Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

Uwalniamy lektury z bibliotecznych półek!

xVULCAN , 2020-05-29

Edukacja zdalna to nie tylko kontakt z nauczycielem i wysyłanie zadań do rozwiązania przez e-dziennik. Aby przebiegała bez problemów uczniowie powinni mieć w zasięgu ręki wszystkie potrzebne podręczniki, materiały oraz ćwiczenia. A jak poradzić sobie z dostępem do lektur szkolnych, gdy biblioteki wciąż pozostają zamknięte z powodu pandemii?

Wolne lektury dostępne w chmurze

Na początek parę słów o nowej funkcji w MOL NET+, która szczególnie przyda się wszystkim uczniom zamkniętym w domach i nauczającym zdalnie pedagogom. Dzięki „wolnym lekturom” uczniowie zyskują dostęp online do książek z kanonu lektur szkolnych. W sumie to ponad 5 tys. tytułów! Jak z nich skorzystać? To bardzo proste!

Wystarczy, przeszukać katalog w zasobach biblioteki, tak jak przy zwykłym korzystaniu z MOL NET+. Dla wygody, wyszukiwanie można zawęzić tylko do „wolnych lektur”. Po kliknięciu w wybraną pozycję należy wybrać link do interesującego nas formatu pliku, np. pdf, mobi czy epup. I już, gotowe! Można zaczynać lekturę :)

Biblioteka na ekranie telefonu

Wolne lektury nie są jedynym powodem, dla którego warto regularnie zaglądać do MOL NET+. To prawdziwy raj dla wszystkich miłośników dobrych książek. Sercem programu jest katalog online, dostępny w formie aplikacji mobilnej. Każdy może go wygodnie przeglądać na telefonie lub tablecie. Przeszukiwanie zasobów jest proste i intuicyjne – działa podobnie jak wyszukiwarki internetowe, jest wyposażone w podpowiedzi i filtry zawężania wyników. Użytkownicy mogą obejrzeć okładki interesujących ich książek i zapoznać się z zestawieniami tematycznymi, przygotowanymi przez bibliotekarzy.

Zalogowani mogą więcej

Oczywiście, aby w pełni korzystać z zasobów szkolnej biblioteki za pośrednictwem MOL NET+ należy być użytkownikiem zalogowanym. Wtedy można swobodnie rezerwować wybrane tytuły, przedłużać termin oddania pozycji już wypożyczonych lub ustawić się w kolejce do książki, na którą jest więcej chętnych. Zalogowani zyskują pełny dostęp do informacji o swoim koncie, historii wypożyczeń i informacji, czy nie zalegają z oddaniem jakiejś pozycji.

Jeśli brakuje pomysłu na nową lekturę warto skorzystać z opcji „TOP- listy” – zawierającej zestawienia tytułów cieszących się w bibliotece największą popularnością.

Dodatkową atrakcją korzystania z MOL NET+ są personalizowane „skórki”, dzięki którym można poinformować innych użytkowników o swoim nastroju.

Zdalne zarządzanie biblioteką

MOL NET+ to spore ułatwienie, nie tylko na czas izolacji, dla pracowników szkolnych bibliotek. System pozwala na stały dostęp do wszystkich ważnych danych w trybie 24/7. Intuicyjne prowadzenie elektronicznego dziennika biblioteki szkolnej i zarządzanie online opisami bibliograficznymi, inwentarzem, rezerwacjami, wypożyczeniami i kontami pozwoli na pracę bez zakłóceń, również w formie zdalnej. Warto tez pamiętać, że w MOL NET+ znajduje się Dziennik Biblioteki, gdzie bibliotekarz może prowadzić rejestr wykonywanej pracy.

Przypominamy – biblioteki, chcące włączyć dostęp do wolnych lektur powinny wysłać zgłoszenia na adres cok@vulcan.edu.pl. Czekamy na Wasze zgłoszenia!

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Tagi

# zarządzanie oświatą

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x