kongres-eduhoryzonty-2024.jpg
kongres-eduhoryzonty-2024-lokalizacja.png
00
dni
:
00
godzin
:
00
minut
:
00
sekund

Zapraszamy do udziału w kongresie

Zapraszamy do udziału w VI Kongresie EduHoryzonty ,,Oświata - nasza wspólna odpowiedzialność”. Wydarzenie kierowane jest do dyrektorów i naczelników wydziałów oświaty, dyrektorów szkół, włodarzy samorządowych oraz dyrektorów centrów usług wspólnych z całej Polski! Jak co roku podzielimy się z Państwem najlepszymi praktykami i propozycjami, które będą pomocne w codziennej pracy.

Podczas tegorocznego Kongresu porozmawiamy między innymi o zmianach w polskiej oświacie proponowanych przez nowy rząd, które są dla Państwa niezwykle ważne. Poruszymy temat higieny cyfrowej uczniów, nauczycieli i rodziców, a także problemów finansowania oświaty w samorządach. Zgodnie z naszą tradycją pokażemy Państwu inne systemy edukacji – w tym roku posłuchamy, jak pracuje się w Islandii!

 

Wybrane tematy

wazne-pytania-inspirujace-odpowiedzi.png

Dwa dni wiedzy
Możliwość uczestnictwa w inspirujących i merytorycznych wykładach

eksperci-zarzadzania.png

Uroczysta kolacja
Zwieńczony atrakcjami wieczór dla uczestników kongresu

organizacja-i-technologia.png

Wystawcy
Spotkania z naszymi partnerami i wystawcami

potwierdzenie-uczestnictwa.png

Potwierdzenie uczestnictwa
Zaświadczenie dla każdego uczestnika kongresu

wyjatkowi-goscie wybitni specjalisci.png

Wyjątkowi goście
Praktycy i eksperci w swojej dziedzinie

panele-dyskusyjne wizerunek szkoly.png

Ważne pytania i inspirujące odpowiedzi
Zawsze aktualne tematy, również te trudne

wiele-zrodel-inspiracji.png

Przykłady skutecznych rozwiązań
Gotowe wzorce i praktyczne wskazówki do wykorzystania w codziennej pracy

wymiana-doswiadczen.png

Wiele źródeł inspiracji
Wykłady zaplanowane z myślą o każdym uczestniku kongresu

Kongresy z VULCANEM

Ośrodek Doskonalenia Kadry Kierowniczej Oświaty VULCAN jest akredytowaną placówką doskonalenia nauczycieli wpisaną do ewidencji niepublicznych placówek doskonalenia nauczycieli prowadzonej przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Działamy od 35 lat. Wysoką jakość szkoleń gwarantuje posiadany przez VULCAN certyfikat zarządzania jakością ISO 9001.

Uczestnicy naszych kongresów otrzymują zaświadczenia w formie papierowej (w przypadku wydarzeń stacjonarnych) lub elektronicznej (w przypadku wydarzeń online).

logo-i-pieczatka-odkko.png [18.77 KB]

Partner merytoryczny

ne-partner.jpg [11.88 KB]

Program

Jan-Oszust.png

Jan Oszust

Wiceprezes VULCAN

Jacek-Rozycki.jpg

Jacek Różycki

Prezes VULCAN

Oficjalne otwarcie wydarzenia przez prezesa i wiceprezesa VULCAN.

Justyna-Orszulak.jpg

Justyna Orszulak

Dyrektorka w SP nr 1 w Wodzisławiu Śląskim

Coraz trudniej znaleźć kandydatów do pełnienia funkcji dyrektora szkoły, a samotność lidera jest faktem. Jak budować sieć współpracy dyrektorów i nauczycieli oraz działać spójnie dla edukacji na obszarze gminy? Jak radzić sobie z samotnością szefa? Gdzie szukać wsparcia?

Podczas wystąpienia pokażemy na przykładzie Wodzisławia Śląskiego, jak można działać w obszarze realizacji strategii rozwoju edukacji, budując współpracę dyrektorów i nauczycieli zamiast rywalizacji. Podzielimy się także doświadczeniem planowania i wprowadzania oddolnych zmian w edukacji - w klasie, szkole oraz gminie.

Jan-Zieba.png

Jan Zięba

Ekspert oświatowy

Iwona-Nowak.png

Iwona Nowak

Psycholożka, ekspertka oświatowa

Od wielu już lat obserwujemy w edukacji lawinowy wzrost liczby dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na diagnozę spektrum autyzmu, czy Zespołu Aspergera. Stanowią one ogromne wyzwanie finansowe, organizacyjne, kadrowe niemal dla każdej szkoły w Polsce.

W wystąpieniu przedstawimy Państwu dane liczbowe z przestrzeni ostatnich kilkunastu lat dotyczące tego zjawiska oraz jego skutki finansowe. Przyjrzymy się także zapisom prawa oświatowego, które jak się wydaje, nie nadąża w tej kwestii za rzeczywistością. Zastanowimy się, czy każdy uczeń z orzeczeniem o spektrum autyzmu wymaga obecności nauczyciela wspomagającego? Jak funkcjonują uczniowie z taką diagnozą i czy wszyscy potrzebują tych samych działań? I wreszcie, co z uczniami w innym spektrum neuroróżnorodności np. z ADHD?

Radoslaw-Wiktorski.png

Radosław Wiktorski

Ekspert zarządzania oświatą i RODO

Iwona-Nowak.png

Iwona Nowak

Psycholożka, ekspertka oświatowa

Termin wypalenia dość mocno zakorzenił się w naszej kulturze w kontekście życia zawodowego. Ostatnio coraz częściej słyszy się jednak o wypaleniu rodzicielskim. Czym ono jest? Jak powstaje? Dlaczego dotąd o nim nie mówiono? Jakie niesie ze sobą zagrożenia dla dzieci, samych rodziców, nauczycieli, a wreszcie pracodawców? Czy wypalony rodzic może być zaangażowanym pracownikiem? Dlaczego Polska zajmuje I miejsce wśród 42 krajów pod względem wypalenia rodzicielskiego? Nikt nigdy nie powiedział, że bycie rodzicem to prosta sprawa. W wystąpieniu poświęconym temu zagadnieniu przedstawimy oznaki wypalenia rodzicielskiego, jego przyczyny i sposoby radzenia sobie ze zjawiskiem w zależności od pełnionej przez nas roli.

Maciej-Debski.jpg

Maciej Dębski

Prezes fundacji Dbam o Mój Zasięg

Nowe technologie cyfrowe są już stałym elementem naszego życia. Towarzyszą nam w pracy, edukacji, rozrywce. Szczególnie w czasie trwania pandemii zwiększył się ich udział w naszej codzienności. Warto zatem znać postawy odnośnie odpowiedzialnego korzystania z nich tak, aby w kreatywny i odpowiedzialny sposób korzystać z zasobów sieci, mając na uwadze nasze indywidualne zdrowie somatyczne, psychiczne oraz społeczne. Narzędzia cyfrowe powinny nam służyć, a nie nami rządzić i przysparzać nam niepotrzebnych kłopotów. Dlatego tak istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny cyfrowej.

Podczas spotkania odpowiemy sobie na pytania: czym jest higiena cyfrowa, w jaki sposób możemy dbać o jej właściwy poziom i co się stanie, kiedy utracimy kontrolę nad korzystaniem z zasobów sieci? Porozmawiamy również o tym, jak to wszystko wpływa na funkcjonowanie młodego człowieka w kontekście jego rozwoju i edukacji oraz jak możemy pomóc naszym uczniom i sobie w dbaniu o higienę cyfrową?

