Wraz z początkiem pierwszego miesiąca lata oddajemy w Wasze ręce kolejny numer "Doradcy" – pisma , dedykowanego pracownikom oświaty, a w szczególności pracownikom ds. kadr, płac i finansów. W każdym numerze "Doradcy" znajdziecie analizy naszych specjalistów komentujących i objaśniających zmiany legislacyjne ważne dla pracowników szkoły, nowe uchwały i wszelkie informacje, które mogą się Wam przydać w codziennej pracy.
Zobaczcie, co przygotowaliśmy dla Was w najnowszym wydaniu!
W czerwcowym numerze wracamy do cyklu opracowań poświęconych świadczeniom pieniężnym z ubezpieczenia chorobowego – tym razem pochylamy się nad kwestią świadczeń rehabilitacyjnych omawianych przez Mieczysława Górskiego.
W sekcji "prawo pracy" znajdziecie opracowanie omawiające kwestie i problemy kadrowe mogące pojawić się w związku z wprowadzaną reformą edukacji związane z tzw. "okresem przejściowym" tej reformy – o tym w tekście autorstwa Teresy Konarskiej. Możliwe scenariusze postępowania podczas zatrudniania, zwalniania, karania i określania czasu pracy pracowników niepedagogicznych (samorządowych) w szkołach. Drugie opracowanie poświęcone jest zagadnieniom prawa pracy omówionych przez Izabelę Serwatkę.
Osoby związane z rachunkowością zainteresuje tekst Bożeny Rudnickiej dedykowany zmianom w zasadach gospodarowania zbędnymi i zużytymi składnikami majątku szkoły wynikającym z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 kwietnia 2017.
W dziale "podatki" czeka na Was tekst autorstwa Daniela Wojtackiego – redaktora naczelnego "Doradcy" - poświęcony zakresowi ochrony prawnej przysługującej podatnikowi stosującemu się do wykładni prawa podatkowego zawartej w interpretacjach indywidualnych i ogólnych, regulowanej przez art. 14k–14m Ordynacji podatkowej.
Jolanta Wasiel omówi dla Was warunki gromadzenia i przekazywania danych w postaci elektronicznej w latach 2014 – 2020. W marcu 2015 roku zaczęły obowiązywać wytyczne, których celem jest zapewnienie jednolitych reguł wykorzystania centralnego systemu teleinformatycznego na potrzeby zarządzania finansowego, monitorowania, kontroli, audytu i ewaluacji. Zadaniem wytycznych jest też określenie minimalnego zakresu i formy informacji, które mają być przekazywane z wykorzystaniem systemu podczas realizacji programu polityki spójności. Jak zauważa autorka: "terminologia używana w Wytycznych jest trudna przy pierwszym kontakcie z nią, a przede wszystkim dość obszerna, dlatego też postaram się ją przybliżyć tak, aby ułatwić beneficjentom poruszanie się po niej."
Pod tytułem "Wolno? Nie wolno? Wolno? Nie Wolno?!" opublikowaliśmy ostatnie opracowanie Norberta Gila zawierające rozważania czy dozwolone jest, aby zamawiający zamienił przysługujące mu kary umowne z formy pieniężnej na inną postać, np. rzeczową.
Oprócz tego, jak zwykle, nie zabraknie odpowiedzi na pytania i wątpliwości czytelników związanych z bieżącym życiem i funkcjonowaniem szkoły. A jest ich całkiem sporo:
"W kwietniu 2014 r. wypłaciliśmy nagrodę jubileuszową za 30 lat pracy pedagogicznej. W lutym tego roku nauczycielka dostarczyła do szkoły dokument potwierdzający pracę na gospodarstwie rodziców w wymiarze 3 lat i kilku miesięcy. Czy tym samym nabyła prawo do nagrody za 35 lat?"
"Jestem zatrudniony w zespole szkół zawodowych na stanowisku nauczyciela. Czy w nowym roku szkolnym 17/18 mogę podjąć zatrudnienie na 1/2 etatu w innej szkole bez żadnych konsekwencji służbowych?"
Rozwiązania dla tych i wielu innych wątpliwości znajdziecie w sekcji "Pytania i odpowiedzi". Jeśli chcielibyście podzielić się z nami swoimi zawodowymi problemami piszcie na adres redakcji: konsulting@vulcan.edu.pl. Nasi eksperci z pewnością wskażą najlepsze i zgodne z aktualną literą prawa rozwiązanie.
Numer zamyka zestawienie aktualnych wskaźników i stawek dotyczących przeciętnego wynagrodzenia w danym kwartale i wielu, wielu innych ważnych kwestii.
Życzymy Wam miłej lektury, a jeśli jeszcze nie jesteście czytelnikami "Doradcy" koniecznie dołączcie do ich grona na: https://www.vulcan.edu.pl/strona/doradca-kadry-finanse-zarzadzanie-oswiata-128.