kongres-bibliotekarzy-2024-naglowek.jpg
kongres-bibl2024-gwiazda-Michniewicz.jpg
kongres-bibl2024-autor-Małgorzata-Sobczak.jpg
kongres-bibliotekarzy-2024-lokalizacja.jpg
00
dni
:
00
godzin
:
00
minut
:
00
sekund

O kongresie

Serdecznie zapraszamy bibliotekarzy szkolnych na III edycję kongresu, który umożliwia wymianę dobrych praktyk oraz spotkanie z ekspertami, którzy podzielą się wiedzą ze swoich dziedzin. Jak co roku skupimy się wokół ważnych tematów w ramach 4 modułów:

MODUŁ: Inspiracje do pracy bibliotekarza

MODUŁ: Gotowe scenariusze lekcji bibliotecznej

MODUŁ: Wizerunek bibliotekarza, a promocja czytelnictwa

MODUŁ: Praktyczne rozwiązania dla bibliotek szkolnych

Porozmawiamy o ciekawych i realnych rozwiązaniach dla bibliotek w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, a nasi eksperci będą Państwa inspirować do wdrażania poznanych rozwiązań. Tradycyjnie odbędzie się prezentacja i przekazanie Państwu dwóch gotowych scenariuszy lekcji bibliotecznej. Jak co roku zapraszamy Państwa na praktyczny warsztat z obsługi programu MOL NET+ – to wyjątkowa okazja do zadania najbardziej palących pytań osobom prowadzącym. Gościem specjalnym będzie Tomasz Michniewicz, który podzieli się swoim doświadczeniem pracy z dziećmi i młodzieżą. Wierzymy, że rozwiązania naszych prelegentów będą stanowić dla Państwa inspirację do usprawniania i doskonalenia codziennej pracy oraz pozwolą tworzyć własne dobre praktyki.

Do zobaczenia na kongresie!

gosc-specjalny-T-Michniewicz.jpg

Tomek Michniewicz

dziennikarz, fotograf, podróżnik i reportażysta

Jako gość specjalny Tomek zainspiruje Państwa swoim wystąpieniem “Non-fiction: jak uczniom opowiadać świat, by chcieli słuchać? Uczenie wrażliwości na świat oczami reportażysty i podróżnika”.

Nasycone humorem, świetnymi zdjęciami oraz niesamowitą energią wykłady Tomka niezmiennie zachwycają i motywują. Umiejętnie przekłada on doświadczenia z wypraw na „niewyprawową” rzeczywistość, pozwalając dostrzec nową perspektywę i zastosować reporterskie czy ekspedycyjne rozwiązania w codziennej pracy.

duze-zdj-spotkanie-z-autorka.jpg

Małgorzata Oliwia Sobczak

pisarka, kulturoznawczyni, dziennikarka

Autorka zainspiruje Państwa swoim wystąpieniem „Od strachu do euforii. Dlaczego warto czytać kryminały w każdym wieku?”.

Pisarka, z wykształcenia kulturoznawczyni i dziennikarka. Pochodzi z Trójmiasta. Jest autorką bestsellerowej serii „Kolory zła: Czerwień, Czerń, Biel”, a także „Granice ryzyka: Szelest, Szum, Szrama” oraz opowieści „Wyrobisko”. Czerń i Biel zdobyły nagrody Best Audio Empik Go. Czerwień została zekranizowana (dostępna na platformie NETFLIX). W rolach głównych występują Maja Ostaszewska i Jakub Gierszał.

przyklady-skutecznych-rozwiazan gotowe rozwiazania.png

Gotowe rozwiązania

Gotowe rozwiązania do stosowania w pracy bibliotekarza

eksperci-zarzadzania.png

Eksperci czytelnictwa

Spotkania z ekspertami z zakresu czytelnictwa

organizacja-i-technologia.png

Organizacja i technologia

Sposoby połączenia organizacji pracy z nową technologią

panele-dyskusyjne wizerunek szkoly.png

Wizerunek biblioteki szkolnej

Wskazówki dotyczące budowania pozytywnego wizerunku biblioteki szkolnej

Kongresy z VULCANEM

Ośrodek Doskonalenia Kadry Kierowniczej Oświaty VULCAN jest akredytowaną placówką doskonalenia nauczycieli wpisaną do ewidencji niepublicznych placówek doskonalenia nauczycieli prowadzonej przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Działamy od 35 lat. Wysoką jakość szkoleń gwarantuje posiadany przez VULCAN certyfikat zarządzania jakością ISO 9001.