Jan-Zieba.png

Jan Zięba

Ekspert oświatowy

W wystąpieniu przedstawimy Państwu sytuację finansową oświaty samorządowej w ostatnich latach oraz przyczyny wzrostu wysokości luki pomiędzy dochodami a wydatkami związanymi z prowadzeniem szkół i przedszkoli. Oprzemy się na szczegółowych danych dotyczących wszystkich samorządów w Polsce, a także na przykładach samorządów, dla których wraz z zespołem VULCAN przygotowaliśmy audyty organizacji i finansów oświaty.

Slawomir-Jarmuz.png

Sławomir Jarmuż

Doktor psychologii (PAN)

Współczesna edukacja ma przed sobą olbrzymie wyzwania związane z nadążaniem za szybkimi zmianami w świecie. Rozwój technologiczny i sztuczna inteligencja odmieniają różne dziedziny naszego życia. Związane z tym uzależnienie od telefonów komórkowych staje się powszechnym zjawiskiem u młodych ludzi niosąc ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. W obliczu tych wyzwań stoją nauczyciele.

W wystąpieniu porozmawiamy o psychologii mądrości opartej na badaniach empirycznych. Pojawi się koncepcja mądrości kanadyjskiego profesora psychologii Igora Grossmanna prezentująca cztery filary tej cnoty człowieka. Zajmiemy się także różnicami między mądrością a inteligencją. Konkretne przykłady uczenia mądrości w innych krajach pokażą, jak takie treści można wprowadzać do praktyki edukacyjnej. Będzie również czas na refleksję na temat podnoszenia własnej mądrości przez nauczycieli.

Mariusz-Tobor.png

Mariusz Tobor

Ekspert oświatowy

Przedstawimy Państwu wyniki najnowszych, pogłębionych analiz zmian struktury wieku i zatrudnienia nauczycieli. O tym, że średni wiek polskiego nauczyciela nieustannie rośnie wiadomo od dawna, jednak nie jest już tak oczywiste zróżnicowanie struktur wieku nauczycieli różnych specjalności. Np. mało kto wie, że najwięcej nauczycielek wychowania przedszkolnego w jednostkach samorządowych ma ok. 30-45 lat, natomiast wśród nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej najliczniejsze są te, które wkrótce uzyskają prawa emerytalne. Zastanowimy się, więc, czy lawinowy wzrost liczby nauczycieli, którzy będą mogli przejść na emerytury, spowoduje poważne perturbacje w funkcjonowaniu oświaty w kontekście obciążenia pracą ich młodszych kolegów i drastycznego spadku urodzeń.

Iwona-Nowak.png

Iwona Nowak

Psycholożka, ekspertka oświatowa

Katarzyna-Thora.jpg

Katarzyna Thora Matysek

Nauczycielka w islandzkiej szkole

Jak wygląda życie na wulkanicznej wyspie? Jak surowy klimat Islandii daje ludziom dom, spokój i bezpieczeństwo? O czym, nam ludziom, dają znać budzące się do życia wulkany? Czy można tam żyć? Jak funkcjonuje tam codzienność? A jak szkoła? Kolejny raz zapraszamy Państwa do przyjrzenia się systemowi edukacji innego kraju. Tym razem dowiemy się, jak uczą w Islandii.

O tym, jak działa islandzka szkoła, z jakimi boryka się wyzwaniami opowie nauczycielka z Polski Katarzyna Thor Matysek od lat pracująca w islandzkiej szkole, autorka podcastu „Emigracja bez ściemy”. Pani Katarzyna uczy języka islandzkiego dzieci emigrantów i opowie, jak wielokulturowość staje się jednym z ważniejszych wyzwań islandzkiej edukacji. Porozmawiamy też o podejściu do oceniania i testowania, a także o nauczaniu w blokach przedmiotowych, o łączeniu wiedzy z praktyką, czy o uczeniu przez tworzenie uczniowskich projektów.

