Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

Co rodzice myślą o zmianach w systemie edukacji

xVULCAN , 2016-09-16

Już za moment okaże się, jak dokładnie będzie wyglądać reforma systemu oświaty. Wiadomo, że dzisiejsi szóstoklasiści w tym roku nie skończą szkoły podstawowej, a pozostaną w niej na kolejne 2 lata. A co o zmianach w oświacie wiedzą rodzice?

Takie pytanie zadał rodzicom korzystającym z e-dziennika VULCAN dostarczyciel tego rozwiązania – Już od ponad 25 lat współpracujemy ze szkołami w całej Polsce i cieszę się, że na nasze pytania odpowiedziało ponad 12 000 respondentów – mówi Jacek Różycki, prezes firmy VULCAN sp. z o.o. – To świadczy o naprawdę dużym zainteresowaniu rodziców (zwłaszcza mam) tematem edukacji. Większość z nich uważa zmiany za korzystne, ale widzimy też spore obawy przed skutkami reformy oświaty – dodaje.

Jak to wygląda w liczbach? Wydaje się, że powrót do 8-klasowej szkoły podstawowej i 4-letniej szkoły średniej w opinii rodziców dobrze wpłynie na edukację ich dzieci – tak twierdzi ponad 60% ankietowanych (64,32%). Ta opinia może wynikać z sentymentu – ośmioklasową szkołę podstawową większość rodziców pamięta ze swego dzieciństwa i dobrze ją wspomina (43,60% rodziców odpowiedziało, że pamiętają taki właśnie system i był on dobry). Ponad połowa badanych (51,39%) sądzi, że rozdzielanie dzieci po szóstej klasie i przenoszenie do nowej szkoły na 3 lata nie ma sensu.Chcemy, ale się boimy

Pomimo, że większość rodziców uważa planowane zmiany w oświacie za korzystne, to jednak większość się ich obawia. Czego boją się rodzice? Przede wszystkim tego, że zanim nowy system zacznie dobrze funkcjonować, jakość nauczania może być gorsza (77,75% respondentów) – bo konieczna będzie zmiana programów nauczania, a nauczyciele będą musieli się nauczyć pracować w nowym systemie. Tych rodziców, którzy obawiają się zmian niepokoi również fakt, że przez pewien czas w jednej szkole będą uczyły się dzieci według dwóch różnych systemów – 3-letniej i 4-letniej szkoły średniej (taką odpowiedź wskazało ponad 30% badanych) oraz to, że przez zmiany w systemie edukacji dzieci nie zyskają potrzebnych umiejętności, a co za tym idzie mogą mieć obniżone szanse w przyszłym życiu zawodowym (23,34% rodziców). – Pamiętam, że kiedy w 1999 roku wprowadzane były gimnazja, reforma też budziła wśród rodziców wiele obaw – mówi Jacek Różycki. – Tak samo jest teraz – dokładnie nie wiemy jeszcze, jak będzie wyglądać nauka w zreformowanych szkołach. Jednak warto pamiętać, że wszyscy, którzy pracują w oświacie i dla oświaty będą się starać, by i nauczyciele, i uczniowie funkcjonowali w nowej szkole jak najlepiej – dodaje.

A dlaczego rodzice jednocześnie chcą 8-letniej szkoły i jej się boją? Ta sprzeczność pokazuje, iż w potocznym myśleniu o szkole dominuje pamięć własnych doświadczeń. Pokolenie rodziców dzisiejszych uczniów szkoły podstawowej samo chodziło do szkoły 8-letniej. Nie widzą w takiej edukacji niczego złego, bo sami ją przetrwali. Z kolei o gimnazjach znają tylko publicznie przekazywane opinie o tzw. " gimbazie" – agresji, zagrożeniach itp. – mówi prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz, ekspert w zakresie pedagogiki i rodziny z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.

- Pewne natomiast jest, że to, czy zorganizujemy edukację w formie 8 plus 4 czy 6 plus 3 i plus 3 to tylko kwestia organizacji procesu nauczania. Ważniejsze jest przygotowanie nauczycieli (bo nie mogą to być tylko " przedmiotowcy”, ale muszą to być też pedagodzy), otwarta konstrukcja programu nauczania, który jest sposobem na realizację poznawczych potrzeb i pasji ucznia, a nie celem pracy szkoły. Szkoła ma stać się instytucją nastawioną na rozwój, a nie na program – dodaje.
- Nauczyciele muszą też zdać sobie sprawę, że wiedza jest już nie tylko w podręcznikach i na lekcjach. Praca szkoły i nauczyciela powinna również nie tylko odnosić się do wiedzy zdobywanej poza szkołą, ale też traktować ją jako równorzędną. Zmiana cyklu nauki jest tylko zmianą organizacyjną, która może stać się przyczyna bałaganu organizacyjnego, a to nie sprzyja nauczaniu. Lepiej doskonalić system niż go na siłę zmieniać – podsumowuje prof. Nowak-Dziemianowicz.

*Opinie zebraliśmy od 12 232 rodziców korzystających z e-dziennika VULCAN( kliknij, aby powiększyć artykuł)


Wyniki naszego badania jako pierwsza poznała Rzeczpospolita.

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Tagi

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

W szkole tragedia.Dzieci z klasy 7 uczą się materiału z liceum.Programy tak przeładowane,że szkoda gadać.Jak te dzieci mają funkcjonować!Godzin historii nie dodano wcale! W historii jest dziura historyczna 100 at! Skandal!

xDoris, 2017-10-24 16:19:21

Szczególnie zdziwił mnie 1 komentarz, że 7latki i 15latki w jednej szkole to\"samo za siebie mówi\"... Z całym szacunkiem - to nie ma znaczenia, zanim to nastąpiło mój 7letni syn i inni jego koledzy \'poprzynosili\' takie rewelacje i takie pytania do rodziców, że nam uszy więdły.... i nie usłyszeli to od 15latków tylko od 9,10 latków z boiska szkolnego szkoły 1-6.... Proszę pamiętać, że to jakie będą nasze dzieci zależy w b dużej mierze od nas a nie od tego czy są z 1-6 czy 1-8. Staram się jak mogę jako rodzic, na pewno popełniam też błędy ale nie jestem w stanie uchronić dziecka przed całym złem jakie niesie ze sobą przebywanie ze starszymi dzieciakami... Nie lepiej jest po prostu starać się być jak najlepszym rodzicem, skupić się na tym co \'tu i teraz\' a nie póżniej jak dziecku coś nie wyjdzie z nauką zwalać winę na reformę? Pamiętajcie Rodzice: nasze dzisiejsze dzieci są bardzo bystre, mądre,inteligentne, szybko łapią(komputer, telefon i inne gadżety) ale często leniwe... To One Same muszą chcieć się uczyć i nieważne w jakiej szkole, ważniejsze, żeby na swojej drodze spotkali nauczycieli z powołania....

xMW, 2017-10-03 22:30:39

Czy dziecko przestanie dojrzewać, ponieważ dłużej pozostanie w szkole podstawowej, czy przestanie się buntować, przeklinać itp.? Nonsens. Szkoda tylko maluchów, które dostaną takie wzorce. Czasy się zmieniły, ludzie się zmienili, nie cofniemy tego jakąś reformą edukacji. Czteroletnie liceum i pięcioletnie technikum to dobry pomysł, ale gimnazja powinny zostać. Wyrównują braki po szkole podstawowej.

xrodzic, 2017-03-26 23:04:22

a co z uczniem który nie zda do 2 gimazjum , jeśli mam wrócic do podstawówki to dla niego będzie koszmar i wstyd. . a po drugie szkołę podstawową ma skończoną

xmama, 2017-03-15 11:02:59

Nie rozumiem tej nostalgii za starym systemem edukacji pokoleń, które ukończyły szkołę ośmíoletnią. Tak jakby to miało uzdrowić polską edukacje i zaradzić problemom młodzieży, która trafia do gimnazium. Ja akurat należe do osób, które poszły do szkoły wraz z nowym systemem, ale pamiętam jeszcze ostatnie roczniki klas 7/8 i według mnie takie małe dzieci z dryblasami w jednym budynku ( gdzie w szkołach podstawowych brakuje nawet sal, nie wspomnąc już o ławkach) to nieporozumienie. W gimnazjach są różne dzieci, fakt że jest więcej problemów wychowawczych bo to taki "szpanerski wiek", ale są i osoby kuluralne, których jakoś ten system nie zepsuł. Obecnie czasy się zmiemiły, młodzież jest już całkiem inna. Nie sądze, że " kiszenie się" przez tyle lat w jednej szkole, z tymi samymi nauczycielami tę sytuację uleczy. Gimnazja jakie są to są, ale zwykle umożliwiają wyrównanie poziomu dzieci, szczególnie z terenów wiejskich. 4 letnie liceum, to dobre rozwiązanie, bo zykle materiał omawiany jest szybko i dużo informacji umyka.

xbillyrosse, 2016-12-01 20:52:04

Obłuda, populizm i partyjny egoizm. To będzie reforma, która zafunduje naszym dzieciom prawdziwe piekło. Reforma pisana na kolanie p. minister. Po kilku latach powiedzą, że intencje mieli dobre, a wyszło jak zwykle. Dzieci, to one najbardziej ucierpią na tym. Dlaczego nie zajmą się zwiększeniem ilości lekcji języka angielskiego i matematyki ? Reformy są zawsze potrzebne. Róbmy to bez pośpiechu. Dzieci to nasza przyszłość. Warto o tym pamiętać.

xRODZIC, 2016-11-04 23:40:52

Jestem za systemem 8 klasowym podstawowym i 4 letnim licealnym . Dlaczego ? Ano dlatego,że 3 lata liceum to zdecydowanie za mało i to wszyscy potwierdzają, a poza tym brak ciągłości w nauce po 6 klasie i zaczynanie od nowa czegoś następnym roku, bo to już inna szkoła powoduje braki w edukacji, których bynajmniej w 3 letnim liceum już się nie nadrobi. Ciągle tylko testy.... testy i testy. W 3 klasie testy , w 6 klasie testy ( bo następuje zmiana szkoły ) i na koniec gimnazjum też testy. Nauczyciele marnują 3 lata nauki dzieci na ciągłe przygotowywanie do testów, które nie wnoszą niczego istotnego do nauczania i poziomu wiedzy. Poza tym argument przeciwko likwidacji ,że to niby maluchy ucierpią na zmianie, bo starsze dzieci będą uczęszczać do tej samej szkoły niż obecnie, jest nietrafiony. Po reformie wprowadzającej gimnazja, wiele szkół wiejskich przekształciło się w zespoły szkół. Dzieci uczone są w tej samej szkole i przez tych samych nauczycieli przez cały okres 9 letni. Czyliż na jednym korytarzu, na jednym przystanku autobusowym spotykają się 6 latki i 16 latki. Nie jest to zbyt dobre na maluchów..... Mam czworo dzieci, trójka skończyła gimnazja i wszystkie są za likwidacją gimnazjów . Jak same twierdzą o rok wcześniejsza segregacja pod względem poziomu wiedzy, zdolności i kultury osobistej młodzieży jest bardzo wskazana . Rok dłużej w gimnazjum dla dzieci zdolnych , spokojnych i łaknących wiedzy to rok stracony.

xGrażyna, 2016-11-04 12:20:06

Jestem za powrotem do starego modelu nauczania, z tym że także za powrotem do szkół pedagogów "z powołania". Tylko czy to możliwe?

xcoolc, 2016-11-03 20:37:29

Gimnazja nie powinny powstać NIGDY, jest to chory pomysł.Przywożenie młodzieży z okolicznych wiosek to jest głupi pomysł/za pieniądze podatników / jestem za powrotem 8 klas podstawówki i 4 lata liceum.

xNicol, 2016-11-03 11:57:00

Jestem przeciwna.

xHanna, 2016-11-02 22:27:54

Jestem jak najbardziej za powrotem 8 letnich podstawówek. Gimnazja to nieporozumienie, edukacyjna porażka.

xdziadek, 2016-11-02 19:47:34

dziwne to

xanonim, 2016-11-02 19:08:12

Zdecydowanie jestem za powrotem 8 klas podstawówki ;) dzieciom w gimnazjum w głowach sie przewraca bo myślą ze sa juz dorośli

xt66507234@onet.eu , 2016-11-02 17:11:06

DOBRA ZMIANA OBY JAK NAJSZYBCIEJ

xiwka, 2016-11-02 08:40:00

Nie

x127423PP, 2016-11-01 20:11:06

PRZECIW!!!!

xElka, 2016-11-01 19:16:15

Jeżeli myślicie, że będzie tak jak 16 lat temu przed utworzeniem gimnazjów to jesteście w błędzie. Dzieci 7 letnie z 15 letnimi w jednej szkole w obecnych czasach, to chyba samo za siebie mówi. Przecież problemy nie znikną. Szybkie decyzje nie są dobre. Koszty poniosą nasze dzieci.

xAAA, 2016-11-01 18:57:15

System edukacyjny w okresie międzywojennym (gimnazjum) sprawdził się. Trwa ogólne dążenie i nawiązanie do tradycji a tu takiiiie zmiany . Uważam że jeżeli nie zadba się o motywację i samodyscyplinę w narodzie żadne zmiany systemu nic nie pomogą.W tej sprawie Rządzący powinni wykazać się większym rozsądkiem. Denerwuje mnie pycha pani Minister Zalewskiej.

xElka, 2016-11-01 18:51:52

Powrót do 8 klas to błąd. Tempo zmiany to masakra !!! To gwałt na nauczycielach, uczniach i rodzicach. Ale edukacja to nie jedyna bolączka obecnego rządu. Wszystko rozwalają ! Moje dzieci nie obejmie już "reforma" oprócz nieszczęsnego roku 2019 kiedy to dwa roczniki spotkają się w szkole średniej. I o dziwo chyba mam złe okulary, bo jakoś nie widzę tego "rządowego" niżu. Dzieci w szkołach jest tyle samo co u starszej o 3 lata córki.

xlubella, 2016-11-01 17:31:56

Jestem za 8 klas podstawówki od lat się sprawdzało i po co zmieniać to co dobre

xPIOGOLE22, 2016-11-01 12:46:03

Do pl73 cyt.: "zamęt, demolka, trwonienie pieniędzy a przede wszystkim EKSPERYMENT NA DZIECIACH" masz kolego rację to wszystko było udziałem reformy wprowadzającej gimnazja. Teraz twierdzisz, ze jak już wdepnęliśmy w g... to siedźmy w nim - ja się na to nie piszę.

xSC, 2016-11-01 09:22:25

Jestem za 8. letnią podstawówką i chciałbym zaznaczyć, że kiedyś Polski uczeń był ceniony na całym świecie, powrót do starego sprawdzonego systemu jest wręcz wskazany. Zgadzam się również z jednym forumowiczem, który pisze o nauczycielach. Masz 100% rację system tworzą nauczyciele, a pogorszenie systemu edukacji związane jest z daniem nauczycielom 100% swobody. Kto to widział by nauczyciel mógł napisać sobie program (swój własny "autorski" - czyli nic nie będę robił) i jest ok. Co do zakresu wiedzy w programach, to też obniżenie standardu wzięło się przy pierwszych zmianach w systemie edukacji. Przypomnijcie sobie - my idąc do 4 klasy umieliśmy tabliczkę mnożenia na pamięć, dziś uczeń 4. klasy nie umie dobrze dodawać w zakresie 1000, bo nie jest wprowadzane (nie jest obowiązkowe) dodawanie sposobem pisemnym. Zastanawiacie się dlaczego? Moje zdanie jest takie, Ci u góry mieli nas za frajerów i wymyślili sobie, ze naprodukują roboli dla UE.

xSC, 2016-11-01 08:53:15

Zastanawiam się dlaczego w Polsce ciągle wzrasta dług publiczny. Mamy na to najlepszy przykład. Reforma za reformą a przecież to wszystko kosztuje. Skoro sami nie możemy nic dobrego wymyślić a powrót do przeszłości jest tego dowodem to może lepiej zastosować już gotowy system edukacji, który na świecie się sprawdza. Nad edukacją należy się głęboko pochylić i dobrze obrać drogę bo mówimy o naszej wspólnej przyszłości, Jestem zdecydowanie przeciwny aby to politycy podejmowali takie decyzje a jeśli już to rozliczajmy ich z tych wyrzucanych w błotko milinów. Do więzienia trafia złodziej za drobne wykroczenia, przekładem był człowiek który trafił do więzienia za kradzież batona a Ci i Tamci i oby nie następni rozporządzają naszym dorobkiem bez konsekwencji. Skoro tyle reform było złych to Ci którzy je nam wprowadzili powinni dawno siedzieć. To może wreszcie najmądrzejsi w Polsce zaczęliby myśleć i "wspólnie" wybierać dla nas dobrą drogę przyszłości a nie eksperymentować.

xstokrotka, 2016-10-30 12:46:26

Czy rodzice są specjalistami od pedagogiki? Niektórzy rodzice biją, a nawet zabijają dzieci, doprowadzają na chorobliwej otyłości, porzucają swoje dzieci. Czy mają kompetencje decydować o formie edukacji. Gratuluję samozadowolenia! Pani Elbanowska ma problemy edukacyjne ze swoimi dziećmi i doprowadziła, że nasze polskie dzieci idą do szkoły w wieku 7 lat, podczas gdy dzieci w innych krajach europejskich idą w wieku 4-6 lat. Czy nasze polskie dzieci są matołami?

