W 2023 roku z systemu Nabór Szkoły ponadpodstawowe VULCAN skorzystało ponad 60% wszystkich absolwentów szkół podstawowych w Polsce. Co wynika z tegorocznych danych? O wnioskach z procesu rekrutacyjnego, opowiadają eksperci VULCAN.
75% kandydatów zakwalifikowanych w rekrutacji zasadniczej
Drugi rok z rzędu o miejsca w szkołach ponadpodstawowych ubiegało się 1,5 rocznika, przez co nie każdy uczeń znalazł dla siebie miejsce w przeludnionych szkołach. Jak wynika z danych udostępnionych przez firmę VULCAN, w pierwszym etapie rekrutacji zasadniczej przyjętych zostało zaledwie 75% kandydatów.
Na przebieg całego procesu miała także wpływ liczba wskazywanych przez uczniów placówek. – Aż 14% spośród wszystkich kandydatów ubiegało się o przyjęcie tylko do jednej szkoły, co przy tak dużej konkurencji, często kończyło się brakiem kwalifikacji – tłumaczy Dorota Kędzierska – product owner z VULCAN. Jak dodaje: – W większości samorządów limit preferowanych placówek wynosił trzy, co jednak warto podkreślić, wskaźniki te są zmieniane lub znoszone przez lokalne władze. Dla przykładu, w Warszawie kandydaci mogli ubiegać się o przyjęcie do dowolnej liczby placówek. Rekordzista kandydował do 111 szkół. Warto skorzystać z tego uprawnienia, ponieważ zwiększa to szansę na szybsze znalezienie miejsca w nowej szkole i spokojne wakacje.
Osoby, które nie zostały zakwalifikowane, mogły ubiegać się o miejsce w ramach rekrutacji uzupełniającej lub po jej zakończeniu. W dużych miastach miało to miejsce jeszcze na początku października br.
Te szkoły i kierunki cieszyły się największą popularnością
Wśród najczęściej wybieranych szkół znalazły się licea ogólnokształcące. Wskazywało je aż 51% kandydatów. Na drugim miejscu uplasowały się technika (40%), na trzecim – szkoły branżowe I stopnia (9%). – Kandydaci do techników najczęściej aplikowali na kierunki takie jak: technik informatyk (11%), technik logistyk (8%) czy technik żywienia i usług gastronomicznych (7%). W przypadku szkół branżowych I stopnia 35% spośród wszystkich kandydatów przyjętych zostało do oddziałów (klas) wielozawodowych. Następnie wśród najpopularniejszych znalazły się zawody takie jak: mechanik pojazdów samochodowych (14%), kucharz (8%) oraz fryzjer (7%) – dodaje Dorota Kędzierska.
W jakich zawodach będzie kształcić się najmniej uczniów?
Jak wynika z danych z tegorocznej rekrutacji najmniejszym zainteresowaniem w przypadku techników cieszyły się kierunki takie jak: technik papiernictwa, techno pszczelarz oraz technik ceramik. W szkołach branżowych I stopnia były to: przetwórca mięsa, drukarz offsetowy czy monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych. Na te kierunki trafiło łącznie 0,02% kandydatów przyjętych w technikach i szkołach branżowych I stopnia.
Nowy rok, nowe wyzwania
Tegoroczna rekrutacja nie należała do najłatwiejszych, o czym mogło przekonać się tak wielu młodych ludzi, ale i jednostek edukacyjnych, które stanęły przed wyzwaniem przyjęcia większej liczby uczniów niż dotychczas. Niemniej to nie koniec zadań, z jakimi przyjdzie zmierzyć się samorządom oraz szkołom. W przyszłym roku w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych będzie uczestniczyło 0,5 rocznika, w związku z czym samorządy oraz szkoły będą musiały zmierzyć się z koniecznością przygotowania atrakcyjnej oferty edukacyjnej dla tak małej liczby uczniów.