Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

Jak to jest pracować w chmurze?

xVULCAN , 2017-03-21

Rozwiązania chmurowe stają się coraz bardziej popularne i nic nie zapowiada tego, że miałoby się to zmienić. Czy rzeczywiście chmura to coś nowego? Coś z czym przeciętny człowiek nie spotyka się zbyt często? A może na co dzień korzystamy z rozwiązań chmurowych, nawet o tym nie wiedząc?

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem. Wyjaśniamy w nim czym jest chmura, jak działa oraz kto i jak dba o bezpieczeństwo danych przechowywanych w chmurze.

Co to jest chmura? Jak wygląda to rozwiązanie i czym się charakteryzuje?

Chmura to nowe pojęcie dla niezbyt nowych rzeczy. Dla większości użytkowników korzystanie z chmury oznacza po prostu używanie aplikacji przez przeglądarkę internetową. Dobrym przykładem jest YouTube – serwis umożliwiający publikowanie, oglądanie i ocenianie filmów w Internecie. Rozwiązania chmurowe charakteryzują się:

 • Możliwością szybkiego wdrożenia
  Aby korzystać z darmowych serwisów, najczęściej wystarczy tylko się zarejestrować. Aplikacje komercyjne pozwalają na pracę natychmiast po wykupieniu dostępu. 

 • Prostotą technologiczną 
  To, że nie trzeba niczego instalować jest bardzo wygodne. Dodatkową zaletą jest też, że Klienci nie muszą kupować drogiego sprzętu i licencji na serwery baz danych, ani korzystać ze wsparcia specjalistów IT – za całość technologii odpowiada dostawca. Na nim spoczywa też odpowiedzialność za ciągłość działania. Oznacza to, że to on ponosi wszelkie koszty związane z awariami czy powiększaniem mocy serwerów.

 • Większą wygodą i funkcjonalnością rozwiązań
  Dzięki umieszczeniu aplikacji w Internecie, może z niej korzystać wielu użytkowników w różnych lokalizacjach. Otwiera to dodatkowe możliwości w zakresie współpracy, wymiany danych oraz używania na wielu urządzeniach z dowolnego miejsca.

 • Bezpieczeństwem
  Dostawcy przechowują swoje serwery w centrach danych, które spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Klienci rzadko są w stanie zapewnić tak wysoki poziom zabezpieczeń ze względu na związaną z tym konieczność poniesienia bardzo dużych kosztów.

Czy trzeba być bardzo zaawansowanym technologicznie, żeby móc używać chmury?

Nie, nie trzeba. Jak już wspomniano, idea aplikacji uruchamianych z chmury polega na tym, że użytkownicy mogą od razu rozpocząć korzystanie z gotowych rozwiązań. Technologie informatyczne potrzebne do ich działania są dla użytkowników niewidoczne.
Aby korzystać z tego typu aplikacji, wystarczy tylko umieć korzystać z przeglądarki internetowej. 

Czy komputery muszą mieć specjalne oprogramowanie?

Dzisiejsze komputery nie wymagają specjalnego oprogramowania, aby korzystać z rozwiązań chmurowych – najważniejsza jest przeglądarka internetowa, która jest zainstalowana na każdym komputerze. Jeśli aplikacje chmurowe będą wymagały instalacji dodatkowych komponentów, zostaną one pobrane przy pierwszym użyciu aplikacji. 

Dlaczego warto trzymać dane w chmurze?

Największe korzyści to: zwiększony poziom bezpieczeństwa, wygoda korzystania oraz większa funkcjonalność systemów. Ponadto rozwiązanie to obniża koszty – skoro nie trzeba inwestować w sprzęt i licencje serwerowe, to oszczędzamy podwójnie. Nie dość, że pomijamy drogie wydatki, to jeszcze nie mamy problemów z utrzymaniem i administrowaniem infrastrukturą informatyczną. 

Czy dane przechowywane w chmurze są bezpieczne? Jak ją zabezpieczyć?