xmama, 2016-10-30 09:22:06

Jestem jak najbardziej za tym żeby było 8klas... dzieci znają się od najmłodszych lat jak chodzą razem do jednej klasy w wieku buntu i dojrzewania nie mają przed kim się popisywać i szpanować jak to teraz się odbywało w gimnazjach dzieci spotykały się z różnych środowisk z innych szkół i jedno przez drugie zaczynało się popisywać przez to nasiliła się przemoc,narkotyki czy alkohol itp.... Co do nauki to też nie było żadnych egzaminów, szliśmy do 8klasy i przechodziliśmy dalej jak każdą klasę, a potem decydowaliśmy co dalej.Egzaminem dopiero była matura. A czy stary system nauczania był zły nie można tego samego wprowadzić co był przed laty może się nie znam ale czy to nie jest wywalanie naszych pieniędzy w błoto.Poco komu nowe książki ja jestem z rocznika, w którym miałam po rodzeństwie książki lub po starszych kolegach.Tak wszyscy trąbią o ochronie przyrody a ile drzew idzie na książki bo co roku jakieś nowe wymyślają bo okazują się że poprzednie były złe.Popatrzcie na inne kraje tam dzieci nie mają takiego mocnego nacisku na naukę z różnych dziedzin i przedmiotów w pierwszych klasach 1-3 bawią się tak jak u nas w przedszkolach i jakoś też dorastają, kończą studia,pracują i żyją, a u nas fenomenów chcą zrobić z dzieci....To jest moje zdanie.

xAdz., 2016-10-29 16:27:15

Ośmioletnia Szkoła Podstawowa -> Czteroletnie Liceum Ogólnokształcące -> Studia Ośmioletnia Szkoła Podstawowa -> Pięcioletnie Technikum -> Studia Ośmioletnia Szkoła Podstawowa -> Trzyletnia Szkoła Zawodowa+Trzyletnie Technikum -> Studia - Taki system jest bliższy rzeczywistości: psychice i możliwościom percepcyjnym człowieka. Gdyby jeszcze jakoś przesunąć i rozciągnąć w czasie moment decyzji o specjalizacji zawodowej, - byłoby super. Obecna sieczka z Podstawówką - Gimnazjum - Trzyletnim LO, które jest w praktyce TYLKO KURSEM PRZEDMATURALNYM - KOBYŁA POMYŁKA....

xKunta-Kinte, syn Omoro, 2016-10-28 22:16:30

Ja jestem zdecydowanie przeciw planowanym "reformom". Oprócz "a mi się wydaje, ja chcę", należy spojrzeć na wyniki postępu edukacji w ostatnich latach. Ja kończyłam 8 klasową szkołę podstawową, wówczas również zdarzały się różne ekscesy i czy dziecko będzie w szkole podstawowej czy w liceum, to i tak dzieci w tym wieku mają burzę hormonalną i żadna zmiana nazwy nic tego nie zmieni. Taka rewolucja jest kosztowna i my za to zapłacimy, tylko po to aby dzieci uczyły się o żołnierzach wyklętych i o tym jak agent SB obalił komunizm

xrodzic dziecka gimnazjum, 2016-10-28 22:04:09

Jestem ZA! Nie boję się nowej reformy i brzydzę się propagandą na jej temat...panie Adamowicz!!!

xasia, 2016-10-28 18:16:13

JESTEM ZA

xVULKAN, 2016-10-28 18:14:06

Jestem na NIE !! Bez sensu aby ponownie przeprowadzać reformę szkolnictwa za którą będziemy musieli zapłacić, i do końca nie wiadomo jak odbije się to na dzieciach w nowym natłoku wiedzy i programie nauki .

xBRK, 2016-10-28 14:10:16

Ciekawe. Jak ma być redukcja etatów nauczycieli to jest duży problem. Jak zwolnią kasjerkę w sklepie to ok.

xJanusz, 2016-10-28 11:04:48

Nie dajmy się nabrać że nowy system edukacji coś zmieni? System kształtują nauczyciele, jakość nauczania kształtują nauczyciele, a oni w przeważającej większości złych ocen dzieci nie nazywają swoją porażą. Są dla dzieci nie uprzejmi, nie potrafią ich zainteresować i to, że wrócimy do 8-letnich podstawówek tego nie zmieni. Im niestety nie zależy na dzieciach, na poziomie ich wiedzy, ani na kształtowaniu ich postaw. Oni są od stawiania ocen. Ile razy zdarza się, że nauczyciel nie potrafi wytłumaczyć dzieciom danego tematu - czy uważacie, że ma znaczenie to czy nie potrafi w 8-letniej podstawówce czy też w gimnazjum? Zmiana systemu edukacji powinna polegać na zmianie sposobu nauczania oraz zmianie podstaw programowych, a nie zastępowaniu jednej szkoły - drugą.

xrodzic, 2016-10-28 07:49:56

Zdecydowanie jestem za powrotem 8 klas podstawówki ;) dzieciom w gimnazjum w głowach sie przewraca bo myślą ze sa juz dorośli :/ nauczyciele przedmiotowi uwierzcie ze posiadają dużo większa wiedzę niż przewidziana w podstawie programowej... dziwnym trafem do dzis uczą Ci sami nauczyciele co uczyli i mnie a gimnazjów za moich czasów nie było ;)

xMarti83, 2016-10-28 00:21:11

8letnia podstawowka jestem za!

xJa, 2016-10-27 14:57:32

Przeciwna!, a dlaczego ,grupka ludzi buntująca społeczeństwo pochodzący z innego świata ,zakłócający spokój w państwie Polskim ,chcąc sprowadzać swoje tradycje z innego państwa, przykro mi o tym pisać ,ale to prawda ,szkoła Polska -nauka Polska, obecnie teraz jest system Polski, taki jaką Polska wywalczyła w ostatnich latach, i tak ma pozostać , nie podoba mi się w szkołach -apele ,zapominają o tradycjach Polski-ludowe tance, i nikt nie wymyślił szkoły gimnazja ,są to Polskie szkoły, które były i będą ,niech nie którzy nauczyciele przestaną przekształcać na stronę wschodnią........

x&&&&, 2016-10-27 14:42:14

Dlaczego zastanawiamy sie nad najmniej istotnym problemem? Przecież to jest drugorzędne ile klas tu ile klas tam. A ważniejsze kwestie są pomijane. Np. niedoskonały program nauczania , testy, które mają sie wciąż świetnie, mimo krytyki zewsząd, uśredniane uczniów, brak indywidualnego podejścia , zbiurokratyzowany system, gdzie nauczyciel zamiast poświęcić więcej czasu dzieciom musi wypełniać rubryki w dzienniku elektronicznym i z roku na rok jest tego więcej. W tej machinie szkolnej już nie liczy sie uczeń, każdy z osobna, ale osoba w dzienniku elektronicznym pod danym numerem i jakie wytwarza oceny dla szkoły, dla klasy, dla średniej, dzięki której rośnie prestiż szkoły, albo maleje. I w efekcie skutek jest odwrotny, bo dzieci świetnie wyczuwają, że traktuje się je instrumentalnie i wycofują się, nie chcą się uczyć

xjudyta, 2016-10-27 13:29:29

Nie wiem czy 8 lat czy sześć i gimnazjum, ale wiem że liceum w 3 lata to pomyłka. Uzasadnienie : program ten sam co w czteroletnich liceach a wszystko skomasowane w trzech latach. Nie ma czasu na ćwiczenia (zwłaszcza jeśli chodzi o przedmioty ścisłe głównie matematyka) bo nauczyciel musi zrealizować program. I choćby stanął na głowie to nie przeskoczy percepcji uczniów i się poddaje - następna lekcja bo goni czas. Dowód to liczba korepetycji w trakcie edukacji licealnej i 1/4 oblanych matur właśnie z . matematyki. Tego nie było za moich czasów - 30 lat temu . To jest (!!!) efekt braku ćwiczeń . Matematyka bez ćwiczeń to tak samo jak nauka jazdy samochodem w teorii. Dlatego jestem za zmianą , by przywrócić cztery lata liceum i skończyć z korkami. .

xbrwojtek, 2016-10-27 12:50:29

Ja jestem za powrotem 8 klas. Nie wiem po co ktoś wymyślił te gimnazja. Miało być lepiej a nie jest tylko dodatkowy stres dla dzieci

xMonikaBP2, 2016-10-27 08:09:22

ZDECYDOWANIE zlikwidować Gimnazja i przeszkolić Kadrę bo potrzebni są pedagodzy a nie przedmiotowcy o nauczania dzieci!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

xcv, 2016-10-26 22:22:33

Ludzie, jak można być tak krótkowzrocznym i popierać tą reformę? Ta reforma to nic innego jak niepotrzebny zamęt, demolka, trwonienie pieniędzy a przede wszystkim EKSPERYMENT NA DZIECIACH, których kosztem się to odbędzie. Zmarnowanych lat chaosu nikt im nie zwróci. Ta wstrętna, niekompetentna baba, która posługuje się ogólnikami i szczerzy tylko zęby robi ten zamęt tylko i wyłącznie po to, aby cofnąć polskie dzieci w rozwoju w stosunku do rówieśników z krajów rozwiniętych! To co z grubsza zaprezentowała to kilka zatrważających planów: - mniej informatyki, - mniej fizyki, - jeszcze mniej wiedzy o społeczeństwie a za to - więcej historii (oczywiście tej wg. PISu - propagandy i kłamstw); - przysposobienie obronne (by dzieci hurtem szły do partyjnej Obrony niby Terytorialnej) Przecież to ma na celu wychować bezmyślne społeczeństwo na modłę wyborców tej konkretnej partii; zamiast iść do przodu ulepszać i usprawniać, to oni niszczą i burzą nie mając na to racjonalnych powodów tylko bełkot rodziców, którym się wydaje, że jak sami skończyli 8 klas to będzie tak samo jak dawniej. Zapominają, że świat się już dawno zmienił i aby go gonić musimy się rozwijać a nie zwijać. Reformę wprowadzającą gimnazja przeżyliśmy, wypracowaliśmy całkiem już dobre standardy a polskie dzieci coraz lepiej sobie radzą co potwierdzają merytoryczne badania umiejętności na poziomie międzynarodowym. Zapomnijmy o sentymentach, nie dajmy się ogłupić wszechogarniającemu populizmowi i dyletanctwu. Nie pozwólmy marnować naszych dzieci, ale też naszych pieniędzy, które jako podatnicy zostały wydane na szkoły i gimnazja, które teraz będą świecić pustką!? Czy wyobrażacie sobie, że w roku szkolnym 2019/20 do 1 kl liceum będą szły trzy roczniki jednocześnie?? To jest chaos jakiego nigdy nikt naszym dzieciom nie zafundował!!! Nie możemy dopuścić do tego. Ta reforma jeśli w ogóle musi się wydarzyć, to niech przynajmniej zostanie porządnie zaplanowana, a na to potrzeba znacznie więcej czasu i rzetelnej pracy wielu kompetentnych ludzi, a nie ideologicznych oszołomów z tą szczerzącą zęby paniusią na czele!!

xpl73, 2016-10-26 19:04:27

edukacja musi być systematyczna zaplanowana skuteczna i bez udzialu emocji i polityki dlatego system pierwotny osmioklasowy bylnajlepszy

xmummy, 2016-10-26 17:21:58

Jestem za powrotem 8 klas. Niestety słaba kadra z matematyki i języków obcych też nie zachęca dzieci do nauki. Jeszcze do tego niektórzy przychodzą do szkoły nie uczyć, ale tylko zarabiać pieniądze !

xBa, 2016-10-26 13:47:20

Nie łudźmy się. Nowy system 8-klasowy to nie będzie już ten sam system co za naszych młodych lat. Wprowadzenie go nie zmieni agresji wśród młodzieży a jedynie przeniesie tą agresję do szkół podstawowych. Młodzież obecna jest inna niż młodzież sprzed 25 lat. Inne warunki, inne wychowanie, inne wartości, inne zainteresowania. Sam nowy system nauczania nie uzdrowi w cudowny sposób zachowania młodzieży. Poza tym różnica wieku pomiędzy 6-latkami a 15 latkami chodzącymi do tej samej szkoły będzie ogromna (w mojej starej szkole podstawowej w starym systemie to był duży problem). Sama mam już drugie dziecko, które przechodzi przez gimnazjum. Raz było lepiej, raz gorzej, jak to w szkole. Ale moim zdaniem nareszcie ten system zaczyna działać poprawnie. Dzieci naprawdę mają do ogarnięcia sporo wiedzy, szkoły są dostosowane do nauki, a nauczyciele... raz lepsi raz gorsi, wszystko zależy od człowieka. Kiedy system się zmieni ci nauczyciele zostaną tacy sami - tu nic się nie zmieni, zostaną tylko przesunięci ze stanowiska na stanowisko. Doskonalmy obecny system zamiast po raz kolejny eksperymentować na dzieciach. Poza tym nawet chcąc wprowadzać zmiany trzeba mieć jakiś plan szczegółowy, konkretny plan nauczania nie robić tego na "hura". Jestem przerażona tą sytuacją i bardzo się cieszę, że moich dzieci nie będzie ona już dotyczyć.

xrodzic gimnazjalistów, 2016-10-26 12:17:39

Jestem za matka czwórki dorosłych dzieci.

xMira1965, 2016-10-26 09:44:16

bzdura. tandetna manipulacja

xtatatata, 2016-10-25 23:10:42

Zdecydowanie 8 klas szkoły podstawowej , gimnazja zdecydowanie przyczyniły sie do większej demoralizacji dzieci!!!

xMartyna 323, 2016-10-25 22:02:16

Jestem za powrotem ośmioletniej szkoły podstawowej z włączeniem sześciolatków do pierwszej klasy, o czym decydowaliby jak dotąd nauczyciele i rodzice wspólnie dbając o dobro dzieciaczków. Największym błędem było gimnazjum! Nie ma co tego rozgrzeszać, że kolejna reforma przyniesie znowu bałagan i chaos - trzeba wybierać to co najlepsze dla dzieci. To jest jedyny podstawowy argument - DZIECI.

xjustysia74, 2016-10-25 20:27:32

8 letnia podstawówka i 4 letnie liceum...jestem za ;-)) Bardzo chciałabym,aby ta zmiana została wprowadzona

xStellus, 2016-10-25 19:32:16

Nie wydaje mi się, żeby wyniki ankiety były prawdziwe. Uważam, że to oszustwo! Wszyscy rodzice jakich znam są przeciw reformie w takim kształcie jak jest proponowana.

xE-Wro, 2016-10-25 13:46:10

Osoby tak bardzo narzekające na gimnazja to te które z nimi nie mają nic wspólnego a oceniają te szkoły tylko przez pryzmat pierwszych lat ich działania. Dzięki konkurencji ich poziom się tylko zwiększa a słabe gimnazja w końcu same upadną. Największy problem z poziomem nauczania jest w szkołach podstawowych. I w tym miejscu jest najwięcej do poprawienia bez wyrzucania pieniędzy na następną reformę. Co nie znaczy, że w liceum i gimnazjum nic zmienić nie musimy.

xJM, 2016-10-25 13:34:41

Trzeba pamiętać ,że szkoła przede wszystkim jest dla dzieci , a w drugiej kolejności miejscem pracy dla nauczycieli - uważam że dla dzieci jest dużo lepiej jeżeli w wieku lat 13 nie zmieniają szkoły ponieważ zaczynający sie okres rozwijania się i tak jest dla nich trudny i przechodzenie go w znajomym środowisku , wśród znajomych kolegow i nauczycieli daje szanse na złagodzenie przeżycia tego trudnego okresu.Jestem za powrotem 8 klasowej szkoły podstawowej- jeżeli nawet na początku będzie trudniej , to potem przyniesie to korzyści dla dzieci !

xmarysia47, 2016-10-25 11:37:43

niech podstawówka zaczyna się od siedmiolatków tak jak było po staremu, a ten rok dołożyć na konto czwartej klasy liceum .wszyscy na tym skorzystają. wojna o utracone dzieciństwo zakończona ( a zemną zaczynały podstawówkę trzy sześciolatki 30 lat temu i rodzice nie protestowali), douczeni licealiści ,bo faktycznie brak tego ostatniego roku, gimnazjum zostaje tak jak jest okres buntu oddzielony od małych dzieci i gimnazjaliści douczeni. pozdrawiam, długo nad tym nie myślałam. "stawiam na gimnazjum i 4 letnie liceum "- mamusie jak chcą niech trzymają maluchy w domu

xanita 73, 2016-10-25 09:34:48

Jestem przeciwko ośmioklasowej podstawówce. Gimnazja mają bardzo dobrą kadrę nauczycieli, a same szkoły są wspaniale wyposażone w przeciwieństwie do sieradzkich podstawówek. Man trojkę dzieci, które uczęszczały do gimnazjum i bardzo sobie chwaliły zmianę szkoły i uczniów, choć często było tak , że młodzież tak się dobierała aby razem chodzić do tej samej klasy. Czuli się w gimnazjum bardziej dowartościowani. W Sieradzu w podstawówkach jest bardzo dużo dzieci bo zostało kilka małych szkół zlikwidowanych i nie wyobrażam sobie aby jeszcze kilka klas doszło, bo gdzie te dzieci będą się uczyć. Brakuje jeszcze do ośmioklasowego systemu 30 uczniów w klasie bo inaczej wszyscy się nie pomieszczą :( , a tak było za komuny. Jestem rodzicem , który przeżył ten idiotyczny system i jestem przeciw jego powrotowi.

