Zostań mistrzem porannej organizacji

xVULCAN , 2018-12-06

Daleko Wam do rannych ptaszków? Nic dziwnego. Zbyt wczesne zrywanie się z łóżka jest ponoć sprzeczne z naszym naturalnym rytmem biologicznym. Według naukowców ideałem byłoby zaczynanie nauki i pracy w okolicach godz. 10. Brzmi cudownie, prawda? Tyle teorii, ale przecież trzeba zdążyć na pierwszą lekcję. Jak zorganizować bezbolesne wstawanie i dobrze zacząć nowy dzień? Dziś na blogu podrzucamy Wam kilka niezawodnych sposobów.

Jak wstać skoro świt

Lekcje w szkole rozpoczynające się o 7.30 lub 8 mają swoje zalety: dzieci startują z nauką rano, kiedy ich umysły są jeszcze wypoczęte. Wcześniej zaczynające się zajęcia zwykle również szybciej się kończą, co w praktyce oznacza dłuższy dzień – więcej czasu na zabawę, przyjemności lub zajęcia dodatkowe.

Problem jest tylko jeden: trzeba jakoś przekonać najmłodszych do opuszczenia ciepłego łóżka i w magiczny sposób sprawić, by cała rodzina w dobrych humorach udała się do swoich obowiązków. Organizacja trudnego poranka nieuchronnie spada na barki nas – rodziców. A przecież my też rano bywamy niewyspani. Zamiast złościć się na siebie nawzajem, lepiej zadbać o Wasz własny domowy scenariusz udanego poranka.

O dobry poranek zadbaj już wieczorem

Chcecie zostać mistrzami porannej strategii? Zacznijcie od spakowania plecaka na następny dzień. Zajrzyjcie do e-dziennika, w którym nie tylko sprawdzicie plan lekcji, ale i przeczytacie wiadomości od nauczyciela lub wychowawcy. Z nich dowiecie się, czy na jutrzejszych lekcjach będą potrzebne dodatkowe rzeczy, jak: klej na plastykę, pieniądze na klasowe wyjście do kina lub strój w specjalnym kolorze. Nerwowe szukanie ich rano przy nieubłaganym tykaniu budzika nikomu nie poprawi humoru ani nie pomoże w udanym rozpoczęciu dnia. Jeśli zerkniecie na prognozę pogody, możecie przygotować też rzeczy do ubrania. Dzięki temu listę porannych obowiązków ograniczycie do absolutnego minimum.

Zero technologii przed snem

Plecak na jutro spakowany? Czas do łóżka. Pamiętajcie – o tym, czy poranne wstawanie będzie łatwe dla całej rodziny, zdecyduje to, co dzieje się wieczorem w dziecinnym pokoju. Syn lub córka lubią zasypiać z telefonem? To zły pomysł! Smartfony i tablety emitują tzw. niebieskie światło. Zamiast usypiać, wzmagają czujność naszego organizmu. Efekt? Jeśli dziecko leży z tabletem lub telefonem w dłoni, z pewnością zbyt szybko nie zaśnie. Urządzenia mobilne warto pożegnać najpóźniej po kolacji i zafundować dzieciom mały wieczorny detoks od ich towarzystwa. Wspólne czytanie ulubionej książki to zdecydowanie lepszy pomysł na pożegnanie dnia.

Zadbaj o dobry plan

A jak rozpocząć poranek? Może zamiast upiornego dźwięku budzika warto, by w mieszkaniu rozbrzmiewała ulubiona piosenka domowników? Przy jej dźwiękach zdecydowanie raźniej się wstaje. Wszyscy już na nogach? Czas na poranną toaletę i ubieranie. Jeśli macie w domu dwójkę przekomarzających się maluchów, warto zaprosić je do udziału w mistrzostwach szybkiego wkładania odzieży. Po ubieraniu czas na pożywne śniadanie. Wspólne smażenie naleśników bladym świtem to raczej karkołomny pomysł, ale pasty warzywne i twarogowe możecie przyrządzać na setki sposobów. Są zdrowe, sycące i znakomicie pasują do chrupiącej bułki i szklanki ciepłego kakao. Jeszcze tylko pożywne śniadanie do szkoły i… minuta na zatrzymanie się. Spróbujcie znaleźć podczas tego zabieganego poranka chwilę na wspólne wyciszenie, przytulenie, pobycie razem. To jak ładowanie Waszych wewnętrznych baterii na cały dzień!

Macie swoje sposoby na dobre rozpoczęcie dnia? Zapraszamy Was do śledzenia cyklu „Dylematy Rodziców” na naszym profilu Szkoła bez Tajemnic: https://web.facebook.com/vulcan.oswiata .

Czekamy na Wasze wypowiedzi pod postami!

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku Obserwuj nas na Google+

# E-dziennik