Urlopy nauczycielskie – podstawa prawna
Zasady udzielania urlopów dla nauczycieli zostały określone w Karcie Nauczyciela. Przepisy określają szczegółowo najistotniejsze kwestie związane z urlopem nauczycielskim, tj. wymiar urlopu, urlop uzupełniający, ekwiwalent za urlop czy kwestie związane z tzw. urlopem dla poratowania zdrowia.
Ile dni urlopu ma nauczyciel?
Nauczyciele zatrudnieni w szkołach feryjnych, tj. w takich, w których obowiązują ferie szkolne (czyli okresy przerwy w nauce) mają prawo do urlopu w okresie tychże ferii. Innymi słowy wymiar urlopu nauczycielskiego pokrywa się z liczbą dni przypadającą na ferie szkolne. Jednocześnie dyrektor placówki może wymagać od nauczyciela wykonywania ściśle określonych czynności w czasie ferii (tj. przeprowadzania egzaminów, kształcenia zawodowego i przygotowania placówki do nowego roku szkolnego). Jednakże czynności te nie mogą trwać dłużej niż 7 dni.
W szkołach nieferyjnych, w których nie obowiązują przerwy od nauki, wymiar urlopu nauczycielskiego wynosi 35 dni i jest planowany indywidualnie.
Co to jest urlop uzupełniający nauczyciela?
Urlop uzupełniający nauczyciela przysługuje nauczycielom, którzy z przyczyn usprawiedliwionych, np. z powodu choroby, nie mogli w pełni wykorzystać urlopu wypoczynkowego w czasie ferii szkolnych. Urlop uzupełniający przysługuje także w sytuacjach, kiedy podczas urlopu wypoczynkowego nauczyciel:
- przebywa na urlopie rodzicielskim, macierzyńskim lub ojcowskim;
- przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia;
- odbywa ćwiczenia wojskowe lub przeszkolenie.
Kiedy nauczycielom przysługuje urlop uzupełniający?
Prawo do urlopu uzupełniającego dział kadrowy ocenia dopiero po zakończeniu letnich wakacji. Przysługuje on nauczycielom, którzy w czasie ferii zimowych i letnich nie wykorzystali łącznie co najmniej 8 tygodni urlopu.
Ile maksymalnie wynosi urlop uzupełniający dla nauczycieli?
Maksymalny wymiar urlopu uzupełniającego dla nauczycieli wynosi 8 tygodni (56 dni kalendarzowych). Urlop uzupełniający należy wykorzystać w trakcie roku szkolnego w terminie ustalonym przez dyrektora placówki.
Ekwiwalent za urlop nauczyciela – co musisz wiedzieć?
Ekwiwalent za urlop nauczyciela to świadczenie pieniężne przysługujące nauczycielom, którzy z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, powołania do służby wojskowej albo przeszkolenia wojskowego nie wykorzystali przysługującego im urlopu. W szkołach feryjnych maksymalna liczba dni urlopu, za które przysługuje ekwiwalent, wynosi 56.
Kwotę ekwiwalentu za jeden dzień urlopu nauczyciela oblicza się, dzieląc miesięczne wynagrodzenie ustalone w sposób określony w rozporządzeniu urlopowym przez 30. Otrzymaną w ten sposób stawkę mnoży się przez liczbę dni niewykorzystanego urlopu.
Urlop bezpłatny dla nauczyciela – konsekwencje
Nauczyciel ma prawo wystąpić z wnioskiem o urlop bezpłatny. Wówczas dyrektor może udzielić mu zgody na przerwę w wykonywaniu obowiązków zawodowych - bez prawa do wynagrodzenia. Wzięcie urlopu bezpłatnego niesie również inne konsekwencje, do których należą:
- niewliczenie dni urlopu bezpłatnego do stażu pracy,
- możliwość przerwania awansu zawodowego,
- brak ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.
Urlop dla poratowania zdrowia – planowane zmiany w przepisach
Obecnie trwają prace legislacyjne nad zmianą przepisów dotyczących urlopu dla poratowania zdrowia. Projekt nowelizacji zakłada m.in. umożliwienie korzystania z tego urlopu także nauczycielom, którym do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok. Jeśli zmiany wejdą w życie urlop dla poratowania zdrowia będzie mógł zostać przeznaczony na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową również przez te osoby.
Planowane jest również usunięcie w art. 73 ust. 4 Karty Nauczyciela zapisu „bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia”, który powodował wątpliwości interpretacyjne, skutkujące często nieprawidłowym ustaleniem 7-letniego wymaganego okresu pracy.
Więcej praktycznych informacji z zakresu przepisów dotyczących pracy w systemie oświaty znajdziesz w czasopiśmie „Doradca”.