xzawiedziona, 2016-10-25 08:37:52

Nalezy pozostawic tak jak jest tylko udoskonalić .Tak gruntowne zmiany znów spowodują ogromny bałagan na kilka lat z niewiadomym skutkiem wychowawczym nie mówiąc już o finasowym.

xja, 2016-10-24 21:40:34

Jestem zachwycony,teraz będzie normalnie.

xxyz, 2016-10-24 21:36:45

Nie jestem za reforma wg niedouczonej pani minister..nie ma zadnego programu tylko glupi usmiech na twarzy,a co ciekawe nawet w jej srodowisku partyjnym niema pelnego poparcia.Obecny rzad wszystko niszczy zmienia w imie dobrej zmiany...Nikt nie patrzy na to iz swiat idzie do przodu /a nie do tylu/i jest inny system nauki...ci co popieraja 8latke to ci ktorzy ja sami skonczyli i zapewne tez by chcieli aby religia byla "waznym"przedmiotem...straszne to bo religia powinna odbywac sie w salkach katechecznych i nie powinna byc przedmiotem obowiazkowym!!!!!. Zamiast religii powinna byc ETYKA!!!! jak rowniez powinno byc wprowadzone wychowanie seksualne.....Oczywiscie nikt nie pamieta o tym ,ze prace straci ponad 30.000 tys nauczycieli,zapomina sie rowniez o tym ile wybudowano nowych gimnazjow..jak pomiesci sie uczniow jak naloza sie roczniki?to na tyle bo naprawde szkoda slow na te idiotyczne zmiany pseudo pani minister bez programu

xEna, 2016-10-24 20:26:05

Jak można tak trwonić publiczne środki i zależnie od opcji politycznej zmieniać system edukacji,zmiana opcji politycznej i znowu zmiana systemu-ludzie dokąd my dojdziemy.Rozmawiać ,ulepszać to co jest złego w tym systemie , a nie rozwalać wszystko i budować od nowa-tak postępuje cywilizowany świat.

xstach, 2016-10-24 20:23:04

Wprowadzenie gimnazjów w żaden sposób nie ulepszyło polskiego systemu edukacji, bo po co zmieniać coś, co bardzo dobrze w naszych warunkach funkcjonowało. Na gimnazja, których to niemal nikt nie chciał, poszły ogromne pieniądze. Nie pamiętacie już jak im się sprzeciwialiśmy? PO jednak je wprowadziło mimo naszego sprzeciwu, a teraz wszyscy wieszają psy na obecnym rządzie, że chce naprawić bałagan po nieudanych reformach i rozdzieleniu 2-stopniowej edukacji 8+4 na 6+3+3. Wysoki poziom nauki w Polsce, jaki mieliśmy 20-30 lat temu to już niestety tylko wspomnienie, materiał okrojony do minimum, nauczanie historii nieistotne, bo przecież już nie jesteśmy Polakami tylko Europejczykami, więc po co nam znać naszą przeszłość. Język polski uczniowie poznają też chyba tylko w uproszczonej wersji (takiej dla Polonii lub obcokrajowców). Ogólnie rzecz ujmując: edukacyjny dramat. Przywróćmy co było dawniej, 8-letnie podstawówki i 4-letnie licea, dyscyplinę w szkołach, szacunek do nauczycieli, bezpieczeństwo i wysoki poziom kształcenia.

xojciec 3, 2016-10-24 18:00:36

NIE MA NIC PEWNIEJSZEGO JAK CIĄGŁE ZMIANY .JEDNAK POWRÓT DO SZKOŁY 8 KLASOWEJ UWAŻAM ZA BARDZO DOBRY POMYSŁ.ZAOSZCZĘDZIMY DZIECIAKOM NIEPOTRZEBNYCH STRESÓW .

xMAMA, 2016-10-24 16:25:30

Po co teraz zmieniac stres ogrommny dla dzieci i nauczycieli co wy robicie

xja, 2016-10-24 15:04:43

Jak najbardziej 8 lat podstawówki. Gimnazjum to chory twór z czasów analfabetyzmu i ciemnoty mający niedostosowany program i idee. nikt za tym nie będzie tęsknił

xandy100, 2016-10-24 14:32:11

Dobry wieczór .Dlaczego nie pokazuje średnią ocen z przedmiotów ???? Pozdrawiam .Rodzic.

xROBDABR94, 2016-10-23 21:19:11

Paranoja. Reformę najpierw trzeba przygotować i przebadać w wybranych placówkach. A tu nikt nic nie wie - dyrektorzy, nauczyciele, rodzice, uczniowie. Budynki szkół są niedostosowane, nie ma pieniędzy na remonty , a skąd się znajdą na przystosowanie do nowego systemu. BRAWO TY dla Pani Minister

xZaniepokojony, 2016-10-23 20:46:55

Gimnazja to chory twór otępiający nasze dzieci!

xTata, 2016-10-23 15:31:04

Jestem na Nie. "Dobre" gimnazjum i "dobre" liceum, to 6 lat intensywnej nauki. To jest dużo lepsze od 4 lat "dobrego" liceum. Po "słabym" czy "średnim" poziomie 8 lat podstawówki nawet uczeń bardzo dobry będzie miał na starcie duże problemy w dobrym liceum. Niestety poziom szkół podstawowych jest bardzo zróżnicowany. Program Zalewskiej w tym nie pomoże.

xkafar, 2016-10-23 14:31:20

Stare, dobre czasy/ośmiolatki/ wyprodukowały - jak widać we wpisie Moni - dysortografów (tak to się chyba obecnie/bezboleśnie nazywa?). Brońmy gimnazjów-jakaś szansa na skuteczną edukację będzie.

xelizka, 2016-10-22 20:33:06

Ławki w niektórych szkołach pamiętają czasy ośmiolatek... a zachciewa się reformy oświaty za kupę szmalu? Chyba nie od likwidacji gimnazjów trza by zacząć?

xmamazmija, 2016-10-22 20:29:26

Jestem za 8

xJarek, 2016-10-22 19:38:32

DLA DZIECI ZNACZNIE KORZYSTNIEJSZE

xTAK, 2016-10-22 14:17:29

Ja jestem za dawniej było 8 klas i było ok a dzisiaj jest dziadostwo

xRiki, 2016-10-22 13:51:56

Jestem za likwidacją gimnazjów i powrotem do ośmioklasowych podstawówek ponieważ z przykrością stwierdzam , że nauczyciele z gimnazjów powinni się jeszcze sami wiele ale to bardzo wiele nauczyć . Po prostu nie potrafią utrzymać w rękach "bata" który otrzymali , a jeśli chodzi o szkoły ponadpodstawowe to jest jeszcze gorzej . Nauczyciele do nauki albo do łopaty.

xJa, 2016-10-22 11:52:51

zgadzam sie za opcja 8 klas

xpool, 2016-10-22 10:48:58

NAJWAŻNIEJSZE ŻEBY DZIECI UCZYŁY SIĘ W SZKOŁACH .W KTÓRYCH SĄ GODNE WARUNKI .CZYLI DZIECKO MA GDZIE SIĘ PRZEBRAĆ.SCHOWAĆ SWOJE RZECZY,PRZYZWOITE TOALETY .BRAK TAKICH PODSTAWOWYCH RZECZY SKUTKUJE STRESEM .BARDZO CIĘŻKIE PLECAKI O TYM SIĘ DUŻO MÓWI ,ALE CO SIĘ ROBI ŻEBY TO ZMIENIĆ ?STRESEM SKUTKUJE PRZENOSZENIE DZIECI DO GIMNAZJUM W OKRESIE DOJRZEWANIA.JESTEM ZA OŚMIOLETNIĄ SZKOŁĄ PONIEWAŻ UWAŻAM.ŻE DO WZROSTU CHORÓB NOWOTWOROWYCH U DZIECI I LICZBY SAMOBÓJSTW PRZYCZYNIA SI Ę MIĘDZY INNYMI OBECNY SYSTEM NAUCZANIA. .PAMIĘTAJMY .ŻE SĄ DZIECI O RÓŻNEJ WRAŻLIWOŚCI.DLA NIEKTÓRYCH ZMIANA SZKOŁY TO ZERWANIE WIĘZI Z DOTYCHCZASOWYMI PRZYJACIÓŁMI.NIE KAŻDY POTRAFI ODNALEŹĆ SIĘ W NOWYM ŚRODOWISKU.W GAZECIE WYBORCZEJ BYŁ ARTYKUŁ O TYM JAK WYGLĄDA SZKOŁA W FINLANDII TAKA SZKOŁA W POLSCE BYŁABY SPEŁNIENIEM MOICH MARZEŃ I MYŚLĘ WIĘKSZOŚCI DZIECI.

xida, 2016-10-22 08:52:12

Oby mieli lepszych nauczycieli, bo jak widać, ci starzy ortografii nie nauczyli ... :(

xi-ras-i-2, 2016-10-22 01:31:22

jestem za

xx, 2016-10-21 23:16:04

kiedys bylo 8 klas i niebylo religii......pozniej byly gimnazja i religia.....teraz znow jest 8 klas ale i jest religia ,i po co ??????? wiec jak zmiany to zmiany.....religia powinna byc tak jak kiedys

xmen, 2016-10-21 07:21:51

Zmiana tak ....... ale nie w ten sposób !!! To musi być stopniowe i przemyślane działanie , a nie eksperymentowanie z operacją na żywym organiźmie !

xja-ki, 2016-10-20 21:23:39

Po pierwsze, dzieci w obecnych klasach 6 rozpoczną naukę biologii, chemii, fizyki geografii dopiero od następnego roku tj. od klasy 7, a według nowej siatki godzin MEN powinny zacząć od klasy 5, Wynika z tego, że dwa lata z tymi przedmiotami będą mieli "w plecy". Ciekawe czy zdążą nadrobić zaległe 2 lata w 7 i 8 klasie? Po drugie, drugi język obcy według nowej siatki MEN wchodzi dopiero od klasy 7. Nauczyciel ma na naukę języka zaledwie 2 lata w wymiarze 2 godzin w tygodniu. To dopiero super expresowa nauka języka !!!!!! Po trzecie, obecne klasy 6 i pierwsza klasa gimnazjum trafią razem jako skumulowany rocznik jako kandydaci do szkół średnich, więc znowu będą poszkodowani tak jak było z przedmiotami przyrodniczymi. Rywalizacja będzie duuuużża!!!!! Po czwarte, ciągle brak podstaw programowych, na podstawie, których są pisane podręczniki. Wszystko będzie zatem robione w wielkim pośpiechu, kiedy potrzebna dokumentacja się pojawi. Dlaczego jest to wszystko robione w takim pośpiechu i czy będzie to zrobione dobrze w tak krótkim czasie? Po piąte, nauczyciele specjaliści (chemicy, fizycy itp.), żeby mieć pełny etat będą jeździli po kilku szkołach, aby zebrać odpowiednią liczbę godzin. Zamiast służyć swoją wiedzą, w jednym miejscu będą tracili czas na dojazdy pomiędzy placówkami i z "językiem na brodzie" będą wpadać na zajęcia. Po szóste, dawna szkoła ośmioklasowa jest nie możliwa do odtworzenia. Nauczyciele nie mają prawa nawet słownie zbesztać ucznia i powiedzieć mu dosadnie jaki poziom wiedzy reprezentuje. W szkołach stosowany jest amerykański bezstresowy system wychowania. Nic więc dziwnego, że uczniowie nie czują respektu do nauczycieli. W domu natomiast jest wiele innych rozpraszaczy tj. komputer i komórka, które skutecznie odciągają ucznia od nauki. Za dawnych czasów uczeń nie miał do tego dostępu, więc ze zwykłego przymusu siadał do nauki. Można by tak długo opisywać niedociągnięcia nowej reformy, ale nie wiem czy to do kogoś przemówi.

xTaka prawda, 2016-10-20 16:51:57

Reforma to jest udoskonalanie czegoś , a nie psucie..Likwidują by za kilka lat powrócić do poprzedniego stanu.Nikt nie patrzy na to ile się środków zmarnowało ......I to nie tylko w szkolnictwie są takie pseudoreformy . Politycy powinni zostać postawieni przed trybunałem stanu i powinni zapłacić za marnotrawienie środków z własnej kieszeni

xalois, 2016-10-20 15:21:23

To co było za PRL-u dla nas ( 40+) było fajne. Ale w dzisiejszym świecie jest do d. Cały świat idzie do przodu, POLSKA zaś z uśmiechem i pieśnią na ustach COFA SIĘ W ROZWOJU . Pani Zalewska zamiast naprawiać ewentualne błędy w systemie odstawia "chocholi taniec", a w TV widać że sama powinna się douczać z historii najnowszej. Wszystkie kraje nowoczesne posyłają pięcio lub sześciolatki do szkoły i mają gimnazja. W Polsce wracają czasy z "Konopielki". Niech PIS zakaże koszenia kombajnami. Bo tak to pamięta prezes!

xsokal, 2016-10-20 14:40:19

Nie wykonanie tego ruchu dotyczącego zmian systemowych w edukacji będzie tylko wynikiem bicia piany przez środowisko nauczycielskie związane z poprzednim obozem władzy oraz część samorządowców z tego samego obozu. Jeśli spytamy rodziców i dzieci to wszyscy chcą zmiany. Dlaczego więc nasze dzieci mają zostać podporządkowane żądaniom nauczycieli? Szkołę tworzą uczniowie i nauczyciele i nie może być tak, że tylko nauczyciele będą dostrzegani i wysłuchiwani. Za uczniami i rodzicami nie stoją silne związki zawodowe ani inne organizacje społeczne dlatego ich głos nie jest tak silnie artykułowany np. w mediach ale jest. Jako rodzic trójki dzieci, które miały to nieszczęście, że zetknęły się ze szkołą zreformowaną przez Ministra Handkego mówię tak dla poczynań Rządu ( choć nie jestem bezkrytyczną wielbicielką polityki PiS).

xM.T., 2016-10-20 12:41:38

Mam 2 dzieci i spore doświadczenia szkolne,sama kiedys uczyłam,więc znam to środowisko od środka .Ktos juz tu wspominał o tym ,że może sie trafić słaba nauczycielka np. matematyki.Będzie ona uczyć moje dziecko przez 8 lat? Do jakiego liceum dostanie się moje dziecko? Rodzice boją się skarżyć na nauczycieli w małych miejscowościach, bo może to się odbić na ich dziecku.Wszyscy tu się znają,każda pani to jakaś ciocia,razem chodzą do kościoła,sztama z księdzem,jak tu cokolwiek ruszyć.Popis nauczycieli w szkole,organizowanie bzdurnych apeli itp.Moja siostrzenica uczy się w Anglii i tam 1 września nie ma żadnych apeli tylko juz jest nauka.A u nas zanim przejdą uroczystości,na drugi dzień zapoznawanie dzieci z regulaminami,systemami oceniania itp.godziny lecą.Później nauczyciele się spieszą ,bo nie ma czasu na naukę.Masa niepotrzebnych spraw a uczeń jest na końcu.Chyba,że ma bogatych rodziców to na korepetycje starczy.Nie wierzę ,że dzieci w podstawówce 8 klasowej staną sie grzeczne.Rodzice boją się i słusznie ,bo tym którym zależy na rozwijaniu się ich pociechy będą w kropce.Niektóre szkoły będą musiały chodzić na 2 zmiany,co wtedy z zajęciami dodatkowymi,jak będzie funkcjonować rodzina.Z wielu zajęć trzeba będzie rezygnować.Gimnazja powinny być uzdrowione a nie niszczone.

xMama 2 dzieci, 2016-10-20 10:05:46

To super że wruca stare dawne dobre czasy i takich nauczycieli jak dawniej im życzę .żeby tak uczyli a nie tylko wykłady robili

xMonia, 2016-10-20 08:28:25

no chyba nie jak jak są gimnazja jest lepiej , a nie kisić się w 30 uczniów w klasie przez osiem lat

xpisarz, 2016-10-20 07:14:23

Mój post nie ukazał się, widać prawda w oczy kole! Żenada, jak cała ta reforma zresztą.

