Wakacje w pełni, szkoły opustoszały. Uczniowie i nauczyciele udali się na zasłużony odpoczynek, ale nie dla wszystkich lato to czas wolny. W wielu szkołach trwają właśnie wzmożone prace, związane choćby z inwentaryzacjami. Dla tych, co nadal w pracy i dla tych, którym letnie tygodnie upływają na odpoczynku mamy nowy, lipcowy numer „Doradcy” pełen artykułów i analiz przygotowanych przez naszych ekspertów z dziedziny kadr, płac i finansów oświatowych.
Dziś na blogu krótka prezentacja treści, które czekają na Was w najnowszym wydaniu.
Najnowszy numer "Doradcy" otwiera artykuł przygotowany na prośbę czytelników. Test autorstwa Krystyny Rybak - Szponar analizuje kwestię świadczeń urlopowych dla nauczycieli. Autorka przypomina podstawowe zagadnienia dotyczące świadczenia przysługującego nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach, do których zastosowanie mają przepisy Karty Nauczyciela. Ten materiał znajdziecie w dziale "płace".
W dziale "prawo pracy" czekają aż 3 opracowania. Teresa Konarska w tekście "Zgoda gwarantem zmian w umowie i inne sprawy bieżące" pochyla się nad kwestią spraw kadrowych, które bywają dość "dynamiczne" - zwłaszcza dziś, gdy przepisy ulegają zmianie, a w gąszczu interpretacji wiele osób po prostu się gubi. Autorka omawia często wskazywane przez dyrektorów problemy związane z różnymi możliwościami zmiany warunków pracy i płacy, także w tak zwanym "okresie przejściowym".
Kolejny tekst – przygotowany przez Izabelę Serwantkę - porusza kwestie związane z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej i wydawaniu świadectw pracy. W tekście znajdziecie omówienie najważniejszych zagadnień oraz komentarz dotyczący propozycji zmian w przepisach przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju – elektronizacji dokumentacji pracowniczej oraz okresu przechowywania dokumentów. Dla czytelników "Doradcy" autorka przygotowała porównanie, jak wygląda wydawanie świadectw pracy obecnie i w projekcie nowelizacji Kodeksu Pracy. Wszystkie ważne dane możecie porównać w zamieszczonej w tekście tabeli.
Dział "prawo pracy" zamyka opracowanie Mieczysława Góreckiego poświęcone prawnej ochronie nauczycieli w ujęciu kodeksowym i pozakodeksowym.
Kiedy wybrzmi ostatni dzwonek w szkołach rozpoczynają się inwentaryzacje, również środków trwałych. Im właśnie poświęcony jest tekst Bożeny Rudnickiej "KSR 11 "środki trwałe" a specyfika inwentaryzacji środków trwałych", który otwiera dział "rachunkowość".
W dziale "podatki" Daniel Wojtacki omawia wszystkie ważne sprawy związane z pracowniczymi kosztami uzyskania przychodów. Choć zasady ich naliczania wydają się jasne, autor przywołuje kilka szczególnych przypadków, które mogą wzbudzić sporo wątpliwości - dotyczących stosowania tzw. zryczałtowanych pracowniczych kosztów uzyskania przychodów.
Od maja 2017 roku obowiązują zmienione „Wytyczne w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014 – 2020. O najważniejszych zmianach i wskaźnikach przeczytacie w tekście Jolanty Wasiel, w dziale "finanse". Z kolei Norbert Gill w dziale "zamówienia publiczne" zajmie się ciekawą kwestią relacji zachodzących pomiędzy ograniczeniem przez wykonawców kanałów dystrybucji swoich dostaw i usług oraz prawa zamawiającego do pozyskiwania tego rodzaju świadczeń. Więcej w tekście "Wyłączny dystrybutor a wolny rynek".
Jak zwykle w "Doradcy" nie zabrakło również pytań czytelników, na które odpowiadają nasi eksperci. Numer zamyka tradycyjne zestawienie wskaźników i stawek, wśród których znajdziecie miedzy innymi informacje o przeciętnym wynagrodzeniu, wysokości składek na ubezpieczenia czy wpłat na PFRON.
Życzymy Wam miłej lektury i przypominamy, że prenumeratę pisma możecie rozpocząć pod adresem:
https://www.vulcan.edu.pl/strona/doradca-kadry-finanse-zarzadzanie-oswiata-128