Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

Bezpieczne wakacje - jak uchronić dziecko przed zagrożeniami w sieci?

xVULCAN , 2017-08-23

W naszym wakacyjnym cyklu bezpieczne wakacje z VULCANEM pisaliśmy już o wycieczkach górskich, zwiedzaniu lasu i zasadach bezpiecznych kąpieli. W każdym wpisie podpowiadamy Wam, jak miło i bezpiecznie spędzić czas w danym miejscu, bez narażania siebie i innych na niepotrzebne ryzyko. Ale przecież wakacje to nie tylko czas leśnych wędrówek, górskich wspinaczek i morskich kąpieli. Dla wielu dzieci to również czas spędzany w domu. W sytuacji, gdy rodzice są zapracowani, szkoły i zajęć dodatkowych brak, a koledzy i koleżanki porozjeżdżali się na wakacje najlepszym przyjacielem dziecka zostaje często komputer. Choć wszyscy wiemy, że spędzanie przed monitorem długich godzin do najzdrowszych nie należy, wielu z nas ma pewnie nieco „spokojniejszą głowę” wiedząc, że dziecko przynajmniej siedzi na miejscu w domu, gdzie jest bezpieczne. Czy faktycznie nic mu nie grozi? Dziś na blogu podpowiadamy, jak nauczyć dziecko mądrego korzystania z sieci.

Przed komputerem nie uciekniesz – nie te czasy

Sieć to dziś naturalne środowisko młodych ludzi. Nie ma sensu z tym walczyć. Lepiej nauczyć dziecko mądrego i bezpiecznego poruszania się po wirtualnym świecie. Towarzysząc mu w wirtualnych poszukiwaniach możemy wskazać wiele wartościowych stron, które pomogą w pogłębianiu wiedzy, rozwijaniu pasji i zainteresowań. Niestety, poza morzem ciekawych informacji, w sieci aż roi się od materiałów zawierających treści pornograficzne, autodestrukcyjne lub prezentujących sceny przemocy. Sam zakaz wchodzenia na takie strony to za mało, może jedynie pogłębić ciekawość i chęć skosztowania „zakazanego owocu”. Część stron z treściami dla nieletnich możemy oczywiście zablokować, ale to nie rozwiąże wszystkich „internetowych problemów”. Znacznie lepiej sprawdzi się dialog, rzeczowa rozmowa z dzieckiem i wytłumaczenie dlaczego nie chcemy żeby obcowało z takimi teściami. Warto przy okazji dać dziecku do zrozumienia, że obdarzamy je zaufaniem – rozmawiamy z nim jak z równym partnerem i ustalamy nasz domowy kodeks zasad, którego obie strony zobowiązują się przestrzegać.

Dzieci mądrzejsze od rodziców?

Tym, czym dziś Internet najbardziej różni się od innych mediów jest dwustronność komunikacji. Dzieci mogą nie tylko czytać i oglądać treści zawarte na miliardach stron internetowych, ale i tworzyć oraz udostępniać własne: zdjęcia, posty, filmiki, a nawet artykuły. Perspektywa dotarcia ze swoim przekazem do szerokiego grona osób, jak również nawiązania kontaktów z ludźmi z najodleglejszych zakątków globu wydaje się szczególnie kusząca właśnie dla młodych ludzi, ceniących sobie swobodę, otwartość i nawiązywanie nowych relacji. Ogromna popularność serwisów społecznościowych sprawia, że nasze dziecko również chce mieć na nich swój profil i udostępniać własne treści. W poruszaniu się po społecznościowych stronach dzieci czasem biją nas na głowę – one publikują i komentują treści przy pomocy jednego kliknięcia, a my często nie posiadamy nawet konta na Facebooku lub Instagramie. Czy to oznacza, że nie mamy dzieciom nic do powiedzenia? Nie! Naszym ogromnym atutem i wartością, którą warto przekazać dziecku jest doświadczenie i kompetencje społeczne rozwijające się u ludzi z wiekiem. Dla początkującego internauty bezcenny jest czuły nadzór rodzica, który wyjaśni mu, jak cenna i ważna jest jego prywatność i znajomość reguł budowania bezpiecznych relacji z innymi. Biorąc pod uwagę fakt, że wiele dzieci rozpoczyna swoją przygodę z Internetem w wieku 7 – 9 lat, możemy łatwo odpowiedzieć sobie na pytanie: czy moje dziecko może bezpiecznie i bez szkody dla siebie poruszać się po wirtualnym świecie samotnie?

Cyberprzemoc online

Nieumiejętne wrzucanie treści do sieci, w której dzieci umieszczają swoje zdjęcia lub opinie może doprowadzić do całkiem realnej tragedii – od wyśmiania i „zhejtowania” dziecka np. przez społeczność szkolną, po uwiedzenie przez osoby podszywające się pod rówieśników. Cyberprzemoc to nic innego, jak agresja elektroniczna, która – choć bierze swój początek w wirtualnym świecie – może mieć bardzo realny i bolesny finał w „prawdziwym życiu”. Wstrzemięźliwość i nieufność to cechy często obce młodym ludziom, ale to właśnie świadomość, że za sympatycznymi treściami może kryć się przestępca może uchronić nasze dziecko przed cyberprzemocą, którą śmiało możemy nazwać jednym z największych wyzwań dla współczesnych rodziców.

Gorąco zachęcamy Was do długich i szczerych rozmów z Waszymi pociechami i możliwie najczęstszego wspólnego korzystania z Internetu. Uzbrojone w Waszą mądrość i rady dzieci oszczędzą sobie wielu przykrych sytuacji, a jeśli zdarzy się, że niewłaściwa osoba poprosi je o kontakt – nie będą miały oporów, by podzielić się z Wami swoimi wątpliwościami i poprosić o pomoc w rozwiązaniu zagrażającej im sytuacji.xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Wpisy powiązane

x
Bezpieczne wakacje nad wodą xVULCAN ,2017-08-10
x
Bezpieczne wakacje w lesie xVULCAN ,2017-08-14

Tagi

# wakacje

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x