AI w edukacji: wprowadzenie - jak sztuczna inteligencja wspiera pracę nauczyciela?

Rodzaj szkolenia: szkolenie tematyczne
bibliotekarze,
sekretarze,
nauczyciele,
pracownicy administracji,
dyrektorzy
Sztuczna inteligencja (AI) wywiera znaczący wpływ na nasze codzienne życie. Za każdym razem, gdy przeglądamy media społecznościowe, otwieramy YouTube lub przeprowadzamy szybkie wyszukiwanie w Google, używamy aplikacji AI.

Po zakończeniu szkolenia uczestnik będzie:
  • znał fakty i mity na temat sztucznej inteligencji,
  • potrafił wykorzystywać popularne usługi bazujące na algorytmach AI,
  • rozumiał czym są sieci neuronowe i na czym polega uczenie maszynowe,
  • wiedział jak wykorzystać mechanizmy AI do prowadzenia zajęć lekcyjnych,
  • potrafił przygotować materiały dydaktyczne z użyciem sztucznej inteligencji.

Zakres wykorzystania sztucznej inteligencji jest ogromny, a lista obszarów, w których można ją zastosować stale się powiększa. Algorytmy AI z powodzeniem znalazły zastosowanie w systemach rozpoznawania twarzy i generowania obrazu, budowania modeli, które mogą rozmawiać z ludźmi i uczyć się ludzkiego języka (NLP – przetwarzanie języka naturalnego). Przykładem narzędzia, wykorzystującego NLP jest bardzo popularny w ostatnich dniach ChatGPI.

Podstawą działania algorytmów sztucznej inteligencji jest zaawansowana matematyka, ale większość zadań związanych ze sztuczną inteligencją nie wymaga znajomości matematycznych modeli. Istnieje wiele tzw. frameworków, które sprowadzają pracę jedynie do skalowania aplikacji funkcjonalnej dla użytkownika.

W czasie szkolenia spojrzymy na gotowe rozwiązania, które z powodzeniem można wykorzystać na każdym etapie procesu dydaktycznego: w trakcie przygotowywania materiałów do zajęć, prowadzenia lekcji i kontroli efektów nauczania (kartkówki, testy, sprawdziany). Spojrzymy również na proces samokształcenia i wsparcie jakie uzyskujemy ze strony mechanizmów sztucznej inteligencji.

1. Fakty i mity na temat AI
  • Jak to wszystko się zaczęło?
  • Czy mogę zaufać AI?

2. chatGPT
  • Jak „myśli” AI?
  • Podstawy komunikacji z AI – techniki zadawania pytań
  • Generowanie treści na lekcje z wybranych przedmiotów
  • Przygotowanie testów i materiałów kontrolnych
  • Samokształcenie z użyciem AI

3. Wybrane zastosowania AI
  • Generowanie obrazów
  • Wirtualny awatar

Zapisy na szkolenie zamykamy 48h przed planowanym terminem spotkania. W przypadku niezebrania się grupy szkoleniowej poinformujemy Państwa o odwołaniu spotkania maksymalnie do 3 dni roboczych przed spotkaniem.