Prelegenci

Jan-Oszust.png

Jan Oszust

Wiceprezes VULCAN

Mariusz-Tobor.png
Mariusz-Tobor.png

Mariusz Tobor

Ekspert oświatowy

Zajmuje się przede wszystkim organizacją i finansowaniem oświaty oraz statystyką oświatową. Autor wielu analiz, artykułów i wystąpień. Autor i współautor opracowań doradczych. Współautor metody podziału budżetu oświaty i standaryzacji zatrudnienia, tzw. bonu organizacyjnego. Od wielu lat współpracuje z ZMP, jest ekspertem oświatowej części Systemu Analiz Samorządowych.

Mariusz Tobor

Ekspert oświatowy

Jacek-Rozycki.jpg

Jacek Różycki

Prezes VULCAN

Slawomir-Jarmuz.png
Slawomir-Jarmuz.png

Sławomir Jarmuż

Doktor psychologii (PAN)

Specjalista ds. psychologii osobowości, zarządzania i komunikacji.  Pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego, Opolskiego i SWPS. Członek i założyciel GLOBE – największego projektu badań międzykulturowych w psychologii. Trener, coach, mediator. Współwłaściciel firmy szkoleniowej Moderator.

Sławomir Jarmuż

Doktor psychologii (PAN)

Jan-Zieba.png
Jan-Zieba.png

Jan Zięba

Ekspert oświatowy

Od 30 lat pracuje w oświacie i dla oświaty. Fizyk z wykształcenia, informatyk z zawodu. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako pracownik Centrum Dydaktycznego Politechniki Wrocławskiej, nauczyciel fizyki i informatyki w technikum i liceum ogólnokształcącym, programista, menedżer w firmie przegotowującej oprogramowanie dla oświaty, projektant systemów informatycznych dla oświaty, wykładowca Studium Doskonalenia Menedżerów Oświaty. Obecnie jest ekspertem oświatowym w firmie VULCAN.

Jan Zięba

Ekspert oświatowy

Radoslaw-Wiktorski.png
Radoslaw-Wiktorski.png

Radosław Wiktorski

Ekspert zarządzania oświatą i RODO

Od ponad 10 lat specjalizuje się w tematyce ochrony danych osobowych w edukacji. Doradza samorządom i szkołom w zakresie praktyki ochrony danych osobowych, zwłaszcza w kontekście wykorzystywania systemów informatycznych, będąc w tej materii jednym z najbardziej doświadczonych ekspertów w Polsce. Autor publikacji, analiz oraz wielu wystąpień konferencyjnych. Na co dzień związany z firmą VULCAN.

Radosław Wiktorski

Ekspert zarządzania oświatą i RODO

Justyna-Orszulak.jpg
Justyna-Orszulak.jpg

Justyna Orszulak

Dyrektorka w SP nr 1 w Wodzisławiu Śląskim

Nauczycielka języka polskiego i etyki. Certyfikowana trenerka w oświacie. Pasjonatka metod kreatywnych, pracy projektowej, zmiany przestrzeni szkolnej i międzynarodowych wymian uczniowskich. Ambasadorka „Wiosny Edukacji” – oddolnego ruchu zmian w polskiej szkole. Koordynatorka grupy nauczycielek-liderek kreatywnej edukacji w Wodzisławiu Śląskim. Organizatorka „Podzielnika Edukacyjnego”. Prowadzi w social mediach stronę @edu.przestrzenie.

Justyna Orszulak

Dyrektorka w SP nr 1 w Wodzisławiu Śląskim

Iwona-Nowak.png
Iwona-Nowak.png

Iwona Nowak

Psycholożka, ekspertka oświatowa

Od ponad 23 lat związana z oświatą – najpierw jako nauczycielka w liceum, obecnie psycholożka. W międzyczasie pracowała jako naczelniczka Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu oraz dyrektorka Kancelarii Prezydenta Miasta. Współzałożycielka Stowarzyszenia „Edukacja dla Przyszłości”. Od kilku lat zafascynowana tematami związanymi z kondycją psychiczną młodych ludzi. Ukończyła studia psychologiczne, kontynuuje naukę w szkole psychoterapii. Jako psycholożka i terapeutka pracuje z dziećmi i młodzieżą w Ośrodku Psychoterapii i Neuropsychologii – Fundacji Przystań.

