Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

Jak uczyć dzieci tradycji poprzez zabawę?

xVULCAN , 2018-12-17

Już za chwilę wyczekiwany przez nas czas – święta Bożego Narodzenia. W szkołach z tej okazji organizowane są wigilie klasowe czy jasełka. To doskonały moment, by uczyć nasze pociechy tradycji. Bardzo ważne jest, żebyśmy pielęgnowali zwyczaje, m.in. te bożonarodzeniowe, aby dzieci mogły je kiedyś kontynuować.

Jak w takim razie edukować? Czy nauka poprzez zabawę może się okazać strzałem w dziesiątkę?

Zdecydowanie tak! Jeśli chcemy, by dziecko czynnie uczestniczyło w obchodach różnych uroczystości, pozwólmy mu na odrobinę zabawy. Wspólne tworzenie ozdób na choinkę czy przygotowywanie potraw wigilijnych to dobry pomysł, by przekazać najmłodszym piękne wartości, a szkoła to do tego doskonałe zaplecze.

Wspólne gotowanie – do tego zachęcamy najbardziej. Przygotujcie jedną z potraw, które goszczą na naszych stołach w czasie świąt, np. pierogi. Ruskie, z kapustą i grzybami, z czym tak naprawdę dusza zapragnie. Ileż może być przy tym frajdy! Klasowe klejenie pierogów to może być niezła zabawa. Polecamy zaprosić rodziców i dziadków.

Kolejna propozycja – tym razem słodsza – to klasowe pieczenie pierniczków. Już czujemy zapach przyprawy korzennej unoszący się w powietrzu! Pozwólcie, by dzieci samodzielnie zagniotły ciasto, wałkowały, wycinały przeróżne wzory (gwiazdki, bałwany, choinki) i układały na blaszce. W tym czasie opowiedzcie, skąd przywędrował do nas piernik, jaka jest jego historia. Następnie stwórzcie piękne dekoracje: przygotujcie posypki z orzechów i liofilizowanych owoców albo ozdóbcie pierniczki lukrem, ale takim samodzielnie przygotowanym.

A na koniec najlepsze! Usiądźcie przy wspólnym stole i zjedzcie przygotowane przez Was pyszności. I porozmawiajcie o tym, jakie są tradycje bożonarodzeniowe w Waszych domach.


Materiał opracowany przez Fundację Szkoła na Widelcu w ramach współpracy przy programie "Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu".www.dobrzejemy.szkolanawidelcu.pl

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Tagi

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x