umieszczania danych KSeF w przelewach bankowych?

Na razie nie potrafimy jeszcze odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wprowadzenie zmian w przelewach i uwzględnianie w nich numerów KSeF oznacza także konieczność zaktualizowania przez banki struktur przelewów, które w tym momencie nie są jeszcze wprowadzone. Warto zorientować się w swoich bankach, czy dla najpopularniejszych formatów przelewów (np. Elixir-0) będą wprowadzać zmiany.

W jakim terminie zostaną zakończone prace nad aktualizacją Finansów VULCAN związaną z integracją z KSeF?

Przewidujemy udostępnienie zaktualizowanej aplikacji dla klientów na przełomie pierwszego i drugiego kwartału roku 2024.

Kiedy planowane jest przeprowadzenie szkoleń/webinarów w związku z wprowadzeniem integracji z KSeF w aplikacji Finanse VULCAN?

Planujemy cykliczną komunikację o zmianach w aplikacji od końca bieżącego roku. Na ten moment zakładamy przeprowadzenie webinarium dla klientów w czwartym kwartale br. dotyczące zmian wynikających z wprowadzenia KSeF w Finansach VULCAN. Terminy szkoleń z aplikacji będą sukcesywnie publikowane w przyszłym roku, tak aby mieli Państwo możliwość przygotowania się do zmian.

O systemie KSeF mogą poczytać Państwo więcej na dedykowanych stronach:

Z kolejnymi informacjami wrócimy do Państwa niedługo,
Agnieszka Czopp, product owner Finanse VULCAN