Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. W ubiegłym roku kandydaci do liceów, techników i placówek branżowych musieli zmagać się z dodatkową porcją stresu za sprawą tzw. „podwójnego rocznika”. Cały proces rekrutacji podzielony był „dwutorowo”, a o miejsce w tej samej szkole ubiegali się absolwenci ostatnich roczników gimnazjów i ósmych klas szkół podstawowych.
W tym roku miało być znacznie spokojniej, ale jak widać, życie pisze różne scenariusze. Pandemia mocno skomplikowała harmonogram naborów 2020, zmieniła daty egzaminów ósmoklasisty, a proces rekrutacji do nowych szkół rozciągnęła praktycznie na całe wakacje.
Jak nie dokładać kandydatom dodatkowych zmartwień? O czym pamiętać podczas kolejnych etapów naborów? Dziś na blogu przypominamy najpopularniejsze pytania i wątpliwości z ubiegłorocznej rekrutacji. Aktualne i bardzo przydatne również dziś!
Przede wszystkim warto pamiętać o ramach czasowych. Od 31 lipca – do 4 sierpnia jest czas na uzupełnienie wniosku o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. To również moment na dokonanie zmian na liście szkół i oddziałów, do których kandydat chce startować. Zmiana preferencji oznacza wycofanie złożonego wcześniej wniosku, wprowadzenie w nim zmian w zakresie szkół i oddziałów i ponowne złożenie go w szkole. Na tym etapie nieodzowna będzie pomoc rodziców!
Kandydaci dostarczają do szkoły pierwszego wyboru (jeśli rekrutacja przebiega ze wsparciem systemu elektronicznego) lub do wszystkich wybranych szkół (jeśli nabór prowadzony jest w sposób tradycyjny) kopie świadectwa ukończenia szkoły oraz kopie zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Oryginalność kopii dokumentów musi być poświadczona przez dyrektora szkoły, do której uczęszcza dziecko.
Po zgromadzeniu wszystkich zgłoszeń, wszystkich dokumentów potwierdzających osiągnięcia, wyliczeniu punktów i przeprowadzeniu kwalifikacji szkolne komisje rekrutacyjne podają do wiadomości listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
W harmonogramie tegorocznej rekrutacji moment ten zaplanowano na 12 sierpnia. Kandydaci mogą je poznać bezpośrednio w szkole (to jedyna formalnie wiążąca forma publikacji wyników rekrutacji) lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Jeżeli rekrutacja jest wspierana systemem elektronicznym zazwyczaj można zapoznać się z wynikami także za pośrednictwem takiego systemu.
NIE. Nazwisko ucznia na liście zakwalifikowanych nie oznacza jeszcze, że we wrześniu rozpocznie naukę w murach danej placówki. Aby zostać przyjętym do szkoły zakwalifikowani kandydaci są zobowiązani do potwierdzenia woli uczenia się w niej. Zazwyczaj potwierdzeniem jest dostarczenie oryginałów dokumentów – świadectwa ukończenia szkoły oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Na potwierdzenie woli w harmonogramie jest przeznaczony bardzo konkretny czas: od 13 do 18 sierpnia i niezmiernie istotne jest dotrzymanie tego terminu!
Kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych, korzystający z systemów dostarczanych przez VULCAN, mogą zainstalować na swoich telefonach bezpłatną aplikację mobilną eLO! Jej działanie jest proste - natychmiast po tym, gdy zostaną opublikowane wyniki rekrutacji, użytkownicy eLO! otrzymają powiadomienie na telefony.
W aplikacji nie brakuje przydatnych informacji na temat naborów i przejścia do nowej szkoły, pomocnych nie tylko w dniu ogłoszenia wyników rekrutacji.
Gdy kandydaci już dowiedzą się, w jakiej szkole będą kontynuować naukę, nie muszą czekać do września na poznanie nowych koleżanek i kolegów. Dzięki eLO! mogą nawiązać z nimi kontakt już wcześniej wysyłając im powiadomienie lub wiadomość.
A my trzymamy mocno kciuki za wszystkich kandydatów.
Macie pytania? Dołączcie do naszego wydarzenia naborowego >