Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

Bezpieczne wakacje w lesie

xVULCAN , 2017-08-14

Gdzie najlepiej szukać ucieczki przed letnim upałem? Oczywiście w lesie! W zielonych koronach drzew czeka kojący cień, błogi spokój i melodyjny śpiew ptaków, za którymi tak tęsknimy w miejskim zgiełku. Dziś na blogu w ramach cyklu „Bezpieczne wakacje z VULCANEM” podpowiadamy, jak bezpiecznie odpocząć na łonie przyrody. Przypominamy też, o czym warto pamiętać, aby odwiedzane przez nas miejsca na dłużej zachowały swoją urodę
i dziką naturę.

Podręczny zestaw obowiązkowy

Podobnie jak w przypadku opisywanej już na blogu w ramach naszego cyklu wyprawy w góry, przygotowania do udanego odpoczynku w lesie warto zacząć od skompletowania odpowiedniego ekwipunku. Co powinno się znaleźć w plecaku leśnego wędrowca? Przed zgubieniem drogi w zielonej gęstwinie uratuje nas mapa, kompas lub telefon z GPS – warto zawczasu zadbać o jego naładowanie i zaopatrzyć się w power banki, które w razie potrzeby pozwolą nam go swobodnie doładować.

Odzież, jaką zabierzemy ze sobą na leśną wyprawę to również temat warty przemyślenia. Z pewnością przydadzą się bardzo wygodne buty, kilka koszulek na zmianę i peleryna, która ochroni przed nagłym deszczem lub wiatrem. Warto pamiętać, że leśne drzewa i krzewy masowo zamieszkują niezbyt lubiane przez ludzi komary i kleszcze. Szczególnie spotkanie z tymi ostatnimi może być bardzo niebezpieczne. Przed ukąszeniem pomogą uchronić się: kapelusze z szerokim rondem i odzież z długim rękawem. Warto pamiętać, że kleszcze nie atakują wyłącznie „ z góry”. Wiele osób jest zaskoczonych odnajdując kleszcza na udzie lub nodze, gdzie dostał się np. podczas brodzenia w wysokich trawach. W odstraszaniu komarów i kleszczy mogą nam pomóc preparaty o odstraszającym, nieprzyjemnym dla tych owadów zapachu. Jeśli już znajdziemy na swoim ciele przyczepionego kleszcza należy do delikatnie usunąć i zachować do przebadania, które pomoże wyeliminować zagrożenie groźną boreliozą. Ukąszenia po komarach i innych owadach pomogą złagodzić preparaty uśmierzające swędzenie – warto wrzucić je do podręcznej apteczki!

Zachowuj się - jesteś w lesie!

Otoczenie leśnych ostępów w wielu ludziach wyzwala niestety falę „dzikich zachowań”, na które z pewnością nie pozwoliliby sobie w rodzinnym mieście. Błąd! W lesie również obowiązuje nas kultura, etykieta i poszanowanie spokoju naszych sąsiadów – leśnych zwierząt. Czy podczas leśnych wędrówek zdarzało się Wam napotkać porzucone papiery i puszki? Takich śladów obecności człowieka jest zdecydowanie za dużo. Przychodząc do lasu jesteśmy w nim gośćmi, a dobrze wychowani goście raczej nie dewastują i nie zaśmiecają domu swojego gospodarza. Jeśli zawczasu zapakujemy do plecaka worek na śmieci, nie będziemy mieli problemu z uprzątnięciem śladów swojej obecności.

Warto kontrolować też ilość emitowanych decybeli. Zbyt głośne krzyki lub dudniąca muzyka mogą wprawić w popłoch delikatnych mieszkańców lasu – sarny, dziki, ptaki i wielu innych reprezentantów zwierzęcego świata.

Ostrożnie z ogniem!

Wspólne pieczenie kiełbasek nad ogniskiem to dla wielu osób recepta na udany biwak, ale uwaga – nie wszędzie i nie zawsze można rozpalać ogień! Lato to sucha i gorąca pora, której efektem jest wzrost zagrożenia pożarowego w lasach. Zignorowanie tej informacji może być przyczyną błyskawicznie rozprzestrzeniającego się pożaru. Niekontrolowany ogień w lesie to ogromne zagrożenie i przyczyna wielkich zniszczeń, które przyroda będzie musiała naprawiać przez długie lata. W lesie ogniska można palić wyłącznie w wyznaczonych miejscach. Jeśli podczas wędrówki natraficie na tabliczki informujące o zagrożeniu pożarowym zawsze i wszędzie starajcie się do nich stosować! Jeśli warunki pozwalają na rozpalenie ognia - koniecznie upewnijcie się, że został on odpowiednio i całkowicie ugaszony.

Podsumowując – odpoczynek w lesie może być cudownym przeżyciem, ale beztroska i brawura nie pomogą nam w udanym spędzeniu czasu. Czytajcie ostrzeżenia, rozglądajcie się, bądźcie czujni i uważni. W lesie możecie spędzać czas na wiele wspaniałych sposobów – spacerując, biegając, jeżdżąc na rowerze. Postarajcie się zostawić lat w takim stanie, w jakim chcielibyście zastać go podczas kolejnych wakacji.xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Wpisy powiązane

x
Bezpieczne wakacje nad wodą xVULCAN ,2017-08-10

Tagi

# wakacje

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x