Mikołajkowe słodkości

xVULCAN , 2018-12-05

W wielu miejscach widzimy już choinki, czekoladowe mikołaje i adwentowe kalendarze z czekopodobnym wypełnieniem - to znak! Idą święta. A co za tym idzie, prezenty!

No właśnie- prezenty! Naszym zwyczajem jest nie tylko obdarowywanie się prezentami w czasie świąt Bożego Narodzenia, ale także 6 grudnia- w dzień imieniem Świętego Mikołaja, czyli Mikołajki. Grudzień to jednak cudowny miesiąc, tyle okazji do obdarowania bliskich prezentami! Ale co wybrać? Na co dzień otacza nas mnóstwo słodkości, a w okresie przedświątecznym dodatkowo zalewa nas fala czekoladowych Mikołajów i bałwanów. Czy w dzisiejszych słodkich czasach, pełnych powszechnych chwil jedzenia słodyczy „od tak”, kogokolwiek one jeszcze zaskakują i szczerze cieszą?

Może spróbujmy tym razem wyjść poza schematy. Obdarujmy bliską osobę wyjątkowym prezentem.

Naszym zdaniem podarowanie kupnego smakołyka, to tak naprawdę pójście na łatwiznę. I apelujemy! Nie idźcie w tym roku na łatwiznę, wysilcie się.

Dlaczego? Bo dzieci i wielu dorosłych je w ciągu roku ogromne ilości cukru. Zdecydowanie ponad normę.

Cudownym prezentem może być także wspólnie spędzony czas! Co powiecie na wspólne Mikołajkowe gotowanie. Do tego was bardzo zachęcamy. Upieczcie ze swoją pociechą pierniczki czy muffinki! Ususzcie wspólnie pomarańczowe krążki, które zawiesicie na choince. Zróbcie zimową herbatę z goździkami i cynamonem i wypijcie ją wspólnie pod kocem. Ulepcie razem górę pierogów. Uwierzcie, to jest lepsze niż podarowanie kupnych czekoladek. Dodatkowo oprócz przepysznego smakołyku, będziecie mieli piękne wspomnienia, bezcenne.

By nieco Wam ułatwić sprawę, podrzucamy przepis na przepyszne muffinki. Pogotujcie trochę z waszymi Mikołajkami 😊

Muffinki czekoladowe z burakiem - 9 sztuk

> 4 małe upieczone buraki
> 50 g gorzkiej czekolady
> 4 łyżki miodu
> 2 jajka
> 3 łyżki oleju rzepakowego
> 120 g mąki orkiszowej
> 1 łyżeczka sody
> 2 łyżki kakao
> szczypta soli
> kilka mrożonych malin

Przygotowanie:

4 średnie buraki należy upiec w piekarniku nagrzanym do 190 °C z odrobiną oleju i soli. Po upieczeniu zetrzeć na tarce.
Następnie należy rozpuścić 50 g gorzkiej czekolady, a po przestudzeniu dodać 4 łyżki miodu, 2 roztrzepane jajka, 3 łyżki oleju rzepakowego, upieczone i starte buraki, 120 g mąki orkiszowej, 1 łyżeczkę sody oczyszczonej, 2 łyżki kakao oraz szczyptę soli. Wszystko dokładnie wymieszać.
Piekarnik nagrzać do 180 °C. Przygotowane ciasto wyłożyć do foremek. Na wierzch dodać mrożone maliny. Piec przez 20 min lub do suchego patyczka.

Smacznego!

Materiał opracowany przez Fundację Szkoła na Widelcu w ramach współpracy przy programie „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku Obserwuj nas na Google+