Dla kogo i za ile prezenty pod choinką?

xVULCAN , 2018-12-20

Prawie 60% dzieci dobrze wie, jakie prezenty chciałoby znaleźć pod choinką już na kilka tygodni, a nawet miesięcy przed Wigilią. Co na to rodzice? Niemal połowa planuje zmieścić budżet na spełnienie tych marzeń w kwocie 100 zł.

Kto z nas nie pamięta magicznego momentu wyczekiwania i niecierpliwego rozpakowywania świątecznych prezentów? Nie ma się co oszukiwać - dla wielu dzieci to najważniejszy i najbardziej magiczny moment Wigilii. Tym większe wyzwanie dla dorosłych – co włożyć pod choinkę, by tą chwilę uczynić jeszcze bardziej wyjątkową? Tradycjami w szykowaniu prezentów podzieliło się 3288 rodziców korzystających z e-dziennika UONET+ firmy VULCAN. Wnioski? Zobaczcie sami!

Nie tylko dla najmłodszych

W zdecydowanej większości domów obdarowani będą i dorośli i dzieci. Ponad 73% rodziców, którzy wzięli udział w ankiecie planuje przygotować podarki dla przedstawicieli młodszego i starszego pokolenia. W niemal 24% gospodarstw domowych prezentów będzie mniej – otrzymają je wyłącznie dzieci. W niecałych 3% rodzin całkowicie zrezygnowano z wręczania upominków świątecznych. Co ciekawe, ilość posiadanych dzieci ma niewielki wpływ na to, czy w domu obdarowani zostaną wszyscy, czy tylko najmłodsi. Zależności pomiędzy gospodarstwami, w których mieszka jedna, dwie lub trzy pociechy wahają się w granicach jednego procenta.

Kto wybiera prezenty?

Prezent - niespodzianka czy na zamówienie? Podejście do tego tematu jest bardzo różne. Okazuje się, że zaledwie 20% dzieci samodzielnie wybiera to, co znajdzie pod choinką. W prawie 50% przypadków decyzja musi być najpierw solidnie przedyskutowana na rodzinnym forum i podjęta wspólnie. Ponad 31% rodziców idzie o krok dalej i stawia na totalną niespodziankę, samodzielnie decydując o zawartości świątecznej paczki.

Kiedy czas na decyzje

Wielu z Was pewnie zaczynało obmyślać treść listu do Aniołka lub Gwiazdora już w okolicach wakacji. Kiedy współczesne dzieci i młodzież zaczynają krystalizować swoje świąteczne marzenia? Prawie 57% badanych dobrze wie, co chce znaleźć pod choinką już na kilka tygodni, a nawet miesięcy przed Wigilią. Prawie 10% podejmuje spontaniczne decyzje, np. na postawie oglądanych reklam. Ponad 33% do samego końca nie może się zdecydować, jaki chce dostać prezent.

Edukacja czy zabawa?

Jaki powinien być idealny podarek? Aż 76% rodziców ceni sobie przedmioty, które uczą i rozwijają umiejętności dziecka. Ponad 23% opiekunów jest zupełnie odmiennego zdania – zabawa przede wszystkim i na tym koniec.

A ile ta przyjemność kosztuje?

No właśnie, doszliśmy do pytania o kwoty, jakie rodzice planują w tym roku przeznaczyć na prezent dla dziecka. Tu sporo zależy od ilości potomstwa, między które trzeba podzielić budżet. Niemal połowa rodziców planuje zmieścić się w granicach 100 zł. To kwota wskazywana najczęściej – 56% przypadków - przez rodziców posiadających troje i więcej dzieci. Rodziny, w których wychowuje się dwójka rodzeństwa najczęściej wskazują kwotę do 100 zł (45%) lub od 100 do 300 zł (45%). Na najdroższe podarki- co nie jest chyba specjalnym zaskoczeniem – będą mogli liczyć jedynacy. W ich przypadku aż 50% rodziców chce wydać kwotę od 100 do 300 zł, 9% nie zawaha się dobić do pułapu 500 zł, a 6% chętnie wyda jeszcze więcej.

Oczywiście kwoty, jakie chcemy wydać na tegoroczne prezenty, muszą znajdować realne odbicie w naszych możliwościach finansowych. Najbardziej kosztowny podarek – wbrew temu, co mówią w reklamach - wcale nie musi przynosić największej radości. Pamiętajmy – Święta to nie tylko prezenty, to przede wszystkim celebrowanie bycia razem. I o tym warto głośno rozmawiać i z małymi i dużymi członkami rodziny.

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku Obserwuj nas na Google+