Budowanie szkoły jutra

xMarek Konieczniak, 2015-07-14

Jak mogą rozwijać się szkoły samorządowe? Jak wspierać ich rozwój? O tym mówiono na konferencji "Rola samorządu w budowaniu szkoły jutra"

Konferencja, zorganizowana przez firmę VULCAN (partnera ORE przy realizacji projektu „Doskonalenie strategii zarządzania oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym, etap II”), odbyła się w Warszawie 18 maja br. Była przede wszystkim wydarzeniem, które zainspirowało i wprowadziło ożywienie w myśleniu o zmianach w edukacji. Uczestnicy przekonali się, jak ważne są pasja, entuzjazm i poczucie sensu działania i że nie warto koncentrować się na brakach i niedomaganiach.

Samorządowcy uczestniczący w konferencji mieli okazję wysłuchać wiele krótkich, zaskakujących i jednocześnie inspirujących wystąpień. Dziś już wiadomo, że organizowanie właśnie takich konferencji ma sens – uczestnicy (a w każdym razie wielu z nich) po powrocie do swoich środowisk podejmą działania zainspirowane tym, co zobaczyli i usłyszeli. Warto zauważyć, że niemal wszyscy podkreślali, że po raz pierwszy mieli okazję zetknąć się z tyloma wystąpieniami prezentującymi bardzo konkretne, oddolne działania nauczycieli, dyrektorów szkół czy nawet przyjaciół szkół, a więc często osób oddanych edukacji, a niekoniecznie pracujących w strukturach oświatowych. Konferencja nie tylko pokazała konkretne rozwiązania, rady i pozwoliła wysnuć wnioski, lecz także oddała głos ludziom przepełnionym pasją, autentycznie zaangażowanym w to, co robią, działającym z przekonaniem, że wiele można zrobić…

Nowatorska i niezwykle dynamiczna była również forma konferencji – oparta na krótkich, 15-20 minutowych wystąpieniach i częstych zmianach prelegentów. Okazało się, że taki model, wymagający od uczestników pełnego zaangażowania i skupienia, jest możliwy.

Co się najbardziej podobało uczestnikom? Chyba największe wrażenie zrobiły szkoły, które pokazują w praktyce, że edukacja może być prowadzona w kompletnie innym modelu, jaki jeszcze do niedawna wydawał się praktycznie niemożliwy – zarówno nasze rodzime (Szkoła Podstawowa nr 6 im. Jana Pawła II we Wrześni oraz Zespół Szkół Publicznych w Radowie Małym), jak i zagraniczne, które były reprezentowane na konferencji (Szkoła Steve’a Jobsa z Holandii i Ewangelicka Szkoła z Berlina).

Wszyscy, którzy są zainteresowani zagadnieniami poruszanymi podczas konferencji (chociażby niezwykle ciekawym wykładem Marca Prensky’ego, twórcy pojęć „cyfrowych tubylców” i „cyfrowych imigrantów”) będą mogli na witrynie www.szkolajutra.vulcan.edu.pl obejrzeć wszystkie wystąpienia. Warto je sobie przypomnieć lub zobaczyć po raz pierwszy. Firma VULCAN będzie je zamieszczać sukcesywnie. Warto się zapoznać z publikowanymi materiałami, a potem… zacząć działać – oczywiście jeśli mamy wizję, odwagę i przekonanie, że to, co robimy ma sens. Pamiętajmy, że nie trzeba czekać na wytyczne. Sami, zgodnie z powołaniem, mamy wolność tworzenia środowiska pracy, gdzie i uczeń, i nauczyciel mogą pracować w całkiem nowej przestrzeni myślenia.

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Wpisy powiązane