Wywiad z Feliksem Sapińskim - założycielem firmy VULCAN

xVULCAN , 2018-04-25

O powstaniu i początkach VULCANA opowiada Feliks Sapiński, jeden z założycieli
i wieloletni prezes firmy.

VULCAN (V): Jak to się stało, że założył Pan firmę, i to taką, która działała na rynku oświaty?

Feliks Sapiński (FS): Był to trochę przypadek. Kiedy skończyłem studia na wydziale elektroniki, przez kilka miesięcy nie mogłem znaleźć pracy w zawodzie. Dostałem za to posadę w szkole elektronicznej.

Byłem tam najmłodszym nauczycielem zawodu, ale już po dwóch latach sam układałem plan lekcji. Zbierałem wtedy na karteczkach życzenia nauczycieli, prosząc, by nadali im priorytety. Brałem ołówek i zabierałem się do pracy. Przez cały wrzesień prawie nie pojawiałem się w pokoju nauczycielskim [śmiech], ale w końcu wszystkie luki w planie się wypełniały i każdy był zadowolony.

V: Czy już wtedy myślał Pan, żeby jakoś przyspieszyć układanie planu lekcji?

FS:Nie, wtedy jeszcze nie przyszło mi to do głowy, ale zyskałem wiedzę, która bardzo przydała mi się później. W czasie czterech pierwszych lat mojej pracy w szkole bardzo zmieniła się kadra. Starsi nauczyciele przedmiotów zawodowych odeszli na emeryturę i nagle to ja stałem się jednym z najstarszych i najbardziej doświadczonych pracowników. Wśród tych młodych nauczycieli znalazł się też mój przyszły wspólnik, Adam Rynarzewski.

V: A gdzie te komputery i programy?

FS:Z uwagi na profil szkoły szybko pojawiły się u nas pierwsze komputery Spectrum, które wykorzystywaliśmy oczywiście na zajęciach. Szkoła zyskała renomę, pisały o nas gazety, a rodzice zabiegali, by to ich dziecko się do nas dostało. Ci młodzi ludzie byli entuzjastami świetnie zaznajomionymi z tematyką programowania. Moim zadaniem było właściwie dbanie o dobre warunki do ich nauki i zapewnianie sprzętu, na którym mogli ćwiczyć. Właśnie wtedy zaczęliśmy tworzyć i sprzedawać pierwsze programy edukacyjne. Pisali je także uczniowie, często rozmawiałem też z ich rodzicami, tłumacząc, skąd ich dziecko ma pieniądze.

W szkole pracowałem osiem lat, po tym czasie zdecydowałem się założyć firmę. To ze środowiska szkolnego wzięli się pierwsi pracownicy VULCANA. Jedna grupa to byli nauczyciele, których poznałem przez te lata na różnych konferencjach. Druga to młodzi entuzjaści komputerowi, także moi byli uczniowie.

V: I zaczęliście tworzyć programy do zarządzania oświatą?

FS:Nie od razu, ale ostatecznie wybraliśmy właśnie ten kierunek. Podeszliśmy do tematu ambitnie i jako pierwszy na rynek wprowadziliśmy nie jeden program, ale cały pakiet aplikacji. Były tam Płace, Sekretariat, Kadry, Plan lekcji i zbiór programów narzędziowych o nazwie VGuru, który zawierał chociażby arkusz kalkulacyjny oraz program do zarządzania plikami. Przez kolejne lata ten pakiet był rozwijany o kolejne programy, np. Księgowość.

V: Programy, o których Pan mówi, były sprzedawane do szkół, a jak to było z programami dla samorządów?

FS:Samorządy przyszły w momencie, gdy w Polsce zdecentralizowano zarządzanie oświatą. Ponadto zaangażowaliśmy się w problem statystyki i prowadziliśmy wyliczenia dla Związku Miast Polskich i innych organizacji samorządowych dotyczące kosztów funkcjonowania oświaty. Pojawiła się wtedy potrzeba zbierania w sposób uporządkowany danych o oświacie – i tak powstał pierwszy program dla samorządów, Zbiorczy arkusz organizacyjny.

V: W 2006 r. zdecydował Pan, że czas już na emeryturę. Jak teraz, będąc niezwiązanym z oświatą, ocenia Pan szkolnictwo? Czego Pana zdaniem powinna uczyć polska szkoła?

FS:Nie powinna ograniczać się do jakichś wąskich specjalizacji, bo nigdy nie wiadomo, co się człowiekowi w życiu przyda. Poza tym młodzi ludzie powinni uczyć się otwartości na świat, chęci poznania, współpracy i pracy w grupie. Świat się szybko zmienia, a takie umiejętności sprawią, że poradzą sobie w każdej sytuacji.

V: Dziękuję za rozmowę.

FS:Dziękuję.

Historia powstania firmy VULCAN została szczegółowo opisana w Biuletynie Informacyjnym wydanym na 10-lecie VULCANA.

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku Obserwuj nas na Google+

# technologie w oświacie, # V30, # VULCAN, # VULCAN30, # zarządzanie oświatą