E-dziennik w komunikacji z rodzicami - od czego zacząć?

xVULCAN , 2018-09-03

Stało się! Mamy dziennik elektroniczny w szkole. Teraz możemy być w stałym kontakcie
z rodzicami. Tylko czy rodzice wiedzą o tym, że mogą być
w stałym kontakcie ze szkołą?

Ten problem dotyczy wielu szkół. Bardziej świadomi informatycznie rodzice niekiedy sami dopytują, jak mogą korzystać z e-dziennika, jednak znaczna większość potrzebuje szczegółowych informacji i pomocy. Ba! Często potrzebuje nawet kluczowej informacji: „W naszej szkole mamy dziennik elektroniczny”.

I tu spieszymy z pomocą, podpowiadając, jak najefektywniej zakomunikować rodzicom, że mogą korzystać z dziennika elektronicznego, i jak pomóc im w zalogowaniu się do niego.

Informacja to podstawa

Nie myśl, że jeśli raz powiesz rodzicom, że mogą korzystać z e-dziennika, to wystarczy. W dzisiejszych czasach przeróżne informacje wręcz bombardują nas z każdej strony. Oczywiście informacja ze szkoły dotycząca dziecka zawsze jest priorytetowa, ale na pierwszym zebraniu, zwłaszcza w młodszych klasach, takich kluczowych informacji do zapamiętania jest sporo. Poza tym zakomunikowanie, że dziennik elektroniczny jest w szkole, to jedno, ale dokładne wytłumaczenie, jak z niego korzystać, to całkiem inna sprawa.

Adres e-mail rodzica a RODO

Żeby rodzice mogli w ogóle zalogować się do e-dziennika UONET+, w systemie musi się znaleźć ich adres e-mail. I tu największa jest rola wychowawcy – to on musi zadbać o to, by takie adresy pozyskać. Najlepiej wykorzystać w tym celu pierwsze zebranie z rodzicami. Wystarczy wydrukować i rozdać formularze, które przygotowaliśmy (można je pobrać tu: www.vulcan.edu.pl/formularz-email), i dopilnować, by rodzice je wypełnili.

Po zebraniu wychowawca musi oczywiście wprowadzić e-maile do dziennika elektronicznego – odpowiednie pole znajduje się w kartotece ucznia na zakładce „Rodzina”. Najlepiej od razu poinformować rodziców, ile czasu będzie potrzebne na wpisanie adresów do UONET+, ponieważ dopiero gdy znajdą się one w systemie, rodzice będą mogli założyć sobie konto i zalogować się do dziennika elektronicznego.

No tak, ale jak tu zbierać i gromadzić adresy e-mailowe, skoro mamy rozporządzenie o ochronie danych osobowych? Żaden problem! Wystarczy zebrać od rodziców odpowiednie zgody na przetwarzanie danych w celu korzystania z e-dziennika (takie zgody znajdują się już na przygotowanych przez nas formularzach). Oczywiście niezmiernie ważny jest sposób przechowywania wypełnionych formularzy. Z jednej strony zawierają one dane wrażliwe, które należy odpowiednio zabezpieczyć, z drugiej zaś – są dla szkoły dokumentem potwierdzającym, że rodzic wyraził zgodę na przetwarzanie jego danych. O tym, jak postępować z wypełnionymi formularzami, piszemy na stronie www.vulcan.edu.pl/formularz-email.

Wykorzystaj pierwsze zebranie w nowym roku szkolnym

Pierwsze zebranie jest doskonałym momentem do tego, żeby każdemu z rodziców dać instrukcję założenia konta i zalogowania się do dziennika elektronicznego. Taką instrukcję można wydrukować z naszej strony: www.vulcan.edu.pl/instrukcja, wcześniej jednak należy wpisać pełny adres strony internetowej dziennika szkoły. Wiadomo, programy są teraz w chmurze, niech więc rodzice wiedzą dokładnie, o którą chmurę chodzi 😉

Aby nikt nie przeoczył faktu, że szkoła ma dziennik elektroniczny UONET+, warto również wywiesić w widocznym miejscu plakat, który przygotowaliśmy dla szkół korzystających z naszego e-dziennika. Wystarczy wpisać na plakacie pełny adres strony internetowej dziennika – i kolejna informacja dla rodziców gotowa. Ale uwaga, jeśli szkoła jest duża lub mieści się w kilku budynkach, jeden plakat to stanowczo za mało! W takim przypadku trzeba wejść na stronę www.vulcan.edu.pl/plakat-uonet i zamówić u nas więcej plakatów – przyślemy je bezpłatnie.

Powitanie rodziców w e-dzienniku

Kiedy maile rodziców zostaną już wpisane do programu, warto z nich skorzystać i wysłać wiadomość powitalną. Czy to trudne? Nie! Taka wiadomość jest już gotowa w UONET+. Wystarczy w module „Wiadomości” kliknąć przycisk „Wiadomość powitalna” i od razu widać, że cała treść, łącznie z instrukcją logowania dla rodziców, jest już przygotowana. Wychowawca wskazuje tylko adresatów wiadomości i może ją wysyłać. Dzięki temu, jeśli rodzic zapodział gdzieś instrukcję logowania, którą dostał na zebraniu, zawsze może skorzystać z tej w mailu.

Bliskie spotkanie z e-dziennikiem

Dziennik elektroniczny UONET+ dla rodziców to nie tylko witryna internetowa, ale również aplikacja mobilna Dzienniczek+. Obie są niezwykle proste i intuicyjne w obsłudze. Części rodziców zapewne wystarczy poklikanie i już będą z nimi zaznajomieni. Ale są i tacy, którzy wolą najpierw poczytać porady informujące o tym, jak korzystać z e-dziennika, czy obejrzeć film instruktażowy. W takiej sytuacji najlepiej skierować rodziców na naszą stronę: www.vulcan.edu.pl/dziennik-pomoc – znajdą tam wszystkie niezbędne informacje, dzięki którym poznają możliwości dziennika elektronicznego UONET+.

Mamy nadzieję, że po wprowadzeniu w życie wszystkich powyższych porad komunikacja z rodzicami ruszy w Waszej szkole z pełną mocą. A jeśli macie jeszcze inne pomysły na to, jak można pomóc rodzicom w korzystaniu z e-dziennika – piszcie na adres cok@vulcan.edu.pl.

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

# E-dziennik, # komunikacja, # UONET+, # zarządzanie oświatą