Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z nowym cyklem artykułów pt. "Sposób postępowania dyrektora szkoły".
Nasza ekspert ds. prawa oświatowego, redaktor serwisu Prawo Optivum Pani Alicja Witkowska, w kolejnych artykułach odniesie się do konkretnych, z życia wziętych, przypadków dotyczących zastosowania prawa w jednostce oświatowej.
Zapraszamy do lektury!
Szkoła podstawowa, reprezentowana przez swego dyrektora, działając w imieniu gminy, na podstawie udzielonego jej pełnomocnictwa, zawarła umowę najmu jednego z pomieszczeń szkolnych. Najemcą jest osoba fizyczna, zamieszkała w ..., PESEL ..., nr NIP ..., prowadząca działalność gospodarczą pod firmą ... wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Najemca nie reguluje należności z tytułu czynszu za dwa pełne okresy płatności.
Dyrektor powinien udzielić najemcy dodatkowego miesięcznego terminu do zapłaty zaległości, pod rygorem wypowiedzenia umowy bez zachowania terminu wypowiedzenia. W razie dalszej zwłoki w zapłacie czynszu, dyrektor powinien wezwać najemcę do zapłaty, podając termin do uregulowania należności, pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego. Z uwagi na ryzyko bezskuteczności windykacji należności szkoła nie powinna ponawiać wezwania do zapłaty w razie braku wpłaty (w praktyce częste są dwu- i trzykrotne wezwania). Następnie sprawę należy bez zbędnej zwłoki kierować na drogę postępowania sądowego, gdyż przetrzymywanie jej prowadzi do przedawnienia roszczenia. Celem zwiększenia skuteczności wnoszonego do sądu powództwa o zapłatę oraz efektywności przyszłego postępowania egzekucyjnego niezbędne jest wpisanie do umowy numeru PESEL najemcy – przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną.
Więcej analiz studiów przypadków znajdziesz w serwisie prawa oświatowego Prawo Optivum >