Domowa szkoła w czasach zarazy

xVULCAN , 2020-05-11

Przez pandemię koronawirusa w naszych domach i mieszkaniach dzieje się naprawdę wiele. Duża grupa rodziców pracuje w tzw. „home office”, rodzeństwo uczy się zdalnie, domowi pupile, jak zawsze domagają się odrobiny uwagi, a przecież trzeba jeszcze zorganizować posiłki dla wszystkich członków rodziny i zadbać o porządek.

Bywa, że na kilkudziesięciu metrach naszej przestrzeni życiowej aż kipi od emocji. Łatwo w tym wszystkim stracić głowę! Dziś na blogu podpowiadamy, jak ułatwić sobie funkcjonowanie w czasach izolacji, dobrze zorganizować czas, mądrze podzielić przestrzeń i złapać nowy, szkolny rytm z wykorzystaniem funkcji dostępnych w elektronicznym dzienniku UONET+.

Mądrze zaplanuj przestrzeń i czas

Dom to dla wielu osób warunki nietypowe do pracy i nauki. Łóżko i wygodna kanapa raczej rozleniwiają, niż mobilizują do działania. Dostępna na wyciągnięcie ręki lodówka kusi smakołykami, a brak kontaktu ze światem zewnętrznym zachęca do rezygnacji z jakiegokolwiek „dress codu”. Ale, mimo wszystko, to tak naprawdę normalny dzień szkoły i pracy, a nie „koronawakacje”.

Jak zabrać się do działania, gdy cała rodzina snuje się jeszcze w piżamach? To nie będzie proste, dlatego lepiej jednak te piżamy zdjąć i zamienić na wygodny dzienny strój. Od razu poczujecie różnicę! Warto zadbać też o przestrzeń, która w sytuacji, gdy rodzice jednym okiem muszą pracować, a drugim wspierać dziecko w zdalnych lekcjach, powinna być naprawdę dobrze przygotowana! Niech na stole czy biurku znajdą się tylko te rzeczy, podręczniki i książki, których naprawdę potrzebujecie. Inaczej szybko utoniecie w morzu niepotrzebnych szpargałów.

Gdy praca i nauka wszystkich domowników opiera się głównie o działania online warto przypomnieć sobie i dzieciom jeszcze jedną ważną zasadę: szklanki z napojami trzymamy z dala od urządzeń elektronicznych! Zalany komputer to ostatnia rzecz, która powinna się Wam teraz przytrafić.

Bądź na bieżąco

Dziennik elektroniczny i platformy do spotkań online to w tej chwili jedyne formy kontaktu ze szkołą i nauczycielami. Warto poznać wszystkie funkcje, jakie oferują. To ułatwi wiele spraw!

Czy wiecie, że z UONET+ codziennie korzysta ponad dwa miliony nauczycieli, uczniów i rodziców? Jeśli jesteście w tej grupie, koniecznie przeczytajcie o nowych funkcjach, które wprowadziliśmy po to, by nauczanie w domach przebiegało możliwie płynnie i skutecznie.

Dzięki integracji e-dziennika z Microsoft Office 365 wystartowały lekcje online, czaty i połączenia głosowe. Dzieci mają kontakt z nauczycielami i rówieśnikami, mogą wysłuchać wykładów, brać udział w rozwiązywaniu zadań i wykazać się aktywnością na lekcji. Ale na bieżąco warto zaglądać też do samego e-dziennika w jego komputerowej lub mobilnej wersji, którą za darmo ściągniecie na smartfon i tablet.

To warto wiedzieć!

A teraz kilka słów o modułach e-dziennika, szczególnie przydatnych podczas edukacji zdalnej.

W Wiadomościach znajdziecie informacje od wychowawcy i nauczycieli, którzy tą drogą odpowiedzą też na Wasze pytania i wątpliwości. Dzięki nowej opcji przesyłania załączników w wiadomościach możecie nie tylko odbierać pliki z zadaniami od nauczycieli, ale też odesłać np. wypełnione karty pracy, rysunki i testy. Zrobicie to załączając link do zasobu umieszczonego na Waszym dysku OneDrive. Wystarczy uruchomić moduł wiadomości, wybrać adresatów i wpisać treść. Link, który wkleicie będzie dla odbiorcy linkiem aktywnym, dostępnym po jednym kliknięciu.

Aby nie przegapić ważnych informacji ze „szkolnego życia” warto zaglądać na Tablicę ogłoszeń. To miejsce, gdzie dyrektor przekaże Wam wszystkie istotne sprawy organizacyjne, szczególnie ważne przy zmieniającej się z tygodnia na tydzień sytuacji.

W e-dzienniku jest też osobna sekcja poświęcona Zadaniom domowym – znajdziecie ją na Witrynie rodzica/ucznia. Wystarczy kliknąć w zamieszczony przez nauczyciela link, który przeniesie Was do zamieszczonych pod nim materiałów.

Razem przez pandemię

W tych trudnych i wymagających dniach warto przede wszystkim nie stracić z oczu jednego – siebie nawzajem. Zauważyliście, że dzieci stały się nerwowe, nieposłuszne i zbuntowane? Wiele z nich w ten sposób wyraża swój lęk i frustrację, które towarzyszą izolacji, niepewności i wyczuwalnej wszędzie atmosferze podenerwowania. Spróbujcie przyjrzeć się tym emocjom, porozmawiać o nich i trochę je oswoić. W sieci znajdziecie wiele materiałów ułatwiających rozmowę zwłaszcza z najmłodszymi, w postaci kolorowanek czy książeczek online. Starszym pomoże spokojna i rzeczowa rozmowa.
Trzymajcie się dzielnie!

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku