naglowek-kongres-bibliotekarzy-25-n2a.jpg
zdjecie-naglowek-kongres-bibliotekarzy-25-n-gosc.jpg
00
dni
:
00
godzin
:
00
minut
:
00
sekund

Zapraszamy na Kongres Bibliotekarzy Szkolnych

spotkanie z autorami spotkanie z autorami
nowoczesne technologie w bibliotece szkolnej nowoczesne technologie w bibliotece szkolnej
promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży
warsztaty tematyczne warsztaty tematyczne
ikonka-gotowe-rozwiazania.png

Gotowe rozwiązania
Gotowe rozwiązania do stosowania w pracy bibliotekarza

eksperci.png

Eksperci czytelnictwa
Spotkania z ekspertami z zakresu czytelnictwa

organizacja-i-technologia.png

Organizacja i technologia
Sposoby połączenia organizacji pracy z nową technologią

wizerunek.png

Wizerunek biblioteki szkolnej
Wskazówki dotyczące budowania pozytywnego wizerunku biblioteki szkolnej

Program

Zapraszamy na wspólny spacer literackim szlakiem Poznania.

Wspólne zwiedzanie rozpoczynamy w Bibliotece Raczyńskich, gdzie będziemy czekać na Państwa w holu głównym biblioteki, Pl. Wolności 19. Pracownicy Biblioteki Raczyńskich opowiedzą o historii tego miejsca oraz zaprezentują najcenniejsze zbiory i eksponaty biblioteczne zgromadzone w księgozbiorze bibliotecznym. Następnie - w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza zobaczymy m.in. unikatowe pamiątki po pisarzu oraz replikę medalu Nagrody Nobla, a w Pracowni – Muzeum I.S. Kraszewskiego – m.in. „Gabinet Kraszewskiego” i inne ciekawe eksponaty.

Prosimy o punktualne przybycie na miejsce spotkania.

Aleksander-Radwanski.jpg

Aleksander Radwański

Specjalista ds. systemów bibliotecznych

Głównym celem warsztatów jest poznanie podstaw ewidencji oraz obsługi czytelnika w systemie MOL NET+. Podczas warsztatów uczestnicy w praktyce dowiedzą się jak porządkować ewidencję w odniesieniu do dokumentacji papierowej, poznają funkcje związane z podręcznikami szkolnymi, e-wypożyczeniami oraz skontrum.

Warsztaty odbędą się w Hotelu Novotel Poznań Centrum, pl. Władysława Andersa 1, Poznań.
Liczba miejsc ograniczona. Warsztaty są dodatkowo płatne. Szczegółowe informacje w formularzu zapisów.

Jacek-Rozycki.jpg

Jacek Różycki

Prezes VULCAN

Meller.jpg

Anna Dziewit-Meller, Marcin Meller

Goście specjalni kongresu

Spotkanie poświęcone będzie promocji czytelnictwa wśród dzieci. Chcemy oprzeć je na niełatwych doświadczeniach - opowiemy o tym, jak sami od pierwszych dni naszych dzieci spędzaliśmy przez wiele lat, długie godziny na wspólnym czytaniu. Opowiemy o książkach, które były dla nas ważne na przestrzeni lat, o własnym doświadczeniu czytelniczym, które się zmienia pod wpływem social mediów i różnych dystraktorów, oraz o tym, jak świat wpływa na dzieci, które przed okresem dojrzewania sięgały chętnie po książki, w jego trakcie zaś odsuwają od siebie czytanie.

Jako redaktorka naczelna GWF opowiem także o sposobach którymi jako wydawcy usiłujemy dotrzeć do młodych czytelników oraz o tym, jak kryzys demograficzny wpływa na naszą branżę.

Waldemar-Kuligowski.jpg

prof. Waldemar Kuligowski

Antropolog, wykładowca, autor

Polskie szkoły, a w nich – biblioteki - zmieniają się tak samo, jak współczesny świat – coraz więcej w nim ruchu, technologii, różnorodnych osób oraz odmiennych światopoglądów. Rodzi to nowe wyzwania, związane z potrzebą działań na rzecz niwelowania stereotypów i uprzedzeń. Jak wrażliwie rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o różnicach między ludźmi? W jaki sposób wzmacniać kompetencje dotyczące różnorodności kulturowej? Jak uczyć mądrej współpracy i sprawić, by ludzka różnorodność była powodem do celebracji? Czy takie treści można i warto poruszać na zajęciach w bibliotece szkolnej? Wykład poświęcony wrażliwości kulturowej skupi się na wskazaniu odpowiedzi na powyższe pytania. Powiemy też o książkach, które mogą w tym pomóc.

