Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

Bezpieczne wakacje z VULCANEM - kierunek góry

xVULCAN , 2017-07-25

Góry to, obok morza i jeziora, z pewnością najbardziej wdzięczny kierunek wakacyjnych wycieczek. Zalety górskich wypraw można mnożyć bez końca – wietrzenie płuc, zmiana klimatu, odstresowanie i ładowanie baterii. Pasjonaci zdybywania kolejnych szczytów cenią sobie wrażenia obcowania z ich monumentalnym pięknem i majestatem. Góry to również doskonała szkoła życia, hartowania charakteru i pokonywania trudności, wymarzona dla młodych ludzi.

Dobrze zaplanowana wyprawa w góry może być początkiem pasji na całe życie. Aby tak się stało, warto zadbać o kilka istotnych szczegółów, które pomogą młodym podróżnikom bezpiecznie wrócić do domu, a rodzicom zredukują stres oczekiwania na szczęśliwy powrót dziecka do domu. Dziś na blogu podpowiadamy jak pomóc dziecku wybrać trasę i zaplanować pierwszą górską wyprawę.

Planowanie doskonałe - obowiązkowe

Pierwszą rzeczą wartą uświadomienia młodemu człowiekowi, który dopiero zaczyna przygodę z poznawaniem górskich szlaków jest respekt. Góry potrafią być równie piękne, jak niebezpieczne. Nie ma w nich miejsca na brawurę, źle pojętą odwagę i spontaniczną realizację wszystkich wpadających do głowy pomysłów. Receptą na udaną wyprawę jest przede wszystkim dalekowzroczność, przewidywanie różnych sytuacji i drobiazgowe planowanie. Dotyczy to zarówno trasy wycieczki, jak i ekwipunku, którego nie może zabraknąć w plecaku. Kolejną czynnością, którą absolutnie trzeba wykonać jest śledzenie prognoz pogody – przed i w dniu wyprawy. Dla bezpieczeństwa warto sprawdzać ją w kilku różnych źródłach. Koniecznie trzeba też zapisać godziny wschodu i zachodu słońca - gdy w górach zapadnie zmrok naszym pociechom drogi nie rozświetlą uliczne latarnie.

Mierzyć siły na zamiary

Siedząc w domu na kanapie młody człowiek może bez przeszkód puszczać wodze fantazji i zdobywać w myślach najbardziej niedostępne górskie zakamarki. Przy przygotowaniach do wyprawy „w realu” warto drobiazgowo prześledzić planowaną trasę krok po kroku. Większość górskich szlaków ma opisany nie tylko stopień trudności, ale i czas, potrzebny do ich przebycia. Najmądrzejsze co możecie doradzić górskim nowincjuszom, to pomnożenie szacowanego przez przewodniki czasu razy dwa. W ten sposób pomożecie im wziąć pod uwagę wiele czynników – możliwą zmianę pogody, zgubienie szlaku, zwykłe zmęczenie, które z pewnością dopadnie uczestników wyprawy oraz nieprzewidziane wypadki, np. skręcenie koszki przez jednego z uczestników wyprawy.

Lista najpotrzebniejszych rzeczy

Podstawowym wyposażeniem górskiego piechura jest oczywiście plecak – wygodny i pakowany. Co powinno się w nim znaleźć? Przede wszystkim wygodne, odporne na wilgoć buty i odzież – na słońce, deszcz, wiatr, ciepło i zimno. Doświadczeni górscy turyści zawsze zalecają ubieranie się na przysłowiową cebulkę, bo pogoda i temperatura w górach zmienia się naprawdę szybko. Kolejnym elementem górskiego niezbędnika jest naładowany telefon i power bank, który w razie potrzeby przedłuży żywotność komórki i pomoże zachować kontakt ze światem. Do telefonu warto wpisać ważne alarmowe numery: do GOPR/ TOPR 985 lub 601 100 300. Nieodzowne są też –latarka, mapa i kompas – obsługę tego ostatniego warto przećwiczyć z dzieckiem wcześniej w znajomej przestrzeni. Nie zapominajmy tez o solidnym zapasie jedzenia i picia oraz czekolady, która pokrzepi strudzonych turystów i doda energii w razie kryzysu. Na koniec bardzo ważna informacja – im więcej osób będzie znało cel i trasę wycieczki, tym większe bezpieczeństwo jej uczestników. Szczegóły wyprawy koniecznie trzeba też zostawić w schronisku, dla którego w razie konieczności akcji ratunkowej będzie to ogromne ułatwienie.

Trzymamy kciuki za wszystkie wakacyjne wyprawy, mamy nadzieję, że będą wspaniałą i bezpieczną przygodą.

Zabierz koniecznie:

> wygodne buty
> latarka
> strój na każdą pogodę
> prowiant
xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Wpisy powiązane

x
Bezpieczne wakacje nad wodą xVULCAN ,2017-08-10

Tagi

# wakacje

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x