BETT 2016 w Londynie - największe na świecie targi nowych rozwiązań technologicznych w dziedzinie edukacji

xMarek Konieczniak, 2016-01-21

Pierwsze wrażenia, pierwsze refleksje

Moje pierwsze wrażenie jest takie, że BETT przeżywa kolejny rozkwit. Tak, jak przez ostatnie dwa lata wydawało się, że nadchodzą chude lata tej imprezy, tak po dzisiejszym dniu jestem pod ogromnym wrażeniem. Już etap przygotowań do targów zapowiadał się imponująco i zwiastował zmiany – strona targów była dużo czytelniejsza, a doskonała aplikacja na urządzenia mobilne była dużo lepsza niż rok wcześniej. Bezpośrednie zlinkowanie z mediami społecznymi (Twitter, Facebook, LinkedIn i Youtube) pozwoliły na to, by pytania i refleksje w czasie rzeczywistym wrzucać np. na Twittera.

Miało się wrażenie, że BETT się rozpędził i ma duże ambicje pozostać największymi targami edukacyjnymi wokół technologii.

Dzisiaj to wrażenie się potwierdziło. Wygląda na to, że wszyscy wystawcy zainwestowali w swoje stoiska, chcąc się wyróżnić, przyciągnąć i zachęcić do poznania oferty. Nie ma już zjawiska pustawych końców olbrzymiej sali. Są też oczywiście mniejsze boksy, ale nie są zbite w getto jedynie małych dostawców, lecz sąsiadują z większymi firmami.

Bett Arena - czyli jedno miejsce, a wszystko widać wokół

Bett Arena kontynuuje świetny pomysł koncentrowania w samym środku targów merytorycznej przestrzeni debat i wystąpień. W przerwach pomiędzy wystąpieniami działa na żywo telewizja Bett, i przekaz idzie na olbrzymie monitory w arenie. Tak więc, nie ruszając się z miejsca, można obejrzeć różne stoiska, wydarzenia i posłuchać ciekawych postaci. Zaraz po wykładzie jest jeszcze wywiad z daną osobą, więc temat jest jeszcze bardziej pogłębiony. Dzięki temu wszystkie wystąpienia stają się interesujące, a dodatkowo technicznie dopracowane bez zarzutu. Dzisiejszy dzień poświęciłem głównie na słuchanie i chciałbym podzielić się wrażeniami z trzech wystąpień.

Młode talenty - Amy O’Toole

Wśród wielu ciekawych osobowości prezentujących się w Bett Arena szczególnie spodobała mi się Amy O’Toole, szesnastolatka, która w 2010 roku stała się najmłodszym na świecie publikującym naukowcem (the World’s Youngest Published Scientist) za pracę nad projektem o pszczołach. Sprawcą tego wydarzenia był Beau Lotto, neurobiolog, który wciągnął Amy i jej szkołę w projekt. Wystąpili razem na TED2012. Amy skierowała przekaz do nauczycieli, by motywowali swoich uczniów prawdziwymi wyzwaniami.

„Mogą to być drobne rzeczy, ale powinny dawać im szansę zmierzenia się z jakimś problemem praktycznym, a nie tylko teorią. To jest klucz do pozyskania zarówno dziewczynek, jak i chłopców do rozmiłowania się w przedmiotach ścisłych. Tak właśnie było ze mną”, powiedziała. „Nie jest prawdą, że dziewczynki są mniej zdolne w tych przedmiotach. Potrzebują tylko innej motywacji i podejścia. Przed przygodą z projektem o pszczołach, przedmioty ścisłe były takie jak każde inne - do nauczenia się, bo wymagają nauczyciele. Teraz jest to moja pasja.”

Salman Khan - pięć mądrych krótkich minut

Chyba zbyt wiele oczekiwałem od jego wystąpienia, bo gdy się skończyło czułem niedosyt. Być może dlatego, że nie były to dla mnie nowe rzeczy. Natomiast mówił bardzo ciekawie i potrafił w tak krótkim wystąpieniu wyjaśnić, co to jest mastery learning, czyli uczenie pełnego przyswojenia. Jeśli zdałem test z matematyki na 80% procent, to oznacza, że 20% materiału nie rozumiem. Nie jest więc istotne, jaki mam stopień, ale czego jeszcze nie wiem. W mastery learning, każdy uczy się swoim tempem, ale tak, by przyswoić wszystko, a nie tylko tyle, ile się zdoła w czasie przeznaczonym w programie nauczania. Szkoda jednak, że wystąpienie Salmana Khana nie było na żywo.

Pani Minister Nicky Morgan - poprawnie i politycznie

Pani Minister Nicky Morgan przyciągnęła tłumy, w tym 80 ministrów edukacji z 80 krajów. Jej wystąpienie niczym nie zaskoczyło i było w miarę krótkie. Główne myśli:

Już po pierwszym dniu targów mogę powiedzieć, że są wartościowe, interesujące i że moja ciekawość została zaspokojona… Na szczęście tylko częściowo – bo już jestem ciekaw, co mnie jeszcze tutaj spotka…

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Wpisy powiązane