Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

Czerwcowy numer "Doradcy" już na Was czeka!

xVULCAN , 2017-06-06

Wraz z początkiem pierwszego miesiąca lata oddajemy w Wasze ręce kolejny numer "Doradcy" – pisma , dedykowanego pracownikom oświaty, a w szczególności pracownikom ds. kadr, płac i finansów. W każdym numerze "Doradcy" znajdziecie analizy naszych specjalistów komentujących i objaśniających zmiany legislacyjne ważne dla pracowników szkoły, nowe uchwały i wszelkie informacje, które mogą się Wam przydać w codziennej pracy.

Zobaczcie, co przygotowaliśmy dla Was w najnowszym wydaniu!


Co nowego w prawie pracy i finansach?

W czerwcowym numerze wracamy do cyklu opracowań poświęconych świadczeniom pieniężnym z ubezpieczenia chorobowego – tym razem pochylamy się nad kwestią świadczeń rehabilitacyjnych omawianych przez Mieczysława Górskiego.

W sekcji "prawo pracy" znajdziecie opracowanie omawiające kwestie i problemy kadrowe mogące pojawić się w związku z wprowadzaną reformą edukacji związane z tzw. "okresem przejściowym" tej reformy – o tym w tekście autorstwa Teresy Konarskiej. Możliwe scenariusze postępowania podczas zatrudniania, zwalniania, karania i określania czasu pracy pracowników niepedagogicznych (samorządowych) w szkołach. Drugie opracowanie poświęcone jest zagadnieniom prawa pracy omówionych przez Izabelę Serwatkę. Osoby związane z rachunkowością zainteresuje tekst Bożeny Rudnickiej dedykowany zmianom w zasadach gospodarowania zbędnymi i zużytymi składnikami majątku szkoły wynikającym z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 kwietnia 2017.

W dziale "podatki" czeka na Was tekst autorstwa Daniela Wojtackiego – redaktora naczelnego "Doradcy" - poświęcony zakresowi ochrony prawnej przysługującej podatnikowi stosującemu się do wykładni prawa podatkowego zawartej w interpretacjach indywidualnych i ogólnych, regulowanej przez art. 14k–14m Ordynacji podatkowej.

Okiełznać elektroniczne dane

Jolanta Wasiel omówi dla Was warunki gromadzenia i przekazywania danych w postaci elektronicznej w latach 2014 – 2020. W marcu 2015 roku zaczęły obowiązywać wytyczne, których celem jest zapewnienie jednolitych reguł wykorzystania centralnego systemu teleinformatycznego na potrzeby zarządzania finansowego, monitorowania, kontroli, audytu i ewaluacji. Zadaniem wytycznych jest też określenie minimalnego zakresu i formy informacji, które mają być przekazywane z wykorzystaniem systemu podczas realizacji programu polityki spójności. Jak zauważa autorka: "terminologia używana w Wytycznych jest trudna przy pierwszym kontakcie z nią, a przede wszystkim dość obszerna, dlatego też postaram się ją przybliżyć tak, aby ułatwić beneficjentom poruszanie się po niej."

Co wolno w finansach, a co w kadrach?

Pod tytułem "Wolno? Nie wolno? Wolno? Nie Wolno?!" opublikowaliśmy ostatnie opracowanie Norberta Gila zawierające rozważania czy dozwolone jest, aby zamawiający zamienił przysługujące mu kary umowne z formy pieniężnej na inną postać, np. rzeczową.

Oprócz tego, jak zwykle, nie zabraknie odpowiedzi na pytania i wątpliwości czytelników związanych z bieżącym życiem i funkcjonowaniem szkoły. A jest ich całkiem sporo:

"W kwietniu 2014 r. wypłaciliśmy nagrodę jubileuszową za 30 lat pracy pedagogicznej. W lutym tego roku nauczycielka dostarczyła do szkoły dokument potwierdzający pracę na gospodarstwie rodziców w wymiarze 3 lat i kilku miesięcy. Czy tym samym nabyła prawo do nagrody za 35 lat?"

"Jestem zatrudniony w zespole szkół zawodowych na stanowisku nauczyciela. Czy w nowym roku szkolnym 17/18 mogę podjąć zatrudnienie na 1/2 etatu w innej szkole bez żadnych konsekwencji służbowych?" Rozwiązania dla tych i wielu innych wątpliwości znajdziecie w sekcji "Pytania i odpowiedzi". Jeśli chcielibyście podzielić się z nami swoimi zawodowymi problemami piszcie na adres redakcji: konsulting@vulcan.edu.pl. Nasi eksperci z pewnością wskażą najlepsze i zgodne z aktualną literą prawa rozwiązanie.

Numer zamyka zestawienie aktualnych wskaźników i stawek dotyczących przeciętnego wynagrodzenia w danym kwartale i wielu, wielu innych ważnych kwestii.

Życzymy Wam miłej lektury, a jeśli jeszcze nie jesteście czytelnikami "Doradcy" koniecznie dołączcie do ich grona na: https://www.vulcan.edu.pl/strona/doradca-kadry-finanse-zarzadzanie-oswiata-128.

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Tagi

# finanse w oświacie, # prawo oświatowe, # zarządzanie oświatą

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x