Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

Pięć porad, które uchronią Twój smartfon przed niebezpiecznymi aplikacjami

xVULCAN , 2019-07-02

Smartfony stały się dla wielu z nas nieodłącznym elementem codzienności. Pomagają w znalezieniu drogi, sprawdzeniu pogody, kontaktach ze znajomymi, zakupach, edukacji lub po prostu służą rozrywce. Jednak żeby mogły spełniać te wszystkie funkcje, trzeba zainstalować odpowiednie aplikacje.

I tu właśnie czyha na nas największe niebezpieczeństwo, bo nie wszystkie aplikacje są bezpieczne. Przestępcy nie ustają w wymyślaniu wciąż nowych, bardziej kreatywnych pomysłów na to, jak wykraść nasze dane osobowe, wyczyścić nam konto bankowe lub wyświetlać niechciane reklamy. Dlatego tak ważne jest, aby przed zainstalowaniem jakiekolwiek aplikacji dokładnie ją sprawdzić.
Poniżej podajemy kilka wskazówek, które będą w tym pomocne.

1. Instaluj aplikacje tylko z zaufanych źródeł

Sklepy Google Play i App Store to najbardziej zaufane źródła aplikacji na telefony z systemami Android i iOS. I gdyby świat był idealny, na tym punkcie nasz poradnik mógłby się skończyć. Jednak mimo weryfikacji, jaką przeprowadzają Google i Apple, do ich sklepów trafiają też aplikacje niebezpieczne. Dlatego przed instalacją jakiejkolwiek aplikacji warto się jej przyjrzeć.

2. Przeczytaj dokładnie nazwę i opis aplikacji

Oszuści często nawiązują wyglądem i nazwą do znanej i bezpiecznej aplikacji, którą chcą podrobić. Sprawdź więc dokładnie, czy np. nazwa aplikacji, którą chcesz pobrać, nie różni się jedną literą od oryginału.

3. Poszukaj potwierdzenia prawdziwości aplikacji na stronie jej producenta

Znajdź stronę producenta aplikacji. Na pewno zamieszcza on na niej opis aplikacji i linki do miejsc, z których można ją pobrać.

My również opisujemy naszą aplikację mobilną Dzienniczek+ na stronie internetowej , przekierowując przyszłych użytkowników do miejsc, skąd mogą ją bezpiecznie pobrać.

Jeśli korzystasz z naszej aplikacji mobilnej Dzienniczek+, sprawdź, czy jest to autoryzowana aplikacja przeznaczona dla e-dziennika UONET+:

Dzienniczek+ w sklepie App Store >

Dzienniczek+ w sklepie Google Play >

Dzienniczek+ w sklepie Windows >

4. Przeczytaj opinie

Poświęć chwilę na przejrzenie opinii o aplikacji, nie tylko w sklepie, lecz także na innych stronach. Jeśli to niebezpieczna aplikacja, jest duża szansa, że dowiesz się o tym, czytając wypowiedzi innych użytkowników.

5. Sprawdź uprawnienia aplikacji

Przed instalacją aplikacji sprawdź, do jakich uprawnień w telefonie będzie miała ona dostęp. Akceptując uprawnienia aplikacji, warto mieć pewność, że przekazujemy dostęp do naszych danych sprawdzonemu dostawcy oprogramowania.

Jak widać, nie trzeba mieć specjalnych umiejętności informatycznych, żeby znacząco zmniejszyć ryzyko zainstalowania w telefonie niebezpiecznej aplikacji. Wystarczy z rozwagą przyjrzeć się kilku informacjom i opiniom innych, a dopiero potem na spokojnie podjąć decyzję o instalacji. Pamiętaj, pośpiech jest złym doradcą.

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Tagi

# komunikacja, # technologie w oświacie, # wakacje, # wymiana danych

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x