xSmuga, 2016-10-20 00:03:31

Oczywiście, że nie chcę powrotu do PRLu. Podła manipulacja. Rząd mówi, że prowadzą rozmowy z nauczycielami i samorządowcami i wszyscy niby są zachwyceni reformą, podczas gdy zapraszają na te spotania nie przyznając się, że są z PISu. Widać boją się, że nikt nie przyszedłby. A jak już w zmanipulowany sposób spotkają się z tymi ludźmi to nie chcą słuchać tylko informują co będą robić, krzyczą, żeby im nie przerywać, bo reforma i tak będzie, w ogóle ich nie interesuje zdanie dyrektorów szkół, wójtów czy nauczycieli. A w tv później opowiadają, że oni konsultowali i wszyscy są zadowoleni. Trudno takie zachowanie nazwać konsultacjami. Banda podłych ludzi. Ludzie nie wierzcie im!! I przestańcie pisać głupoty typu, że złe zachowanie dzieci zaczyna się w gimnazjum, bo to bzdura. Jeśli ktoś nie zna tematu i nie zna problemu to niech nie pisze bzdur. Złe zachowanie dzieci wynika głównie z braku wychowania, braku zainteresowania rodziców oraz niańczenia ich w szkole podstawowej, do tego dochodzi jeszcze trudny wiek i jest po prostu ciężko. Zapytajcie jakie problemy ma wychowawca w pierwszej klasie gimnazjum, ile wysiłku kosztuje go opanowanie roszczeniowych, rozwrzeszczanych dzieciaków i często też rodziców. A nauczyciel choćby na głowie stawał to nie jest w stanie wychowywać i dzieci i rodziców, bo przede wszystkim powinien uczyć!! I nie zmieni tego powrót do dawnego systemu. Ludzie, spędzajcie więcej czasu ze swoimi dziećmi, zamiast facebooka itp. Dzieciaki wszystkie są super, trzeba tylko stawiać im granice, szkoła też jest ok, jeśli tylko chce się z nią współpracować. Chcecie zmian to zacznijcie od siebie!! Ponadto zastanawiam się gdzie są teraz państwo Elbanowscy? Tak zaciekle ratowali 6 letnie maluchy przed 13 latkami z szóstych klas. No to teraz 7 latki będą w jednej szkole z tymi okropnymi gimnazjalistami 15 letnimi. Dlaczego teraz Elbanowscy nie chcą ratować maluchów??? Ta reforma to jest fikcja! Szkoła nie jest idealna, wymaga zmian, udoskanalania, jednak to co szykuje rząd to tylko chaos, nic poza tym. A wiecie, że pracownie fizyczne w szkołach mają być likwidowane. Za chwilę okaże się, ze tylko historia i przysposobienie obronne (jeszcze o religii zapomniałam) będą w szkołach. Takie rzeczy...

xSmuga, 2016-10-19 23:36:55

I syn i córka skończyli gimnazjum. Kiedy do nich szły ja bałam się,a one się cieszyły .Obecnie nie jestem za 8-klasową podstawówką którą ja też kończyłam. Moje dzieci kiedy poszły do gimnazjum weszły w nowe środowisko , poznały nowych kolegów, i miały super nauczycieli . Jestem z małej miejscowości i uważam, że tu akurat gimnazja się sprawdzają . Wyścigu szczurów nie ma bo i tak mamy do wyboru tylko jedno gimnazjum.

xrodzic, 2016-10-19 18:21:01

To bardzo dobry pomysł , precz z gimnazjum !

xŁuki, 2016-10-19 17:28:12

Gimnazja - w przeciwieństwie do tego, co wypisuję tu niektórzy (uczęszczający do 8 klas) - to nie wymysł Giertycha. Taki był system szkolnictwa przed wojną a system 8 + 4 to nic innego jako komunistyczny wymysł, który gwarantował wykształcenie podstawowe nawet najmniej inteligentnym a potem dzięki zawodówce przygotowującej wyłącznie do zawodu pozwalał na rozpoczęcie pracy - najpierw w ramach praktyk szkolnych - już w wieku 16 lat. Jeżeli chcemy, aby nasze dzieci były mądre i dobrze przygotowane do życia to system, który pozwala ambitnym i zdolnym szybciej się kierunkować a tym mniej zdolnym nie narzuca dołujących wymagań tylko pozwala im rozwijać się maksymalnie na miarę swoich możliwości jest zdecydowanie lepszy. Sama wspominam 8-klas podstawówki i 4 liceum z wielkim sentymentem, ale z sentymentem wspominam też komputer atarii i chyba nie oznacza to, że powinniśmy do niego wracać.

xBea75, 2016-10-19 14:27:08

Jakosc nauczania powinna byc weryfikowana. Religious w szkoły plowing boycott wyniesiona,, w 1 lo uczen na profile mat fiz ma 2 godz lekcji religious a 1 godz Czyż w klasie podsawowej powinny byc tak liczne Klasy... Wowczas dzieci nie musialyby brac korepetycjii,

xKk, 2016-10-17 17:36:07

Bardzo jest mi przykro że zachowujecie się jak państwo totalitarne i cenzurujecie wpisy. To źle mówi o was i o waszej firmie. Widzę że wszystkie wpisy tu są stworzone przez jednego niezbyt kreatywnego informatyka nie potrafiącego nawet wymyślić fajnych nicków dla postaci.

xpiotr, 2016-10-13 20:51:48

To chory pomysł kto jest wstanie napisać program nauczania w dwa miesiące

xZancia, 2016-10-12 20:58:27

Skoro już ten system działa i sprawdza si ę ( mój syn właśnie gimnazjum skończył ) to po co pakować kasę której Państwo nie ma na zmiany... Totalny nieprzemyślany bezsens ..dla popisania się i tyle !!!

xaga, 2016-10-12 15:04:04

Przypomnę tylko, że to tylko dzięki reformie z 1999r po raz pierwszy w historii była konieczność zastosowania "amnestii" dla uczniów którzy nie poradzili sobie z egzaminem dojrzałości. Słyszał ktoś o czymś takim wcześniej? i co, ten system działa? 8 lat nauki podstawowej, 4-lata liceum lub 5-technikum. Tak powinno być. Niezależnie od tego która partia rządzi w kraju.

xMichał Katowice, 2016-10-12 14:45:34

Dzieci stracą na tym, że system nie bedzie"kompatybilny" z tymi w Europie. Widzę i słyszę, że dzieciaki bez problemu dostawały sie na studia w Finalndii, Danii, Norwegii itp. Teraz znów zaczną się dla nich schody. Byl;oby lepiej gdyby UDOSKONALAĆ metedy nauczania a nie zmieniać wszystko narażając nauczycieli na utratę pracy a dzieci znów na niewiadomą.

xBasia, 2016-10-12 13:57:08

Dlaczego likwidować gimnazja? Jaki jest prawdziwy powód? Bo Prezes Kaczyński też kończył 8 klas i teraz też tak ma być?! i koniec kropka?! Gimnazja funkcjonują już od wielu lat, nie było żadnych zastrzeżeń w ich funkcjonowaniu i po co się cofać? Doskonalmy system nauczania a nie zmieniajmy na siłę! Co wniesie ta likwidacja dla naszych dzieci?! Nic, nic dobrego. Wszyscy -rodzice, dzieci, nauczyciele- poniesiemy konsekwencje tej reformy. Najgorsze jest to, jak przygotowana jest ta reforma, a raczej brak przygotowania!!! A Minister Zalewska nie potrafi odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące tej reformy i jej skutków!!! Cofając się do 5cio stopniowego systemu oceniania powiem: WSTYD pani Minister, siadaj dwója!!! Reasumując-Przestańmy się cofać, idźmy do przodu!!

xIwa, 2016-10-12 13:17:57

powinny wrócić 8 klasowy system nauczania

xted, 2016-10-12 12:52:05

Ze zmiany systemu na 8+4 jestem zadowolona. Jednak najważniejsze dla mnie jest to żeby dzieci kontynuowały naukę w tej samej szkole.W przeciwnym razie to nie ma sensu.Tu chodzi o to żeby dzieci i nauczyciele się dobrze poznali a nie żeby tracić czas na roczne poznawanie w trzyletnim systemie.Najlepszym wg mnie rozwiązaniem byłoby do wygasających gimnazjów wprowadzać szkoły podstawowe.

xMalgorzata, 2016-10-12 11:31:26

1. Osobiście jestem za starym systemem (8 lat podstawówki). Ale w klasie dziecka był chuligan, z którym nie można było sobie dać rady. Jak ktoś niżej napisał, że dostał od nauczyciela, a nawet przenosiło się do innej klasy, a nawet szkoły, a teraz nauczyciela pod ścianę, a dziecko, to poszkodowane przez chuligana, dalej ma omłot. Gimnazjum okazało się wybawieniem - chuligan poszedł do innej klasy. 2. Poziom programu spada/ spadł. Równamy do Europy: 1) może jest więcej myślenia, ale nie wiem, czy proporcjonalnie więcej, bo 2) umiejętności elementarne są zaniedbywane - np. uzupełnia się literki i zaznacza poprawny wariant, a nie wypisuje się całej odpowiedzi. Europejskość to w masie dzieci przyuczenie do wypełnienia testu. 3. Komputer a zwłaszcza internet jest nałogiem/chorobą. Dziecko zamiast nauczyć się pewnych umiejętności (patrz powyżej) często nie może poradzić sobie bez komputera. Zaobserwowałem coś takiego u mnie w biurze. W tym wieku (podstawówka) najważniejszy jest ruch - tego się potem nie nadrobi - chodzi o umiejętność spędzania czasu bez komputera i to nie na zasadzie wyczynu (potrafię - takie ekstremum, jak dla palacza przeżycie dnia bez papierosa), a na zasadzie nawyku - ładna pogoda, to idę w teren, brzydka pogoda, to idę ze znajomymi na podwórko/na rower, albo w domu porysuję sobie, napiszę list, przeczytam książkę. Komputer powinien służyć do wykonania jakiegoś zadania, a nie do rozrywki (co najwyżej w ograniczonym stopniu). 4. Nie odwołujcie się zbytnio do opinii dzieci, jeśli w grę wchodzi jakikolwiek wysiłek - człowiek, a zwłaszcza dziecko, ma we krwi zasadę zachowania (oszczędzania) energii. Bez nagrody nie będzie chciało się uczyć (wiersz na pamięć, jakieś reguły, nowy język obcy itp.). Rodzicu, ty decydujesz. Pozdrawiam serdecznie :)

xjacholc1, 2016-10-11 23:15:39

Jak moje dziecko miało iśc do gimnazjum to marzyłam o 8 latach podstawówki. Teraz po jednym roku uważam że gimnazjum jest super, nowe środowisko, nowe przyjaźnie a przede wszystkim naprawdę fajny program i oddani nauczyciele. I to nie jest jakieś prywatne elitarne ale zwykłe, publiczne gimnazjum. Serce boli że to wszytsko miałoby być zaprzepaszczone z powodu politycznych a nie merytorycznych decyzji grupki oszołomów.

xMama gimazjaliski, 2016-10-11 23:08:20

Powrót do 8 klasowego systemu to szansa dla naszych dzieci, żeby nie zatraciły swojego dzieciństwa i na dłużej zżyły się z rówieśnikami. Moim zdaniem gimnazja to najgorsza rzecz jaka mogła spotkać dzieciaki.. większość chorych zachowań, braku szacunku do nauczycieli zaczęło pojawiać się z gimnazjami.. Dzieciaki myślą, że są dorosłe idą do gimnazjum i zaczynają się stykać choćby z używkami.. I ta cała selekcja i wyścig szczurów, żeby tylko dostać się do najlepszego gimnazjum, po co to tak małym dzieciom.

xdorotka, 2016-10-11 20:02:57

O takie rzeczy powinniśmy pytać się również dzieci. To przecież będzie zmiana dla dzieci. Ja wiem że mojej córce ta zmiana się niepodoba.

xAnonim , 2016-10-11 17:30:20

Jestem za 8 letnią podstawówką ! żegnaj gimnazjum!

xgrazia, 2016-10-11 17:22:51

Nareszcie ktoś zrobił coś dobrego dla uczniów. Te sztuczne twory, jakimi są gimnazja, nareszcie znikną. Uczniowie unikną stresów związanych ze zmianą szkoły i środowiska, dojazdów do odległych placówek, i wreszcie bzdurnych egzaminów.

xBeaIza, 2016-10-10 21:47:22

dobrze się stalo e nie ma już gimnazjum ,popieram to w 100%.....

xmała , 2016-10-10 21:42:18

Czy pierwsze dwa roczniki reformy / obecna klasy V VI / to

xwald, 2016-10-10 21:38:43

jak wchodziły gimnazja to 100 procent nauczycieli była przeciwna. Ja myślę, że z nauczycielami powinny być zawierane kontrakty terminowe jak jest w wojsku i by się skończyły protesty. Jak komuś się nie podoba to niech zmieni pracodawcę.

xromek, 2016-10-10 17:27:36

tak jak to jest teraz robione to zdecydowanie NIE. nie ma pomysłu i organizacji, ktoś robi testy na naszych dzieciach.

xjk, 2016-10-10 14:20:42

POPIERAM: Ośmiolatka - tak Powrót do ośmiolatki na wariackich papierach - NIEEEEE!!! Dorota, 2016-09-24 11:11:16

xStefan, 2016-10-10 11:44:29

Ja się cieszę,sama miałam to szczęście iść 8-letnim trybem +4lata liceum,i to był dobry system,co to komuś przeszkadzało?absolutnie jestem za tym ,aby system sprzed kilku lat powrócił,jest to dobry pomysł!!!!Brawo dla pomysłodawcy!!

xSPALA78, 2016-10-10 09:59:20

Zdecydowane NIE - To cofanie polski do PRLu, czyli to czego pragnie sekta PIS. Kolesiarstwo i nepotyzm dominują teraz w polskiej polityce, a ta cała "ankieta" to następny przekręt ekipy rządzącej.

xDirk, 2016-10-09 18:04:44

Jestem za likwidacją tego dziwnego tworu jakim były gimanazja. Z tego co pamiętam twór Giertycha. Osiem klas, szkoła sierpnia i studia.

xFiury Nick , 2016-10-09 15:58:04

Po co te rewoluje! Po co te zmiany- gimnazja funkcjonują już ok.Trzeba naprawiać a nie wywracać wszystko do góry nogami! Jak zwykle podczas reformy szkolnictwa dzieci zostały wylane z kąpielą... Cieszę się, że moje idzie starym trybem -a tym rodzicom,którzy "tak bardzo cieszą się" życze powodzenia

xlucy213, 2016-10-09 15:23:27

Jestem za nie. Kolejne wywrócenie do góry nogami działającego systemu, bez przygotowanej podstawy programowej , książek itd. i to za nasze pieniądze. Nie potrzeba nam kolejnych zmian. Likwidacja gimnazjum nie zlikwiduje problemów wychowawczych. Moje dzieci cieszyły się gdy skończyły podstawówkę i poszły do gimnazjum.

xana, 2016-10-09 15:11:03

Ja uczęszczałam w systemie ośmioklasowym.... Powiem tylko tyle, że to, iż wyciągnięto nastolatków od młodszych dzieci to dla nich zbawienie... Niestety ja byłam przez rówieśników nie akceptowana, interesowało mnie co innego niż wszystkich, miałam gorsze ubrania (przynajmniej wtedy tak mi się zdawało, dziś jak patrzę na zdjęcia to już niekoniecznie) i pod wpływem starszych zaczęłam palić i popijać w wieku 12 lat, bo "fajnie" było obcować ze starszymi i robić to co oni, bo oni mnie nie oceniali, a jak jeszcze się okazało, że mam pieniądze, to huhu, jaka byłam wspaniała koleżanka... Na szczęście ocknęłam się w wieku 18 lat... Moje starsze dzieci uczęszczały już do szkół sześcioklasowych, mają za sobą gimnazjum starsza córka jest w klasie maturalnej a syn w 1 technikum, nigdy im nie przyszło do głowy aby palić, czy pić... nie miał im kto imponować i tak naprawdę w szkole do której chodzili, w tamtym czasie praktycznie nikt się tak nie zachowywał, co innego w gimnazjum w 1 klasie totalny szok... papierosy, alkohol, dopalacze i trawa... Więc ten co mówi, że chce aby szkoła była ośmioklasowa, to niech najpierw pomyśli co chce fundować swoim, lub cudzym dzieciom... tym, co się czują nie akceptowane... takie towarzystwo przyciąga je jak magnez i to wcale nie wina dziecka, czy jego rodziców, że źle go wychowują... Kochana mamusia, czy kochany tatuś w pewnym momencie traci autorytet, bo jej czy jemu nie powiemy c nas boli, bo i tak nie zrozumieją (w tym wieku, oni nigdy nie rozumieją i nie koniecznie chcą dla nas dobrze) ale taki starszy kolega czy koleżanka, ona rozumie doskonale a ile wie... Mam jeszcze troje młodszych dzieci 4 klasa, 2 klasa (obie poszły do szkoły jako 6-latki) i 1 grupa przedszkolna... i bardzo mocno trzymam kciuki, aby wymysłem pisanym na kolanie nikt nie skrzywdził moich dzieci... Pozdrawiam Gosia

xzzzgosia, 2016-10-09 00:46:12

Zdecydowanie jestem na ..Nie.. tłumaczyć chyba nie muszę

xojciec Tosi, 2016-10-08 13:58:38

Zamiast koncentrować się na tym ile lat ma trwać jaki poziom edukacji może lepiej zreformować program nauczania? Zmienić system nauczania z bezsensownego, bezrozumnego wkuwania zbędnej wiedzy na rozwijanie autonomii studentów , samodzielnego myślenia, z szansą na rozwijanie zainteresowań. Mniejsze klasy, więcej zajęć praktycznych a nie teoretycznych.

