Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

Co po gimnazjum? Czas na decyzje!

xVULCAN , 2017-05-19

O gimnazjalistach pisze się ostatnio często – głównie za sprawą zmian, jakie niesie ze sobą reforma oświaty. Tymczasem, dla uczniów opuszczających w tym roku gimnazja nadchodzi właśnie bardzo ważny moment – czas wyboru nowej szkoły! W podjęciu decyzji pomocne mogą okazać się informacje o tym, jak kształtowały się wybory absolwentów szkół gimnazjalnych w ubiegłym roku szkolnym. Gdzie startowali najchętniej i jakie zawody cieszyły się wśród nich największym zainteresowaniem? Poniżej prezentujemy informacje o wyborach kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych rekrutowanych za pomocą systemu elektronicznego VULCAN w 2016 roku. Prezentowane dane dotyczą kandydatów ubiegających się o miejsce w sumie w 2928 placówkach. Sprawdziliśmy też, jak zmieniały się wybory absolwentów na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Licea przed technikami

W ubiegłym roku popularniejsze były licea ogólnokształcące. Choć w 2015 roku większość absolwentów gimnazjów postanowiło skierować swoje kroki do techników, w roku 2016 palma pierwszeństwa przypadła liceom, które wybrało aż 44% kandydatów. Technika przesunęły się na drugie miejsce, wskazywane przez 42% uczniów opuszczających gimnazjum i odnotowały jednoprocentowy spadek popularności – w roku 2015 do tego typu szkół wybierało się 43% uczniów. Najmniej wskazań i w tym roku, i dwa lata temu dotyczyło szkół zawodowych. W 2016 roku startowało do nich tylko 14% uczniów, o jeden punkt procentowy mniej niż dwa lata temu.

Do jakich szkół faktycznie dostali się nasi kandydaci? 45% kandydatów znalazło miejsce w liceum, a 43% - w technikum. Do szkół zawodowych zostało przyjętych 12% kandydatów. W tym roku sytuacja może ulec zmianie z powodu przekształcenia szkół zawodowych w szkoły branżowe. O tym, jaką popularnością będzie się cieszył nowy typ szkoły, przekonamy się w sierpniu po zakończeniu tegorocznej rekrutacji.

Przyjrzyjmy się jeszcze, jakie szkoły wybierali najzdolniejsi – laureaci olimpiad i posiadacze świadectw z wyróżnieniem. Tu również największym powodzeniem cieszyły się licea:

Zawód marzeń? Informatyka i żywienie wciąż popularne!

Kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych, poza wyborem typu placówki, w jakiej chcieliby się kształcić, muszą zdecydować o kierunku dalszej edukacji. Sprawdziliśmy dla Was, w jakiej profesji kandydaci do techników i szkół zawodowych widzieli siebie najchętniej, a jakie kierunki wskazywali najrzadziej.

Kandydaci do techników konsekwentnie od dwóch lat najchętniej wybierają kierunki: technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik ekonomista i technik logistyk. W roku 2016 najrzadziej wskazywanym kierunkiem kształcenia były: technik rybactwa śródlądowego, technik procesów introligatorskich i technik tekstronik.Kandydaci do szkół zawodowych najchętniej widzą się w roli mechaników pojazdów samochodowych, kucharzy, fryzjerów i monterów. Podobnie było dwa lata temu. A w jakich zawodach absolwenci gimnazjów nie widzieli dla siebie przyszłości? Najmniej popularne w 2016 były: operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego, krawiec i pracownik pomocniczy obsługi hotelowej.Punktowa miara sukcesu

Podstawą przyjęcia do docelowej placówki są oczywiście wyniki egzaminu gimnazjalnego (w tym roku zostaną ogłoszone 16 czerwca) oraz oceny na świadectwie (z polskiego, matematyki i dwóch innych przedmiotów obowiązkowych wybranych przez szkołę). Ocenie kandydata w procesie rekrutacji służą punkty, będące odzwierciedleniem jego wyników w nauce. Jak wyglądał procentowy rozkład punktów dla kandydatów startujących do szkół ponadgimnazjalnych w ubiegłym roku?Niewiele ponad 37% kandydatów uzyskało średnio od 90 do 120 punktów rekrutacyjnych. To nieco gorszy wynik niż w 2015 roku – wtedy ten przedział punktów zdobyło 40% kandydatów. Dane dotyczą punktacji rekrutacyjnej w zakresie od 0 do 200. Nie uwzględniają punktacji dodatkowej za Sprawdzian Uzdolnień Kierunkowych.

Gotowi na rekrutację

Wybór szkoły po gimnazjum to kolejny, dla wielu decydujący, krok w kierunku przyszłego życia zawodowego. Dziś uczniów nurtuje zapewne głównie pytanie o odpowiednie ilości punktów, które pozwolą dostać się do wymarzonej szkoły, ale na cały proces wyboru dalszej ścieżki kształcenia warto spojrzeć znacznie szerzej: czy wybór najpopularniejszego zawodu zapewni mi pracę marzeń? Czy moje umiejętności i predyspozycje są zgodne z kierunkiem dalszego kształcenia? Jakie pasje i zainteresowania chciałbym dalej rozwijać? Podane przez nas dane mogą pomóc zorientować się w popularnych kierunkach kształcenia, ale trzeba pamiętać o tym, że każdy uczeń jest indywidualnością. Trzymam mocno kciuki za tegorocznych absolwentów gimnazjów i ich mądre wybory - mówi Jacek Różycki, prezes firmy VULCAN we Wrocławiu.

Co i kiedy warto zrobić, aby znaleźć się na liście kandydatów do konkretnej szkoły ponadgimnazjalnej? Szczegółów dotyczących terminów naboru w poszczególnych województwach warto szukać na stronach kuratorów, których listę zamieszczamy dla ułatwienia poniżej. Warto zaglądać również na strony internetowe poszczególnych placówek, gdzie na pewno znajdą się aktualne informacje dla kandydatów.

Przydatne linki

Dolnośląskie: https://www.kuratorium.wroclaw.pl
Kujawsko-pomorskie: http://www.kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl
Lubelskie: http://www.kuratorium.lublin.pl
Lubuskie: http://www.ko-gorzow.edu.pl
Łódzkie: http://kuratorium.lodz.pl
Małopolskie: http://www.kuratorium.krakow.pl
Mazowieckie: http://www.kuratorium.waw.pl
Opolskie: http://www.kuratorium.opole.pl
Podkarpackie: http://www.ko.rzeszow.pl
Podlaskie: http://www.kuratorium.bialystok.pl
Pomorskie: http://www.kuratorium.gda.pl
Śląskie: http://www.kuratorium.katowice.pl
Świętokrzyskie: http://kuratorium.kielce.pl
Warmińsko-mazurskie: http://www.ko.olsztyn.pl
Wielkopolskie: http://www.ko.poznan.pl
Zachodniopomorskie: http://www.kuratorium.szczecin.pl

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Tagi

# gimnazjum, # nabór do szkół i przedszkoli, # rekrutacja

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Nie dziwię się statystykom świadectw z wyróżnieniem. Liceum ma znacznie mniej materiału/nauki, niż technikum (mimo rozłożenia go na rok więcej), a do zawodówki idą po prostu uczniowie gorsi, którzy się nie dostali do liceum/technikum lub wiedzą, że nie mają szansy się tam dostać. Czemu zawodówka jest jako ostatnia deska ratunku? Ze względu na niższe zarobki po takiej a nie innej szkole.

xAnon, 2017-06-13 00:27:20

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x