Idealny prezent pod choinkę - jak go znaleźć?

xVULCAN , 2016-12-13

Już za moment święta. Jak co roku, jednym z największych wyzwań czekających rodziców jest znalezienie prezentów pod choinkę. Teoretycznie problemu nie ma. Rynkowa oferta jest tak bogata, że możemy przebierać w niej właściwie bez końca. Podobno od przybytku głowa nie boli, ale wielu rodziców usiłujących przekopać się przez świat produktów dla dzieci szybko poczuje się poważnie skołowanych. Zadania nie ułatwiają nam też sami producenci, bo przecież każdy z nich przekonuje, że jego produkt to właśnie „to czego szukałeś” – ziszczenie marzeń Twojego dziecka.

Jak znaleźć dobry prezent i nie zwariować? Dziś na blogu postaramy się pomóc Wam w dokonaniu mądrego wyboru.

W poszukiwaniu prezentu idealnego

Aby proces poszukiwania prezentu był możliwie najmniej bolesny warto uzmysłowić sobie oczekiwania, jakie przed nim stawiamy. Z pozoru sprawa wydaje się prosta: ma się podobać. Komu? Tu sprawy zaczynają się komplikować. Oczywiście, ważna jest satysfakcja obdarowywanego, czyli dziecka. Ale rodzice, jak to rodzice - wiedzą swoje. Chcieliby, żeby prezent był mądry, rozwijał, uczył i przede wszystkim - cieszył jak najdłużej. Zbyt wiele prezentów podoba się tylko przez chwilę. Potem lądują na półce, by wieść długi i nudny żywot wśród innych zapomnianych zabawek.

Mamy już zatem pewien trop, wróćmy jednak na chwilę do głównych zainteresowanych. Jak trafić w ich gusta? Najprościej będzie oczywiście zapytać. W przypadku młodszych dzieci wierzących w instytucję Mikołaja zbawienne może okazać się wspólne pisanie listu, co pozwoli nam wraz z pociechą rozważyć różne opcje i podpytać o najnowsze zainteresowania i marzenia. Starsze dzieci zwykle podchodzą do sprawy bardziej pragmatycznie i dobrze wiedzą czego chcą, problemem mogą okazać się jedynie ograniczenia rodzinnego budżetu.

Warto też wspomnieć o czyhającej na wielu rodziców pułapce kupowania dzieciom zabawek, o których… sami marzyli w dzieciństwie. To rozwiązanie jest stanowczo mało praktyczne, bo przecież nasze dzieci mają swoje własne marzenia i potrzeby.

Modny nie znaczy idealny

Edukacyjny, ekologiczny? Nic z tych rzeczy. Większość dzieci od Mikołaja zażyczy sobie to co podpatrzyły ostatnio u swoich rówieśników. Tu łatwo wpaść w pułapkę prezentów modnych przez jeden sezon i raczej kosztownych. Kariera takich gadżetów bywa zwykle krótka. Oczywiście można spełnić marzenie dziecka o kubku czy piórniku z ulubionym bohaterem, ale warto wrzucić do paczki coś, co przyda mu się na dłużej.

Dobrym pomysłem na prezenty „długoterminowe” są przedmioty związane z aktualną pasją dziecka lub inicjujące pojawienie się nowej. Do wyboru mamy choćby przebogatą ofertę gadżetów sportowych, które zachęcą dziecko do wyjścia z domu, pomogą rozwinąć zmysł równowagi i sprawności fizycznej. Ciekawym pomysłem na prezent są zabawki pozwalające na naukę poprzez ogrywanie ról oraz zestawy i wydawnictwa rozwijające naturalną ciekawość i wyobraźnię dziecka. Tu warto na chwilę pochylić się tabletami, które pewnie znajdą się na niejednej liście świątecznych marzeń. Mądre gry i aplikacje mogą uczyć i rozwijać zainteresowania, zwłaszcza u starszych dzieci, jednak nadmierne przesiadywanie nad tego typu urządzeniami może blokować prawidłowy rozwój dziecka, zwłaszcza w sferach umiejętności społecznych i manualnych. W przypadku urządzeń mobilnych dobrze sprawdzi się reguła złotego środka – niech dzieci korzystają, ale z umiarem, w z góry określonych ramach czasowych.

Prezent oczami eksperta

Co jeszcze może pomóc przy wyborze prezentu? Wiedza o tym, jaki sposób zabawy i poznawania świata preferuje nasze dziecko. Zuzanna Kołacz – Kordzińska, ekspert współpracujący z firmą VULCAN, na naszym blogu podpowiada nauczycielom jak zindywidualizować pracę z dziećmi dostosowując się do ich potrzeb. Ważnym elementem takiej indywidualizacji są tu różne typy sensoryczne, czyli sposoby w jakie dzieci oswajają i poznają otaczający je świat. Jak wykorzystać tą wiedzę przy wyborze prezentu? Wzrokowcy to urodzeni obserwatorzy, uwielbiają zabawę ze zdjęciami i planszami, pasjami rysują i oddają się innym dziedzinom sztuk plastycznych. Słuchowcom najbardziej służy rozmowa, uwielbiają słuchanie muzyki, być może ucieszyłby ich ciekawy audiobook? I ostatnia grupa: czuciowcy, którzy preferują zajęcia ruchowe i osobiste doświadczanie nowych doznań. Im, poza gadżetami sportowymi, z pewnością przypadną do gustu zestawy typu „zrób to sam” czy „mały chemik”.

Oczywiście żadne dziecko, ani dorosły nie reprezentuje wyłącznie jednego typu sensorycznego, zwykle mamy do czynienia z dwoma typami dominującymi.

Poznając preferowany przez dziecko sposób poznawania świata z łatwością znajdziemy prezenty, które sprawią mu największą radość. A przecież nikt nie posiada takiej wiedzy na temat dziecka, jak Wy – rodzice. Mamy nadzieję, że uzbrojeni w nasze wskazówki z łatwością znajdziecie pomysł na mądry i „trafiony” prezent pod choinką.

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Wpisy powiązane