Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

Bezpieczne Ferie z VULCANEM - jak uniknąć zagrożeń w domu

xVULCAN , 2018-02-13

Choć zimowe ferie najczęściej kojarzą się z białym szaleństwem czasem zdarza się, że dzieci ten wyczekamy czas muszą spędzić
w domu. Zła pogoda, przeziębienie lub brak wyjazdowych planów to tylko niektóre powody, dla których wielu uczniów spędzi zimową przerwę w mieszkaniu.

Co, gdy rodzice lub opiekunowie nie będą w stanie wziąć urlopu i spędzić tego czasu z dzieckiem? W takiej sytuacji warto zadbać o to, by pozostawiona sama w domu pociecha nie wpadła w kłopoty i nie zrobiła sobie krzywdy.

Choć nasze własne „cztery ściany” kojarzą się z ostoją bezpieczeństwa i tu nie brak zagrożeń. Dziś na blogu podpowiadamy, jak wystrzegać się najważniejszych z nich.

Uważaj na przypadkowe kontakty w sieci

Komputer lub tablet coraz częściej pomaga dzieciom spędzić wolny czas. Ilość informacji i atrakcji dostępnych w sieci z pewnością może dostarczyć rozrywki na długie godziny. Siedzące na domowej kanapie dziecko z urządzeniem elektronicznym w dłoni raczej nie wygląda na przyszłą ofiarę przemocy lub oszustwa. Nic bardziej mylnego. Internet to okno szeroko otwarte na świat, ale trzeba z niego korzystać z głową!

Niebezpiecznych sytuacji w sieci jest naprawdę sporo. Warto ostrzec dziecko przed osobami próbującymi nawiązać kontakt na czatach i komunikatorach internetowych, które podają się za rówieśników. Młodzieżowy język i fantazyjny avatar przy profilu to jeszcze nie powód, żeby obdarzać taką osobę zaufaniem i podawać jej dane na swój temat lub umawiać spotkanie „w realu”.

Kolejna sprawa to publikowanie informacji na swój temat. Lepiej powiedzieć mniej, niż więcej, warto chronić swoją prywatność i pamiętać o tym, że udostępnione w sieci „dla żartu” treści mogą przysporzyć nam kłopotu lub sprawić przykrość innym. Zmierzenie się z falą hejtu to zadanie trudne nawet dla dorosłych, dojrzałych użytkowników, a co dopiero dla dziecka. Najlepiej jeśli stworzycie Wasz własny „domowy” kodeks korzystania z sieci – zawarte w nim hasła szybko przypomną dziecku, że czasem nie warto ryzykować.

Zdradziecki łyk „świeżego powietrza”

„Zamiast nudzić się w domu, lepiej idź na dwór” – kto z nas nie słyszał tego w dzieciństwie setki razy? Co do zasady pod tym względem dużo się nie zmieniło – świeże powietrze jest dla dzieci bardzo zdrowe, pod jednym tylko warunkiem – że jest naprawdę świeże. Gdy w okolicy jest dużo domów opalanych węglem, dymiących fabryk, a bezwietrzna pogoda powoduje zaleganie smogu …. czasem jednak lepiej zostać w domu. W sprawdzeniu jakości powietrza pomogą Wam informacje zawarte na stronach typu www.polskialarmsmogowy.pl lub aplikacje, które można pobrać na telefon, informujące o przekroczeniu norm zanieczyszczenia w okolicy. Czasem, gdy powietrze jest naprawdę złe, lokalne władze apelują do mieszkańców o niewychodzenie na dwór - warto słuchać tych komunikatów, bo przebywanie na dworze może być po prostu niebezpieczne!

Zanim otworzysz, zapytaj „kto tam”!

„Nieznajomym drzwi otwierać nie wolno” - wydaje się, że każde dziecko w Polsce już to wie. A jednak osoby o nieuczciwych zamiarach wciąż mają swoje sposoby, by przekonać nieletnich. Najczęściej tłumaczą, że są znajomymi rodziny, inkasentami lub innymi osobami, którym warto zaufać. Warto zadbać, by nam tym polu dzieci nie padły ofiarą własnego „dobrego wychowania”, opartego na przekonaniu, że nieładnie jest odmawiać dorosłym. Owszem można odmawiać, a czasem nawet trzeba! Jeśli dziecko ma jakiekolwiek wątpliwości lub spotkało je coś czego się obawia powinno mieć natychmiastową możliwość skontaktowania się z kimś z rodziny lub przyjaciół i podzielenia się swoimi obawami lub wątpliwościami.

Tym wpisem kończymy nasz cykl „Bezpieczne Ferie z VULCANEM”. Mamy nadzieję, że jego kolejne odsłony pomogły Wam spędzić beztroski, zimowy czas bez przykrych niespodzianek.

Trzymamy kciuki za udany powrót do szkoły!

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Wpisy powiązane

Tagi

# ferie zimowe

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x