Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

Raport o nauczycielach

xVULCAN , 2015-11-02

Doświadczeni i wykształceni

Nauczyciele są coraz starsi – wynika z badań firmy VULCAN. Jednak daleko im do wieku emerytalnego, więc w szkołach brakuje miejsc pracy dla młodych nauczycieli.

Z danych analizowanych przez firmę VULCAN wynika, że w wszystkich szkołach publicznych w Polsce średnia wieku nauczycieli wciąż się zwiększa.

Nauczyciele są coraz starsi – od września 2007 r. do września 2014 r. średni wiek nauczyciela zwiększył się o ok. 3,5 roku. W tym czasie:Wykres 1. Średni wiek nauczycieli w jednostkach oświatowych prowadzonych przez samorządy. Oprac. VULCAN sp. z o.o. we współpracy ze Związkiem Miast Polskich na podstawie danych SIO.

Jedną z ważnych przyczyn wzrostu średniego wieku nauczycieli i braku nowych jest niż demograficzny. Jednakże polscy nauczyciele wciąż się kształcą - uważa Jacek Różycki, prezes zarządu spółki VULCAN. - Dane pokazują, że nie tylko mają wykształcenie wyższe z przygotowaniem pedagogicznym, ale także nieustannie dbają o swój rozwój, zdobywając nowe kompetencje.

Dane z analiz potwierdzają opinię prezesa Jacka Różyckiego.Wykres 2. Udział nauczycieli z wykształceniem magisterskim z przygotowaniem pedagogicznym w ogólnej liczbie nauczycieli w jednostkach oświatowych prowadzonych przez JST. Oprac. VULCAN we współpracy ze Związkiem Miast Polskich na podstawie danych SIO.

Kilka faktów na temat stopni i wykształcenia nauczycieli samorządowych szkół i przedszkoli:

Zmieniające się otoczenie, oczekiwania rodziców dotyczące komunikacji, a także coraz bardziej powszechne rozwiązania takie jak dzienniki elektroniczne, różnorodne aplikacje mobilne na urządzenia przenośne, materiały multimedialne stawiają przed nauczycielami kolejne wyzwania, dlatego zwiększa się znaczenie nieustannego ich rozwoju. – podkreśla prezes Jacek Różycki – Rozwoju rozumianego jako odpowiedź na rzeczywiste potrzeby polskiej oświaty.Wykres 3. Struktura stopni awansu zawodowego nauczycieli w jednostkach oświatowych prowadzonych przez JST – porównanie stanów w dniach: 30.09.2007 i 30.09.2014 Oprac. VULCAN we współpracy ze Związkiem Miast Polskich na podstawie danych SIO.

VULCAN sp. z o.o.

W firmie VULCAN rozumiemy, jak ważne jest we wspieraniu zarządzania oświatą uwzględnienie rozwiązań, specyfiki gminy, powiatu, województwa. Dlatego oprócz standardowej oferty, staramy się zaproponować naszym Klientom rozwiązania szyte na miarę, dostoso-wane do indywidualnych potrzeb.

Stale się zmieniamy i rozwijamy. Rozszerzamy zakres naszych usług, by w jak największym stopniu być dla Państwa wsparciem, ale także partnerem w zarządzaniu oświatą.

Proponowane analizy i usługi doradcze wspomagają menedżerów na każdym szczeblu zarządzania, a innowacyjne produkty ułatwiają codzienną pracę i podejmowanie decyzji. Nasze rozwiązania z sukcesem wdrażane są w szkołach i samorządach w całej Polsce i zyskują wielu zwolenników.

To dzięki zaangażowaniu i pasji wielu ludzi, a także dzięki partnerskim relacjom i stałej współpracy z samorządami i placówkami oświatowymi jesteśmy w stanie tworzyć rozwiązania skuteczne, usprawniające funkcjonowanie, ograniczające koszty, ale przede wszystkim – godne zaufania. I to zobowiązuje – jesteśmy blisko Klientów, aby zawsze ich wspierać.

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Wpisy powiązane

x
Budowanie szkoły jutra xMarek Konieczniak,2015-07-14
x
Szkoła XXI wieku? xVULCAN ,2015-07-16

Tagi

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Smutne jest to ze w Polskich szkołach średnich nauczyciele albo są wypaleni,albo dopiero się wdrażając w prace.młodzież jest coraz trudniejsza nie prowadzi się jej łatwo, w pierwszej klasie z 25 przeszło 11 osób połączono klasę gdzie z 28 przeszło13 dzieci szok, teraz czeka rodziców kolejny odsiew,nauczyciel wych nerwowy, aż sama muszę reagować,dyr nasyła na mnie straszaka, gdzie znaleść pomoc,nie stosują się do końca z orzeczeniem psychologów, nery ze dziecko ma prawie 18 lat i decyduje o sobie,nie spodziewałam się ciężaru ze niektórzy nauczyciele nie nadają się do prowadzenia młodych z kłopotami, chcą mieć święty spokój zdolna młodzież,za czasów lat 1980-1990 nauczyciel walczyli o każdego ucznia teraz walczy się by wskaźnik zda walności matury egzaminów był podstawa, co maja powiedzieć młodzi kiedy ich sie wyrzuca i mówi ze lepiej niech znajda sobie inna szkolę, jestem załamanajako rodzić.

xrodzic, 2017-11-04 06:39:18

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x