xkubasek, 2016-10-07 23:50:39

To, że kończyliśmy 8-klasową podstawówkę to nie znaczy, że system był dobry. Żyliśmy w innym świecie, innym otoczeniu. Świat poszedł do przodu. Nasze dzieci w wieku 14-16 lat nie są tacy jak my zahukani 20 lat temu. Oni się szybciej rozwijają, dojrzewają, więc trzymanie ich w podstawówce z dzieciaczkami to tylko nieporozumienie i krzywda dla jednych, jak i drugich. Zmiana szkoły to szansa na dalszy rozwój. Nie wyobrażam sobie, aby moje dziecko siedziało wciąż w tej samej szkole, z tymi samymi uczniami od pierwszej klasy, których nie znosiło i z radością powitało nowych kolegów rozszerzając tym samym grono swoich znajomych, ale także poznając nowych nauczycieli i inne, nowe metody nauczania. W podstawówce była fatalna matematyczka, teraz jest nauczycielka, która z mojemu dziecku pozwoliła uwierzyć, że umie matematykę. Przejście z podstawówki do gimnazjum to najlepsze co spotkało moje dziecko i mentalnie i naukowo, i dlatego uważam, że gimnazja są super. Natomiast Pani Minister ze swoimi pomysłami tylko zrobi szkodę innym dzieciom. Mam nadzieję, że się opamiętają i nie zniszczą tego co jest dobre i zupełnie przyzwoicie działa. Nie należy burzyć, tylko poprawić i będzie OK. Dobrze, że mnie to już nie dotyczy!

xRodzic, 2016-10-07 16:25:46

A tęsknota rodzica za ośmioletnią szkołą nie ma znaczenia dla dzieci. Nie mieszajcie swoich wspomnień z przyszłością dzieci. Nie może rodzic tęsknić za czymś czego nie przeżył. Może powinno się zapytać dzieci w gimnazjum i tych które skończyły, czy było im źle.

xrodzic, 2016-10-07 13:22:20

W małych miejscowościach jest lepiej gdy dzieci idą do gimnazjum, ponieważ są lepsze szkoły, lepiej wyposażone pracownie, a co najważniejsze dzieciaki są takie same- nazwiska nie mają znaczenia.

xrodzic, 2016-10-07 13:18:46

Likwidacja gimnazjum wielki błąd. Ja uczyłem się w szkole 8 klasowej i klasa 4,5,6 to czas zmarnowany żadnych zajęć dodatkowych bo te były zarezerwowane dla klas starszych 7 i 8 , Oni niedługo kończyli szkołę i to musieli się przygotować do egzaminów. Wszelki olimpiady rywalizacje sportowe były dla szkół podstawowych wiec wtedy tez udział brały osoby z najstarszych klas nie było podziału na starsi młodsi. Teraz gdy moje dzieci chodzą do Gimnazjum czy podstawówki sprawa wygląda zupełnie inaczej to klasy 5,6 są najstarsze wiec dzieci się mogą rozwijać. Podobnie w gimnazjum są tylko 3 klasy więc nauczyciele w ramach dodatkowych zajęć maja więcej czasu dla wszystkich roczników. I poza tym niema tej wielkiej przepaści rocznikowej gdzie do jednej szkoły chodza 6 latki z klasy 1 z 15 latkami z klasy 8 różnica 8 lat to wielka przepaść.

xStanik, 2016-10-07 09:20:25

Wariactwo. Jako były nauczyciel, a obecnie ojciec 3-klasisty, uważam że powrót do tego, co było to CHORY pomysł, CHOREJ ekipy. Ogromne koszty, ogromne zamieszanie, ogromne zmiany dla dzieciaków w najtrudniejszym okresie w życiu, wprowadzane w momencie, kiedy poprzednia zmiana zaczyna przynosić pozytywne efekty.... CHORE, CHORE, CHORE !!!!!!!!!!!!!!

xlesowak, 2016-10-06 22:01:34

Jestem bardzo na nie , jezeli chodzi o zmiany. Po burzyc to , co dopiero niedawno zaczelo super funkcjonowac. Nie podoba mi sie tez ze wzgledow społecznych, przetrzymywanie dzieci 8 lat w jednej szkole. Dzieci maja rozne łatki przyklejone i nie jest to dobre. Gimnazja sa nowe , a podstaeowki juz przepelnione. Bedzie chaos. Ucierpia na tym nasze dzieci. Mam syna w 6 klasie i bardzo sir boje co bedzie po 8 klasie , gdy rownoszesnie beda startowac 2 roczniki do szkol srednich. Reforma kompletnie nieprzemyslana-ot typu haslo wyborcze ktore teraz na hura trzeba zrealizowac...

xMarzena, 2016-10-06 21:31:35

Gimnazjum nigdy nie powinno było powstać. To największa pomyłka edukacji. Dobrze, że wracamy do systemu 8 klas.

xpl, 2016-10-06 21:24:21

Gimnazjum nie tylko 8 klas tak jak bylo a nie mieszanie w glowach dzieciam

x97, 2016-10-06 17:50:34

Ok, niech wrócą gimnazja. Ale niech to będzie dla uczniów, którzy dopiero rozpoczynają naukę, bądź dla tych co rozpoczynają naukę w klasie 4. Co moja córka będzie się uczyła na historii w klasie 7 (jeśli teraz w klasie 6 kończy się hostoria). Gdzie mój syn pójdzie do liceum - kiedy będzie tak duża kumulacja uczniów? Ile osób będzie na 1 miejsce? Jakie świadectwo będzie trzeba mieć, żeby dostać się do dobrego liceum?

xKara, 2016-10-06 10:32:47

Wymysł tworzenia dziwnych tworów jakimi są Gimnazja przypomina mi podejście " bo trzeba coś zmienić" , powstały i właściwie nic nie wniosły nowego. Żadnej wartości dodanej, żadnej dodatkowej korzyści . Jestem za systemem ośmiu klas podstawówki. A tak przy okazji ankieta pokazuje faktyczne poparcie dla tych zmian tyle że w większości niezadowoleni się wypowiadają tak . Już tak jest że krzyczą ci co się nie zgadzają a milczą te osoby które popierają . Miłego dnia

xAdam, 2016-10-06 09:11:31

Nie ma znaczenia, czy podstawówka, czy gimnazjum. Podstawy programowe są do bani, klasy przepełnione, nauczyciele w większości zniechęceni niepotrzebną buchalterią. Poza tym wiele podstawówek nie jest gotowych na przyjęcie większej ilości uczniów a pomysł starszych klas w innym miejscu niż podstawówka ( np. w wygasającym gimnazjum ) to dopiero nieporozumienie.

xOlgaO, 2016-10-06 01:08:11

zdecydowanie nie,poco komu zmiany kiedy jest dobrze?? Gimnazja już działają od wielu lat kto zapłaci za te zmiany? oczywiscie dzieci i my rodzice ale komuś zależy na zmianach więc ktoś też zarobi na tym.

xPawlo , 2016-10-05 20:09:30

Bardzo dobrze, powrót to 8 klas to rewelacyjny pomysł!!!!!!REWELACYJNY!!!!!A LIKWIDACJA GIMNAZJÓW, już dawno powinny zostać zlikwidowane!!!!! POPIERAM TO

xRodzic, 2016-10-05 19:31:57

to bzdura powinno zostać gimnazjum i już i mnie nie obchodzi co mówią inni

xanonim, 2016-10-05 18:24:53

Jestem na TAK, super że wraca coś do normalności. Wiele rzeczy powinno się cofnąć bo dawniej lepiej człowiek człowieka rozumiał, mniej biurokracji a więcej zrozumienia. Teraz na wszystko papierki trzeba .Chciałabym MĄDRYCH ludzi przy władzy.

xTess, 2016-10-05 15:51:44

ZDECYDOWANIE NIEEEEEEEEEEEEEE KTO SŁYSZAŁ O TEJ ANKIECIE . TO UCZNIOWIE POWINNI SIĘ WYPOWIADAĆ

xrodzic, 2016-10-05 15:08:31

Dla mnie to jest totalna bzdura, gimnazja świetnie funkcjonują i nie ma potrzeby zmiany ich na 8 klas. Córka moja ukończyła gimnazjum z bardzo dobrymi wynikami , miała tam w końcu koleżanki i przyjaciół. Podstawówka to jest jedna wielka porażka, ja mam tez nie miłe wspomnienia starsi wyzywali się na młodszych, byli kopali, wyrzucali z koleji na obiady, strach było chodzić do toalety. A nauczyciele mieli to gdzieś, jak wprowadzą ta podstawówkę to boję się o swoje dzieci, bo choć czasy się zmieniły to nauczyciele nie sa w stanie wszystkiego przypilnować. Nie wyobrażam sobie małych dzieci z przepakowanymi wyrostkami.

xRodzic, 2016-10-05 14:54:20

Co to za różnica czy podstawówka czy gimnazjum jak nie ma dobrej podstawy programowej. Cieszy mnie tylko jedno, że wróci 4-letnie liceum bo 3 lata to było stanowczo za mało by przerobić materiał i przygotować się do matury. A zmiana na stary system to tylko kwestia rangi szkoły. No bo jak taki 13-latek będzie jeszcze chodzić do podstawówki? A tak był już takim małym dorosłym i siu bździu w głowie. I tylko niepotrzebny stres dla dzieciaków w postaci zmiany szkoły i testów co trzy lata. A nauczyciele i tak będą mieć pracę bo dzieciaków nie ubędzie i ktoś będzie musiał ich uczyć. Problem polega tylko na tym, że dla niektórych będzie to liceum a dla innych powrót do podstawówki. Ja uczyłam się w starym systemie (lata 80-90) i uważam, że był on najlepszy. A patrząc na dzisiejsze czasy to my mieliśmy obowiązki a nie prawa, jak to jest dzisiaj. Kiedyś jak się nie umiało albo nabroiło na lekcji to nauczyciel złapał za drewnianą linijkę i strzelił przez tyłek a rodzic jeszcze w domu poprawił i nikt się nie skarżył. A dziś to jeszcze rodzice wskakują na nauczycieli, że co się chce od ich dziecka. A z drugiej strony to coraz mniej nauczycieli z powołania. Nie zależy im tak jak ich starszym kolegom kiedyś. My mieliśmy tylko książki i zeszyty, żadnych ćwiczeń, I uważam, że z większą wiedzą wyszliśmy ze szkoły niż nasze dzieci teraz.

xMagda, 2016-10-05 11:48:14

NIE - cofanie się do przeszłości prowadzi do mniejszych możliwości rozwoju w systemie europejskim, jeżeli uczniowie zamierzają pozostać w naszym rodzinnym grajdołku (Polska) to nie ma to znaczenia jaki będzie model szkoły.

xryszaro, 2016-10-05 11:48:11

NIE

xsiarek, 2016-10-05 10:25:59

Witam.Kolejne zmiany napewno nie wpłyna dobrze na dzieci.Jak juz przyzwyczalilismy sie do gimnazjum to znowu zmiana.Dzieciom trzeba poswiecić wiecej uwagi jako rodzic i duzo z nim rozmawiac a nie zrobi tego tylko nauczyciel. Dużo dzieci robi co chce i tak tez sie odzywa bo rodzice nie maja czasu albo nie interesuja sie co dziecko porabia . Taka zmiana napewno nie bedzie korzystna dla dzieci i nie wracajmy sie do tyłu a idzmy do przodu bo czas tez biegnie to przodu a nie do tyłu

xZuziaskorpion, 2016-10-05 09:24:08

Jak dla mnie kolejna reforma oświaty w tak szybkim czasie proponowanym przez rząd jest nierozsądna. Dzieci znów staną się królikami doświadczalnymi. Nikt nie analizuje kosztów zmian, likwidacji gimnazjów, w końcu to będzie i jest problem samorządów z zapewnieniem odpowiedniej ilości klas dla uczniów w szkole podstawowej. Można dużo pisać tylko czy to coś da ??????

xPiotr, 2016-10-04 21:12:19

REFORMA SZKOLNICTWA W POLSCE. NARESZCIE! WYŻSZY POZIOM WIEDZY OPERACYJNEJ I TWÓRCZEJ UCZNIÓW, MNIEJ PROBLEMÓW WYCHOWAWCZYCH, PRZYGOTOWANIE MŁODYCH POLAKÓW DO STANOWIENIA O NASZEJ INNOWACYJNOŚCI I AUTONOMII I UNIKNIĘCIA FUNKCJI TANIEJ SIŁY ROBOCZEJ I RYNKU ZBYTU DLA "ZACHODU". SAME ZALETY, TAK JAK WE WSZYSTKICH POZOSTAŁYCH DZIAŁANIACH PODEJMOWANYCH PRZEZ RZĄD DOBREJ ZMIANY. HURA I ALLELUJA!!

xbepe, 2016-10-04 19:21:42

Bardzo dobrze, że gimnazja będą zlikwidowane. Dzieci może i są lepiej "wyedukowane" w przedszkolach (maszyna ruszyła, niestety - wyścig tez już zdążył się zacząć), ale bardzo często kompletnie emocjonalnie niedojrzałe. Myśmy byli bardziej dojrzali emocjonalnie, bo nad nami nikt się nie rozczulał, nie było bezpiecznych nawierzchni, a bawiliśmy się na podwórkach z trzepakami i MUSIELIŚMY sobie radzić. Dzisiaj dzieci przenoszą niedojrzałe emocje aż do gimnazjów, gdzie przy nieznanych nauczycielach, nieznanych rówieśnikach, zaczynają odtwarzać swój "wymarzony" wizerunek siebie... A potem jest rozczarowanie, bo życie jest... brutalne. Bez korzeni, nauczycieli, którzy znają i wiedzą kim są... stają się kimś innym... a potem padają i nie wstają. To jest to lepsze... Dobrze, że gimnazja są likwidowane. I wiem, co mówię: pracuję w przedszkolu, mam córkę w gimnazjum i drugą, która już skończyła studia (też po edukacji w gimnazjum), więc wiem, co mówię.

xmama, 2016-10-04 18:43:53

Ciekawa ankieta - wiekszosc opini jest na nie - a ankieta na tak - prosze o zbanowanie wszystkich na nie - bedzie lepiej wygladalo - czas na zmiany - prada namszona musi wygrac

xTepakgimnazjalny, 2016-10-04 15:02:06

po wpisach widać, że problemem nie jest sama reforma, ale to że jest autorstwa PiS

xapolityczny, 2016-10-04 13:31:10

Stanowczo tak 8 klas - stanowczo tak, można by dodać, że w końcu nadchodzi w tym temacie jakaś normalność. Totalną porażka było wymuszenie na rodzicach wysyłania dziecka szybciej to przedszkoli i pierwszej klasy. Każde dziecko jest inne - zepchnięto rodziców do roli żywicieli i "osoby do bicia" jak coś nie tak z dzieckiem - a dyrygowanie moim dzieckiem wzięli sobie tzw. parlamentarzyści. Gimnazja to nie wypał, to stracony czas, pieniądze i głupota - tyle i aż tyle. pozdrawiam

xrodzic -3kl, 2016-10-04 12:46:05

Jestem za powrotem 8 - klasowej podstawówki i 4- - letniego liceum. Program w szkołach średnich jest przeładowany , więc rok nauki dłużej na pewno się przyda. Natomiast podstawa programowa w podstawówkach jest bardzo słaba. Może uda się wreszcie tak ułożyć program żeby był wyższy poziomem nauczania i rozłożony w dłuższym czasie pozwolił dzieciom zdobyć wiedzę. Nie sadzę jednak żeby udało się to w tak krótkim czasie zreformować cały system i wdrożyć go do działania.

xba, 2016-10-04 12:44:00

Jestem zdecydowanie na NIE tak jak RENE. "Jestem stanowczo na Nie, rozwiązanie gimnaziów nie rozwiąże problemów wychowawczych a niby oto chodzi w tej reformie. Z młodzieżą trzeba rozmawiać, poświęcić im czas a to nie załatwi tylko szkoła i niby dobra zmiana." Dziwny jest podany wyżej wynik "badania" bo nijak się ma do naszych komentarzy. To nie jest dobra zmiana.

xzaniepokojona mama, 2016-10-04 12:03:05

jestem z 8-klasową podstawówką pod warunkiem, że taka jest do zorganizowania bo akurat u nas po 6 klasach dzieci pójdą nie wiadomo gdzie bo szkoła jest za mała. Czyli z deszczu pod rynnę. Było: na 3 lata do gimnazjum, a teraz będzie na 2 lata do innej podstawówki w innej miejscowości jako przylepek do innej klasy. Zanim się zaaklimatyzują, wyrównają poziom, to 8 klasa się skończy. Sama przez to przechodziłam i nikomu nie życzę.

xAga, 2016-10-04 10:16:38

Poziom niektórych komentarzy przerażający.Zgodnie z zasadą ,"nie znam się ale tym chętniej się wypowiem". Ignorancja i frustracja wypełzają z pod paluszków.

xmemento, 2016-10-04 09:41:20

A ja bardzo się cieszę z reformy. Już dawno powinno się było ją przeprowadzić. Dla minie bardzo ciekawiło jak nauczyciele w liceum nadrabiali ten jeden stracony niepotrzebnie rok.

xPaweł, 2016-10-04 07:00:41

Bardzo słusznie pozostawiono rodzicom decyzje o czasie rozpoczęcia przez dziecko edukacji w szkole. Pochwalam także decyzje związane z reformą oświaty. Nasi politycy zamiast co wybory manipulować w edukacji mogliby się skupić na usprawnianiu tego co działa dobrze a nie wprowadzać rewolucje. To te rewolucje doprowadziły do tego, że praktycznie zniknęło kształcenie zawodowe a kształcenie licealne produkuje ignorantów. Młodzież nie zna historii własnego kraju. System ośmioletniego kształcenia wpisał się w czytelny program edukacyjne od szkoły podstawowej do szkoły wyższej a dzisiejsze dyskusje w sprawie likwidacji gimnazjum odczytuję jako walkę o interesy nauczycieli a nie interes uczniów.

xJERZY, 2016-10-03 19:28:30

Moim zdaniem wracanie do 8 letniej sp się nie sprawdzi lepiej żeby gimnazja zostały bo się sprawdziły i to są dobre szkoły bo nadrabiają zaległości i widać przemoc gołym okiem w podstawówce w gimnazjum przemocy praktycznie nie ma gimnazja dobrze przygotowują do liceum i gimnazja najlepiej uczą od podstawówki w gimnazjach jest przyjazna atmosfera niż podstawówce .

xkami, 2016-10-03 18:55:46

jestem za osiem klas podstawowej i sredniej cztery lub piec klas i natura z prawdziwego zdarzenia

x12, 2016-10-03 18:06:24

ta cała nowa reforma wg mnie czyli 11-latka z 5 klasy podstawowej jest po prostu głupia po pierwsze będziemy za to dużo płacić po drugie gimnazjum wg mojego rodzeństwa jest lepsze niż 8-klas podstawówki po trzecie nauczyciele którzy pracowali z gimnazjami będą wylani a jak nie to będą musieli nauczyć się nowej podstawy nauczania a o długo by zajęło według mnie

xmuszę pamiętać mój nick, 2016-10-03 15:44:20

Obok tego pytania, powinno pojawić się następne: "Czy jestem za wprowadzeniem zmian w szkolnictwie w tak krótkim czasie?"

xzaniepokojony rodzic, 2016-10-03 15:04:24

Ja myślę że to dobry pomysł. Dzieciaki idą do szkoły średniej bardziej dojrzalsi a to co dzisiaj dzieje się w szkołach i gimnazjach to się w głowie nie mieści.

xaga, 2016-10-03 11:15:35

Nie znoszę PIS-u i to co wyrabiają w polityce i gospodarce, ale jeśli chodzi o tą jedną rzecz to akurat jestem kompletnie za.. I mam nadzieję, że będą konsekwentni w tej reformie.

xAdam, 2016-10-02 14:17:29

Do pani @dada - Właśnie widać jak dużo dała pani ta 7 i 8 klasa, takich błędów ortograficznych nie robi nawet moja 9-letnia siostra XD Po drugie - to chyba dobrze, że rodzice ingerują w życie szkoły, bo niektórzy nauczyciele zachowują się niczym profesorowie na studiach. I po trzecie - niech pani przyjmie do wiadomości, że nie wszyscy uczniowie gimnazjum zachowują się w nieokrzesany sposób, ponieważ to tylko mały procent wszystkich gimnazjalistów. Prosze tutaj nie mówić o, cytuję, "zbierance głupoty wszystkich młodych ludzi" (co to za określenie w ogóle, brak słów), jeżeli Pani nawet nie ma pojęcia o czym (o kim) mówi. Mam 16 lat, kończyłam gimnazjum, jestem młodym człowiekiem i nie sądzę, żebym mogła siebie czy kogokolwiek z mojej gimnazjalnej klasy nazwać w ten sposób. Gimnazjaliści to w większości ambitni, mądrzy, inteligentni i altruiczni ludzie. I (nie jestem rodzicem, ale nie widzę przeszkód w określeniu mojego własnego zdania) jestem na nie, jeśli chodzi o likwidację gimnazjów. Proszę tylko pomyśleć, dzieci będą chodziły do jednej szkoły przez 8 lat, w jednym budynku maluchy z 1-3 i starsi (dawni gimnazjaliści), nauczyciele (nie oszukujmy się) przez te 8 lat będą traktowali je niczym przedszkolaków. Nie wyobrażam sobie stresu maluchów, kiedy będą przeciskać się na przerwach między 14-letnimi nastolatkami i stresu absolwentów klasy 8, kiedy udadzą się do liceum/technikum - prawdziwych szkół, gdzie nikt nie będzie traktował ich pobłażliwie jak małe dzieci.

xOMG, 2016-10-01 13:07:07

Do pani @dada - No widać jak ta 7 i 8 klasa dużo pani dała, takich błędów ortograficznych nie robi nawet moja 9-letnia siostra XD

xOMG, 2016-10-01 12:47:14

Witam czytelników. Sam uczyłem sie klasie 7-8 i nie nażekałem na system edukacji . Zmiany systemu nauczania były!!!!Jest teraz Gimnazjum i niech to już zostanie i Nie potrzeba nam znowu kolejnych niepotrzebnych reform . Zapytajcie dzieci czego one od nas oczekują ?! Zanim coś zaczniecie myśleć ! Lepiej zadbajcie panowie politycy z PiS o to abyśmy zarabiali w EURO i mogli wydawać w EURO ich zarobki osła zarabiają dużo .Jeżeli zarobki mamy ok 1900 zł rękę .na osobę . To jest ok ?

xFranek , 2016-10-01 01:25:08

Nic nowego nie zostało wymyślone a zmiany wprowadzające dezorganizację i bałagan nie wnoszą nic dobrego, powodują tylko dezorganizację wśród nauczycieli, bunt dzieci i młodzieży i ogólny bałagan. Teraz dzieci miały motywację do nauki bo kończyły ją poziomami a co będą mieć niebawem? Co dobrego tak naprawdę da zmiana systemu? Nic, wracamy do przeszłości i nie posuwamy się nic do przodu. Jestem przeciwna.

xmama, 2016-09-30 21:49:41

Jedynie cieszy mnie, że moje dzieci ten bałagan ominie. Najmłodsze dziecko jest już w gimnazjum, starsi w liceum. A wszystkim rodzicom dzieci, które od przyszłego roku będą w siódmej klasie bez dedykowanych podręczników (przecież programu nauczania jeszcze nie ma). Żadnych konkretów nie ma, nikt nic nie wie. Po tylu latach istnienia gimnazjów uważam, że działają dobrze. Ale cóż, kto słucha nas, rodziców.

xMatka3, 2016-09-30 19:53:24

Dobry pomysł. Całe pokolenia Polaków uczyło się w szkołach ośmioletnich i system funkcjonował. Jest w tej chwili mało dzieci i to tak naprawdę jest problem, bo może spowodować likwidację placówek. Dlatego też nie zgadzam się z opinią" Rodzicem gorszego sortu", który opiniował poniżej. Polacy najbardziej potrzebują dochodu. Wówczas i wyjeżdżających za granicę będzie mniej i dzieci więcej w Polsce się urodzi co zapewni placówką wychowawczym pracę.

xRodzic, 2016-09-30 16:15:00

Bez przygotowania czegokolwiek, nieprzemyślane. Szkoda mi w tym wszystkich dzieciaków. Dno i wodorosty. Jeszcze tak beznadziejnej minister od edukacji to nie było. Ta kobieta powinna zostać zesłana na przymusowe roboty gdziekolwiek.

xLa libelula, 2016-09-30 15:40:35

Jestem za wprowadzeniem 8-letniej szkoły podstawowej. Dzieci mają dwa bloki nauczania zamiast trzech z tym samym programem. Mniejszy stres, a przede wszystkim dłuższy czas nauki w szkole średniej, gdzie dziecko decyduje o swojej przyszłości.

xmama absolwentów gimnazjum, 2016-09-30 15:01:53

Rozumiem ze ankieta zostal przeprowadzona w men-e . Zamiast robic glupie ankiety moze warto podac koszty tej zmiany . Proponuje nastepna ankiete kto jest za edukacja - prosze ja przeprowadzic wsrod wagarowiczow

xStary , 2016-09-30 14:43:45

Reforma TAK ,ale nie w taki sposób. To co wyprawia PiS to nie jest reforma, chwała Bogu ,że moje dzieci kończą edukację.

xzeta, 2016-09-30 14:42:51

Zastanawiające... napisałam komentarz, w którym wyraziłam zdziwienie, że w okresie wakacyjnym udało się Państwu znaleźć aż tylu użytkowników portalu edukacyjnego żeby przeprowadzić "wiarygodną" ankietę, ale nie opublikowali Państwo moje wypowiedzi??? (Nie było w niej absolutnie żadnych niewłaściwych określeń).

xmama licealistów, 2016-09-30 14:02:33

Wprowadzając gimnazja wmawiano nam, że dziecko będzie mogło wybrać gimnazjum. Kadra w gimnazjach robiła wszystko aby zdobyć jak najlepszą renomę. Niestety życie - a dokładnie administracja zrobiła wszystko aby "przydział" do konkretnego gimnazjum dokonywać administracyjnie. Mam obawy, że być może wydłużenie podstawówki to zwykłe podejście ekonomiczno - administracyjne. Znów ktoś chce zaoszczędzić. Podczas swojej edukacji ze względów ode mnie nie zależnych często zmieniałem szkoły. Pamiętam z tego okresu jedno. Jak przyklejono "łatkę" uczniowi na początku edukacji tak "oceniano" go, aż do opuszczenia szkoły. Przechodzenie ze szkoły podstawowej do drugiej szkoły dawało szansę uczniowi aby mógł się wykazać. Powrót do 8 klasowych szkół podstawowych może wiązać się z powrotem takiego "oceniania". Martwi mnie jedno, że gdzieś tam na górze mocno krytykuje się poziom edukacji nie w gimnazjach lecz w szkołach po nich następujących a rewolucje przeprowadza na poziomie niższym. Jak wynika z dostępnych publikatorów oraz własnych ankiet poszczególnych szkół tak naprawdę absolwent gimnazjum ani nawet Liceum nie wie jaką ścieżkę wybrać swojej "kariery". I to mnie przeraża. To znaczy, że w żadnej ze szkół nie pozwolono w żaden sposób rozwijać zainteresowań!!! Lub nie znaleziono sposobu aby je wykształtować. Tu chciałbym dodać, że są wyjątki. Ale to naprawdę jednostki na całą klasę. Tak więc maturzysta aplikuje z reguły na przypadkowe uczelnie. Zazwyczaj tam się uczy lecz bez większego zaangażowania. Później mamy magistrów informatyki, którzy nie wiedzą jak zmontować komputer. Taki system chyba nie jest dobry? Na pewno trzeba coś zmienić. Trzeba w młodzieży obudzić drzemiące pasje. Tylko pasjonaci mogą mieć znaczący wpływ na rozwój technologii a przy tym naszego Kraju. Smutne jest jeszcze jedno, że nawet gdy się znajdą pasjonaci to skrzętnie są deptani przez otaczającą rzeczywistość sprowadzającą ich do ogółu zgodnie z napisem na oknach w pociągu : "Nie wychylać się". I nic dziwnego wówczas, że ukończenie Krajowej uczelni absolwentowi nic nie daje za granicą, jeżeli nie potwierdzą zdobytych umiejętności podczas odrębnych egzaminów lub dodatkowych studiów. Tak więc posyłanie 5 latków do szkoły (obowiązkowego przedszkola) czy wydłużanie podstawówki nie będzie rozwiązaniem problemu właściwej edukacji lecz zmiana samego sposobu nauczania. Moim skromnym zdaniem nie potrzeba nam absolwentów o średnim poziomie wiedzy wszystkich przedmiotów lecz szeregu indywidualności, którzy poprowadzą swój własny indywidualny tryb nauczania nastawiony na rozszerzanie wiedzy w kierunku, który jest jego pasją. Tak więc widzę w szkole podstawowej uzyskiwanie podstawowej wiedzy i poszukiwanie indywidualnych zainteresowań ucznia. Dla nas może to utopia. Ale z tego co wiem są narody, które nieźle z tym sobie radzą. Na zakończenie bacznie przyglądam się działaniom obecnego Rządu - życzę im wielu sukcesów ale połączonych z sukcesami naszych dzieci. Oby we wszystkich pracach legislacyjnych ich dobro było nadrzędnym celem a nie złudne oszczędności, które w dłuższym przedziale czasowym mogą być zgubne dla Narodu.

xTata, 2016-09-30 13:55:52

Cofajmy się do tyłu ,???,głupota , tak jak jest a mianowicie gimnazjum jest bardzo dobrą szkołą ,to system polski ,i tak ma pozostać ,chcą zniszczyć tylko państwo polskie,chcecie wiedzieć kto buntuje społeczeństwo....ze wschodu...?

xmmmm, 2016-09-30 10:16:31

Jestem zdecydowanie na NIE! Dobrze działające gimnazja są solą w oku nowej władzy, tam uczą myśleć, wiec trzeba je zlikwidować.

xytwe65grb5uy6, 2016-09-30 08:38:18

Jestem zdecydowanie na TAK !!!!! , uważam ,że to dobra zmiana . Gimnazjum to patologia , dzieciom się w głowach przewraca wydaje im się ,że są już dorośli .

xAga, 2016-09-30 07:46:53

Jestem matką licealistów i sprawdziłam na swoich dzieciach, że obecny system naprawdę dobrze działał (jestem głęboko przekonana, że moje dzieci są dużo lepiej wykształcone niż ja w ich wieku). Jest mi OGROMNIE przykro (tak zupełnie bezinteresownie, bo mnie to już przecież nie dotyczy), że wszystko jest tak idiotycznie, bezsensownie rozwalane. Szczerz współczuję rodzicom roczników powyżej 2000 (a zdolne dzieci stracą na tych zmianach podwójnie). PS. Sama ankieta niezwykle mało wiarygodna. Naprawdę mamy wchodziły w czasie wakacji na portal edukacyjny??? Chyba głównie te powiązane z Ministerstwem :-)

xmama licealistów, 2016-09-30 02:49:31

Jak komuna to pod każdym względem. Nie maja pomysłu na rządzenie więc wprowadzają zmiany aby coś się działo. Wszyscy z PIS sa po 8-klasach szkoły podstawowej , jakoś nie widać rewelacji edukacyjnej, jeśli tak ma wyglądać nasze społeczeństwo to należy się bać. Mój syn po gimnazjum bez problemu zaakceptował się w LO, teraz młodzież jest odważna, nie boi się zmian nauczycieli, kolegów i koleżanek, testów i sprawdzianów, bo od szkoły podstawowej zmagali się z problemami i to jest dobre, nauczyli radzić sobie z takimi problemami i tylko jednostka nie przystosowała się.Młody człowiek im więcej ma w swoim życiu zmian tym lepiej się odnajduje i radzi w życiu dorosłym. Ja jestem po 8-klasowej podstawówce z 35 osobowej grupy tylko dwie osoby skończyły studia w tym ja, akceptacja w LO trwała 2 lata tak jak u większości ówczesnej młodzieży, dla młodzieży ze wsi progi były nie do przebycia , teraz młodzież jest równa i nikt nie wytyka pochodzenia, a dlaczego, ponieważ młodzież ze wsi najczęściej dowożona była do gimnazjów w miastach i większych wsi i mogła nabywać odwagi i uczyć się zachowań w obecnym świecie a teraz zostaną w tych zapadliskach i zero szans na rozwój. Ale władzy prokościelnej o to chodzi im społeczeństwo głupsze i strachliwe tym lepiej. Teraz konkursy na studia były jawne wg. punktacji , młodzież wiedziała jakie ma szanse, kiedyś tylko czerwona książeczka a po zmianach będzie PIS-owska? TA zmiana to krzywda szczególnie dla młodzieży wiejskiej, ludzie ze wsi popierają PIS nie wiedzą jaką krzywdę wyrządzi ich dzieciom ten rząd, tak jak z ziemią

xRenata, 2016-09-29 22:38:30

Na jakiej grupie były robione badania. Wydają mi się mocno naciągnięte.

xI. Anna, 2016-09-29 22:02:03

Jestem stanowczo na Nie, rozwiązanie gimnaziów nie rozwiąże problemów wychowawczych a niby oto chodzi w tej reformie. Z młodzieżą trzeba rozmawiać, poświęcić im czas a to nie załatwi tylko szkoła i niby dobra zmiana.

xRene, 2016-09-29 19:33:27

64% na TAK??? Bardzo śmieszne skąd ten wynik? Wśród moich znajomych, tych co mają dzieci, tylko nieliczni są na TAK.

xMiles, 2016-09-29 19:17:08

Kolejny nieprzemyślany bubel tzw "dobrej zamiany" w myśl zasady co nie nasze trzeba zaorać -szkoda dzieci i pieniędzy podatnika czyli naszych

xRodzic gorszego sortu, 2016-09-28 17:47:01

No,niewiem .Wedlug mnie jest dobrze ,ze dzieci wrócą do 7,8 klasy.

xJasm 7778, 2016-09-28 14:27:56

Absolutnie nie jest to dobry pomysl.Gimnazjum daje więcej możliwości.Mam siostrę o 14lat mlodsza ode mnie i wlasnie się dostala na trzy kierunki studiow z wyróżnieniem.Miedzy innymi na prawo,na który najpierw pojdzie.Moim zdaniem szkola podstawowa nigdy by jej nie dala takiej wiedzy jaka po gimnazjum miała idąc do liceum ogolnoksztalcacego.Ja uczylam się w systemie 8klas później ogólniak i widze roznice diametralna.Takie jest moje zdanie,ale skoro Ministerstwo jest mądrzejsze to niech tak bedzie

xmama, 2016-09-28 13:44:37

Ciekawe kto przeprowadzał to badanie i wśród jakiej grupy respondentów? Większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, z czym wiąże się tak szeroko zakrojona reforma i jakie spowoduje skutki. Bardzo współczuję nauczycielom, samorządowcom, rodzicom dzieci z rocznika 2003 i 2004, jak również dzieciom z pozostałych kilku roczników, które staną się eksperymentem PISu. One w pierwszej kolejności staną się również "ofiarami" nowej reformy. Owszem, aktualny program nauczania nie jest idealny, mamy zbyt dużo testów. Dzieci nie potrafią pisać wypracowań, nie potrafią dokonywać syntezy i analizy materiału, ale to da się zmienić bez rozwalania całego systemu edukacji. Nawet jeśli przewróci się do góry nogami cały system edukacji nie zmieni to faktu, że nadal będą istniały szkoły lepsze i gorsze, nauczyciele lepsi i gorsi, uczniowie uczący się lepiej i gorzej, nadal będą występowały patologie wśród młodzieży, bo to są skutki postępu cywilizacyjnego, którego nie da się zatrzymać, cofając reformę. -

xAK, 2016-09-28 13:30:51

Bardzo się cieszę ,że wróci "dawny system"ośmiu klas.A gimnazja przestaną istnieć...Wreszcie jakieś konkrety.

xAgnieszka, 2016-09-28 11:45:06

Moja szkoła podstawowa trwała 8 klas było fajnie bo tak musiało być .Gdy moja córka zaczynała szkole podstawowa juz były zmiany istniało gimnazjum ma teraz 17 LAT I Z GIMNAZJUM JEST STRASZNIE ZADOWOLONA skończyła je ze średnią 5.2 .Mówi ze jak by po szkole podstawowej trafiła od razu do liceum to by był dla niej szok gimnazjum ja przygotowało na te zmiany jakie istnieją między szkołami i na rozwinięcie swoich zainteresowań Jestem zła na to wszystko moje drugie dziecko poszło do szkoły jako 5 latek (do tak zwanej zerowki) faktycznie zmuszono mnie do tego nie chodził do przeczkola wiec musiał iść do szkoły jako 5 latek .Byłam przerażona ale nie potrzebnie świetnie daje sobie radę I znowu zmiany Polska jest tak bogatym krajem i nie ma na co wydawać pieniędzy to jest śmieszne. Nie znam rodziców w moim otoczeniu bliszym czy dalszym żeby narzekało na to ze jego dziecko uczęszczało do gimnazjum . Uważam że te badania są fikcja bo tak chce i tak ma być dla naszych obecnych władz i to jest rzenujace

xMama, 2016-09-27 23:00:29

Ja jestem na tak za 8klas podstawówki sama tyle kończyłam mój mąż konczył gimnazium i stwierdził że jest zawiedziony edukacją w gimnazjach bo to jest zbieranka głupoty wszystkich młodych ludzi każdy z innego otoczenja i gorsze pomysły a nauczyciel niema nic do powiedzenia bo to uczeń decyduje albo rodzic wpada z wielkom awantórom a jeszcze powinny wrucić kary za pyskowanie itd . Np wskaznikiem po łapach lub klenczenie na grochu to może niektórym by sie odechciało głupot .

xdada, 2016-09-27 21:26:59

Ale propaganda. Proszę przestańcie do to nie jest śmieszne. Wasze badania nie mają nic wspólnego z badaniem opinii publicznej a już na pewno nie ma nic wspomnionego z prawdą. STOP propagandzie !!!

xbahus, 2016-09-27 16:05:01

Zmiana dobra, bo poprzedni system (8 kl. SP + 4 liceum) dawał solidne podstawy na studia. Teraz praca z młodzieżą w liceum ogranicza się do przygotowania do matury, bo liczą się słupki zdawalności testów i nikomu nie zależy by abiturienci byli ogólnie wykształceni. Poprawki matur - bzdura totalna. Nie zdałeś - adios. Nie każdy musi mieć maturę i studia. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni są poszukiwani na rynku pracy.

xtroskliwy rodzic, 2016-09-27 13:52:10

Problemy z reformą łatwo mi pokazać na własnym przykładzie. Mieszkam na wsi, mam dzieci w LO i w VI kl. SP. Starsza córka, dzięki dobrym wynikom i konkursom, po lokalnej podstawówce dostała się do niezłego gimnazjum w dużym mieście. W tym roku, dzięki sporemu wysiłkowi i motywacji ze strony szkoły (i rodziny, oczywiście), dostała się do jednego z najlepszych liceów w tejże metropolii. Do wybranego przez siebie i do wybranej klasy, choć zaledwie o parę punktów przekroczyła dolny limit. Teraz oczywiście znów mierzy się z wysoko postawioną poprzeczką (tzw. szok licealny ;) ), ale dzięki temu jestem dość spokojna, że najciekawsze lata życia ma szanse dobrze wykorzystać - jej liceum oprócz wysokiego poziomu daje wiele różnorodnych możliwości rozwoju, ciekawych propozycji rozwijania pasji i poznawania świata w różnych wymiarach (od wyjazdów zagranicznych po wolontariat). Jeśli nic się nie zmieni, nie powinna mieć też problemu z dostaniem się na wybrane studia. Dodam, że wszystkie wymienione szkoły są publiczne - na prywatną po prostu nas nie stać. Młodsza córka jest właśnie w szóstej klasie. Za niecałe trzy lata będzie miała do przeskoczenia na raz dużo wyższy próg. Na dodatek przyjdzie jej pośrednio konkurować z rok starszymi absolwentami gimnazjów. Choć nie trafią do tych samych klas, żadne liceum nie podwoi liczby pierwszych klas, żeby wszyscy startujący mieli takie same możliwości, jak rocznik przed nimi i rocznik po nich. Przecież na trzy lata nie dobudują nowych sal. W ten prosty sposób, wskutek obecnej reformy, dostęp mojej młodszej córki do dobrej szkoły średniej został ZNACZĄCO ograniczony. Mając nawet wyniki takie, jak starsza siostra (w stosunku do średniej, nie mówiąc już o wyniku na tle lokalnej SP) - nie dostanie się do tego samego LO. Z początku jej pomysł, żeby od siódmej klasy zapisać ją do szkoły o wyższym poziomie w mieście, uznałam za fochy nastolatki rozczarowanej zmianą planów. Teraz jednak zaczynam się zastanawiać, czy to rzeczywiście nie jest sposób na wyrównanie jej szans. A może cisnąć ją, żeby startowała w wielu konkursach, wysyłać na dodatkowe lekcje, żeby gdzieś jakieś wysokie miejsce zajęła? Dochodzimy do absurdu, nieprawdaż? W naszym systemie szkolnictwa jest wiele do poprawy, ale obawiam się, że czeka nas kosztowny przerost formy nad treścią. Zdolniejsi z rocznika 2004 (+/-1) zapłacą za to dodatkowo drastycznym ograniczeniem możliwości i irytującą, niepotrzebną walką z niepewnością. Przeciętnych i słabszych będzie to również kosztować sporo nerwów i mniej lub bardziej przypadkowych wyborów - pojawi się pewno tymczasowo wiele klas licealnych, przy wygaszanych gimnazjach choćby. Warto, żeby takie kwestie także przemyślano w ministerstwie. I przedyskutowano społecznie, a nie tylko podano do poczytania odgórną wersję, co do której decyzje już de facto zapadły.

xMammaMia, 2016-09-27 02:19:38

Po wprowadzeniu gimnazjów byłam do nich nastawiona krytycznie: kumulacja problemów wychowawczych, skrócenie cyklów nauczania np. j. polskiego (historia literatury) czy historii prowadzące do pośpiesznego, płytkiego omawiania poszczególnych okresów, do tego kosztem literatury/historii najnowszej - najbardziej znaczących dla chwili obecnej, a omawianych w okresie przygotowania do końcowych egzaminów, czyli po łebkach. Z czasem doceniłam jednak bardziej przekrojowe ( a nie tylko chronologiczne) podejście, które niweluje nieco te mankamenty. Nadal jednak uważam ścisłe profilowanie już w II kl. LO za nieporozumienie. Ten fakt najdobitniej chyba pokazuje przesunięcie akcentów: z szerszego wykształcenia ogólnego na wąską specjalizację obliczoną na przygotowanie do matury. Czyli mniej rozumiemy świat, ale za to lepiej potrafimy zaliczać testy. Pamiętacie aferę, kiedy grupa czołowych postaci polskiej kultury wcieliła się w role maturzystów i w znaczącej części NIE ZDAŁA polskiego ze względu na idiotyczną rolę słów kluczowych? A załamanie wyników z matematyki po każdej zmianie FORMY egzaminu? Z drugiej strony, nacisk na wyniki egzaminów i specjalizacja nie są sztywno związane z organizacją nauczania. W systemie 8+4 mogą istnieć tak samo. Wiem, że na rynku pracy potrzebni są specjaliści, ale według prognoz naukowców obecni uczniowie w ciągu swojego życia statystycznie dwa razy zmienią zawód. I wolałabym, żeby takie kwestie stały w centrum zmian, a nie kosztowna (re-?) dezorganizacja sieci szkół. Spośród zapowiedzi ministerstwa w tym kierunku mogę pochwalić pomysł technikum uzupełniającego dla absolwentów szkoły zawodowej->branżowej. Ale wygląda na to, że większość czekających nas zmian to raczej para w gwizdek, efektowna rewolucja kosztująca nas - oprócz znaczących kwot z podatków - parę lat chaosu, który nieszczególnie służy edukacji tych paru roczników, których jako pierwszych dotkną zmiany. Ja mam córkę w VI klasie i żal mi jej, choć jest dobrą uczennicą. A może właśnie dlatego. ;)

xMammaMia, 2016-09-27 00:57:10

Jedyną rzeczą, jaką należałoby zmienić to zniesienie egzaminu gimnazjalnego, a przywrócenie egzaminu w szkołach średnich. Młodzież miałaby mobilizację do nauki. A problemy z okresem dojrzewania i tak będą, to nie kwestia gimnazjów. Rodzice wychowują, szkoła tylko wspomaga.

xAgata, 2016-09-26 20:31:22

Zła zmiana. Przede wszyskim oddzielenie 13 i 14 latków od 7 -12 latetnich dzieci ograniczała rozwój patologi polegającej na wykorzystywaniu młodszych, znecaniu się i namawianiu do używek. Takie doswiadczenia w poprzednim systemie były na porządku dziennym. Zdecydowanie NIE. Ta zmiana bedzie miała negatywne skutki i na pewno nie pomoze rodzicom w wychowaniu dzieci. Bardziej przyczyni sie do rozwoju klasy robotniczej jak zakomuny. Zresztą latwiej takimi sterować zza rzadowych stołków.

xTata 77, 2016-09-26 18:37:33

Jestem zdecydowanie przeciwny

xMariusz Bilski, 2016-09-26 16:10:36

Syna chodzi do 4 klasy szkoły podstawowej, ma 9 lat i miesiąc...nie wyobrażam sobie jak porównywać go na egzaminie do szkoły średniej z dziećmi o 2 lata starszymi....

xM.., 2016-09-26 14:42:45

Skończyłem 4 lata szkoły muzycznej + Politechnikę - po cyklu 8+4. Moja córka ukończyła całą szkołę muzyczną + medycynę (lekarski) po cyklu 6+3+3. Myślę że cykl 6+3+3 jest bardziej elastyczny i wykorzystuje lepiej potencjał i zdolności młodzieży. Jest dynamiczniejszy, Nie ma stagnacji tylko dynamiczne zmiany - zupełnie jak w obecnym życiu. Uczy nas dostosowywać się do nowego otoczenia.

xsokal, 2016-09-26 10:28:00

Mam syna w 6 klasie i do końca miałam nadzieje, że nie zlikwidują gimnazjów. Starszy syn kończy gimnazjum i jego zbawieniem było przejście z podstawówki do gimnazjum. Zmiana szkoły to było to na co czekał i dzięki temu mógł wybrać sobie takie gimnazjum jakie chciał i na takim poziomie , który go rozwija. Teraz po kilkunastu latach kiedy gimnazja są już na właściwym torze chcemy je zlikwidować. Fatalnie. Znowu dzieci będą musiały tak jak my ciągnąć się przez 8 klas w podstawówce, w której i tak od 6 klasy Ci zdolniejsi nic nie robią, czyt. nudzą się. To jest marnowanie ich czasu. Pozwólcie dzieciom zdolnym iść do dobrej szkoły. Po co marnujecie im kolejne dwa lata w podstawówce, gdzie równa się do najsłabszych. Te najsłabsze też lepiej się czują w gimnazjach na ich poziomie. Fatalna zmiana. Mój młodszy, który ma iść do 7 klasy chce iść do szkoły w której nie będzie się nudził. Zajęcia dodatkowe to nie wszystko, chodzi o te godziny spędzone na lekcjach. Sami to przerabialiśmy , więc wiemy o co chodzi.

xiw, 2016-09-26 10:26:57

Obecna szkoła jest na beznadziejnym poziomie. Daleko jej do tego, co było niegdyś. Spadły poziom nauczania i wymagania. Kiedyś za brak postępów w nauce można było zostać na drugi rok w tej samej klasie. Dziś wymagania są tak niskie, że powtarzanie klasy jest niepodobieństwem. Zamiast wychowywania pokolenia ludzi myślących, kreatywnych jest wychowywanie tępych realizatorów instrukcji. Uczniowie nie umieją pisać po polsku, gdyż szkoła wszystko zaczyna, a niczego nie kończy. Brakuje popraw prac klasowych, brakuje utrwalania materiału. Zamiast pisania jest wypełnianie okienek, przygotowujące do życia w zbiurokratyzowanym państwie. Są zbędne przedmioty, niedostosowane do potrzeb i wieku uczniów - typu pdż, z których każdy pragnie się jak najszybciej zwolnić. Z drugiej strony, żenująco niski poziom nauczania jęz. angielskiego. Dzisiaj szkoła zapewnia rozrywki, a naukę - korepetytorzy. Placówki wykazują się różnymi akcjami, typu wykłady, aby zaznaczyć swą aktywność w dokumentach, marnując przy tym czas przeznaczony na naukę. Wykłady bowiem zazwyczaj są okazją do wagarów, gierek z telefonów i innych rozrywek. Uczniom prawie nic nie dają, gdyż uczniowie na ogół nie mają wystarczającej wiedzy, by owe wykłady pojąć. Paranoją dzisiejszej szkoły są premie motywacyjne dla nauczycieli za nieuczenie - tzn. za organizowanie wycieczek, wyjść do kina - oczywiście kosztem lekcji. Potem brakuje czasu na utrwalanie materiału. Tematy są wprawdzie odnotowane w dzienniku, jednak uczniowie muszą zdobyć wiedzę w domu, czyli większość wiedzy nie zdobywa. Gdyby kolejne rządy nie spychały szkoły systematycznie na dno, nie byłoby dziś niepotrzebnych wydatków. Niestety, władze nie słuchały rodziców ani nauczycieli. Zdobywanie wiedzy zostało zastąpione przygotowywaniem do schematycznych i kosztownych egzaminów. Szkoły rozpoczęły wyścig szczurów. Tak naprawdę, kto zwabi inteligentniejszych i zdolniejszych uczniów, ten ma zapewniony sukces w rankingach. Nauczycielom niedobrze się robi od ciągłych zmian programów, podstaw programowych, podręczników i kształtu egzaminów. Złe zmiany wynikały z niekompetencji decydentów. Aby szkoła spełniała swą funkcję, trzeba po pierwsze SŁUCHAĆ NAUCZYCIELI, a dopiero później wszystkich innych.

xab, 2016-09-25 22:20:19

Oboje z mężem uważamy że reforma szkolnictwa to doskonały pomysł - powrót do 8 klas szkoły podstawowej i 4 letniego liceum jest jak najbardziej trafiony, sami w takim systemie uczyliśmy się i było to bardziej uporządkowane niż dotychczas. oboje skończyliśmy wyższe studia medyczne a matura i egzaminy na studia nie stanowiły dla nas żadnego problemu.

xaga.maciej.samorek@wp.pl, 2016-09-24 17:49:48

to bardzo dobry pomysl. powrot do systemu , w którym jest czas na wyrównanie poziomu rozwoju pomiędzy dziecmi, na ich rozwój osobisty, zainteresowania , wpojenie dobrych nawyków co do samokształcenia,przyjrzenie się dziecku pod katem jego uzdolnien , talentow i wyboru kolejnego etapu kształcenia, ukierunkowania na dalsza droge edukacji, a nie jak jest teraz na kolejne egzaminy. Im więcej podzialow i weryfikacji ( etapy zakończone egzaminami, punktacja - naznaczanie i dzielenie dzieci, wprowadzanie mechanizmu "wyścigu szczurów" )w systemie kształcenia,tym mniej uwagi nakierowanej na harmonijny i konsekwentny rozwój dziecka, które w procesie kształcenia musi mieć czas, aby dowiedzieć się jak najwięcej o sobie, a nie skupiać się na punktacji w kolejnym egzaminie i podejmowaniu przedwczesnych decyzji co do wyborów kierunków kształcenia. szkoła ma nas kształcić i kształtować na całe zycie, wpajać dobre wzory, szanowac indywidualność każdego małego człowieka - a na to potrzeba czasu. jeśli chodzi o organizacyjne trudności, to pamiętam jaki był opor przy wprowadzaniu gimnazjów, kazda zmiana jest trudna. tym razem sytuacja jest bardziej klarowna, bo większość ma na szczęście dość dotychczasowego bałaganu i zwyczajnej porażki jaka jest obecny system.

xaneta, 2016-09-24 16:35:18

Ośmiolatka - tak Powrót do ośmiolatki na wariackich papierach - NIEEEEE!!!

xDorota, 2016-09-24 11:11:16

Myślę, że szkoda dorobku gimnazjum i przede wszystkim kadry nauczycielskiej. W gimnazjach najczęściej pracują ludzie z pasją, lepiej są przygotowani do pracy z nastolatkami niż nauczyciele z podstawówki. Poza tym gimnazja maja tą zaletę, że są tam klasy profilowane, czego w podstawówkach nie ma. Z drugiej strony 4-letnie licea i 5-technika też będę miały zalety. Trudno przewidzieć jak ta cała reforma się potoczy. Niestety najgorzej będą miały roczniki pionierskie, np. obecni szóstoklasiści czy obecna I gimnazjum. Będzie duży bałagan. Mam mieszane uczucia tym bardziej, że jestem matką szóstoklasistki. Pożyjemy zobaczymy. Żal mi "królików doświadczalnych". Mogą stracić najwięcej.

xZaniepokojona, 2016-09-23 15:02:47

Zdecydowanie: tak! dla 8-letniej podstawówki i 4-letniego liceum. Może będzie mniej tej gonitwy i rozbijania środowiska dzieciom w gimnazjum. Ale też uważam, że okres przejściowy będzie ciężki, niestety ofiary muszą być. Za to później będzie zdecydowanie lepiej.

xAJA, 2016-09-23 10:06:46

Witam Zmiany na 8 klas to marnowanie publicznych pieniędzy ,czyli naszych. Dzieci z szóstych klas i pewnie piątych będą niedokształcone bo nowa podstawa programowa będzie ułożona od kl. 5-8 a one uczą się według poprzedniej podstawy czyli dla klas 1-6 anie jak zakładają teraz 1-4- i 5-5. MASAKRA,MASAKRA, MASAKRA, MASAKRA, strach pomyśleć co jeszcze

xGrzes, 2016-09-23 09:42:11

Po wprowadzeniu zmiany nocnej nauki w szkole podstawowej przy 8 klasowej (8+zerówka) podstawówce reforma się na pewno powiedzie.

xrodzic, 2016-09-23 08:29:34

Dla tych ,którzy bronią tego chorego systemu nauczania mam pytanie. Dlaczego to obecne wspaniałe szkolnictwo wymogło na uczniach chodzenie na "korki", bo bez tego nie można zdać matury ani dostać się na porządne studia? To po co jest ta szkoła , skoro nie potrafi przygotować uczniów do tych egzaminów. Poza tym , proszę zapytać pracowników uczelni wyższych jak żenujacy poziom wiedzy prezentuje przychodząca na studia młodzież. Ja kończyłam 8-latkę ,potem 4 lata LO i wreszcie bez problemu tzn. bez korepetycji ani powtarzania roku ukończyłam Politechnikę trybem dziennym. Do dnia dzisiejszego służę pomocą mojemu 16-letniemu synowi zarówno z przedmiotów ścisłych jak i humanistycznych, bo otrzymałam za młodu rzetelną wiedzę ogólnokształcącą.Jedyną trudnością jest dla mnie informatyka, ponieważ takowej się nie uczyłam. Życzyłabym sobie aby mój syn otrzymał tak gruntowne wykształcenie, ale obecny system mu tego nie zapewnia.Teraz uczy się mechanicznego rozwiązywania testów a nie rozwija myślenia. Wiem , że kolejna zmiana będzie początkowo trudna, ale daje nadzieję na powrót normalnego nauczania.

xsambar, 2016-09-22 23:29:19

Reforma w tym założeniu to pomyłka. Po pierwsze dzieci powinny rozpoczynać naukę w wieku 6 lat. Uczęszczanie dzieci w tym wieku do przedszkola to zastopowanie ich psychomotorycznego rozwoju. Kilkuletnie dzieci dzisiaj są bardziej rozwinięte niż 20 lat temu. Sprzyja temu otoczenie, które je otacza. Gimnazja w takim kształcie funkcjonują sprawnie i nie tylko realizują program nauczania ale skutecznie potrafią radzić sobie z dorastającą młodzieżą. Najsłabszym ogniwem szkolenia są szkoły średnie - faktycznie trzy lata to trochę za mało na właściwe przygotowanie do studiów kierunkowych. Reforma szkolnictwa powrót do przeszłości. Skąd wyniki ankiety prezentowane ? 64 % poparcia !!!! No chyba wśród respondentów 60+

xjohny07, 2016-09-22 18:45:33

Dzisiejsza młodzież jest wychowywana inaczej niż przed 10-ma czy 20-ma laty. Obecni gimnazjaliści mają inne priorytety i inne zaplecze intelektualne, niż siódmo - czy ósmoklasiści w poprzednim systemie. Powrót do szkoły ośmioklasowej jest niepotrzebny, nauczyciele już się przekwalifikowali, potrafią pracować z 14-15 latkami, mają odpowiednie programy nauczania, podręczniki. Powrót do przeszłości jest w rzeczywistości cofaniem się, marnowaniem ich talentów i możliwości, tak jak marnowaniem talentów i możliwości dzieci jest zatrzymywanie ich w domu do 7 roku życia, zamiast wczesnego podejmowania współpracy z innymi ludźmi i wprowadzania w życie. Jest to kolejna pomyłka i ogromne marnotrawstwo sił i energii kadry nauczycielskiej, wreszcie bardzo dobrze przygotowanej do pracy z młodzieżą gimnazjalną.

xz perspektywy rodzica licealisty , 2016-09-22 15:33:32

Liceum stało się kursem przygotowawczym do matury a nie Szkołą Ogólnokształcącą i przygotowującą do matury jak było kiedyś. Co to jest żeby już w 2 drugiej klasie mat-geo fiz. nie było biologi czy chemii. 3 lata gonitwy od samego początku, 70% uczniów musi pobierać korepetycji warte na rynku polskim ok 2mld złotych. Szkoły gonią za wynikiem żeby mieć 100% zdawalność uczniów na maturze, żeby czasem ranking nie spadł. W gimnazjach to samo, gonitwa potem wychodzą braki w nauczaniu jak się pójdzie do liceum. W podstawówce gdy bedzie 1-8 wolę takie różnice między 7- a 14-/15-latkiem gdzie wszyscy się znają i chodzą do jednej szkoły mniejszej niż różnice między 12- lub 13-latkiem a 15-/16-latkiem w molochu gimnazjalnym ponad 450 osób zbieranina z różnych szkół i okolic gdzie uczeń staje się anonimowy.

xboand, 2016-09-22 11:31:44

taaak "cudowna zmiana"......tylko że moje dziecko które poszło jako 6-latek do 1 klasy i w tym momencie jest w szóstej klasie... po kolejnej zmianie i wyrzuceniu kupy pieniędzy na kolejną reformę...naszych pieniędzy o czym niektórzy chyba w ogóle nie myslą....będzie zaczynał pierwszą klasę szkoły średniej z dziecmi 2-2,5 roku starszymi, i jakby to było mało dzieci, które skończą gimnazjum będą miały za sobą 9 lat nauki w szkole a mój syn 8....więc ......wiele słów ciśnie mi się na usta....ale nie wypada ich używac na forum to tyle w temacie dobrej zmiany pozdrawiam wszystkich zadowolonych z kolejnych "niezbędnych zmian" samotna matka, nie łapiąca się na 500+ ( za to finansująca je z podatków), płacąca już szósty rok za wszystkie podręczniki... więcej już mi się nie chce pisac

xh., 2016-09-22 01:09:52

Powrót do 8-letniej szkoły podstawowej jest wielką pomyłką z wielu powodów. Po pierwsze: różnice wszelkiego typu między 12- lub 13-latkiem a 15-/16-latkiem są znacznie mniejsze niż między 7- a 14-/15-latkiem. Po drugie: zamęt organizacyjny. Po trzecie: koszty. Pieniądze na taką pseudo reformę nie spadną z nieba, te koszty dotkną nas wszystkich. I sprawa, której nie dostrzegają mieszkańcy większych miast

xDO, 2016-09-21 22:56:45

Decyzja o powrocie do 8 l podstawówki jest prawidłowa i niesie korzyści rozwojowe dla dzieci, aczkolwiek niektóre szkoły są przepełnione i aby to się powiodło trzeba to zmienić. Dzieci nie mogą chodzić do szkoły na zmiany. To zadziała jak w regionach przeludnionych przybędzie nowych placówek szkolnych. Powodzenia.

xzatroskany rodzic, 2016-09-21 21:12:23

Ja jestem na tak. Czy my rodzice, którzy kończyliśmy 8 klasowe podstawówki i 4 lub 5 letnie szkoły średnie jesteśmy gorzej wykształceni od naszych dzieci? Po moich dzieciakach widzę, że jest raczej odwrotnie. Nie wiem, czy to wina "innych czasów", systemu nauczania, a może moja, bo w dupę nie dostają, ale ich wiedza ogólna pozostawia wiele do życzenia. Mam córkę w 1 klasie technikum i syna w 2 gimnazjum. Z moich obserwacji wynika, że w podstawówce nauka trwa 5 lat, bo w 6 to już przygotowują się do egzaminu, w gimnazjum w 1 klasie to jest wyrównywanie poziomu, bo dzieciaki z różnych szkół pochodzą, w 3 klasie znów przygotowanie do egzaminu i koniec szkoły. Realna nauka w gimnazjum to 1,5 - 2 lata. W liceach dokładnie to sama sytuacja, co w gimnazjum, dochodzi matura i na tym skupiają się w 3 klasie. W technikach są 4 lata, ale tam jest sporo przedmiotów zawodowych, dochodzą jeszcze egzaminy zawodowe. Więc ile lat jest tej realnej nauki w obecnym systemie?

xogr, 2016-09-21 19:30:52

Powrót do 8 letnich szkół podstawowych, to "powrót do przeszłości". czasy się zmieniły, nasze dzieci również. Gimnazja, to nie głupota, ale szkoły, które wyprowadzały młodzież na prostą i umożliwiały jej dalszy rozwój. Telefony, Internet i problemy z gimnazjów przeniosą się teraz do starszych klas szkół podstawowych. Nie wiem czy chcemy żeby młodsze dzieci miały kontakt z tymi 15, 16 latkami, którym buzują hormony. W gimnazjach opanowano te problemy z dobrym skutkiem, podstawówki dopiero je dostaną w spadku i będą musiały z tym się uporać. Zaspokojenie chorych ambicji PIS, który chce spełnić populistyczne hasła wyborcze, to ma być przyszłość naszych dzieci??? Nie dziękuję. jestem na NIE!!!!!!!

xmama i nauczyciel zarazem, 2016-09-21 16:57:36

Tak jak większość popieram całkowicie powrót do ośmiu klas szkoły podstawowej i to nie może przez wzgląd na dzieci lecz na rodziców , - co najmniej 75 % z nich myśli że dziecko idące do gimnazjum to juz dorosłe dziecko- niestety NIE.

xmama 53, 2016-09-21 14:32:18

Ciekawe , kto uczestniczył w tych badaniach? Cofamy się wstecz, zmiany dla zmian, jeden wielki bałagan i głupota, bez przemyśleń i na szybko, tylko nasze dzieci na tym cierpią.

xJa, 2016-09-21 13:55:39

Troje moich dzieci kończyło gimnazja/starsze na początkowym etapie ich wprowadzania-fakt było trochę zamieszania/i uważam,ze mimo wielu problemów było wiecej korzyści niż strat z takiego systemu nauczania.Dzieci szybko aklimatyzowały się mimo,że wszystkie dojeżdżały do szkół poza miejscem zamieszkania,zdobywały nowe doświadczenia z rówieśnikami,ale i nauczycielami.Ważna była też możliwość wyboru szkoły z wiekszym potencjałem/gdzie uczyli nauczyciele z liceum/.Gimnazja to nie była głupota,ale niewykorzystana szansa. Podzielam zdanie,że nie warto wracać do przeszłości,ale udoskonalać to co osiągnęliśmy. Ja również nie znam nikogo,kto byłby pytany przez ankietera o sens tej reformy,której założeń faktycznie nie znamy!! Cieszę się,że moje dzieci już kończą edukację...Żal tylko przyszłych pokoleń ..to one muszą sobie radzić z tym totalnym chaosem...

xandzia, 2016-09-21 12:53:30

pomysł wspaniały, gimnazja to czas ogłupiania młodzieży, nic dobrego nie wniosły to była wielka porażka, powrót to starych metod to nie powrót do PRL lecz do tego co było dobre i działało wiele lat. powiem krótko n a r e s z c i e likwidujecie tą głupotę

xmama, 2016-09-21 11:45:39

Uważam, że powrót do systemu 8-klasowej szkoły Podstawowej i rezygnacja z gimnazjów, to najmądrzejszy z mądrych kroków pani Minister Edukacji. Wprowadzenie Gimnazjów do systemu szkolnictwa było największą głupotą i wprowadziło więcej szkód, niż czegokolwiek dobrego do Edukacji naszych dzieci. Sama mam obecnie dziecko w 4 klasie szkoły podstawowej i bardzo się cieszę z powrotu 8-klasowej szkoły podstawowej

xkika, 2016-09-21 10:49:36

Nikt z moich znajomych nie uczestniczył w żadnych badaniach!!!! Sprawdzałam wśród znajomych w całej Polsce. To jakieś mydlenie oczu. Dla dziecka zmiana szkoły jest NOWYM OTWARCIEM! Mój syn był z tego bardzo zadowolony tak jak większość jego kolegów. Czuli się doroślejsi i odpowiedzialniejsi. Dzisiaj jest licealistą i dzięki zmianom szkół nauczył się, że ludzie uczą w różny sposób, że trzeba poznawać świat z różnych źródeł. Zawalczył o dobre gimnazjum i dobre liceum, bo mu zależało! TA REFORMA TO BZDURA I ŚCIEMA!!!

xmargo90, 2016-09-21 10:35:51

Napiszę tak jestem zaskoczony winkiem. Ludzie nie żyjcie przeszłością tam już nic nie zmienicie. Tak naprawdę jesteście wygodni i puszczenie dzieci dwie ulice dalej do lepszej szkoły jest dla was mega wysiłkiem. Najlepiej zrzucić wychowanie dzieci na szkołę a wy na kanapę i oglądać seriale .

xPG, 2016-09-19 13:45:58

na jakiej grupie zostały przeprowadzone badania? Jaką metodologią? Jako rodzic dziecka 1-klasisty z gimnazjum pierwsze słyszę o takim badaniu, nikt z moich znajomych w takim badaniu nie uczestniczył, co więcej - nikt nie jest zadowolony z tych zmian, zarówno z rodziców dzisiejszych szóstoklasistów, jak i pierwszoklasistów gimnazjum, czuję jeden wielki kit propagandowy MEN

xKoralina, 2016-09-19 12:44:33

Zabawne jest pytanie o opinię na temat reformy bez poznania jej założeń. Pytanie o sam podział na 8 + 4 lata i odnoszenie się do wyniku ankiety zdecydowanie wypacza problem.

xredebede, 2016-09-18 21:02:23

PRL wraca pełną gębą :(

xżaaaalllll, 2016-09-18 21:01:46

Jedyne co mnie cieszy z ostatnich "wymysłów" politycznych to powrót do ośmiu klas szkoły podstawowej i likwidacja gimnazjów.

xaneta32, 2016-09-18 13:59:17

Jestem zdecydowanie na NIE! Dobrze działające gimnazja są solą w oku nowej władzy, tam uczą myśleć, wiec trzeba je zlikwidować.

xlidia, 2016-09-17 17:38:33

Ja się boję tej rewolucji...

xRiceRiceMuuuu, 2016-09-16 20:50:48

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x