Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

e-zwolnienia OBOWIĄZKOWE OD 1 GRUDNIA. System Płace VULCAN jest już gotowy do zmiany!

xVULCAN , 2018-11-27

Zwolnienia chorobowe w formie papierowej lada moment odejdą do lamusa. W związku z podpisaniem przez prezydenta ustawy zmieniającej termin wejścia w życie e-ZLA już od 1 grudnia jedynym możliwym sposobem wystawienia takiego dokumentu będzie forma elektroniczna. Dziś na blogu podpowiadamy, jak krok po kroku zaimportować absencje chorobowe z ZUS z wykorzystaniem programu Kadry i Płace VULCAN.

Dokumenty i dane online

Jak czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na profilu informacyjnym płatnika składek zaświadczenia lekarskie będą dostępne w dwóch formach:

 • w formie dokumentów elektronicznych wystawionych przez lekarza (w wydzielonej części skrzynki „Dokumenty i wiadomości”),
 • w formie danych przetworzonych w KSI ZUS (w nowej zakładce „Zaświadczenia lekarskie” w Panelu Płatnika).

Elektroniczne zwolnienia mogą mieć status zaświadczenia:

 • wystawione,
 • archiwalne,
 • skorygowane,
 • anulowane,
 • wsteczne – do wyjaśnienia,
 • wsteczne – uzasadnione medycznie,
 • wsteczne – nieuzasadnione medycznie.

Więcej szczegółów dotyczących eksportów dokumentów i zaimportowania pliku CSV do programu Excel znajdziecie tutaj: http://www.zus.pl/ezla/eksport-e-zla-z-pue.


Szybko i bez błędów w Kadrach i Płacach VULCAN

Użytkownicy programu Kadry i Płace VULCAN mogą korzystać z funkcji importu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) z systemu ZUS.

Nowa funkcja eliminuje konieczność ręcznego wprowadzania absencji chorobowej do programu, oszczędza czas użytkowników aplikacji i całkowicie wyklucza możliwość popełnienia błędu. Dzieje się tak, ponieważ dane są przesyłane elektronicznie z systemu ZUS.

Z portalu ZUS możecie pobrać jednocześnie do Płac i Kadr VULCAN wszystkie zwolnienia lekarskie pracowników danej jednostki. Opcja importu elektronicznych zwolnień lekarskich jest dostępna tylko dla użytkowników programów Płace i Kadry VULCAN. Funkcja ta nie będzie wprowadzana do Płac i Kadr Optivum.

W Płacach Optivum i Kadrach Optivum tak jak do tej pory konieczne będzie ręczne wprowadzenie zwolnień lekarskich do programu przez jego użytkownika (przepisanie informacji z Platformy Usług Elektronicznych ZUS do aplikacji).

e-zwolnienie w systemie VULCAN krok po kroku

Aby zaimportować e-zwolnienia, należy:

 • Zalogować się do profilu pracodawcy na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i w zakładce „Zaświadczenia lekarskie” zaznaczyć osoby, których absencje mają zostać zaimportowane.
 • Utworzyć plik w formacie CSV za pomocą funkcji „Zapisz jako”.
 • Wczytać plik do aplikacji Płac VULCAN, korzystając z przycisku „Importuj e-Zwolnienia”.

W przypadku gdy import absencji nie będzie możliwy, system wygeneruje raport, w którym zostaną umieszczone informacje o niezaimportowanych absencjach i przyczynach niepowodzenia importu.

Powodzenia!

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Tagi

# prawo oświatowe

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x