Maria-Deskur.jpg

Maria Deskur

Prezeska Fundacji Powszechnego Czytania

Wykład przedstawi rozszerzenie rozumienia znaczenia kompetencji językowych w kontekście celów edukacji oraz jak podejść strategicznie do tworzenia praktyk skutecznego wsparcia formacji kompetencji językowych w środowisku szkolnym.

Joanna-Piekarska.jpg

Joanna Piekarska

Prezeska Polskiej Sekcji IBBY

Prowadząca zaprezentuje wybór współczesnych publikacji dla dzieci i młodzieży dotyczących tematów szczególnie istotnych dla młodego człowieka. Wybrane książki to wartościowe propozycje zarówno do samodzielnej lektury, jak również do wspólnego czytania z rodzicem lub opiekunem, będące świetnym wstępem do rozmowy na tematy, których pomijać nie należy.

Katarzyna-Kaminska.jpg

Katarzyna Kamińska

Dyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu

Czy biblioteka publiczna może być miejscem atrakcyjnym dla dzieci i młodzieży? W jaki sposób do nich docierać? Co uwzględniać w programowaniu wydarzeń dla młodych odbiorców? Czy można wyjść poza książki i literaturę? Czy biblioteka i czytanie mogą skutecznie konkurować z innymi formami spędzania wolnego czasu? Jak zadbać, by młodzi czytelnicy pozostali w bibliotece jako ludzie dorośli? Podczas tego wykładu odpowiemy na te i inne pytania, a wszystko po to by umieć zachęcić dzieci do odwiedzania bibliotek. Odpowiedzi zostaną zilustrowane przykładami konkretnych wydarzeń lub cykli wydarzeń organizowanych w Bibliotece Raczyńskich.

Szczegółowe informacje o warsztatach dla nauczycieli szkół podstawowych i nauczycieli szkół ponadpodstawowych znajdują się na osobnych zakładkach programu.

Agnieszka-Halicka.jpg

Agnieszka Halicka

Nauczycielka bibliotekarka, twórca marki EduTriki

Czy biblioteka szkolna może stać się nowoczesnym centrum edukacyjnym wpisującym się w cyfrową transformację szkoły, w którym uczniowie budują swoją wiedzę poprzez działanie, tworzenie i eksperymentowanie? Czy mogą tu skutecznie rozwijać umiejętności kluczowe i przyszłości? Agnieszka Halicka pokaże, jak w praktyce połączyć tradycyjną rolę biblioteki z nowoczesnymi technologiami i ideą edukacyjnych innowacji. 

Wystąpienie będzie pełne konkretnych pomysłów, przykładów i inspiracji do tworzenia w bibliotece przestrzeni, która rozbudza ciekawość, rozwija kreatywność i staje się sercem szkolnych innowacji.

Malgorzata-Gajkiewicz.jpg

Małgorzata Gajkiewicz

Prezes firmy MOL

Przedstawienie najnowszych oraz planowanych funkcjonalności w systemie MOL NET+ będących wynikiem postulatów składanych przez nauczycieli-bibliotekarzy oraz przyspieszających procesy wykonywane w bibliotece szkolnej.

Marta-Flobo.jpg

Marta FloBo (Marta Forkiewicz-Borkowska)

Nauczycielka, edukatorka

Czy książka może być biletem do świata doświadczeń, emocji i twórczego działania? Jak najbardziej! Podczas mojej prelekcji zabiorę Cię do kreatywnego laboratorium, w którym książka staje się punktem wyjścia do działań z pogranicza arteterapii, metody LEGO® SERIOUS PLAY® oraz koncepcji STEAM.

Pokażę konkretne, sprawdzone pomysły na aktywne i kreatywne działania z książkami dla małych i dużych. Udowodnię, że biblioteka to idealna przestrzeń do eksperymentowania, łączenia nieoczywistych elementów i tworzenia doświadczeń, które angażują każdego — od przedszkolaka po seniora.

To spotkanie będzie zaproszeniem do porzucenia schematów, przełamywania rutyny i odkrywania nieoczekiwanych połączeń. Jeśli chcesz zobaczyć, jak książki mogą działać na zmysły, emocje i wyobraźnię — to ta prelekcja jest właśnie dla Ciebie!

Olga-Ptak.jpg

Olga Ptak

Nauczycielka, neurologopedka, terapeutka dziecięca

W czasie warsztatu nauczyciele biblioteki dowiedzą się, jak przeprowadzić cykl zajęć w neuroróżnorodnej klasie - jak rozmawiać z uczniami o problemach i wyzwaniach stojących przed ich rówieśnikami, zmagającymi się m.in. z zaburzeniami integracji sensorycznej, opóźnieniem rozwoju mowy, trudnościami w nawiązywaniu relacji społecznych. Pedagodzy uzyskają praktyczne wskazówki dotyczące budowania relacji z dzieckiem w spektrum autyzmu - wspólnie omówimy sposoby i metody postępowania względem dziecka neuroatypowego. Uczestnicy warsztatów otrzymają 5 konspektów (scenariuszy) zajęć opartych o książkę Guzikożerca na tropie słów, dzięki czemu będą mogli zapoznać uczniów m.in. z pojęciem nadwrażliwości sensorycznej, z nieumiejętnością planowania motorycznego i zjawiskiem zagubienia w przestrzeni (dyspraksja), z pojęciem niedostymulowania i jego objawami, z zagadnieniem nadwrażliwości na zapachy, dźwięki i smaki.

Biserka-Cejovic.jpg

Biserka Čejović

Polonistka, bibliotekoznawczyni, biblioterapeutka

Współczesna literatura Young Adult i New Adult bywa bogatym źródłem wiedzy o problemach, zainteresowaniach oraz kondycji psychicznej współczesnych nastolatków. Spośród setek dostępnych na rynku pozycji wybierzemy takie, które pomagają znaleźć odpowiedzi na trudne pytania oraz z empatią przyglądają się problemom „młodych dorosłych”. Podczas warsztatów zastanowimy się, które tytuły mogą stać się inspiracją do działań twórczych oraz stanowić wsparcie podczas egzaminu maturalnego.

Prelegenci

Waldemar-Kuligowski.jpg
Waldemar-Kuligowski.jpg

prof. Waldemar Kuligowski

Antropolog, wykładowca, autor

Antropolog kulturowy, badacz, wykładowca i publicysta. Kierownik Zakładu Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu, profesor wizytujący UG w Gdańsku i MU w Brnie. Prowadził badania terenowe w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Prace naukowe wydawał po angielsku, czesku, litewsku, rosyjsku, serbsku, słowacku i węgiersku. Ostatnio opublikował w USA monografię Modernizing Localities in Poland: A Never-ending Transformation. Odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej i odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

prof. Waldemar Kuligowski

Antropolog, wykładowca, autor

Meller.jpg
Meller.jpg

Anna Dziewit-Meller, Marcin Meller

Goście specjalni kongresu

Anna Dziewit-Meller, pisarka, wydawczyni, dziennikarka, redaktorka naczelna Grupy Wydawniczej Foksal, autorka wielu książek, w tym bestsellerowej serii dla dzieci "Damy, dziewuchy, dziewczyny". Marcin Meller, dziennikarz pisarz, autor wielu popularnych książek, przez wiele lat związany ze stacją TVN i TVN24 i Newsweekiem wcześniej redaktor naczelny polskiej edycji Playboya oraz wieloletni reporter Tygodnika Polityka.

Anna Dziewit-Meller, Marcin Meller

Goście specjalni kongresu

Marta-Flobo.jpg
Marta-Flobo.jpg

Marta FloBo (Marta Forkiewicz-Borkowska)

Nauczycielka, edukatorka

Laureatka tytułu Nauczyciel Roku 2017 oraz Nagrody im. Sendlerowej "Za naprawianie świata" w 2021 roku i Janusza Korczaka w roku 2023 oraz finalistka Nagrody im. prof. Józefa Pietera w 2024 r., bohaterka książki Sylwii Chutnik "Opowieści na dobranoc młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek" oraz trzeciej edycji programu „Inspirujące Kobiety” realizowanego przez TVN Style. Trenerka edukacyjna, tutorka, dyplomowana arteterapeutka, edukatorka w zakresie nowoczesnych rozwiązań w edukacji. Pomysłodawczyni nauczycielskiej akcji ogólnopolskiej #SzyjemyDobro. Współpracuje z wieloma instytucjami, organizacjami i wydawnictwami. W ramach własnej działalności wspiera nauczycieli w szeroko pojętym rozwoju osobistym, od kompetencji cyfrowych po kompetencje społeczno-emocjonalne. W jej działaniach najważniejszy jest zawsze człowiek, emocje i relacje.

