Pomysły na nową szkołę - wywiad z Panem Markiem Pleśniarem

W tym roku, w dniach 23 – 25 września, już po raz dziesiąty odbędzie się Kongres Zarządzania Oświatą. O tym, dlaczego warto wziąć w nim udział opowiada Marek Pleśniar, Członek Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

VULCAN [V]: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty jest organizatorem Kongresu Zarządzania Oświatą, największej polskiej konferencji dla dyrektorów szkół i urzędników oświatowych, odwiedzanej rokrocznie przez ok. 1000 uczestników. Tegoroczna, już dziesiąta, edycja Kongresu będzie zapewne wyjątkowa. Dlaczego?

Marek Pleśniar [MP]: Kongres już z założenia jest wydarzeniem wyjątkowym, bo jego kształt tworzą aktualna sytuacja w oświacie, zmian y prawa, partnerzy i miejsce. Dlatego do niemal ostatniej chwili aktualizowany jest program, szczególnie w części polity cznej (mam na myśli nowe wydarzenia w polityce oświatowej). Co roku mamy nowych przyjaciół Kongresu, a więc i oni dostarczają ciekawych tematów, wcześniej nieobecnych. Tak się dzieje od roku, gdy dołączyły do nas praktycznie wszystkie ogólnopolskie organizacje filmowe w Polsce (11 instytucji wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego ). W tym roku partnerzy filmowi nadal są, a dołącza do nas Minister Administracji i Cyfryzacji, na którego wsparcie programowe liczymy jeszcze tego lata. No i oświata wrocławska – jesteśmy po naradzie z Urzędem Miasta Wrocławia, przygotowywane są dla nas k olejne tematy i wycieczki. Warto dodać, że Wrocław to siedziba wypróbowanego przyjaciela Kongresu, jakim jest VULCAN. Specjaliści tej firmy przygotowują także propozycje programowe, co roku wysoko oceniane przez samorządowców i dyrektorów.

[V]: Jakie tematy będą dominowały w tym roku podczas Kongresu?

[MP]: Konsultacje z naszym środowiskiem i wyniki pracy zespołu programowego wyraźnie wyłoniły takiego programowego czarnego konia – jest nim trzydniowy blok tematyczny zatytułowany: „Pomysł na szkołę”. Pragniemy podczas niego przejrzeć inspirujące pomysły z kraju i zagranicy na edukację, na kreatywną szkołę, przedszkole. Pokażemy szkoły, placówki publiczne i niepubliczne różnych poziomów. Poznamy koncepcje pracy ich dyrektorów oraz praktykę ich wdrażania. Umożliwimy uczestnikom Kongresu rozmowę z dyrektorami i liderami kilkunastu ciekawych, inspirujących przedsięwzięć edukacyjnych. Wyraźnie widać w środowisku dyrektorów i nauczycieli chęć spokojnego zajęcia się nie tyle ciągłymi odgórnymi zmianami systemu, co działania w myśl stwierdzenia: „Im więcej innowacji wprowadza się w systemie, tym bardziej prawdopodobne, że cała struktura ewoluuje”. Ponadto zawsze podczas Kongresu jest obszerna część zawierająca warsztaty dla dyrektorów i liderów szkolnych. W tym roku zaplanowaliśmy też więcej spotkań warsztatowych dla samorządowców.

[V]: Tematyka Kongresu jest przeznaczona dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych, ale także dla pracowników samorządów terytorialnych, pracowników nadzoru pedagogicznego. Uczestnicy będą mieli możliwość wybrania indywidualnej ścieżki tematycznej. Jak to będzie wyglądało w praktyce?

[MP]: Uczestnicy będą musieli wybrać taką swoją ścieżkę. Już mamy w programie ponad 50 wykładów, warsztatów, debat, a będzie ich więcej. Nie sposób być na wszystkich. Trzeba coś wybrać, a pomoże w tym harmonogram, w którym widać, do wyboru, 6 do 9 równoległych zajęć. Wybór bywa trudny. Mamy tematy – głównie prawne, administracyjne szczególnie interesujące samorządowców, mamy też tematy zdecydowanie „dyrektorskie”. Ale można też cały Kongres przejść drogą spotkań interesujących dla wszystkich. Te szczególnie przyciągają jednocześnie pracowników wydziałów oświaty, szkół i kuratoriów, ponieważ dotykają zagadnień ciekawych dla każdej osoby zaangażowanej w rozwój edukacji.

[V]: Jak się można zapisać i do kiedy trzeba wysłać zgłoszenie?

[MP]: Tegoroczny nabór trwa od początku czerwca i właśnie pobił rekord wszystkich edycji – zapisało się już 600 osób. Z tego powodu warto zapisać się jak najszybciej, bo z czasem zmniejsza się liczba hoteli do wyboru. A przecież, oprócz bliskości Politechniki (gdzie odbywa się Kongres), wieczorem warto mieć blisko na spacer po wrocławskim Rynku. Wszystkie informacje o zapisach oraz program można znaleźć na stronie Kongresu: www.oskko.edu.pl/kongres/

Firma VULCAN poza raz kolejny będzie głównym partnerem Kongresu Zarządzania Oświatą. W tym roku spotykamy się z Państwem już po raz dziesiąty. Aby zapoznać się z przygotowanymi przez nas punktami programu, kliknij na przycisk poniżej: