Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

Co po gimnazjum? Zobacz, jak wybierali ubiegłoroczni absolwenci

xVULCAN , 2018-06-19

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych już trwa. Uczniowie stoją przed odpowiedzią na pytanie - co dalej? Za uczniów i rodziców trudnej decyzji nikt nie podejmie, ale pomóc mogą informacje o wyborach ubiegłorocznych kandydatów. Przebadaliśmy decyzje startujących do blisko 2800 szkół ponadgimnazjalnych, które w roku szkolnym 2016/2017 rekrutowały uczniów za pomocą systemu elektronicznego firmy VULCAN.

Marzenia vs. rzeczywistość – ilu uczniów dostało się do wymarzonej szkoły?

Zdecydowany prym wśród najchętniej wybieranych szkół wiodły licea ogólnokształcące - 45% i technika - 42%. Jedynie 13% absolwentów gimnazjów zdecydowało się kontynuować naukę w szkole branżowej I stopnia. Czy uczniowie dostali się do wymarzonej szkoły? W ogromnej większości tak! 46% absolwentów zostało przyjętych do liceów, 42% do techników; do szkół branżowych I stopnia dostało się 12% uczniów kończących gimnazjum.

O realizacji edukacyjnych planów w dużej mierze zdecydowały oczywiście punkty. Średnio, aby w ubiegłym roku dostać się do liceum, uczniowie musieli zdobyć 135 punktów, do technikum 98. Kandydatom do szkół branżowych I stopnia wystarczał pułap 62 punktów. Dane nie obejmują punktacji dodatkowej wynikającej z badania uzdolnień kierunkowych kandydatów.

Pierwszeństwo w przyjęciu do wymarzonej szkoły mieli oczywiście laureaci lub finaliści ogólnopolskich olimpiad i konkursów. Wśród przyjętych w liceach ogólnokształcących laureaci i olimpijczycy stanowili: 3,6%, w technikach 0,4 %, a w szkołach branżowych I stopnia – 0,1%.

Informatyk – zawód marzeń

Kandydaci do techników i szkół branżowych musieli wybrać nie tylko szkołę, ale i kierunek, w jakim będą się dalej kształcić. Przyszli uczniowie technikum wyraźnie stawiali na informatykę, profesjonalne żywienie i ekonomię. Zdecydowanie najmniejsze zainteresowanie budziły kierunki związane z hotelarstwem. W szkołach branżowych I stopnia najwięcej kandydatów chciało kształcić się na mechanika samochodowego i kucharza. Najmniej chętnych przyciągnął zawód elektromechanika.

Informacje o najpopularniejszych szkołach i zawodach są oczywiście bardzo cenne – mówi Jacek Różycki, prezes VULCAN sp. z o.o. – ale pamiętajmy, aby nie podążać na ślepo za „trendami”. Każdy z nas ma własny, niepowtarzalny zestaw talentów
i cech, predysponujących nas do określonych ról i zawodów. Warto znaleźć swoje mocne strony i postawić na ich dalszy rozwój.Informacja o wynikach na telefon

Wyniki kwalifikacji zostaną opublikowane w systemie i w szkołach ponadgimnazjalnych. Zarówno kandydaci, jak i ich rodzice, którzy oczekują szybkiej informacji, a korzystają z systemu Nabór firmy VULCAN, będą mogli zainstalować na swoich telefonach bezpłatną aplikację mobilną eLO! „Natychmiast po tym, gdy zostaną opublikowane wyniki rekrutacji, użytkownicy eLO! otrzymają powiadomienie na telefony” – mówi Dorota Kędzierska, product manager w firmie VULCAN. – „Gdy uczniowie dowiedzą się, w jakiej szkole będą się dalej kształcić, nie muszą czekać do września na poznanie przyszłych koleżanek i kolegów, ponieważ za pomocą aplikacji mogą nawiązać z nimi kontakt już wcześniej.”

Informacji na temat rekrutacji warto szukać na stronach internetowych szkół i w elektronicznych systemach rekrutacji (w niektórych miastach będą dostępne informatory papierowe). Szczegółowe informacje na temat zasad i terminów znajdują się w zarządzeniach lub decyzjach Kuratorów Oświaty w poszczególnych województwach. Należy ich szukać na stronach Kuratoriów Oświaty w sekcjach: „Rekrutacja do szkół”, „Rodzice i uczniowie”, „Przyjmowanie do szkół”, „Nabór do szkół” lub poprzez wyszukiwarkę.


xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Tagi

# nabór do szkół i przedszkoli, # rekrutacja

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x