Marta FloBo (Marta Forkiewicz-Borkowska)

Nauczycielka, edukatorka

Agnieszka-Halicka.jpg
Agnieszka-Halicka.jpg

Agnieszka Halicka

Nauczycielka bibliotekarka, twórca marki EduTriki

Certyfikowana edukatorka Google, Microsoft Innovative Educator Expert, Microsoft Innovative Educator Fellow, Ambasadorka Genially, Wakeleta, Flipa, SMART Technologies i EkoEksperymentarium. Inicjatorka oddolnej grupy “Laboratoria Przyszłości w praktyce”, wpisana na Listę 100 w roku 2020, 2021 i 2022 oraz Honorową Listę 100. Nominowana do tytułu Nauczyciel Roku 2021.

Agnieszka Halicka

Nauczycielka bibliotekarka, twórca marki EduTriki

Maria-Deskur.jpg
Maria-Deskur.jpg

Maria Deskur

Prezeska Fundacji Powszechnego Czytania

Wydawca, ekspertka ds. czytania, praktyk collective impact. Absolwentka romanistyki UJ, literatury na Sorbonie i komunikacji na Université Lumière. Współzałożycielka wydawnictwa Muchomor, wieloletnia dyrektor zarządzająca książek Egmontu i Burdy, współfundatorka i prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, pierwszej polskiej organizacji nagrodzonej Library of Congress Literacy Award. Zwyciężczyni konkursu Zwyrtała 2019 na najlepszy pomysł na promocję czytelnictwa, autorka poradnika upowszechniania czytania „Supermoc książek”, współautorka poradnika „#TataTeżCzyta” i „Czytającej szkoły”, współtwórczyni Koalicji Czytająca Polska, Ashoka Fellow, Członkini Rady Działalności Pożytku Publicznego. Prywatnie – mama czwórki dzieci, rowerzystka.

Maria Deskur

Prezeska Fundacji Powszechnego Czytania

Joanna-Piekarska.jpg
Joanna-Piekarska.jpg

Joanna Piekarska

Prezeska Polskiej Sekcji IBBY

Kierowniczka Zakładu Edukacji Bibliotekarskiej Biblioteki Narodowej. Absolwentka Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży” w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, autorka licznych szkoleń w zakresie literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz możliwości ich wykorzystania we wspieraniu procesu edukacyjnego. Wielbicielka baśni, posiada bogata kolekcję publikacji i przedmiotów związanych z Czerwonym Kapturkiem. Dyplomowany coach. Wyróżniona Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Joanna Piekarska

Prezeska Polskiej Sekcji IBBY

Olga-Ptak.jpg
Olga-Ptak.jpg

Olga Ptak

Nauczycielka, neurologopedka, terapeutka dziecięca

Neurologopedka, terapeutka dziecięca, założycielka i prezeska Fundacji „Kto ukradł jutro?” wspierającej dzieci niepełnosprawne i zagrożone niedostosowaniem społecznym oraz ich rodziny; absolwentka wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, terapii pedagogicznej, integracji sensorycznej z diagnozą i terapią dzieci, edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem i zespołem Aspergera; nauczycielka współorganizująca kształcenie w szkole podstawowej.

Olga Ptak

Nauczycielka, neurologopedka, terapeutka dziecięca

Biserka-Cejovic.jpg
Biserka-Cejovic.jpg

Biserka Čejović

Polonistka, bibliotekoznawczyni, biblioterapeutka

Uczy języka polskiego w liceum, pisze o książkach dla dzieci i młodzieży, prowadzi warsztaty dla bibliotekarzy i nauczycieli. Współpracuje z Instytutem Książki, Instytutem Badań Edukacyjnych, Uniwersytetem Jagiellońskim, Festiwalem Literatury dla Dzieci w Rabce. Pisze dla „Książek. Magazynu do czytania” oraz „Biblioteki w szkole”. Należy do polskiej sekcji IBBY.

