Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

Co nowego w październikowym "Doradcy"?

xVULCAN , 2017-10-06

Niedawno ogłaszaliśmy koniec wakacji, a właśnie rozpoczyna się kolejny miesiąc szkolnego kalendarza. W wielu placówkach pełną parą ruszyły już zmiany związane z reformą oświaty. To oznacza wiele pytań i wyzwań, zarówno w sposobie komunikowania się z nowym zespołem, jak i w prowadzeniu księgowości i finansów placówek działających w innym niż dotychczas trybie. Jak zawsze wiele odpowiedzi, podpowiedzi i wyjaśnień w kwestiach związanych z kadrami, finansami i zarządzaniem oświatą znajdziecie w miesięczniku „Doradca”. Dziś na blogu sprawdzamy, co przyniósł najnowszy numer pisma.

Świadczenia dla personelu gimnazjów

Na pierwszych stronach październikowego numeru czeka na Was tekst Krystyny Rybak - Szponar „Świadczenia pieniężne pracownika z ubezpieczenia chorobowego – podstawa wymiaru zasiłków dla nauczycieli i pracowników byłych gimnazjów.” Artykuł otwierający dział Płace jest swojego rodzaju suplementem do tekstu już publikowanego na łamach „Doradcy”. Został przygotowany w związku z licznymi pytaniami i wątpliwościami czytelników na temat naliczania wspomnianej podstawy pracownikom likwidowanych szkół. W tekście znajdziecie krótkie wyjaśnienie ZUS, które pomoże rozwiać wiele wątpliwości.

Stawić czoła mobbingowi

Co dalej z przysługującym nauczycielom od lat urlopem dla poratowania zdrowia? To pytanie zadaje sobie wiele osób, zaniepokojonych styczniową Nowelą Karty Nauczyciela. Wszystko za sprawą mało czytelnego przepisu art. 73. Jak prawidłowo interpretować jego brzmienie podpowie Teresa Konarska w otwierającym dział Prawo Pracy tekście „Decyzja o urlopie zdrowotnym”. Kolejny materiał w tym dziale pochyla się nad trudną kwestią mobbingu, wyjaśnia, jakie zachowania można zaliczyć to tej kategorii, wylicza jego rodzaje i szuka możliwych przyczyn patologicznych relacji na linii przełożony – pracownik. Ważna jest też kwestia odpowiedzialności pracodawcy, który na mocy regulacji z dnia 1 stycznia 2004 ma obowiązek przeciwdziałać temu zjawisku. Wyczerpujące omówienie tematu przez Izabelę Serwatkę powinno pomóc Wam w poprawie niepożądanych relacji w Waszej placówce. Kwestie poświęcone prawu pracy wieńczy opracowanie dedykowane obowiązkom i kompetencjom społecznych organów oświatowych, którego autorem jest Mieczysław Górecki. W materiale znajdziecie m. in. omówienie kwestii związanych z powołaniem rady oświatowej, rad szkół i placówek i rady rodziców.

Zmiany w rachunkowości

W dziale Rachunkowość czeka na Was pierwsza część opracowania, które omawia nowe rozporządzenie w sprawie zasad szczególnych rachunkowości budżetowej. Temat jest dość obszerny i jego kolejne odsłony będą się pojawiać w następnych numerach „Doradcy”. W bieżącym wydaniu Bożena Rudnicka koncentruje się na analizie zmian, zawartych w przesłanym do zatwierdzenia przez Ministra Rozwoju i Finansów artykule. Zakres i skalę tych zmian możecie prześledzić dzięki zamieszczonej w artykule tabeli, porównującej rozporządzenie z 5 lipca 2010 z obecnym.

W dziale Podatki znajdziecie artykuł, który pomoże odświeżyć wiedzę z zakresu obliczania terminów w prawie podatkowym. To kolejne opracowanie Daniela Wojtackiego, który w poprzednim numerze zajął się kwestią obliczania odsetek od zaległości podatkowych. Najnowsze opracowanie tego autora przynosi krótkie omówienie klasyfikacji terminów materialnoprawnych i procesowych wraz z analizą zasad ich obliczania.

Ponadto w październikowym „Doradcy” znajdziecie: drugą część opracowania „Personel Projektu w PO WER” w dziale Finanse oraz artykuł poświęcony kwestii zamówień publicznych, a konkretnie orzecznictwu TSUE.

Jak zawsze czekają na Was Problemy Czytelników w pytaniach i odpowiedziach oraz aktualne wskaźniki i stawki.

Zapraszamy do lektury!

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Tagi

# finanse w oświacie, # prawo oświatowe, # zarządzanie oświatą

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x