- Dla szkół i dla przedszkoli >
- Dla samorządów >
- Dla ZEAS/CUW >
- Dla rodziców >
- Zakupy >
- Strefa klienta >
- O firmie >
- Kariera >
3 czerwca 2015 autor Bartosz Wolański - trener w VULCAN sp. z o.o. Prawo oświatowe
Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, któremu na lata 2014-2020 udało się wywalczyć większe środki pomocowe niż w latach ubiegłych. Mamy do dyspozycji aż 82,5 mld EUR. Jednak warto sobie zdawać sprawę z tego, że rozporządzanie tymi środkami oraz wspieranie różnych projektów zmieni się w sposób zasadniczy. Dla Polski kończy się już czas wyrównywania szans i likwidacji dysproporcji zawodowych. W najbliższych latach trzeba będzie wspierać innowacje i zwiększyć inwestycje w przedsięwzięcia wysokorozwojowe.
Oznacza to, że zmianie ulegnie cała filozofia funkcjonowania funduszy Unii Europejskiej w Polsce. Dotychczas były one wykorzystywane na nadrobienie przez nasz kraj zapóźnieni cywilizacyjnych. Jednak w obliczu ciągłego zagrożenia kryzysem demograficznym Unia Europejska, zgodnie z założeniami "Strategii Europa 2020", stawia na długofalową ucieczkę do przodu. Oznacza to, że środki finansowe będą przeznaczane na wspieranie obszarów o największym potencjale. W Polsce również zacznie się inwestowanie dla wzrostu i zatrudnienia oparte o nowe mechanizmy w zakresie ring-fencingu, warunkowości ex-ante i walki z efektem "jałowej straty".
Pierwsze rekomendacje Komisji Europejskiej dla Polski na lata 2014-2020 w obszarze edukacji koncentrują się na zwiększeniu udziału w rynku pracy poprzez polepszenie polityki w dziedzinie zatrudnienia, edukacji i włączenia społecznego. Osiągnąć to można poprzez integrację najbardziej wrażliwych grup na rynku pracy oraz zwiększenie jakości edukacji. Środki na ten cel alokowane będą zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym. Od ich wykorzystania zależy w dużej mierze to, czy uda się wdrożyć trwałe mechanizmy rozwoju polityki edukacyjnej odpowiadającej potrzebom gospodarki, rynku pracy i samego społeczeństwa.
O autorze:
Bartosz Wolański, konsultant i autor kilkudziesięciu projektów inwestycyjnych dla firm i jednostek samorządu terytorialnego. W swoim dorobku wykazać się może doświadczeniem w zakresie takich programów pomocowych jak PHARE, SAPARD, SPO WKP, ZPORR, INTERREG oraz Mechanizmy Finansowe EOG (w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2004-2006), a także 16 Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO), POKL, POIG, POIIŚ oraz PROW w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2007-2013. Pracował w największych i w najskuteczniejszych firmach konsultingowych w Polsce na stanowiskach Dyrektora Regionalnego, Kierownika Oddziału, Kierownika Działu Projektów Finansowych i Project Managera. Ceniony wykładowca i ekspert w zakresie projektów unijnych. Wybitny ekspert w zakresie Nowej Perspektywy Finansowej 2014-2020.