Biserka Čejović

Polonistka, bibliotekoznawczyni, biblioterapeutka

Katarzyna-Kaminska.jpg
Katarzyna-Kaminska.jpg

Katarzyna Kamińska

Dyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu

Dyrektorka Biblioteki Raczyńskich, politolożka i dziennikarka, działaczka społeczna, publicystka, menedżerka kultury, wieloletnia dyrektorka Wydawnictwa Miejskiego Posnania, redaktorka naczelna portalu kulturapoznan.pl (2012-2018) oraz "Poznańskiego Informatora Kulturalnego, Sportowego i Turystycznego IKS" (2013-2022), komisarz Poznańskich Targów Książki (2018-2019), organizatorka, współorganizatorka i jurorka wielu konkursów literackich i artystycznych. Członkini Krajowej Rady Bibliotecznej oraz Rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego.

Katarzyna Kamińska

Dyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu

Malgorzata-Gajkiewicz.jpg
Malgorzata-Gajkiewicz.jpg

Małgorzata Gajkiewicz

Prezes firmy MOL

Prezes firmy MOL oraz menedżer projektu MOL NET+. Od 2010 roku zajmowała się projektowaniem oraz produkcją systemu MOL NET+, a od 2014 roku nadzoruje jego ciągły rozwój. Pod jej skrzydłami, dzięki owocnej współpracy z firmą VULCAN, program MOL NET+ udostępniony został ponad 6 000 szkół w całej Polsce.

Małgorzata Gajkiewicz

Prezes firmy MOL

Aleksander-Radwanski.jpg
Aleksander-Radwanski.jpg

Aleksander Radwański

Specjalista ds. systemów bibliotecznych

W latach 1996-2003 wykładowca m.in. w Instytucie Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w innych ośrodkach dydaktycznych i szkoleniowych. W latach 1998-2016 kierownik Działu Komputeryzacji Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Jeden z założycieli i redaktorów serwisu internetowego EBIB. Autor publikacji nt. Komputeryzacji bibliotek i nowych technologii w bibliotekach. Od 2016 roku specjalista ds. systemów bibliotecznych w firmie MOL.

Aleksander Radwański

Specjalista ds. systemów bibliotecznych

Jacek-Rozycki.jpg

Jacek Różycki

Prezes VULCAN

Kongresy z VULCANEM

Ośrodek Doskonalenia Kadry Kierowniczej Oświaty VULCAN jest akredytowaną placówką doskonalenia nauczycieli wpisaną do ewidencji niepublicznych placówek doskonalenia nauczycieli prowadzonej przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Działamy od blisko 40 lat. Wysoką jakość szkoleń i kongresów gwarantuje certyfikowany przez PCBC S.A. zintegrowany system zarządzania jakością i bezpieczeństwem informacji zgodny z wymaganiami norm PN-EN ISO 9001 i PN-EN ISO/IEC 27001.

Uczestnicy naszych kongresów otrzymują zaświadczenia w formie elektronicznej.

logo-i-pieczatka-odkko.png [18.77 KB]

Partnerzy merytoryczni kongresu

mol-www.jpg [9.94 KB]

logo-ckv-www-N.jpg [8.47 KB]

logo-ne-www-N.jpg [10.02 KB]

doradca-logo-25lat.png [8.44 KB]

fundacja-powsz-czyt-logo.png [19.43 KB]

logo-rach-www-N.jpg [7.77 KB]

Partnerzy kongresu

swierszczyk-logo.png [10.58 KB]

azymut-logo.png [6.53 KB]


Lokalizacja

Novotel Poznań Centrum
pl. Andersa 1, 61-894 Poznań

 

bloczek-biblio.jpg

Zostań partnerem Kongresu Bibliotekarzy Szkolnych!

Dotrzyj do bibliotekarzy szkolnych z całej Polski! Kongres Bibliotekarzy Szkolnych to wyjątkowa okazja, by zaprezentować swoje produkty i usługi osobom, które na co dzień kształtują czytelnictwo w szkołach. Nie przegap tej okazji! Dołącz do grona partnerów i zainspiruj biblioteki szkolne do współpracy!

Kontakt do organizatora

krystian-kaczmarek.jpg

Krystian Kaczmarek

starszy specjalista ds. realizacji kongresów
i wydarzeń stacjonarnych

pytania organizacyjne

Elzbieta-Kwak.jpg

Elżbieta Kwak

menadżer ds. realizacji kongresów
i wydarzeń stacjonarnych

pytania organizacyjne, współpraca z partnerami

Poprzednie edycje

Ta strona używa plików cookie zgodnie z opisaną polityką wykorzystywania plików cookie. Korzystanie z naszych serwisów bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookie.