Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

Bezpieczne wakacje w mieście z VULCANEM

xVULCAN , 2019-07-25

Wakacyjna laba rozkręca się na dobre. Dla dzieci to czas absolutnej wolności – dla rodziców często problem, jak zapewnić im opiekę i bezpieczeństwo, gdy sami nie mogą wziąć urlopu na cały okres trwania letnich ferii. Ocean wolnego czasu wymieszany z nudą bywa bardzo zgubnym połączeniem.
Spragnieni wrażeń młodzi ludzie często ryzykują swoim zdrowiem i bezpieczeństwem.
Takich „przygód” nikomu nie życzymy, dlatego dziś na blogu podpowiadamy, jak spędzić bezpieczne wakacje w mieście.

"Sieć" nie zawsze bezpieczna!

Dziecko siedzi pochylone nad komputerem, tabletem i telefonem, czasem ze słuchawkami na uszach. Wydałoby się, że w zasięgu rodzicielskiego wzroku nic złego spotkać go nie może, ale pozory, jak zawsze, mylą. W sieci nie brak materiałów, które absolutnie nie nadają się dla oczu młodego człowieka – od pornografii, po wulgarne wpisy i filmiki, zwane patotreściami. Wyniki raportu „Patotreści w Internecie” opublikowanego przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę i Rzecznika Praw Obywatelskich przyprawiają o dreszcze – z tego typu „kontentem” miało kontakt już co trzecie dziecko! Warto poświęcić dłuższą chwilę na wspólne „surfowanie” po sieci. To najlepszy sposób na pokazanie dziecku, jak wiele możliwości oferuje otwarta przestrzeń internetu. Pomóżcie synowi lub córce w znalezieniu stron związanych z jego/jej zainteresowaniami. Nauka wartościowej „konsumpcji online” to w dzisiejszych czasach kapitał, którego wartość trudno przecenić.

Uwaga na nieznajomych!

Sporo złego mogą wyrządzić też z pozoru sympatyczni nieznajomi.

Spotkać można ich i sieci i „w realu”.

Czasem podszywają się pod znajomego rodziców, czasem udają nastolatków na internetowych forach i grupach dyskusyjnych.

Bywa, że zależy im na dobrach materialnych – ustaleniu, czy w domu są jakieś cenne przedmioty, kiedy rodzice wychodzą z mieszkania etc. Kradzież z włamaniem to ogromne straty i trauma dla wszystkich domowników, ale niestety nie brak też przestępców, których celem jest nie złoty pierścionek lub gotówka schowana w szufladzie, ale godność i bezpieczeństwo naszego dziecka!

Jedynym rozsądnym sposobem zapobiegania tego typu tragediom jest rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa z naszą pociechą.

Trzeźwe myślenie, zasada ograniczonego zaufania i świadomość, że nie wszyscy dorośli mają dobre intencje, a o wszystkim można powiedzieć mamie i tacie, to najlepsza inwestycja w bezpieczeństwo syna lub córki.

Szybkość bywa niebezpieczna

Letnia aura, już od czasów naszego dzieciństwa sprzyjała przesiadaniu się na rowery i hulajnogi. Pamiętacie ciepło słońca na policzku i wiatr w rozwianych włosach? Pod tym względem wiele się nie zmieniło – Wasze dzieci też to uwielbiają!

Beztroska jazda po mieście i odkrywanie jego tajemniczych zakamarków musi jednak odbywać się z głową!

Na przestrzeni lat w miastach przybyło samochodów! Nawet na bocznych, osiedlowych uliczkach natężenie ruchu bywa czasami ogromne.

W wielu miejscach sieć ścieżek rowerowych cały czas się rozwija, ale i z nich trzeba korzystać z głową i poszanowaniem dla przepisów i pozostałych użytkowników.

Wiele zmieniło się też w kwestii samych pojazdów. Do tradycyjnych rowerów i hulajnóg dołączyły ich elektryczne wersje. Są bardzo modne i bardzo szybkie – jeśli kierujący nimi człowiek rozpędza się bez opamiętania, a w uszach ma słuchawki z głośno grającą muzyką, nieszczęście gotowe.

Uczmy dzieci odpowiedzialności za siebie i pozostałych użytkowników drogi. Gdy w przyszłości staną się kierowcami samochodów zapamiętają, że wynik na liczniku prędkości to nie jest najważniejsza rzecz, jaką powinni mieć na uwadze.

Można bezpiecznie i ciekawie

Zamiast niebezpiecznej nudy lepiej postawić na kreatywne i ciekawe spędzenie czasu.

W Waszym miejscu zamieszkania na pewno nie brakuje ciekawych propozycji półkolonii, warsztatów, wystaw, spotkań w bibliotekach czy zawodów sportowych.

Poszukajcie z dzieckiem takiej formy spędzania czasu, która sprawi, że te wakacje będą naprawdę wyjątkowe.

Może to będzie początek nowej pasji?

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Tagi

# bezpieczne wakacje

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x