Uczestnicy naszych kongresów otrzymują zaświadczenia w formie papierowej (w przypadku wydarzeń stacjonarnych) lub elektronicznej (w przypadku wydarzeń online).

logo-i-pieczatka-odkko.png [18.77 KB]

Partnerzy kongresu

ne-partner.jpg [11.88 KB]

Program

Jan-Oszust.png

Jan Oszust

Wiceprezes VULCAN

Jacek-Rozycki.jpg

Jacek Różycki

Prezes VULCAN

Jacek Gajkiewicz

Założyciel firmy MOL

Oficjalne otwarcie wydarzenia przez prezesa i wiceprezesa VULCAN oraz założyciela firmy MOL.

Tomek-Michniewicz.jpg

Tomasz Michniewicz

Dziennikarz, reportażysta

Nagradzany reportażysta Tomasz Michniewicz pokaże Państwu jak bardzo "wydaje nam się, że wiemy". Kulisy pracy reporterskiej, zaskoczenia światem, szkodliwe stereotypy i fascynujące odkrycia, a to wszystko po to, byśmy potrafili lepiej zainteresować i zaangażować uczniów do własnych poszukiwań. Tomasz Michniewicz pokaże jak skutecznie wykorzystać literaturę podróżniczą oraz literaturę reportażu w codziennej pracy z uczniem szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

Wanda-Matras-Mastalerz.jpg

Wanda Matras-Mastalerz

Doktor nauk humanistycznych

Czytanie to lokata, która procentuje i inwestycja w kompetencje uczniów. Celem wystąpienia jest zaprezentowanie atrakcyjnych, wartościowych książek dla dzieci i młodzieży, odnoszących się do problemów i doświadczeń młodych czytelników. Pokażemy książki inspiracje, książki drogowskazy, książki przyjaciele, książki plasterki, modne tytuły i ich autorów oraz zjawiska literackie i artystyczne, literaturę motywacyjną i popularnonaukową. Każda z zaprezentowanych lektur może stanowić początek ciekawej czytelniczej przygody, podróży w przeszłość i przyszłość, w głąb siebie i myśli innych ludzi. Synergia tekstu i obrazu zawarta w książkach daje możliwość wykorzystania potężnego narzędzia, jakim jest rozmowa poprzez literaturę z samym sobą i z drugim człowiekiem. Taki literacki dialog sprzyja budowaniu inteligencji emocjonalnej i pogłębianiu odporności psychicznej.

Malgorzata-Sobczak.jpg

Małgorzata Oliwia Sobczak

Pisarka, kulturoznawczyni, dziennikarka

Skąd bierze się zainteresowanie zbrodnią? Dlaczego zło tak mocno przyciąga nasz umysł? Czemu literatura kryminalna jest tak popularna i czy warto sięgać po książki z tego gatunku?

Autorka opowie nam o tym, kiedy u niej pojawiło się umiłowanie do mrocznej tematyki, a także przedstawi funkcje psychologiczne i neurobiologiczne, jakie pełni czytanie kryminałów, udowadniając, że zainteresowanie książkową zbrodnią pozytywnie wpływa na nasz rozwój ewolucyjny.

Agnieszka-Halicka.jpg

Agnieszka Halicka

Nauczycielka bibliotekarka, twórca marki EduTriki

Podczas prelekcji przedstawimy scenariusz lekcji dla uczniów, której celem jest pokazanie narzędzi wspierających ich w nauce tworzenia różnych opowieści.

Zaprezentujemy wyjątkowy potencjał Canvy i Copilota do tworzenia unikatowych prac.

Scenariusz lekcji przedstawimy w formie uniwersalnej, dlatego z łatwością mogą z niego skorzystać nauczyciele różnych przedmiotów i z różnych typów szkół.

Anna-Rybakowska.png

Anna Rybakowska

Nauczyciel bibliotekarz

„Film w bibliotece szkolnej, scena pierwsza, dubel pierwszy!" i KLAPS!

Czy biblioteka szkolna jest odpowiednim miejscem na realizację edukacji filmowej? Oczywiście, że tak! Wykorzystanie wizualizacji podczas zajęć jest świetną alternatywą pozwalającą wyjść ze świata słów i przenieść uczestników zajęć do świata obrazów, by jeszcze bardziej zaangażować uczniów do udziału w zajęciach.