Bezpieczeństwo jest chyba najważniejszą korzyścią rozwiązań chmurowych. Mało którą organizację stać na zapewnienie takich środków, jakie oferują profesjonalne centra danych. Ściśle przestrzegane reguły dostępu fizycznego, całodobowy monitoring, zwielokrotnione łącza do Internetu i linie zasilające, systemy przeciwpożarowe i klimatyzacyjne zapewniające serwerom optymalne warunki pracy – to tylko niektóre z zabezpieczeń stosowanych przez dostawców rozwiązań chmurowych. 


Przy korzystaniu z rozwiązań chmurowych warto zadbać o świadomość użytkowników. Najlepsze praktyki bezpiecznego korzystania z komputerów powinny być znane każdemu, niezależnie czy używa aplikacji w chmurze, czy też nie. Szczególnie należy chronić hasła dostępu do systemów – jeśli użytkownicy będą zapisywali je na karteczkach w miejscach ogólnodostępnych lub udostępniali znajomym i rodzinie, to ich dane nie będą bezpieczne nigdzie. Ponadto należy stosować zabezpieczenia przed złośliwym oprogramowaniem, aktualizować poprawki wydawane przez producentów oprogramowania, oraz  czytać komunikaty i ostrzeżenia pojawiające się na ekranie. 


xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Tagi

# technologie w oświacie, # zarządzanie oświatą

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Uwierzytelnianie hasłem zawsze niesie ryzyko i nie wiem czy wymyślono inne sposoby potwierdzania tożsamości użytkownika danego konta. Praktyka pokazuje niedoskonałości zabezpieczeń serwerów nawet najlepszych firm chociażby sławny wyciek danych kont użytkowników serwisu Yahoo chyba z ub. r. historię firmy Sony i wiele innych. W poprzednim komentarzu jest mowa o ustawodawstwie i zabezpieczeniu prawnym, tylko nie wiem jak to się ma do odpowiedzialności administrujących serwerami za ewentualne wycieki danych czy jest jednoznacznie określona w Prawie odpowiedzialność cywilna w tej kwestii? Wymuszało by to doskonalenie technologii zabezpieczeń bo najsilniejsze hasła nie uchronią nikogo przed zwykłym skopiowaniem całej bazy danych serwera jak to miało miejsce chociażby w wymienionych przypadkach. Zatem korzystanie z chmury - tak, ale zgodnie z zasadą ograniczonego zaufania, aby nie umieszczać tam materiałów ściśle poufnych a tym bardziej niezgodnych z prawem, bo o wiele łatwiejszy dostęp do nich mają służby dysponujące zarówno prawnymi jak i technologicznymi środkami niż przestępcy. Chociażby historia podsłuchiwania niemieckich polityków przez amerykańskie służby wywiadowcze.

xsceptyk, 2018-01-26 20:08:27

Tylko że to dotyczy użytkowników prywatnych. Aby szkoła mogła wdrożyć takie rozwiązanie, MUSI, zgodnie z polskim prawem, być podpisana umowa (na piśmie!) o powierzeniu danych. Bez tego, na dobrą sprawę, korzystanie przez jednostki z takich rozwiązań jest niezgodne z prawem. Niestety wiele szkół i uczelni nie zdaje sobie z tego sprawy i nadinterpretuje różne zapisy regulaminowe dostawców tych usług uznając je za wystarczające. Ta sytuacja pokazuje niestety zacofanie i brak realizmu polskich przepisów w stosunku do europejskich norm, gdzie usługi chmurowe są powszechnie stosowane przez instytucje publiczne, w tym szkoły. Niestety, dostawcy najpopularniejszych usług chmurowych, takich jak Google czy Microsoft, nie podpisują takich umów. To na szczęście ma się zmienić w 2018 roku gdy Unia Europejska dokona zmian w ustawodawstwie wymuszając, między innymi, podpisywanie takich umów. To, w teorii przynajmniej, otworzy polskim instytucjom drogę, aby w końcu dołączyć do Europy w korzystaniu z darmowych i bardzo dobrych rozwiązań chmurowych.

xmorpheus, 2017-08-20 15:38:08

ładnie tu jest opisane.....zawsze myślę jak daleko taki opis jest od prawdy

xUzytkowniczka, 2017-04-28 15:02:43

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x