Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

Razem przez nabory!

xVULCAN , 2020-07-24

Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. W ubiegłym roku kandydaci do liceów, techników i placówek branżowych musieli zmagać się z dodatkową porcją stresu za sprawą tzw. „podwójnego rocznika”. Cały proces rekrutacji podzielony był „dwutorowo”, a o miejsce w tej samej szkole ubiegali się absolwenci ostatnich roczników gimnazjów i ósmych klas szkół podstawowych.

W tym roku miało być znacznie spokojniej, ale jak widać, życie pisze różne scenariusze. Pandemia mocno skomplikowała harmonogram naborów 2020, zmieniła daty egzaminów ósmoklasisty, a proces rekrutacji do nowych szkół rozciągnęła praktycznie na całe wakacje.

Jak nie dokładać kandydatom dodatkowych zmartwień? O czym pamiętać podczas kolejnych etapów naborów? Dziś na blogu przypominamy najpopularniejsze pytania i wątpliwości z ubiegłorocznej rekrutacji. Aktualne i bardzo przydatne również dziś!

Znam już wyniki egzaminu ósmoklasisty. Co dalej?

Przede wszystkim warto pamiętać o ramach czasowych. Od 31 lipca – do 4 sierpnia jest czas na uzupełnienie wniosku o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. To również moment na dokonanie zmian na liście szkół i oddziałów, do których kandydat chce startować. Zmiana preferencji oznacza wycofanie złożonego wcześniej wniosku, wprowadzenie w nim zmian w zakresie szkół i oddziałów i ponowne złożenie go w szkole. Na tym etapie nieodzowna będzie pomoc rodziców!

W jakiej formie i do ilu szkół trzeba dostarczyć dokumenty?

Kandydaci dostarczają do szkoły pierwszego wyboru (jeśli rekrutacja przebiega ze wsparciem systemu elektronicznego) lub do wszystkich wybranych szkół (jeśli nabór prowadzony jest w sposób tradycyjny) kopie świadectwa ukończenia szkoły oraz kopie zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Oryginalność kopii dokumentów musi być poświadczona przez dyrektora szkoły, do której uczęszcza dziecko.

Gdzie znajdę informację czy zostałem zakwalifikowany?

Po zgromadzeniu wszystkich zgłoszeń, wszystkich dokumentów potwierdzających osiągnięcia, wyliczeniu punktów i przeprowadzeniu kwalifikacji szkolne komisje rekrutacyjne podają do wiadomości listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.

W harmonogramie tegorocznej rekrutacji moment ten zaplanowano na 12 sierpnia. Kandydaci mogą je poznać bezpośrednio w szkole (to jedyna formalnie wiążąca forma publikacji wyników rekrutacji) lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Jeżeli rekrutacja jest wspierana systemem elektronicznym zazwyczaj można zapoznać się z wynikami także za pośrednictwem takiego systemu.

Znalazłem się na liście zakwalifikowanych – czy już jestem przyjęty?

NIE. Nazwisko ucznia na liście zakwalifikowanych nie oznacza jeszcze, że we wrześniu rozpocznie naukę w murach danej placówki. Aby zostać przyjętym do szkoły zakwalifikowani kandydaci są zobowiązani do potwierdzenia woli uczenia się w niej. Zazwyczaj potwierdzeniem jest dostarczenie oryginałów dokumentów – świadectwa ukończenia szkoły oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Na potwierdzenie woli w harmonogramie jest przeznaczony bardzo konkretny czas: od 13 do 18 sierpnia i niezmiernie istotne jest dotrzymanie tego terminu!

Powiedz eLO nowej klasie!

Kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych, korzystający z systemów dostarczanych przez VULCAN, mogą zainstalować na swoich telefonach bezpłatną aplikację mobilną eLO! Jej działanie jest proste - natychmiast po tym, gdy zostaną opublikowane wyniki rekrutacji, użytkownicy eLO! otrzymają powiadomienie na telefony.

W aplikacji nie brakuje przydatnych informacji na temat naborów i przejścia do nowej szkoły, pomocnych nie tylko w dniu ogłoszenia wyników rekrutacji.

Gdy kandydaci już dowiedzą się, w jakiej szkole będą kontynuować naukę, nie muszą czekać do września na poznanie nowych koleżanek i kolegów. Dzięki eLO! mogą nawiązać z nimi kontakt już wcześniej wysyłając im powiadomienie lub wiadomość.

A my trzymamy mocno kciuki za wszystkich kandydatów.
Macie pytania? Dołączcie do naszego wydarzenia naborowego >


xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Tagi

# nabór do szkół i przedszkoli, # rekrutacja

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x