Ale jak wprowadzić film do biblioteki szkolnej? Czy tylko odtwarzać, czy też tworzyć? Jeśli wyświetlać - to jak, gdzie i dla kogo? Jeśli nagrywać - to jak, gdzie, kiedy i z kim?

I jak w tym wszystkim wprowadzić bibliotekę do filmu? Jak z filmem pracować w szkole podstawowej, a jak w szkole średniej? Jakich aplikacji i programów używać? Z jakich narzędzi korzystać?

Na te pytania i wiele innych odpowiemy podczas filmowego wystąpienia, prezentując również garść praktycznych pomysłów do wykorzystania na zajęciach bibliotecznych.

Justyna-Rudomina.jpg

Justyna Rudomina

Bibliotekarka SP2 w Suchym Lesie

Monika-Jabluszewska.jpg

Monika Jabłuszewska

Bibliotekarka SP2 w Suchym Lesie

Biblioteka, to miejsce, które tętni życiem, gdzie dzieje się dosłownie wszystko, jednak najważniejsi są czytelnicy, którzy sięgają po książki. Podczas wystąpienia bibliotekarki opowiedzą o swoich metodach pracy i dobrych praktykach. O mniej typowym, ale bardzo praktycznym zastosowaniu popularnych narzędzi TIK, zaletach interdyscyplinarności na zajęciach bibliotecznych oraz korzyści wynikających z pracy metodą projektu. Zaprezentowane zostaną proste, bezpłatne, angażujące i co najważniejsze – bardzo skuteczne pomysły na pracę z czytelnikiem, które świetnie sprawdzą się zarówno z młodszymi, jak i z bardziej wymagającymi nastoletnimi uczniami. Memy, wideoklipy, podcasty, czytelnicze wyzwania to tylko część pomysłów na to, jak zwabić młodego człowieka do biblioteki i zachęcić do czytania.

Anna-Pelka.jpg

Anna Pełka

Menadżer ds. rozwoju szkoleń, wellbeing ekspert

Bibliotekarz szkolny to osoba, która pełni ważną rolę w życiu szkoły i jej uczniów. Wpływa na rozwój intelektualny i kulturalny uczniów, wspiera rozwój ich zainteresowań. Dba o to, aby zbiory biblioteczne były aktualne i odpowiadały potrzebom uczniów oraz nauczycieli. Wykazuje się ogromną kreatywnością i empatią na potrzeby innych.

Taki obszar zadań wymaga od bibliotekarza odpowiedniej i zdrowej postawy, sposobu myślenia o sobie i otaczającym świecie. To co myśli o sobie, jak o siebie dba, jak wiele wie na swój temat stanowi bazę do tego jak wpływa na otoczenie, którego jest częścią. Troska o dobrostan innych (szczególnie uczniów) wymaga świadomego pochylenia się nad własnym dobrostanem.

Tematyka dobrostanu jest obecnie bardzo powszechna. To stan lub sytuacja, w której czujemy się komfortowo. Każda decyzja, każdy postawiony krok to konsekwencja, która wspiera lub obniża nasz dobrostan. Na czym zatem polega tworzenie świadomego życia? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie dzięki inspiracjom płynącym z wystąpienia.

Malgorzata-Gajkiewicz.jpg

Małgorzata Gajkiewicz

Prezes firmy MOL

Podczas wystąpienia pokażemy "tricks and tips" ułatwiające i przyspieszające pracę z systemem MOL NET+ oraz interesujące fakty dotyczące cyklu życia zasobów w bibliotece szkolnej.

Pawel-Dobrzelecki.jpg

Paweł Dobrzelecki

Bibliotekarz, animator, trener

Opis wystąpienia w przygotowaniu.

Prelegenci

Jan-Oszust.png

Jan Oszust

Wiceprezes VULCAN

Jacek-Rozycki.jpg

Jacek Różycki

Prezes VULCAN

Malgorzata-Gajkiewicz.jpg
Malgorzata-Gajkiewicz.jpg

Małgorzata Gajkiewicz

Prezes firmy MOL

Prezes firmy MOL oraz menedżer projektu MOL NET+. Od 2010 roku zajmowała się projektowaniem oraz produkcją systemu MOL NET+, a od 2014 roku nadzoruje jego ciągły rozwój. Pod jej skrzydłami, dzięki owocnej współpracy z firmą VULCAN, program MOL NET+ udostępniony został ponad 6 000 szkół w całej Polsce.

