Ruszyła II Edycja Ogólnopolskiego Programu "Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu"

xVULCAN , 2018-09-25

15 września odbyła się konferencja dla nauczycieli i dyrektorów palcówek szkolnych inaugurująca II Edycję Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żywieniowo-Kulinarnej „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”.

Podczas konferencji ponad 60 nauczycieli i dyrektorów szkół oraz przedszkoli z całej Polski wysłuchało porad i dobrych praktyk dotyczących edukacji żywieniowo-kulinarnej w placówkach edukacyjnych. Podczas konferencji do słuchaczy przemawiał między innymi Prezes Fundacji Szkoła na Widelcu Grzegorz Łapanowski, dietetyczka Urszula Somow oraz nauczyciele i edukatorzy kulinarni, którzy od wielu lat z powodzeniem wdrażają w swoich lokalnych społecznościach zajęcia z zakresu dobrego żywienia.

„Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” to program edukacji żywieniowo-kulinarnej, którego autorem i pomysłodawcą jest Fundacja Szkoła na Widelcu, działająca od 2012 roku na rzecz poprawy jakości żywienia dzieci w szkołach i przedszkolach.

Jest to długofalowy projekt polegający na szerzeniu wiedzy z zakresu świadomego i prawidłowego żywienia w szkołach podstawowych. Nauczyciele wysyłając zgłoszenie za pośrednictwem strony http://www.dobrzejemy.szkolanawidelcu.pl otrzymują paczkę z bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi do prowadzenia zajęć z zakresu dobrego żywienia. Są to między innymi szczegółowe scenariusze zajęć opracowane przez metodyka i dietetyków, karty pracy dla uczniów, plakaty edukacyjne do powieszenia w klasach, plakaty osiągnięć.

Szkoły realizujące program dodają na stronie internetowej swoje działania na Mapie Dobrych Działań Szkół. Każda placówka może umieścić tam relację z przeprowadzonych zajęć kulinarnych, zdjęcia sadzonek, ogródków czy własnoręcznie wykonanych zielników czy potraw aby się pochwalić i inspirować inne placówki.

W roku szkolnym 2017/2018 odbyła się pierwsza edycja Programu. Wzięło w niej udział 1400 placówek szkolnych. Wraz z nowym rokiem szkolnym ruszyła II edycja Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu. Od 1 września do projektu zapisało się już ponad 1200 placówek.

Nadal czekamy na zgłoszenia chętnych szkół.

Zapraszamy nauczycieli, rodziców i dyrektorów szkół do odwiedzenia strony http://dobrzejemy.szkolanawidelcu.pl i wysyłania zgłoszeń.

Każda zgłoszona szkoła może wziąć udział w konkursie, którego zasady zostaną opublikowane w pierwszym tygodniu października.

Patronat honorowy nad II Edycją programu objęło Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Żywności i Żywienia, Rzecznik Praw Dziecka, Polskie Stowarzyszenie Dietetyków, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej.

Program powstał przy współpracy Partnerów: Tefal, Hortex, Itac, Baziółka, Restaurant Week, Food Lab Studio. Patronat medialny nad II Edycją programu objęło Polskie Radio Dzieciom, TeleToon, Vulcan, Juniorowo.pl oraz Gaga.

Materiał opracowany przez fundację „Szkoła na widelcu”.

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku Obserwuj nas na Google+