Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

Edukacja kulinarna w praktyce - zacznij gotować ze swoją klasą

xVULCAN , 2018-10-23

Preferencje żywieniowe kształtują się głównie w okresie dzieciństwa. Z tego względu edukacja żywieniowo-kulinarna prowadzona już od najmłodszych lat ma istotne znaczenie. Wspólne gotowanie
i wspólne posiłki to istotny element tego typu edukacji. Dzieci od najmłodszych lat poznawać mogą świat warzyw, owoców i innych produktów, odkrywać nowe smaki i poprzez zabawę uczyć się zasad zdrowego stylu życia.

Edukacja kulinarna stwarza możliwość przekazania dzieciom praktycznych wiadomości nie tylko z zakresu gotowania. Istotne są również wzmacnianie poczucia własnej wartości, rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej, współpraca w grupie oraz doskonalenie zmysłów, m.in smaku i węchu.

Edukacja żywieniowo-kulinarna wydaje się być jednym z najlepszych kierunków działań, który może mieć realny wpływ na zmianę nawyków żywieniowych młodych pokoleń. Ważne, aby działania edukacyjne były przyjazne dzieciom, zawierały wiele aspektów praktycznych. Istotne jest także zaangażowanie rodziców. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Alberta w Edmonton dowodzą, że dzieci, które przygotowują wspólnie z rodzicami posiłki w domu, częściej sięgają po owoce i warzywa.

Gotowanie razem w szkole i w domu daje dużo radości, ale też wpływa na zmianę nawyków żywieniowych.

Przykładowy scenariusz zajęć dla klas 1-3 szkoły podstawowej (Program „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”) - Dlaczego warto gotować, czyli przygoda w kuchni >

Materiał opracowany przez Fundację Szkoła na Widelcu w ramach współpracy przy programie "Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu".


www.dobrzejemy.szkolanawidelcu.pl

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Wpisy powiązane

Tagi

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x