Małgorzata Gajkiewicz

Prezes firmy MOL

Anna-Rybakowska.png
Anna-Rybakowska.png

Anna Rybakowska

Nauczyciel bibliotekarz

Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego – kierunek filologia polska na specjalizacjach nauczycielskiej i edytorskiej. Ukończyła również studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Zajmuje się edukacją czytelniczą oraz medialną dzieci i młodzieży, rozwijając pasje (nie tylko czytelnicze) uczniów. W swojej pracy propaguje wykorzystywanie nowoczesnych technologii.

Anna Rybakowska

Nauczyciel bibliotekarz

Agnieszka-Halicka.jpg
Agnieszka-Halicka.jpg

Agnieszka Halicka

Nauczycielka bibliotekarka, twórca marki EduTriki

Certyfikowana edukatorka Google, Microsoft Innovative Educator Expert, Microsoft Innovative Educator Fellow, Ambasadorka Genially, Wakeleta, Flipa, SMART Technologies i EkoEksperymentarium. Inicjatorka oddolnej grupy “Laboratoria Przyszłości w praktyce”, wpisana na Listę 100 w roku 2020, 2021 i 2022 oraz Honorową Listę 100. Nominowana do tytułu Nauczyciel Roku 2021.

Agnieszka Halicka

Nauczycielka bibliotekarka, twórca marki EduTriki

Jacek-Gajkiewicz.jpg
Jacek-Gajkiewicz.jpg

Jacek Gajkiewicz

Założyciel firmy MOL

Swoje życie zawodowe związał z bibliotekami szkolnymi, zakładając i prowadząc, przez prawie 30 lat, spółkę MOL. Obecnie próbuje nie zagubić się w świecie nowych technologii informacyjnych, wyszukując szanse i nowe kierunki rozwoju.

Jacek Gajkiewicz

Założyciel firmy MOL

Anna-Pelka.jpg
Anna-Pelka.jpg

Anna Pełka

Menadżer ds. rozwoju szkoleń, wellbeing ekspert

Kilkanaście lat pracowała jako menedżer i konsultant/trener w firmach doradczo-szkoleniowych. Ciągle poszukuje najlepszych metod zwiększania własnej efektywności i stawania się świadomym, odważnym i autentycznym przywódcą innych. Szczególnie interesują ją optymalne sposoby podnoszenia satysfakcji z pracy i życia osobistego. Certyfikowana w zakresie: menedżerskim, Agile, RTZ, wellbeing. Specjalizuje się między innymi w mental health, wellbeing, stres, mindfulness, rozwój kompetencji czy zarządzanie projektami.

Anna Pełka

Menadżer ds. rozwoju szkoleń, wellbeing ekspert

Justyna-Rudomina.jpg
Justyna-Rudomina.jpg

Justyna Rudomina

Bibliotekarka SP2 w Suchym Lesie

Razem z Moniką Jabłuszewską tworzą radosny duet bibliotekarek. Ich pasją jest nieustanna promocja czytelnictwa, a prawdziwie uwielbiają te momenty, gdy biblioteka wypełniona jest czytelnikami! Od 2019 roku jako trenerki Szkoły Ćwiczeń w Suchym Lesie inspirują nauczycieli do tego, by różnorodnie i nowatorsko pracowali z uczniami. Stworzyły biblioteczne studio filmowe „Czytanie ma moc”, które poprzez video i sporą dawkę humoru pozwala dotrzeć do młodego odbiorcy. Współpracują ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska w ramach Wikiteki, projektu dla bibliotek szkolnych. Biblioteka, w której pracują była kilkukrotnie nagradzana w ogólnopolskich konkursach.

Justyna Rudomina

Bibliotekarka SP2 w Suchym Lesie

Monika-Jabluszewska.jpg
Monika-Jabluszewska.jpg

Monika Jabłuszewska

Bibliotekarka SP2 w Suchym Lesie

Razem z Justyną Rudominą tworzą radosny duet bibliotekarek. Ich pasją jest nieustanna promocja czytelnictwa, a prawdziwie uwielbiają te momenty, gdy biblioteka wypełniona jest czytelnikami! Od 2019 roku jako trenerki Szkoły Ćwiczeń w Suchym Lesie inspirują nauczycieli do tego, by różnorodnie i nowatorsko pracowali z uczniami. Stworzyły biblioteczne studio filmowe „Czytanie ma moc”, które poprzez video i sporą dawkę humoru pozwala dotrzeć do młodego odbiorcy. Współpracują ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska w ramach Wikiteki, projektu dla bibliotek szkolnych. Biblioteka, w której pracują była kilkukrotnie nagradzana w ogólnopolskich konkursach.

