Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

Grudniowy numer Doradcy już do pobrania!

xVULCAN , 2017-12-05

Ostatni w tym roku kalendarzowym numer Doradcy już czeka na czytelników. Razem z naszymi ekspertami możecie podsumować ostatnie 12 miesięcy i przygotować szkołę do wyzwań roku 2018. Co znajdziecie w grudniowym wydaniu? Dziś na blogu przegląd najciekawszych tematów.

Dłuższe życie papierowych zwolnień

W dziale Płace znajdziecie opracowanie Krystyny Rybak - Szponar poświęcone elektronicznym zwolnieniom lekarskim, które do końca roku miały zupełnie zastąpić zwolnienia papierowe. Tak się jednak nie stanie. Możliwość wystawiania papierowych zwolnień lekarskich ZUS ZLA została przedłużona do 30 czerwca 2018.

Uwaga – zmiany w prawie pracy

W dziale Prawo Pracy czekają na Was trzy opracowania. Tekst Teresy Konarskiej stanowi kontynuację opracowania opublikowanego w listopadowym numerze Doradcy. Tym razem autorka skupia się na kwestiach procedur usuwania uchybień zleconych przez kuratora, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy dyrektora z organem prowadzącym. W artykule przeczytacie też o wdrożeniu programu naprawczego, zdefiniowaniu nadzoru pedagogicznego i podziale odpowiedzialności.

Kolejny tekst w tym dziale podsumowuje najważniejsze zmiany w prawie pracy i przygląda się tym planowanym na rok przyszły. Jak przedstawia się wartość minimalnego wynagrodzenia, co zmieni się w umowach cywilnoprawnych, co warto wiedzieć przy wystawianiu świadectw pracy? To tylko wybrane zagadnienia, których omówienie znajdziecie w opracowaniu Izabeli Serwatki.

Artykuł wieńczący zagadnienia poświęcone prawu pracy szczegółowo omawia kwestię rekompensowania pracownikom nadgodzin, pracy w nocy oraz w niedzielę i święta. Mieczysław Górecki przygląda się regulacjom rozliczania tych okresów zawartym w Karcie Nauczyciela. W jego tekście znajdziecie też przykłady, które pomogą wyliczyć prawidłową wartość należnego wynagrodzenie oraz wzór wniosku o udzielenie czasu wolnego za nadgodziny.

Rachunkowość budżetowa i PIT po zmianach

W dziale Rachunkowość ukazała się trzecia część opracowania poświęconego nowemu rozporządzeniu w sprawie zasad szczególnych rachunkowości budżetowej. Bożena Rudnicka kontynuuje omawianie zmian, które powinny znaleźć odbicie w zakładowym planie kont. Ich szczegółową analizę znajdziecie w tekście „Nowe rozporządzenie – zmiany w planie kont, cz.III”

Końcówka roku to czas, w którym intensywniej myślimy też o podatkach. Warto zorientować się w zmianach, które przynosi nowelizacja ustawy o PIT. Opracowanie przygotowane przez redaktora naczelnego „Doradcy” Daniela Wojtackiego mocno skupia się zmianach w zakresie zwolnień przedmiotowych od podatku, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2018.

Komu nie starczy na sól?

Jolanta Wasiel bierze pod lupę wymogi, jakie należy spełnić starając się o kwalifikację w Europejskim Funduszu Społecznym. Autorka analizuje dokument przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Instytut Badań Edukacyjnych i Ministerstwo Edukacji Narodowej, w którym zebrano wszelkie zasady, na jakich uznawane będzie uzyskanie kwalifikacji przez uczestników projektu. W tekście umieszczonym w dziale Finanse znajdziecie podsumowanie najważniejszych informacji zawartych w dokumencie.

Pod zagadkowym tytułem „Kto w niedzielę jarmarczy, temu na sól nie starczy” kryje się tekst podsumowujący, o czym warto pamiętać w sferze zamówień publicznych. Czy zamawiający może wszcząć postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, nie mając zapewnionego finansowania realizacji całego zakresu przedmiotu zamówienia? Z tym pytaniem odsyłamy Was do artykułu Norberta Gila.

Jak zwykle numer „Doradcy” zamykają informacje o aktualnych wskaźnikach i stawkach oraz odpowiedzi ekspertów na pytania czytelników.

Posiadacze subskrypcji elektronicznej wersji Doradcy mogą pobrać najnowszy numer czasopisma tutaj: www.vulcan.edu.pl/doradca.

Życzymy Wam miłej lektury.

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Tagi

# finanse w oświacie, # prawo oświatowe, # zarządzanie oświatą

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x