Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

Bezpieczne wakacje z VULCANEM nad morzem, jeziorem i w lesie

xVULCAN , 2019-08-06

A więc, to wreszcie ten moment! Pakujemy plecaki, walizki i wyruszamy na wymarzony urlop. O beztroski wypoczynek warto zatroszczyć się, przewidując zagrożenia i nie "kusząc losu" nieodpowiedzialnym, brawurowym zachowaniem. Dziś na blogu podpowiadamy, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i dzieci podczas wakacyjnych wyjazdów

Ostrożnie z wodą

Nad morze, rzekę lub jezioro jedziemy głównie po to, żeby się kąpać. Chłodna, błękitna toń to najlepszy odpoczynek od lejącego się z nieba skwaru, ale „cicha woda” bywa czasami bardzo niebezpieczna. W niewinnie wyglądającym nurcie rzeki mogą czaić się silne prądy, z którymi nie poradzi sobie nawet dorosły, sprawny pływak. Znacznie lepszym pomysłem będzie kąpiel w miejscu do tego wydzielonym i strzeżonym, gdzie głębokość dna jest znana, obok nas przebywa większa grupa osób, a nad bezpieczeństwem plażujących czuwa zawodowy ratownik. Takie miejsca szczególnie warto polecać młodym ludziom, którzy wyruszają na „wypad nad jezioro” bez dorosłych opiekunów.

Do hasła „biegniemy do wody” też warto podejść raczej z głową. Myśl o natychmiastowym zanurzeniu wydaje się bardzo przyjemna, ale może mieć opłakane skutki. Polskie morze i jeziora nie należą do najcieplejszych, dlatego warto zanurzać się w nich powoli i dać sobie czas na oswojenie z niższą temperaturą, co pozwoli uniknąć szoku termicznego. Oczywiście absolutnie niedozwolone jest wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu, warto pamiętać, że spożywanie go na plaży jest po prostu nielegalne. Obfity posiłek także wymaga od nas ok. dwugodzinnej „karencji” na brzegu – pływanie z pełnym żołądkiem nie jest ani przyjemne, ani bezpieczne.

Las wita Was

Przed letnim upałem dobrze jest schronić się w lesie. Do takiej wyprawy również warto się przygotować. Co powinno się znaleźć w plecaku leśnego wędrowca? Przed zgubieniem drogi w zielonej gęstwinie uratuje nas mapa, kompas lub naładowany telefon z GPS. Z pewnością przydadzą się wygodne buty, kilka koszulek na zmianę i peleryna, która ochroni przed nagłym deszczem lub wiatrem. Musimy pamiętać, że leśne drzewa i krzewy to ulubione siedliska komarów i kleszczy. Przed ukąszeniem pomogą uchronić się: kapelusze z szerokim rondem i odzież z długim rękawem. Pamiętajcie o preparatach o odstraszającym, nieprzyjemnym dla tych owadów zapachu. Zadbajcie też o kremy i żele łagodzące świąt i pieczenie po ewentualnym ugryzieniu.

Ostrożnie z ogniem!

Wspólne pieczenie kiełbasek nad ogniskiem to dla wielu osób recepta na udany biwak, ale uwaga – nie wszędzie i nie zawsze można rozpalać ogień! Lato to sucha i gorąca pora, której efektem jest wzrost zagrożenia pożarowego w lasach. Zignorowanie tej informacji może być przyczyną błyskawicznie rozprzestrzeniającego się pożaru.
Niekontrolowany ogień w lesie to ogromne zagrożenie i przyczyna wielkich zniszczeń, które przyroda będzie musiała naprawiać przez długie lata. W lesie ogniska można palić wyłącznie w wyznaczonych miejscach. Jeśli podczas wędrówki natraficie na tabliczki informujące o zagrożeniu pożarowym zawsze i wszędzie starajcie się do nich stosować! Jeśli warunki pozwalają na rozpalenie ognia - koniecznie upewnijcie się, że został on odpowiednio i całkowicie ugaszony.

Zostaw przyrodę w nienaruszonym stanie i pozwól odpocząć innym

Czy podczas leśnych lub nadmorskich wędrówek zdarzało się Wam napotkać porzucone papiery, puszki i butelki? Takich śladów obecności człowieka jest zdecydowanie za dużo i o tym też warto porozmawiać z dzieckiem przed letnim wyjazdem. Na łonie natury jesteśmy gośćmi, a nikt nie chciałby podejmować w swoim domu osoby, która go zdewastuje i zaśmieci. Warto zawczasu zapakować do plecaka worek na odpady, dzięki temu nie będzie problemu z uprzątnięciem śladów naszej obecności. Kultura osobista wymaga też kontroli nad ilością emitowanych decybeli. Zbyt głośne krzyki lub dudniąca muzyka mogą wprawić w popłoch delikatnych mieszkańców lasu – sarny, dziki, ptaki i wielu innych reprezentantów zwierzęcego świata. Z pewnością będą też przeszkadzać innym osobom odpoczywającym nieopodal nas. Szacunek dla innych to gwarancja miłych wakacyjnych wspomnień dla wszystkich uczestników turnusu – oni też chcą odpocząć!

Mamy nadzieję, że garść porad zamieszczonych w tym wpisie pomoże Wam spędzić spokojny i beztroski urlop. Wakacje są już na półmetku – warto cieszyć się każdym ich dniem!

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Tagi

# bezpieczne wakacje

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x