Monika Jabłuszewska

Bibliotekarka SP2 w Suchym Lesie

Wanda-Matras-Mastalerz.jpg
Wanda-Matras-Mastalerz.jpg

Wanda Matras-Mastalerz

Doktor nauk humanistycznych

Adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu KEN w Krakowie, członek Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik zespołu ds. badań nad książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami. Kierownik studiów podyplomowych z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej oraz kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji literatury, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej. Certyfikowana trener stymulacji pamięci i rozwoju intelektu, współpracowniczka Uniwersytetów Dzieci i Rodziców.

Wanda Matras-Mastalerz

Doktor nauk humanistycznych

Tomek-Michniewicz.jpg
Tomek-Michniewicz.jpg

Tomasz Michniewicz

Dziennikarz, reportażysta

Podróżnik, dziennikarz, reportażysta i organizator wypraw. Autor pięciu bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych, programu „Inny świat” w telewizji TTV i audycji w Trójce, Jedynce, Radiu Zet oraz współzałożyciel Radia 357.

Tomasz Michniewicz

Dziennikarz, reportażysta

Pawel-Dobrzelecki.jpg
Pawel-Dobrzelecki.jpg

Paweł Dobrzelecki

Bibliotekarz, animator, trener

Ambasador Stowarzyszenia LABiB, Członek ZG SBP, Ogólnopolski Bibliotekarz roku 2018, podwójny stypendysta MKiDN w dziedzinie upowszechniania kultury. Ukończył IBiIN na Uniwersytecie Śląskim oraz Zarządzanie w Kulturze na Uniwersytecie Ekonomicznym. Jest absolwentem Szkoły Trenerów STOP. Od początku swojej pracy zawodowej związany z Miejską Biblioteką Publiczną w Zabrzu. Pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych zajmuje się od 2016 roku. Miłośnik alternatywnych form edukacji, gier planszowych i klocków Lego.

Paweł Dobrzelecki

Bibliotekarz, animator, trener

Malgorzata-Sobczak.jpg
Malgorzata-Sobczak.jpg

Małgorzata Oliwia Sobczak

Pisarka, kulturoznawczyni, dziennikarka

Autorka bestsellerowej serii “Kolory zła: czerwień, czerń, biel, a także “Granice ryzyka: szelest, szum, szrama” oraz powieści “Wyrobisko”. Czerń i Biel zdobyły nagrody Best Audio Empik Go. Czerwień został zekranizowana (dostępna na platformie NETFLIX). W rolach głównych występują Maja Ostaszewska i Jakub Gierszał.

Małgorzata Oliwia Sobczak

Pisarka, kulturoznawczyni, dziennikarka

Cennik

Bezkosztowej rezygnacji z uczestnictwa w Kongresie można dokonać nie później niż na 10 dni roboczych przed rozpoczęciem wydarzenia, korzystając bezpośrednio z odnośnika [Anuluję zgłoszenie], dostępnego w mailu potwierdzającym przyjęcie zgłoszenia. Rezygnacje przesłane po tym terminie nie będą uwzględniane i skutkuje to obowiązkiem uiszczenia pełnej opłaty za udział w Kongresie na podstawie wystawionej faktury VAT.

820

brutto / uczestnika

Koszt udziału obejmuje:

  • materiały merytoryczne po wydarzeniu
  • zaświadczenie o uczestnictwie
  • przerwy kawowe i lunch
  • pakiet konferencyjny
  • konsultacje z ekspertami

Lokalizacja

Lokalizacja

Centrum Konferencyjne Kopernik
Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warszawa

 

Kontakt

Marta-Zielinska-od-kontaktu.jpg

Marta Zielińska

specjalista ds. eventów

Pytania organizacyjne (noclegi, wyżywienie)

krystian-kaczmarek.jpg

Krystian Kaczmarek

specjalista ds. jakości i rozwoju usług

Pytania organizacyjne (zapisy, faktury)

anna-pelka-kontakt.jpg

Anna Pełka

menadżer ds. rozwoju usług

Pytania merytoryczne, partnerzy, sponsorzy

zapisy-i-dokumenty.jpg

Pytania dotyczące zapisów, faktur, zaświadczeń

Poprzednie edycje

Ta strona używa plików cookie zgodnie z opisaną polityką wykorzystywania plików cookie. Korzystanie z naszych serwisów bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookie.