e-Doręczenia zamiast potwierdzenia odbioru, czyli zaufana usługa dająca gwarancję bezpiecznej wymiany przesyłek

Rodzaj szkolenia: szkolenie tematyczne
sekretarze,
pracownicy administracji,
dyrektorzy,
specjaliści ds. kadr,
specjaliści ds. płac,
specjaliści ds. księgowości

Usługa rejestrowanego doręczenia elektronicznego, powszechnie znana jako e-Doręczenia, to nowoczesna metoda realizacji szybkiej, bezpiecznej i pewnej wymiany korespondencji pomiędzy podmiotami publicznymi, przedsiębiorstwami i obywatelami. Zastąpi ona całkowicie, dotychczasowy sposób komunikacji urzędowej bazujący na papierowych listach poleconych. Stanowić będzie niepodważalny dowód nadania i odbioru przesyłki, z jednoznacznym potwierdzeniem tożsamości nadawcy i odbiorcy. Z perspektywy prawnej i technicznej ta usługa zaufania ustanawia powszechny cyfrowy kanał kontaktu pomiędzy dowolnymi podmiotami na terenie całej Unii Europejskiej.

Od 10 grudnia 2023 roku większość podmiotów administracji publicznej oraz pierwsi przedsiębiorcy będą zobligowani do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych, co w praktyce oznaczać będzie obowiązek korzystania z e-Doręczeń. Docelowe, na przestrzeni zaledwie kilku lat, wszyscy obywatele, instytucje i inne podmioty zostaną beneficjentami ww. elektronicznych doręczeń.

Szkolenie kierowane jest do pracowników Jednostek Oświatowych i Centrów Usług Wspólnych.
Zapraszamy dyrektorów, sekretarzy szkół, kadrowe, księgowe, płacowe – osoby odpowiedzialne za korespondencję i kontakt z urzędami, instytucjami.

W czasie szkolenia omówimy aspekty prawne, techniczne i ekonomiczne usługi e-Doręczenia. Przejdziemy pełną ścieżkę uzyskania wszystkich niezbędnych certyfikatów, potwierdzeń i usług, koniecznych do wdrożenia systemu e-Doręczenia w Państwa pracy. Działania systemu przedstawione zostaną z perspektywy podmiotów publicznych, obywateli i przedsiębiorców, aby w sposób kompletny zaznajomić się z wszystkimi aspektami pracy nowego systemu doręczeń elektronicznych.

Po zakończeniu szkolenia uczestnik będzie:
  • znał prawne aspekty funkcjonowania usługi e-Doręczenia,
  • wiedział w jaki sposób dbać o bezpieczeństwo informacji w sieci Internet, w tym ochrony przed cyberprzestępcami (np. przed phishingiem),
  • potrafił przeprowadzić pełny proces pozyskania usługi e-Doręczeń,
  • wiedział jak skonfigurować usługę doręczeń elektronicznych i korzystać w niej w codziennej pracy,
  • znał zasadę działania systemu e-Doręczeń z perspektywy podmiotów publicznych, obywateli i przedsiębiorców.

1. e-Usługi w Administracji
  • Instytucje odpowiedzialne za informatyzację
  • ePUAP, eGO, podpis kwalifikowany i elektroniczny, e-Dowód a może mObywatel – czyli jak autoryzować się w sieci Internet
  • Przykłady e-Usług w edukacji, biznesie, życiu prywatny
2. e-Doręczenie – wybrane aspekty prawne
  • rozporządzenie UE eIDAS i ustawa o doręczeniach elektronicznych UoDE
  • Usługa publiczna vs. Kwalifikowane usługi e-Doręczeń
  • Odpowiedzialność prawna dostawców usług zaufania
  • Harmonogram wprowadzania e-Doręczeń dla poszczególnych typów podmiotów
3. Bezpieczeństwo e-Usług
  • Podstawowe rodzaje ataków, stosowane przez cyberprzestępców
  • Socjotechnika i FakeNews – czyli urzędnik konta oszuści
  • Jak sprawdzić wiarygodność nadawcy i odbiorcy?
  • Dane osobowe – jak je chronić?
  • e-Doręczenia a cyberbezpieczeństwo
4. Jak pozyskać i wdrożyć e-Doręczenia?
  • Profil zaufany eGO
  • ePUAP vs. e-Doręczenia
  • mObywatel – sposób na autoryzację w sieci Internet dla obywateli
  • Przygotowanie i wdrożenie systemu e-Doręczeń
  • Korzystanie z usługi doręczeń elektronicznych

Zapisy na szkolenie zamykamy 48h przed planowanym terminem spotkania. W przypadku niezebrania się grupy szkoleniowej poinformujemy Państwa o odwołaniu spotkania maksymalnie do 3 dni roboczych przed spotkaniem.