Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

Bezpieczne wakacje nad wodą

xVULCAN , 2017-08-10

W czasie wakacji zawsze przychodzi taki moment, kiedy letnie upały zaczynają nam poważnie doskwierać. W mieszkaniach robi się duszno, na ulicach i podwórkach trudno wytrzymać, a parki pękają w szwach od spragnionych odrobiny chłodu
i wytchnienia ludzi. W czasie upalnych dni wszyscy szybko zaczynamy marzyć o „ucieczce” nad wodę. I nic dziwnego. Morza, rzeki i jeziora to przecież kwintesencja wakacyjnej beztroski. Dziś na blogu podpowiadamy, jak bezpiecznie spędzić czas nad wodą i uniknąć przykrych niespodzianek.

   Kąpiel bezpieczna
   Kąpiel zabroniona
   Brak dyżuru ratowników


Gdzie się kąpać?

Z pozoru odpowiedź na to pytanie wydaje się banalna – wszędzie tam, gdzie jest woda! Otóż… nie jest to najlepszy pomysł.

W książkach i filmach bohaterowie często zażywają spontanicznych kąpieli w przygodnie spotkanej rzece i jeziorze. Dlaczego „w realu” lepiej nie wskakiwać do nieznanej toni? W niewinnie wyglądającym nurcie rzeki mogą czaić się silne prądy, z którymi nie poradzi sobie nawet dorosły, sprawny pływak. Znacznie lepszym pomysłem będzie kąpiel w miejscu do tego wydzielonym i strzeżonym, gdzie głębokość dna jest znana, w wodzie przebywa większa grupa osób, a nad bezpieczeństwem plażujących czuwa zawodowy ratownik. Takie miejsca szczególnie warto polecać młodym ludziom, którzy wyruszają na „wypad nad jezioro” bez dorosłych opiekunów.

Pomyśl, zanim skoczysz

Również ochłody, której przecież szukamy nad wodą, warto zażywać stopniowo i z rozwagą. Choć myśl o natychmiastowym zanurzeniu wydaje się bardzo przyjemna może mieć opłakane skutki. Polskie morze i jeziora nie należą do najcieplejszych, dlatego warto zanurzać się w nich powoli i dać sobie czas na oswojenie z inną, niższą temperaturą, co pozwoli uniknąć szoku termicznego. Oczywiście absolutnie niedozwolone jest wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu, warto pamiętać, że spożywanie go na plaży jest po prostu nielegalne. Obfity posiłek także wymaga od nas ok. dwugodzinnej „karencji” na brzegu – pływanie z pełnym żołądkiem nie jest ani przyjemne, ani bezpieczne.

I jeszcze jedna kwestia – nieodzowna dla bezpiecznego odpoczynku nad wodą- skoki do wody. Młodzi ludzie je uwielbiają – są spektakularne, widowiskowe i znakomicie wyglądają na zdjęciach oraz filmach kręconych telefonem komórkowym. Nigdy jednak dość mówienia o tym, że skok na nieznaną wodę może być ostatnim lub przyczynić się do rozległych obrażeń i trwałego kalectwa. Znane hasło „płytka wyobraźnia to kalectwo” doskonale oddaje realne zagrożenie, które może czaić się pod kuszącą, błękitną taflą.

Miej oczy dookoła głowy

Bezpieczna i przyjemna kąpiel zależy nie tylko od miejsca, które wybierzemy na pływanie, ale i od naszej uwagi i roztropności. Tu przyda się głównie spora doza pokory i trzeźwego spojrzenia na własne siły. Wspaniale będzie po wakacjach pochwalić się przebytym dystansem, ale jeśli nasze umiejętności pływackie wymagają jeszcze pewnych szlifów warto zweryfikować własne ambicje. Pływanie to sztuka doskonalona latami, a myślenie, że „jakoś to będzie” jest niemal stuprocentową gwarancją, że będzie źle. Warto też kontrolować pogodę, która nad wodą może zmienić się szybko i uważać na inne osoby korzystając z akwenu w kajakach, łódkach i rowerach wodnych. Jeśli sami korzystamy ze sprzętów wodnych koniecznie wyruszajmy w rejs wyposażeni w kamizelki ratunkowe.

Mamy nadzieję, że garść porad zamieszczonych w tym wpisie pomoże Wam spędzić spokojny i beztroski czas nas wodą. Wakacje są już za półmetkiem – warto cieszyć się każdym ich dniem!


xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Wpisy powiązane

Tagi

# wakacje

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x