Iwona Nowak

Psycholożka, ekspertka oświatowa

Katarzyna-Thora.jpg
Katarzyna-Thora.jpg

Katarzyna Thora Matysek

Nauczycielka w islandzkiej szkole

Mgr inż. zarządzania i marketingu. Od 18 lat mieszka w Islandii, gdzie ukończyła studia licencjackie z języka islandzkiego jako obcego oraz magisterskie studia pedagogiczne. Jest kierowniczką projektu oddziału szkoły dla przybywających do Islandii uczniów z różnych krajów. W dzień pracuje z dziećmi, wieczorami uczy dorosłych Polaków języka islandzkiego, a nawet Islandczyków j. polskiego. Autorka podcastu „Edukacja bez ściemy”.

Katarzyna Thora Matysek

Nauczycielka w islandzkiej szkole

Maciej-Debski.jpg
Maciej-Debski.jpg

Maciej Dębski

Prezes fundacji Dbam o Mój Zasięg

Socjolog problemów społecznych, wykładowca akademicki, edukator społeczny, ekspert w realizacji badań naukowych, ekspert Najwyższej Izby Kontroli oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. W roku 2016 wdrożył pierwszy w Europie eksperyment społeczny odcięcia 100 osób na 72 godziny od wszelkich urządzeń elektronicznych, który zakończył się sukcesem badawczym. Pomysłodawca badań pt. „Młodzi Cyfrowi”; „Granie na Ekranie” „Ocena jakości relacji szkolnych”, współtwórca badań pt. „Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”.

Maciej Dębski

Prezes fundacji Dbam o Mój Zasięg

Cennik

 

1799

brutto / uczestnika

Koszt udziału obejmuje:

  • udział w kongresie
  • bezpłatny parking
  • przerwy kawowe i lunch w oba dni
  • komplet materiałów kongresowych
  • zaświadczenie o uczestnictwie

2119

brutto / uczestnika

Koszt udziału obejmuje:

  • zakwaterowanie w 5 gwiazdkowym hotelu w pokoju 2-osobowym ze śniadaniem
  • dostęp do Strefy Relaksu
  • udział w kongresie
  • bezpłatny parking
  • przerwy kawowe i lunch w oba dni
  • komplet materiałów kongresowych
  • zaświadczenie o uczestnictwie

2349

brutto / uczestnika

Koszt udziału obejmuje:

  • zakwaterowanie w 5 gwiazdkowym hotelu w pokoju 1-osobowym ze śniadaniem
  • dostęp do Strefy Relaksu
  • udział w kongresie
  • bezpłatny parking
  • przerwy kawowe i lunch w oba dni
  • komplet materiałów kongresowych
  • zaświadczenie o uczestnictwie

Lokalizacja

Lokalizacja

Diune Hotel***** by Zdrojowa, ul. Sułkowskiego 4 A-C, Kołobrzeg

 

Kontakt

Marta-Zielinska-od-kontaktu.jpg

Marta Zielińska

specjalista ds. eventów

Pytania organizacyjne (noclegi, wyżywienie)

krystian-kaczmarek.jpg

Krystian Kaczmarek

specjalista ds. jakości i rozwoju usług

Pytania organizacyjne (zapisy, faktury)

anna-pelka-kontakt.jpg

Anna Pełka

menadżer ds. rozwoju usług

Pytania merytoryczne, partnerzy, sponsorzy

zapisy-i-dokumenty.jpg

Pytania dotyczące zapisów, faktur, zaświadczeń

Poprzednie edycje

Ta strona używa plików cookie zgodnie z opisaną polityką wykorzystywania plików cookie. Korzystanie z naszych serwisów bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookie.