Centrum Usług Wspólnych – uchwała o powołaniu i co dalej? Praktyczne wskazówki wdrożenia i uruchomiania działania CUW
Szkolenie obejmuje zagadnienia dotyczące procedury organizacji zapewnienia wspólnej obsługi przez CUW. Poruszone zostaną praktyczne zagadnienia dotyczące szczegółowego trybu i zasad współpracy przy wykonywaniu wspólnej obsługi. W jaki sposób rozpocząć działanie CUW powołanego od początku roku budżetowego, ale również w trakcie roku tj. przeniesienie danych z ksiąg rachunkowych, zgłoszenia do Urzędów, otwierania i zamykania rachunków bankowych, oprogramowania. Omówione zostanie również przygotowanie wewnętrznych zasad rachunkowości, obiegu dokumentów, a także porozumień z kierownikami jednostek. Porozmawiamy o powierzeniu odpowiedzialności głównym księgowym, zasadach wykonywania budżetu w świetle powierzenia wspólnej obsługi CUW. Ponadto poruszone zostaną zagadnienia podziału odpowiedzialności i obowiązków dla poszczególnych pracowników.
Dzięki szkoleniu
|
Po zakończeniu szkolenia uczestnik będzie potrafił/wiedział jak:
- Wdrożyć wspólną obsługę – procedura krok po kroku.
- Przygotować wszelkie procedury regulujące tryb i zasady współpracy przy wykonywaniu wspólnej obsługi.
- Dokonać podziału zadań w CUW – co brać pod uwagę.
- Dokonać przeniesienia danych z systemów księgowych jednostek - co jest potrzebne, i jakie przepisy prawa to regulują.
- Skutecznie powierzyć zadania dla głównych księgowych.
- Przygotować wewnętrzną dokumentację opisującą wewnętrzne zasady rachunkowości i obieg dokumentów.
- Wygląda zakres odpowiedzialności CUW i kierowników jednostek w zakresie powierzonej obsługi.
Szkolenie skierowane jest do osób odpowiedzialnych za wdrożenie CUW, Dyrektorów, Głównych Księgowych.
INFORMACJE O PROWADZĄCYM SZKOLENIE:
Anna Pawełas
Ekspert i praktyk w dziedzinie finansów publicznych - od trzynastu lat Skarbnik Powiatu.
W latach 2004-2007 główny księgowy jednostki organizacyjnej powiatu. Od 2018 roku do chwili obecnej ekspert w Ośrodku Rozwoju Edukacja oraz doradca ds. rozwoju oświaty samorządowej wZwiązku Miast Polskich, ekspert – doradca w projekcie „Vulcan kompetencji w opolskich iwarmińsko - mazurskich oraz małopolskich i śląskich samorządach”. Doświadczenie wzakresie przeprowadzania kontroli funkcjonalnych i instytucjonalnych, monitorowania ianalizy ekonomicznej i finansowej urzędu. Koordynator zespołu do spraw tworzenia strategii powiatu na lata 2015-2020. W latach 2013-2015 trener w projekcie „Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym etap II”. Współautorka publikacji „Zarządzać czy administrować oświatą – zarządzanie oświatą w oparciu o dane i ich analizy”. Współautorka modelu wsparcia dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w zakresie „Wsparcie Jednostek Samorządu terytorialnego w zakresie zarzadzania oświatą”
Zapisy na szkolenie zamykamy 48h przed planowanym terminem spotkania. W przypadku niezebrania się grupy szkoleniowej poinformujemy Państwa o odwołaniu spotkania maksymalnie do 3 dni roboczych przed spotkaniem.
|
Cena szkolenia |
230/zł os. |
Czas |
3
GODZINY DYDAKTYCZNE
|
szkolenie on-line |
Program
-
Procedura organizacji zapewnienia wspólnej obsługi krok po kroku w świetle obowiązujących przepisów:
- przeniesienie danych,
- do urzędów,
- przekazanie dokumentacji.
-
Jak skutecznie dokonać podziału obowiązków dla pracowników CUW?
-
Przygotowanie dokumentacji wewnętrznej:
- polityka rachunkowości,
- obieg dokumentów,
- powierzenie odpowiedzialności.
-
Zakres Porozumienia jednostki obsługującej i jednostek objętych wspólną obsługą zaliczanych do sektora finansów publicznych w sprawie wspólnej obsługi.
-
Zasady gospodarki finansowej jednostek obsługiwanych przez samorządowe centrum usług wspólnych – zakres obowiązków, jaki może przejąć kierownik jednostki obsługującej CUW.
|
|