1-i-pol-rocznika-zdjecie.jpg

Rekrutacja: 1,5 rocznika musi drugi raz wybrać szkołę ponadpodstawową

VULCAN
17-04-2023
Tegoroczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych ruszy już w na przełomie kwietnia i maja. O miejsca w placówkach starać się będzie aż 1,5 rocznika kandydatów. Wszystko to za sprawą reformy edukacyjnej z 2014 roku, zgodnie z którą część 6-latków obowiązkowo rozpoczęła naukę w szkołach podstawowych. Jakie plany mają tegoroczni ósmoklasiści?

Nowe wyzwania dla szkół

Ta sytuacja może doprowadzić do dużych zmian w polskich szkołach. Tysiące placówek stanie przed wyzwaniem przyjęcia po raz drugi znacznie większej liczby uczniów niż dotychczas. Może to doprowadzić do konieczności wydłużenia czasu pracy szkół i wprowadzenia systemu zmianowego. Większa liczba uczniów w placówkach pociąga za sobą konieczność powiększenia kadry nauczycielskiej, a niekiedy i wynajmu dodatkowych sal.

Sytuacja jest trudna. Klasy są bardzo liczne – jest to niekiedy więcej niż 34 osoby. W takich warunkach trudno o koncentrację i efektywną naukę. Dla tak dużych oddziałów konieczne jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury oraz kadry nauczycielskiej. Część placówek adaptuje wszystkie gabinety w swoim obiekcie, które można dostosować do prowadzenia zajęć. Jeśli chodzi o kadrę pedagogiczną, widać, że na rynku brakuje nauczycieli przedmiotów ścisłych: w szczególności matematyków i fizyków. W tej chwili prawie wszyscy nasi nauczyciele mają 1,5 etatu. Trzeba przyznać, że obecnie nauczyciele są bardzo obciążeni swoimi obowiązkami – mówi Bogumiła Mandat, dyrektor XV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.

Jak dodaje – sporym problemem jest także duża rotacja uczniów. W trakcie roku szkolnego okazuje się, że oferta placówki nie pokrywa się z oczekiwaniami młodych ludzi, dlatego podejmują decyzję o zmianie. W takim przypadku potrzeba czasu na adaptację.

Każdy z kandydatów powinien być przyjęty, aby mógł realizować obowiązek nauki. Uczniowie muszą bowiem do 18. roku życia uczęszczać do szkoły. Do wyboru mają 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika, 3-letnie szkoły branżowe I stopnia i 3-letnie szkoły specjalne.

Rekrutacja do szkoły ponadpodstawowej. Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Jak zatem będzie wyglądała tegoroczna rekrutacja? Można się spodziewać, że rywalizacja będzie jeszcze bardziej zacięta niż w poprzednich latach. O przyjęciu do szkoły decyduje bowiem nie tylko wynik egzaminu ósmoklasisty, lecz także oceny i wyróżnienie na świadectwie, działalność w szkolnym wolontariacie, udział w konkursach czy osiągnięcia artystyczne i sportowe, a także wyniki dodatkowych sprawdzianów organizowanych przez szkoły.

W województwie łódzkim rekrutacja ruszy w kwietniu, a w pozostałych w maju. Wnioski można składać pomiędzy 24 kwietnia a 12 lipca w zależności od regionu. Czas na uzupełnianie wniosku o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty to z kolei od 23 czerwca do 12 lipca. Pomiędzy 14 a 21 lipca szkoły ogłoszą listę zakwalifikowanych, a wówczas przyszli uczniowie muszą potwierdzić wolę, czyli chęć przyjęcia. Po ich akceptacji między 21 a 31 lipca placówki opublikują listę przyjętych i nieprzyjętych.

Do składania wniosków używać można specjalnego systemu Nabór Szkoły ponadpodstawowe VULCAN, który umożliwia przeprowadzenie rekrutacji online. – W poprzednim roku liczba uczniów klas 8 wynosiła ok. 495 tysięcy, a z elektronicznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych firmy VULCAN skorzystało ponad 320 tysięcy uczniów, czyli ok. 65% wszystkich uczniów w Polsce. Prowadzenie tego procesu online to przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu zarówno dla uczniów i ich rodziców, jak i szkół – mówi Dorota Kędzierska product owner z VULCAN.

Te kierunki były najpopularniejsze w 2022 roku

W ubiegłym roku z pomocą systemu Nabór Szkoły ponadpodstawowe VULCAN do techników dostało się ponad 100 tysięcy uczniów, z kolei do szkół branżowych – blisko 30 tysięcy. Reszta wybrała licea ogólnokształcące. W technikach najpopularniejszy był kierunek technik informatyk – wybrało go przeszło 12 tysięcy osób. Drugie miejsce zajął technik logistyk (8 tys.), z kolei trzecie – technik żywienia i usług gastronomicznych (ponad 7,2 tys.). Wśród kandydatów do szkół branżowych popularnymi kierunkami były: mechanik pojazdów samochodowych (ponad 4,1 tys.), kucharz (ponad 2,2 tys.) i fryzjer (blisko 2,2 tys.).